Poradniki

18.03.2022 14:17

Telewizja naziemna – kanały dostępne w standardzie DVB-T2

TV i VOD
12
6
25
12
6

DVB-T2 już wkrótce trafi pod strzechy polskich domów. Jakie kanały będzie oferować nowa telewizja naziemna? Czy wiele się zmieni?

Rok 2022 będzie momentem wdrożenia nowej generacji standardu telewizji naziemnej. Oprócz poprawy jakości i odciążenia pojemności pasma radiowego nowy standard w teorii oferować ma więcej kanałów. Czy wśród nich znajdą się zupełnie nowe propozycje?

W niniejszym tekście nie skupię się na zagadnieniach technicznych standardu DVB-T2, jeżeli chcecie dowiedzieć się o tym więcej, odsyłam Was do innego artykułu, który już pojawił się na naszym blogu – „DVB-T2 – co to jest? Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?„. Tak jak opisał to nasz redakcyjny kolega Kuba, nowy standard zostanie wdrożony w czterech etapach, które ostatecznie zostaną sfinalizowane 30 czerwca 2022 roku. Po tej dacie w Polsce rozpocznie się era DVB-T2 z kodekiem H.265 (HEVC). Wielu z Was może zastanawiać się, czy nowy standard telewizji naziemnej będzie oferował więcej kanałów? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2 i nowe kanały

Posiadasz w miarę nowoczesny telewizor lub tuner (kupiony po 2019 roku) i zastanawiasz się, jakie nowe kanały zostaną wdrożone ze standardem DVB-T2? Obecnie operatorzy przygotowują się do przyjęcia DVB-T2, oferując testowe wersje znanych już wcześniej kanałów. Przoduje TVP, jednak oprócz państwowego nadawcy dostępne są obecnie dwie inne oferty, które przedstawiamy poniżej.

  • Oferta testowa TVP: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP3 Warszawa, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Polonia. Co warte odnotowania, wszystkie kanały dostępne są w standardzie HD. Choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone, najprawdopodobniej zostaną one włączone do oferty nadawcy w nowym paśmie transmisyjnym. Oferta TVP dostępna jest niemal w całym kraju (90% populacji).
  • Oferta testowa TVN: Na chwilę obecną TVN nie emituje sygnału multipleksu testowego. 10 lutego 2022 roku zakończono nadawanie ostatniego na terenie Gdańska. Testy rozpoczęły się w styczniu 2021 roku, a proces wyłączania w poszczególnych miastach został zainicjowany pod koniec roku. Dostępne były wtedy TVN, TVN 7, TTV i Meteo – wszystkie w jakości HD.
  • BCAST: polska niezależna spółka jest operatorem IV Multipleksu Telewizji Lokalnej. W związku z tym nadaje swoje kanały tylko we Wrocławiu, Warszawie i Trójmieście. Wśród testowanych kanałów znajdziemy m.in. Polsat, TV Republika, EWTN Polska, Nowa TV, Stars.TV, TV Regionalna i TV Okazje. Wszystkie kanały (oprócz TV Regionalna) dostępne są w jakości HD.
  • MUX MWE Szczecin: na terenie stolicy województwa zachodniopomorskiego operuje obecnie jeden multipleks testowy. W jego skład wchodzą takie kanały jak: Filmax HD, Power TV HD, TOP KIDS Junior Music, NUTA TV, Stars.TV, HOME TV i SUPER TV.
KODY RABATOWE MORELE TV
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Co z nowymi kanałami telewizyjnymi?

Tutaj sprawa pozostaje cały czas otwarta – przynajmniej w kwestii kanałów dostępnych w całym kraju. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy nadawcy zdecydują się wdrożyć kanały z emisji lokalnej na cały kraj. Bardzo możliwe, że taka decyzja zostanie podjęta, jednak póki co nie dysponujemy żadnymi konkretami w tej sprawie.

W zasadzie jedyną nowością na polskim rynku usług telewizyjnych jest EWTN Polska. Do tej pory telewizja ta działała za pomocą platformy YouTube, jednak już teraz dostępna jest w ramach testowego multipleksu BCAST. Najprawdopodobniej zagości na stałe, choć pewnie tylko lokalnie, we wspomnianych miastach wojewódzkich.

Sprawdź też: Jak działa telewizja naziemna? Jak ją odbierać i czy idzie z duchem czasu?

Dofinansowanie do wymiany telewizora

Wdrażanie nowego standardu może sięgnąć do kieszeni wielu milionów Polaków. Ma to związek ze starszymi modelami telewizorów lub dekoderów, które są użytkowane w wielu polskich domach. Starsze modele będą niezdolne do odbierania nowego sygnału, stąd też trzeba będzie je wymienić na nowsze urządzenia. W związku z tym pojawiła się propozycja rządu na dofinansowania do zakupu niezbędnego do kontynuowania odbioru tunera lub telewizora.

Pierwsza propozycja Senatu została znowelizowana – powodem były głosy ekspertów, którzy uznali, że kwoty są za małe, aby realnie wesprzeć najbiedniejsze gospodarstwa domowe. W związku z tym ustanowiono nowej kwoty dofinansowań: 250 złotych na telewizor i 100 złotych na dekoder. Jak zaznacza sekretarz stanu z Kancelarii Premiera, rząd nie traktuje tego w kategoriach świadczenia socjalnego. Jest to rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu.

Według rządowych danych na terenie naszego kraju około 4,44 mln osób odbiera telewizję naziemną. Krajowy Instytut Mediów podaje, że w tym około 1,8 mln gospodarstw nie posiada środków do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nowy standard DVB-T2 „uderzy” zwłaszcza w nich, co sami rządzący chcą im niejako wynagrodzić dodatkiem pieniężnym.

Sprawdź też: DVB-T2 – co to dokładnie jest, kiedy startuje, czy muszę wymienić telewizor? Wszystko o nowym standardzie

Jeżeli więc stoicie przed koniecznością zakupu jednego z wymaganych urządzeń, polecamy sprawdzenie odpowiedniej kategorii w sklepie Morele.net i zapoznanie się z ofertą na telewizory DVB-T2 lub dekodery, również w tym samym standardzie.

12
6

Podziel się:

Komentarze (25)

Co innego pisali co innego jest na co komu była ta zmiana to nie wiem nic nowego to nie przyniosło te same kanały a tyleee miało być nnowych dolnyslask pozdrawia

Faktycznie, oprócz kanałów Telewizji Polskiej jest jeszcze Metro, Nova TV, WP, Zoom, będzie mniej nienawiści do własnego kraju, a najlepiej idźcie na spacer, do kina, do sąsiadów, a nie 4K, 5K, 10K i podpalanie się chromoleniem polityków.

W jednym pokoju jest staruszek Thomson i nowy dekoder i jest 30 programów – w drugim jest tel-płaski JVC i też nowy dekoder i jest 24 programy dlaczego? Od czego to zależy??!

W Przemyślu zostało 12 kanałów.Czy po zakupie dekodera będzie ich więcej???Niech które napisze.

miało być tak super … no i gdzie te wielkie osiągnięcia … Tyle lat oglądałam TV REPUBLIKA a teraz zabraliście , chociaż Republika dale jest i nadaje w tym nowym systemie HEVC na naziemnej , a dlaczego na Śląsku zabraliście ?????? banda oszustów!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.