1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Granie na dużym ekranie – jaki telewizor do gier wybrać?

Technologia

10.02.2022 11:21

Granie na dużym ekranie – jaki telewizor do gier wybrać?

TV i VOD
4
1
0
4
1

Jaki telewizor do gier wybrać? Konsole nowej generacji powoli, ale konsekwentnie, trafiają do domów kolejnych graczy. Sama konsola to jednak za mało, by w pełni cieszyć się efektami graficznymi w najnowszych grach. Czym powinien się charakteryzować? Oto odpowiedzi!

Czy Twój telewizor gotowy jest na konsole nowej generacji?

Współczesny telewizor do gier stoi przed szeregiem wymogów stawianych przez dziewiątą generację konsol. Wraz z nadejściem takich funkcjonalności, jak rozdzielczość 4K, uaktualniony standard HDMI 2.1 czy technologia VRR, zawęziła się lista telewizorów zdolnych w pełni wykorzystać możliwości najnowszych konsol.

Oczywiście nie oznacza to, że gra na next-genach będzie niemożliwa bez dedykowanego telewizora. Podłączając Playstation 5 czy Xboxa Series X do urządzenia o częstotliwości odświeżania 60 Hz i standardowym złączu HDMI, można liczyć na płynną rozgrywkę w rozdzielczościach 720p i 1080p przy 60 klatkach na sekundę. Nad ewentualnym upgradem powinny zastanowić się jedynie osoby, którym zależy na 120 FPS-ach oraz jakości Ultra HD.

Xbox Series X i PlayStation 5 – wysoka rozdzielczość i częstotliwość odświeżania

Zasadniczym, wspólnym usprawnieniem obu next-genów względem poprzedniej generacji jest zdolność do wyświetlania obrazu w 4K przy 120 klatkach na sekundę. Technologia ta stawia dopiero pierwsze kroki, stąd biblioteka obsługujących ją tytułów wciąż jest dość ograniczona.

KODY RABATOWE MORELE

Kolejnym aspektem nowych konsol jest zmienna częstotliwość odświeżania (ang. Variable Refresh Rate). Zadaniem VRR jest zapobieganie zjawisku tzw. rwania obrazu (ang. screen tearing), w którego trakcie dochodzi do nakładania się fragmentów klatek na siebie. O ile na PS5 ta funkcja ma podobno ujrzeć światło dzienne dopiero wraz z końcem 2021 roku, tak na XSX działa już od chwili premiery.

Jaki telewizor wybrać?

Rozmiar

O ile rozmiar wyświetlacza nie ma znaczenia dla jakości wyświetlanej grafiki (czego dowodem może być świetna jakość zarówno na współczesnych monitorach, jak i telewizorach), tak dobrze jest zadbać o odpowiedni balans między ilością cali a odległością siedziska. Aby cieszyć się satysfakcjonującym obrazem w 4K, należy pomnożyć wysokość telewizora 1,5 raza. Wynik to optymalna odległość, jaką powinno zachować się od wyświetlacza – dla standardowej przekątnej 55 cali będzie to dystans wynoszący około metra. Jeśli ekran znajduje się zbyt blisko, użytkownik będzie widział pojedyncze piksele. Z kolei w przypadku zbyt dużego dystansu wyświetlanie w 4K nie będzie różnić się jakością od rozdzielczości Full HD (1080p).

Sprawdź też: Telewizor Philips 7900 Series 50PUS7906/12 – recenzja. Gry, filmy i seriale z Ambilight w tle – jak to wygląda?

Reklama

Typ matrycy

Telewizor OLED, QLED czy IPS? Wybór odpowiedniego rodzaju podświetlenia matrycy może mieć znaczący wpływ na żywotność ekranu i jego zdolność do wiernej reprodukcji kolorów. Nawet najdroższe telewizory typu OLED mogą „wypalać” statyczne elementy na ekranie. W przypadku długotrwałych sesji z grami, które wymagają częstego dostępu do nieruchomego interfejsu, fragment obrazu może pozostawać na wyświetlaczu w formie poświaty. Należy zaznaczyć, że – oprócz dość sporej ceny – jest to jedyna wada OLED-ów, ponieważ ekrany te oferują nieskończony kontrast i najlepsze odwzorowanie kolorów przy błyskawicznym czasie reakcji i wydajnym poborze energii.

