1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. DVB-T2 – co to dokładnie jest, kiedy startuje, czy muszę wymienić telewizor? Wszystko o nowym standardzie

Poradniki

15.06.2021 19:19

DVB-T2 – co to dokładnie jest, kiedy startuje, czy muszę wymienić telewizor? Wszystko o nowym standardzie

TV i VOD
13
0
9
13
0

Ostatnio coraz więcej słyszy się o DVB-T2. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest oraz jaki będzie miało wpływ na systemy telewizyjne w Polsce. Czy musisz wymienić swój telewizor na nowy? Po co jest standard naziemnej telewizji? Sprawdź!

DVB-T2 – co to dokładnie jest? Po co jest wprowadzany ten standard?

DVB-T2 to standard naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia przesyłanie skompresowanych danych multimedialnych. To dzięki niemu możemy odbierać telewizję naziemną.

Od 2013 roku w Polsce obowiązuje standard DVB-T. Zanim został on wprowadzony, wykorzystywano emisję sygnału analogowego. Przed wprowadzeniem DVB-T wielu użytkowników musiało wymienić swój telewizor na nowszy, ponieważ stare kineskopowe modele nie były w stanie odbierać nowej technologii.

Można było zakupić także specjalną przystawkę, która dawała możliwość odbioru sygnału cyfrowego. W drugim kwartale 2022 roku nastąpi zmiana sygnału z DVB-T na DVB-T2. To kolejny krok ku jeszcze lepszej jakości telewizji.

Zobacz też: Oferta Player.pl – ile kosztuje i co oferuje serwis VOD od Grupy TVN?

dvbt2 co to jest

DVB-T a DVB-T2 – różnice

Czy wprowadzanie DVB-T2 jest konieczne? Czy nowy standard naprawdę coś zmieni? Okazuje się, że tak! Po pierwsze, poprawi się jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku. Wszystkie kanały telewizji naziemnej będą odbierane w HD. DVB-T nie daje teraz takiej możliwości.

Po drugie, DVB-T2 umożliwi też odbieranie telewizji hybrydowej, czyli HbbTV. Jest to aplikacja, którą można połączyć z konkretnym kanałem, by rozszerzyć jego funkcjonalność. Można np. otrzymywać spersonalizowane reklamy, mieć dostęp do zwiastunów czy archiwalnych materiałów i wiele, wiele więcej.

Reklama

Wprowadzenie DVB-T2 jest konieczne, ponieważ taką decyzję podjęła Komisja Europejska. Pewne stare pasma telewizji naziemnej zostaną bowiem wykorzystane w rozwoju sieci 5G. DVB-T2 sprawi też, że sieć telewizyjna będzie bardziej odporna na wszelkie zakłócenia.

dvbt i dvbt2 roznice

Jak sprawdzić, czy mogę odbierać DVB-T2? Co zrobić, jeśli mój telewizor nie obsługuje tego standardu?

Posiadacze telewizorów najbardziej obawiają się tego, że będą musieli zakupić nowy odbiornik. Niestety, kompatybilność odbiornika z nowym standardem jest konieczna, więc może zaistnieć taka potrzeba. Większość sprzedawanych w Polsce telewizorów jest jednak dostosowana do odbioru DVB-T2.

Do tej pory telewizja była kodowana w standardzie AVC. Kiedy wprowadzi się DVB-T2, AVC zmieni się na nowszy standard kodowania, czyli HEVC. Niektóre telewizory mogą odbierać tylko treści zakodowane w AVC, więc automatycznie nie będą w stanie odczytać mediów w nowszej generacji.

Dlatego bardzo ważne jest, by sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje standard DVB-T2, daje możliwość kompresji obrazu HEVC (inna nazwa to H.265) oraz dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus).

By przekonać się, czy nasz aktualny odbiornik jest w stanie obsłużyć nadchodzący standard DVB-T2, można sprawdzić to w instrukcji urządzenia lub karcie produktu na stronie producenta.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z testowych kanałów, o których poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Okazuje się, że jeśli przeskanujemy nasz telewizor, do listy kanałów będzie można dodać testowe programy nadawane w nowym standardzie, co pokaże nam, czy telewizor właściwie je odbiera.

