dvbt2

Poradniki

28.11.2022 10:50

DVB-T2 – co to jest? Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?

TV i VOD
16
0
9
16
0

DVB-T2, czyli nowy standard telewizji naziemnej! Czym różni się od DVB-T? Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Tego wszystkiego oraz wiele innych dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

DVB-T2 – nowy standard TV!

DVB-T2 to nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia przesyłanie skompresowanych danych multimedialnych. To dzięki niemu możemy odbierać telewizję naziemną.

Od 2013 roku w Polsce obowiązywał standard DVB-T. Zanim został on wprowadzony, wykorzystywano emisję sygnału analogowego. Przed wprowadzeniem DVB-T wielu użytkowników musiało wymienić swój telewizor na nowszy, ponieważ stare kineskopowe modele nie były w stanie odbierać nowej technologii.

Można było zakupić także specjalny tuner, który dawała możliwość odbioru sygnału cyfrowego. W drugim kwartale 2022 roku nastąpiła zmiana sygnału z DVB-T na DVB-T2. To kolejny krok ku jeszcze lepszej jakości telewizji. Jeśli Twój telewizor nie obsługuje tego formatu, to w tym przypadku także możesz kupić dekoder DVB-T2.

KODY RABATOWE MORELE TV
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

DVB-T a DVB-T2 – różnice

Czy wprowadzanie DVB-T2 jest konieczne? Czy nowy standard naprawdę coś zmieni? Okazuje się, że tak! Po pierwsze, poprawiła się jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku. Wszystkie kanały telewizji naziemnej są odbierane w HD. DVB-T nie daje teraz takiej możliwości.

Po drugie, Nowa telewizja naziemna umożliwia też odbieranie telewizji hybrydowej, czyli HbbTV. Jest to aplikacja, którą można połączyć z konkretnym kanałem, by rozszerzyć jego funkcjonalność. Można np. otrzymywać spersonalizowane reklamy, mieć dostęp do zwiastunów czy archiwalnych materiałów i wiele, wiele więcej.

Wprowadzenie nowego standardu było konieczne, ponieważ taką decyzję podjęła Komisja Europejska. Pewne stare pasma telewizji naziemnej zostały bowiem wykorzystane w rozwoju sieci 5G. DVB-T2 sprawiło też, że sieć telewizyjna będzie bardziej odporna na wszelkie zakłócenia.

antena dvb-t2
Nowy standard TV znacznie poprawia jakość obrazu i dźwięku!

Sprawdź też: Telewizja naziemna – kanały dostępne w standardzie DVB-T2

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?

Czy wprowadzenie nowego standardu TV wiąże się z wymianą sprzętu? Nie do końca – jak już wcześniej wspomniałem, wystarczy dokupić specjalny dekoder DVB-T2. Niemniej wszystkie telewizory wyprodukowane od 2019 są już kompatybilne z nowym formatem.

Do tej pory telewizja była kodowana w standardzie AVC. Kiedy wprowadzi się DVB-T2, AVC zmieni się na nowszy standard kodowania, czyli HEVC. Niektóre telewizory mogą odbierać tylko treści zakodowane w AVC, więc automatycznie nie będą w stanie odczytać mediów w nowszej generacji.

Dlatego bardzo ważne jest, by sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje nowy standard TV, daje możliwość kompresji obrazu HEVC (inna nazwa to H.265) oraz dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus).By przekonać się, czy nasz aktualny odbiornik jest w stanie obsłużyć nadchodzący standard DVB-T2, można to sprawdzić na trzy sposoby, oto one:

  • Strona telewizjanaziemna.pl,
  • kanał testowy 28,
  • numer seryjny oraz specyfikacja producenta.

Szerszy poradnik na temat tego Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? został napisany przez Michała, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to z pewnością warto zerknąć na ten artykuł.

Do kanałów testowych należą też: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. Nie są jednak dostępne w całej Polsce, więc najpierw należy sprawdzić, czy znajdujemy się na obszarze objętym tą możliwością.

dekoder dvb-t2
A czy Twój TV obsługuje nowy standard telewizji naziemnej?