Przystępniejszym dla budżetu rozwiązaniem będzie za to telewizor typu QLED. Jest to rodzaj ekranu, który w przeciwieństwie do techniki OLED jest wolny od ryzyka wypalania i charakteryzuje się dużo większą jasnością, przydatną zwłaszcza w nasłonecznionych pomieszczeniach.

telewizor gamingowy
Dobór dobrego telewizora do giery przyniesie pozytywne wrażenia podczas gamingu

Ostatnimi w kolejności co do ceny są klasyczne matryce IPS. Znalezienie niedrogiego telewizora wykonanego w tej technologii, który będzie obsługiwać rozdzielczość 4K i zarazem solidnie odwzorowywać kolory nie powinno stanowić problemu. Minusem tego rozwiązania jest jednak mocno ograniczony względem poprzedników kontrast, a także zjawisko zwane „backlight bleeding”. Oznacza ono charakterystyczny, nieregularny „wyciek” światła na krawędziach ekranu.

Rozdzielczość

Dla satysfakcjonującego działania next-genów nie ma znaczenia, czy są one podłączone pod telewizor Full HD, czy też 4K. Zarówno Playstation 5, jak i Xbox Series X wspierają rozdzielczości 720p, 1080p oraz 2160p (czyli 4K). Oprócz tego konsola Microsoftu wspiera także rozdzielczość pośrednią między Full HD a 4K – czyli 1440p, które trafi do PS5 dopiero w zapowiadanej od jakiegoś czasu aktualizacji.

Częstotliwość odświeżania

Możliwość grania przy stałych 120 FPS-ach niesie ze sobą konieczność dostosowania częstotliwości odświeżania. Ze względu na wynikający z dysproporcji dyskomfort oglądania oraz ryzyko rwania obrazu warto dostosować odświeżanie ekranu do ilości klatek na sekundę.

Sprawdź też: GeForce NOW na LG? Wyrzuć konsolę! LG pozwoli Ci zagrać na telewizorze

W sytuacji, w której częstotliwość odświeżania jest niższa od ilości FPS-ów, ekran nie będzie poprawnie wyświetlał wszystkich generowanych przez konsolę klatek. Z tego powodu warto wyposażyć się w telewizor o złączu HDMI 2.1, którego przepustowość umożliwia osiągnięcie częstotliwości wyższej niż dotychczasowy standard 60 Hz.

Input lag

Im mniejsze opóźnienie wejściowe, tym bardziej responsywny jest ekran – wartość input laga oznacza czas potrzebny do przetworzenia informacji na obraz. O ile w przypadku oglądania filmów i telewizji nie ma to tak dużego znaczenia, tak dla komfortowej rozgrywki (zwłaszcza multiplayer) cecha ta określa sensowność całego zakupu.

Telewizor nie nadaje się do współpracy z konsolą, jeśli jego input lag wynosi powyżej 60 milisekund. Docelowo ekrany dla graczy powinny cechować się wartością w okolicach 20 ms, jednak przy poziomie nieprzekraczającym 40 ms komfortowa gra również będzie możliwa.

promocja morele

Telewizor to nie tylko gry

Czy telewizor przeznaczony wyłącznie do gier to konieczność? Ze względu na „dynamiczną” specyfikację ekrany te znajdą również zastosowanie podczas oglądania kina akcji czy też sportowych rozgrywek. Ostry ruch, doskonały kontrast i głęboka czerń to czynniki, które mają identyczne znaczenie zarówno w przypadku gier, jak i np. filmów sensacyjnych. Oprócz tego warto pamiętać, że nawet jeśli telewizor nie ma dedykowanego ustawienia do gier, to np. fabryczny tryb Sport również poradzi sobie z ustawieniem parametrów potrzebnych do gry, podnosząc płynność obrazu.

Na zrównanie się potencjału najnowszych telewizorów i konsol trzeba będzie jeszcze poczekać. Przy odpowiedniej konfiguracji już teraz można cieszyć się grą w standardzie 4K/120Hz, jednak wciąż nie dotyczy to zbyt wielu tytułów. Jeśli producenci oswoją się z tymi wymaganiami, to kto wie – może niebawem najbardziej popularne staną się gry w 8K?

Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.