Do kanałów testowych należą: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. Nie są jednak dostępne w całej Polsce, więc najpierw należy sprawdzić, czy znajdujemy się na obszarze objętym tą możliwością.

Jeśli okaże się, że dany telewizor nie odbiera nowego standardu, nie trzeba od razu wymieniać go na nowy. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, warto zakupić nowy odbiornik. Jeśli nie, można zaopatrzyć się w specjalny tuner, który pozwoli na odbiór nowego standardu. Koszt tunera będzie na pewno niższy niż nowego telewizora.

Kiedy dokładnie zostanie wprowadzone DVB-T2?

Standard DVB-T2 nie zostanie uruchomiony jednocześnie w całym kraju. Zmiany zostaną wprowadzone w kilku etapach:

  • etap 1 – 28 marca 2022 roku;
  • etap 2 – 25 kwietnia 2022 roku;
  • etap 3 – 23 maja 2022 roku;
  • etap 4 – 27 czerwca 2022 roku.

Za jakiś czas Polska zostanie objęta kampanią społeczną, która poinformuje obywateli o nadchodzących zmianach i przygotuje ich do tego procesu odpowiednio wcześniej.

Zobacz też: Klasyka kina — filmy, które musisz obejrzeć. Najlepsze filmy wszechczasów. Zestawienie TOP 15

13
0

Podziel się:

Komentarze (9)

Rozwijać chcą sieć 5G kosztem pasma TV . Coś mi tu nie pasuje . Żeby nie było tak że pasmo TV to jedno ale pozwolenie na oglądanie TV będzie płynąć poprzez zwolnione pasma…

Jak czytam większość komentarzy to mam wrażenie że praktycznie każdy wolałby zostać przy kolorowym Rubinie z czasów komuny bo każda nowa technologia to dla nich jakaś tragedia.
Na zachodzie gdzie mieszkam praktycznie każdy jest mega zadowolony z przejścia na nową technologie DVB-T2 a my nie dość że narzekamy to jeszcze próbujemy ich pouczać w wielu kwestiach chociaż wychodzi na to że jesteśmy wieśniakami Europy.

DVB-T/DVB-C. H.264/AVC czy będzie odbierał DVB-t2HEVC dziękuję za odpowiedź……wszystkie kanały odbiera w HD

W nos niech sobie wsadzą ten standard. Wywalam TV jak przestanie cokolwiek odbierać. A mamie powiem, że TV trwam przestała nadawać i po sprawie.

Po 3 latach używania mam kupić nowy tv za kilka tys? albo do starego dokupywać jakieś przystawki chińskiej jakości?
Oprogramowanie KODI powiadasz? mam babcie nauczyć obsługi komputera? Pogięło Cie?

Przecież najtańsze TV z DVB-T2 można już dorwać za grosze, a nawet jeżeli wymiana nie wchodzi w grę, to cena tej „chińskiej” przystawki mieści się w okolicach 100 zł, a działa jak należy.

Zawsze możesz stary odbiornik podłączyć do komputera jako dodatkowy monitor (jak masz HDMI w TV), dodatkowo możesz zakupić przystawkę Android TV i podłączyć do TV, tym samym zyskujesz Smart TV tanim kosztem, inna możliwość to zakup mini PC multimedialnego (i zaczepienie z tyłu TV na śruby) czy to wpinanego prosto do HDMI mini komputerka w kształcie małego batonika i wtedy podłączasz bezprzewodowo klawiaturę i mysz i możesz korzystać jak z centrum multimedialnego (np. oprogramowanie KODI). Możliwości jest wiele ale oczywiście jak to rasowy „Bałtykanin” w pierwszej kolejności musisz sobie ponarzekać.

Czyli mam zmienić tv kupić tuner by rządzący mogli sprzedać prawa do emisji sieci 5g, przy okazji zarabią na vat na nowych urzadzeniach a za nami pozostania lupa śmieci ktora trafi do Afryki. Ściema na resorach po to by oglądać tvp kultura resamplowane do HD lu. 4k.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.