Jeśli okaże się, że dany telewizor nie odbiera nowego standardu, nie trzeba od razu wymieniać go na nowy. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, warto zakupić nowy odbiornik. Jeśli nie, można zaopatrzyć się w specjalny tuner, który pozwoli na odbiór nowego standardu. Koszt tunera będzie na pewno niższy niż nowego telewizora.

Kiedy DVB-T2 zostanie wprowadzone?

Standard DVB-T2 nie został uruchomiony jednocześnie w całym kraju. Zmiany zostały wprowadzone w kilku etapach:

  • etap 1 – 28 marca 2022 roku;
  • etap 2 – 25 kwietnia 2022 roku;
  • etap 3 – 23 maja 2022 roku;
  • etap 4 – 27 czerwca 2022 roku.

Mam nadzieję, że po tym artykule wiesz już czym jest DVB-T2 oraz jak sprawdzić czy Twój telewizor wspiera nowy standard telewizji naziemnej. W razie jakichś pytań zachęcam do pozostawienia komentarza!

Sprawdź też: Telewizja naziemna – jak działa? Jak ją odbierać?

16
0

Podziel się:

Komentarze (9)

Rozwijać chcą sieć 5G kosztem pasma TV . Coś mi tu nie pasuje . Żeby nie było tak że pasmo TV to jedno ale pozwolenie na oglądanie TV będzie płynąć poprzez zwolnione pasma…

Jak czytam większość komentarzy to mam wrażenie że praktycznie każdy wolałby zostać przy kolorowym Rubinie z czasów komuny bo każda nowa technologia to dla nich jakaś tragedia.
Na zachodzie gdzie mieszkam praktycznie każdy jest mega zadowolony z przejścia na nową technologie DVB-T2 a my nie dość że narzekamy to jeszcze próbujemy ich pouczać w wielu kwestiach chociaż wychodzi na to że jesteśmy wieśniakami Europy.

DVB-T/DVB-C. H.264/AVC czy będzie odbierał DVB-t2HEVC dziękuję za odpowiedź……wszystkie kanały odbiera w HD

W nos niech sobie wsadzą ten standard. Wywalam TV jak przestanie cokolwiek odbierać. A mamie powiem, że TV trwam przestała nadawać i po sprawie.

Po 3 latach używania mam kupić nowy tv za kilka tys? albo do starego dokupywać jakieś przystawki chińskiej jakości?
Oprogramowanie KODI powiadasz? mam babcie nauczyć obsługi komputera? Pogięło Cie?

Przecież najtańsze TV z DVB-T2 można już dorwać za grosze, a nawet jeżeli wymiana nie wchodzi w grę, to cena tej „chińskiej” przystawki mieści się w okolicach 100 zł, a działa jak należy.

Zawsze możesz stary odbiornik podłączyć do komputera jako dodatkowy monitor (jak masz HDMI w TV), dodatkowo możesz zakupić przystawkę Android TV i podłączyć do TV, tym samym zyskujesz Smart TV tanim kosztem, inna możliwość to zakup mini PC multimedialnego (i zaczepienie z tyłu TV na śruby) czy to wpinanego prosto do HDMI mini komputerka w kształcie małego batonika i wtedy podłączasz bezprzewodowo klawiaturę i mysz i możesz korzystać jak z centrum multimedialnego (np. oprogramowanie KODI). Możliwości jest wiele ale oczywiście jak to rasowy „Bałtykanin” w pierwszej kolejności musisz sobie ponarzekać.

Czyli mam zmienić tv kupić tuner by rządzący mogli sprzedać prawa do emisji sieci 5g, przy okazji zarabią na vat na nowych urzadzeniach a za nami pozostania lupa śmieci ktora trafi do Afryki. Ściema na resorach po to by oglądać tvp kultura resamplowane do HD lu. 4k.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *