hbbtv jak wyłączyć

Technologia

09.06.2022 09:56

HbbTV – telewizja hybrydowa. Co to jest i jak oglądać?

TV i VOD
9
0
1
9
0

HbbTV, czyli inaczej telewizja hybrydowa! Co to jest i dlaczego mówi się, że miałaby zastąpić telegazetę? Jak ją uruchomić i jakie telewizory wspierają tę funkcję? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

HbbTV – co to jest i jak działa?

HbbTV (eng. Hybrid Broadcast Broadband TV) to jeden z najnowszych standardów telewizji hybrydowej. Łączy ona w sobie tradycyjną telewizję z treściami nadawanymi za pośrednictwem internetu. Można to przyrównać do nowoczesnej telegazety, która nie ma ograniczonej palety kolorów, nieintuicyjnego sposobu nawigowania czy niskiej rozdzielczości grafik. Jakie konkretnie dodatkowe treści można pobierać za pośrednictwem HbbTV?

 • informacje tekstowe,
 • fotografie i materiały wideo,
 • informacje o pogodzie,
 • dodatkowe reklamy,
 • powtórki najciekawszych sytuacji z wydarzeń sportowych,
 • gry,
 • kalendarz,
 • ankiety i wiele więcej.
hbbtv kanały
HbbTV to ciekawa funkcja, dzięki której nie tylko sprawdzisz pogodę, ale też np. obejrzysz zwiastuny nowych produkcji

Jak konkretnie działa HbbTV? Użytkownik w trakcie transmisji konkretnego programu może skorzystać z aplikacji, które dostarczą mu dodatkowych treści podczas seansu. Jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce? Oto kilka przykładów:

 • Wyświetlanie trailerów, teaserów itp. w trakcie emisji serialu, które wystarczy kliknąć, aby dowiedzieć się więcej na temat reklamowanej treści.
 • Udostępnianie archiwalnych materiałów.
 • Prognozy pogody, konkursy czy wiadomości na żywo.
 • Przeglądanie statystyk rywalizujących ze sobą drużyn podczas transmisji meczów.

Czym jest telewizja hybrydowa i jakie modele telewizorów ją wspierają?

Czym jest telewizja hybrydowa? Jak już zostało to wspomniane powyżej – jest to połączenie tradycyjnej telewizji z treściami dostarczanymi przez internet. Tym sposobem w trakcie seansu można uzyskać dodatkowe informacje o oglądanym programie, a czasem nawet obejrzeć zakończone już audycje.

We wrześniu 2020 roku wprowadzono standard, iż każdy telewizor lub dekoder musi obsługiwać tę technologię. Dlatego, jeżeli zakupiłeś sprzęt, który został wyprodukowany po tej dacie, nie musisz się obawiać, iż nie obsługuje on HbbTV. 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowego telewizora, ale nie wiesz jaki kupić, to zachęcamy do sprawdzenia tekstu Michałanajlepsze modele TV!

Co w takim razie konkretnie jest potrzebne, aby oglądać telewizję hybrydową? Telewizor musi mieć możliwość odbioru telewizji naziemnej (DVB-T2) oraz podłączenia do internetu. Oznacza to, że spora część starych sprzętów nie będzie w stanie obsłużyć HbbTV.

Warto jednak wspomnieć, iż od marca 2022 roku w Polsce wszedł nowy standard telewizji naziemnej, czyli DVB-T2. Oznacza to, że użytkownicy starszych telewizorów chcąc oglądać telewizję, tak czy inaczej zostali zmuszeni do zakupu albo nowszego modelu, albo specjalnego dekodera. Co z tym idzie – mają możliwość uruchomienia HbbTV.

Sprawdź też:

Kanały, które obsługują HbbTV

Za popularyzację tej funkcji w Polsce odpowiada TVP, które wprowadziło to rozwiązanie podczas Euro 2012. Od 2019 roku TVN i Discovery także uruchomiły swoją platformę telewizji hybrydowej. We wrześniu 2021 roku do tego grona dołączył także Polsat. Jakie ogólnie kanały obsługują HbbTV?

 • HbbTV TVP,
 • TVN,
 • Discovery,
 • Kanały telewizji Polsat,
 • Stopklatka,
 • Fokus,
 • Eska,
 • Polo,
 • VOX.

Jak wyłączyć HbbTV?

Uruchomienie HbbTV nie powinno stanowić większego problemu. Głównie dlatego, że w większości przypadków dzieje się to automatycznie. Inaczej sprawa się ma w przypadku chęci wyłączenia funkcji telewizji hybrydowej. Dlaczego? Otóż w telewizorach różnych marek wykonuje się tę czynność inaczej. Jak?

hbbtv co to
Czy HbbTV oznacza koniec telegazety? Jest na to duża szansa!

Wyłączenie funkcji HbbTV – Samsung

 1. Na pilocie naciśnij przycisk „Ustawienia”, jeżeli posiadasz nowy pilot, uruchom menu i przejdź do „Ustawień”.
 2. Następnie wybierz opcję „Nadawanie”.
 3. W następnym kroku przejdź do „Ustawień Eksperckich” i „HbbTV”.
 4. Wybierz opcję „Wyłącz”.

Wyłączenie funkcji HbbTV – LG

 1. Na pilocie naciśnij przycisk „Ustawień”.
 2. W menu wybierz ikonę z trzema kropkami.
 3. Następnie przejdź do „Kanały” i „HbbTV”.
 4. Wciśnij na pilocie przycisk „Ok”, kiedy w menu zaznaczona jest opcja HbbTV.

Jak wyłączyć usługi telewizji hybrydowej – Phillips

 1. Wybierz kanał, który obsługuje telewizję hybrydową.
 2. Na pilocie naciśnij przycisk „Opcje”.
 3. W menu wybierz „HbbTV na tym kanale”, a następnie „Wyłącz”.

Wyłączenie HbbTV – Sony

 1. Na pilocie naciśnij przycisk „Home”.
 2. Kolejno wybierz „Ustawienia” „Ustawienia cyfrowe”, „Konfiguracja aplikacji interaktywnych”.
 3. Wybierz „Aplikacja interaktywna”, a następnie „Wyłącz”.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, co to jest HbbTV i na czym polega telewizja hybrydowa. Funkcja ta stale się rozwija i z roku na rok zyskuje na popularności. Telegazeta za to cały czas na niej traci, także zapewne to tylko kwestia kilku lat, kiedy HbbTV w pełni ją zastąpi.

Jeżeli dalej masz jakieś pytania, to nie bój się ich zadać w komentarzu na stronie. Zachęcamy także do kontaktu z nami na facebooku! 🙂

9
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *