Telewizja naziemna działa w Polsce od kilku lat. Na czym to polega i jakich zmian należy się spodziewać w 2022 roku? Jak odbierać telewizję naziemną? Jak podłączyć telewizję naziemną? Sprawdź ten artykuł!
Telewizja naziemna – jak działa?
W całej Europie do 2015 roku wymieniono telewizję analogową na naziemną telewizję cyfrową. Dzięki temu z dekoderów w Polsce można wybierać spośród ponad 30 darmowych programów telewizyjnych. Ponadto można zauważyć lepszą jakość dźwięku oraz obrazu.
Sprawdź też: Odległość od telewizora – jaka powinna być? Jak ją wyliczyć?
Oglądanie telewizji naziemnej jest możliwe dzięki nadajnikom, które wysyłają fale radiowe do odbiorników telewizyjnych. Transmitowany sygnał falowy odbierany jest przez antenę, a następnie przez dekoder, aby ostatecznie obraz ukazał się na telewizorze. Nadajniki telewizji naziemnej najczęściej znajdują się na dachach budynków, aby jak najwięcej gospodarstw domowych miało dostęp do programów.
Jak odbierać telewizję naziemną?
W wynikach badań Krajowego Instytutu Mediów okazało się, że 2,27 mln z 13 mln gospodarstw domowych może stracić w przyszłym roku sygnał telewizji naziemnej ze względu na brak nowego tunera. Warto zatem znaleźć rozwiązania, które pomogą zapobiec utracie dostępu do programów. Do prawidłowego odbioru sygnału cyfrowej telewizji naziemnej potrzebne są odpowiedni telewizor, antena i kabel. Wszystkie te akcesoria są łatwo dostępne w sklepach ze sprzętem RTV. Wystarczy je kupić, a telewizja naziemna będzie ponownie dostępna! Jak wybrać te urządzenia? Jak podłączyć telewizję naziemną? Przyjrzyjmy się niezbędnym elementom.
Dekoder (tuner) DVB-T2
Czy istnieje coś takiego, jak darmowa telewizja naziemna? Jak najbardziej! Możesz uzyskać dostęp do darmowych kanałów telewizyjnych poprzez zakup uniwersalnego dekodera do telewizji naziemnej DVB-T (od marca 2022 r. DVB-T2), który podłączysz do swojego telewizora. W sklepach możesz wybrać także tuner lub przystawkę set-top-box, które mają takie samo działanie. Najistotniejsze jest jednak to, aby wybrany dekoder do telewizji naziemnej miał odpowiednie parametry, a mianowicie standard kodowania obrazu HEVC, a nie, jak w przypadku starszych wersji, AVC.
Kabel antenowy
Często pomijaną, a bardzo ważną kwestią, jest kabel antenowy, fachowo nazywany kablem koncentrycznym. Aby odbiór sygnału telewizji naziemnej był prawidłowy, należy odpowiednio dobrać do niego kabel. W przeciwnym wypadku nie uzyskasz dostępu do programów. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?
- Tłumienność – oznacza się ją w decybelach (dB). Mniejsza tłumienność kabla antenowego oznacza lepszą jakość sygnału. W tym przypadku powinieneś zdecydować się na kabel, który ma poniżej 20 dB na 100 m długości.
- Impedancja falowa – spośród kabli koncentrycznych często spotykanymi są te z dwiema wartościami impedancji falowej – 50 Ω oraz 75 Ω. Do odbioru sygnału telewizji naziemnej przeznaczone są kable o impedancji falowej 75 Ω o grubości 0,5 cala.
- Oznaczenie klasy kabli – chcąc mieć pewność, że jakość odbioru będzie jak najlepsza, wybierz najwyższą jakość kabla, czyli A++.
Wymienione powyżej parametry dla kabli koncentrycznych decydują o tym, jakiej jakości sygnał będzie odbierany przez telewizor. Warto się z nimi zapoznać, abyś świadomie zdecydował o zakupie sprzętu.
Sprawdź też: Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Odpowiadamy
Antena naziemna
Aktualnie na rynku jest bardzo duży wybór anten, dzięki którym dostępna jest darmowa telewizja naziemna. Możesz wybrać antenę wewnętrzną, jak i zewnętrzną, dostosowaną do Twoich możliwości i potrzeb. Jeśli zależy Ci na odbiorze wszystkich dostępnych multipleksów, wybierz antenę, która będzie mogła odbierać kanały telewizyjne w paśmie UHF oraz VHF. W przypadku wyboru anteny pod uwagę trzeba wziąć również, jak daleko od miejsca zamieszkania znajduje się stacja nadawcza. W zależności od odległości powinieneś wybrać:
- antenę wewnętrzną (pokojową) – do 10 km,
- antenę siatkową – do 30 km,
- antenę kierunkową pasywną – od 30 do ok. 50 km,
- antenę kierunkową aktywną lub szerokopasmową – powyżej 50 km.
Podczas mocowania każdego rodzaju pamiętaj, aby skierować antenę w stronę nadajnika, by prawidłowo odebrać sygnał. Teraz wiesz już, jak odbierać telewizję naziemną w standardowy sposób!
Telewizja naziemna bez anteny – czy to możliwe?
W dzisiejszych czasach standardową ofertę programów telewizji naziemnej można znaleźć także przez internet, a mianowicie na platformach VOD. Wówczas mając komputer czy laptop, które bezpośrednio podłączysz do telewizora za pomocą kabla HDMI, możesz cieszyć się dostępem do wybranych programów bez dekodera czy też anteny.
Sprawdź też: Telewizja naziemna – kanały dostępne w standardzie DVB-T2
Jeśli masz dekoder z tunerem DVB-T i mieszkasz blisko stacji nadawczej, może się okazać, że telewizja naziemna w Twoim domu jest odbierana bez anteny. Jednak nawet w tym przypadku lepiej zainwestować w małą antenę pokojową lub panelową, ponieważ będziesz mieć pewność, że nie wystąpią zakłócenia, a jakość będzie znacznie lepsza.
Nowy standard TV – DVB-T2/HEVC
Od marca tego roku rozpoczęły się zmiany związane z telewizją naziemną. Dotychczas do odbioru sygnału wystarczał tuner DVB-T, jednak już niedługo obowiązującym standardem będzie DVB-T2/HEVC. Dzięki tej wymianie telewizory będą odbierać sygnał, obraz i dźwięk w jeszcze lepszej jakości niż kiedykolwiek. Jeśli posiadasz telewizor, który nie ma wbudowanej technologii DVB-T2, nie musisz martwić się o zakup nowego urządzenia. Wystarczy nabyć dekoder DVB-T2/HEVC i podłączyć go do sprzętu.
Modele telewizorów z nowym standardem DVB-T2 sprzedawane są już od kilku lat. Jeśli masz zamiar wymienić swój odbiornik, warto sprawdzić, czy Twój obecny nie posiada już technologii DVB-T2. Jeśli nie, zdecyduj się na telewizor z nowym standardem. Od stycznia 2022 roku do produkcji będą trafiać tylko takie modele.
Dzięki lepszej jakości DVB-T2 będzie można przesyłać dane z prędkością do 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 MHz, gdzie w przypadku DVB-T możliwe było 24,88 Mb/s. Dzięki temu wiele programów będzie można oglądać w jakości Full HD i 4K za darmo.
Zmiany, które mają nadejść w 2022 roku, pozytywnie wpłyną na odbiór sygnału telewizji naziemnej. Oglądanie programów będzie przyjemniejsze ze względu na lepszą jakość obrazu i dźwięku. W przypadku starszego sprzętu niestety musisz liczyć się z koniecznością zakupu nowego dekodera lub telewizora. Możliwe też, że masz już tuner DVB-T2 wbudowany w swoim urządzeniu.
Źródło obrazka głównego: wawrus.pl
Mój telewizor ma wbudowany odpowiedni tuner,dlaczego nie mogę odbierać.
Mam ten sam problem🙁
mam ten sam problem ,odbieram tylko część kanałów z tych co było wcześniej
Mój telewizor ma wbudowany odpowiedni tuner,dlaczego nie mogę odbierać
Mam ten sam problem
Dlaczego nie ma wszystkich programów TV po zmianie na DVB-T2HEVC? MÓJ TV JEST PRZYSTOSOWANY NA ODBIÓR W ,,NOWYM WYDANIU,,
Mój telewizor ma wbudowany odpowiedni tuner, dlaczego więc mogę odbierać tylko 6 kanałów TV ?