karta graficzna rtx pamięć ram ddr4 i myszka cooler master

Poradniki

13.02.2023 11:40

Konfigurator PC – składanie komputera online to pestka

Komputery Podzespoły Zakupy
71
0
1
71
0

Konfigurator PC to narzędzie, które pomoże Ci złożyć komputer stacjonarny. Składanie PC wcale nie musi być trudne! Jak skorzystać z konfiguratora zestawów komputerowych? 

W tym artykule dowiesz się, czym jest konfigurator PC, jak z niego korzystać i jakie wybrać podzespoły, aby zbudować dobry komputer w rozsądnej cenie. To znacznie prostsze, niż może się wydawać! Jeśli uznasz, że budowa komputera z konfiguratorem PC jest dla Ciebie zbyt trudna, zajrzyj na koniec artykułu – proponujemy w nim gotowe zestawy, składające się z wybranych przez nas podzespołów. 

Konfigurator PC – budowa własnego zestawu komputerowego

Konfigurator zestawu komputerowego to proste narzędzie, które pozwoli wybrać Ci idealne podzespoły do wymarzonego peceta (lub takiego, na jaki Cię stać – większość z nas ma niestety ograniczone budżety na ten cel…). Jest ono przydatne zarówno dla początkujących, jak i dobrze zorientowanych w sytuacji rynkowej użytkowników. Dzięki prostej podziałce amatorzy od razu zorientują się, bez jakich podzespołów nie uda im się zbudować komputera, natomiast zaawansowani dobiorą idealny zestaw dodatków pod siebie. 

Dużą zaletą konfiguratora PC jest fakt, że na bieżąco pokazuje całkowitą cenę składanego przez nas zestawu komputerowego i pozwala na szybką podmianę poszczególnych jego elementów. Ogranicza on też do minimum ryzyko kupienia niekompatybilnych ze sobą podzespołów, bowiem po wybraniu np. procesora, sugeruje on tylko płyty główne, do których będzie on pasował (i vice versa). Do konfiguratora można dodać też wszystkie peryferia – od myszek, przez klawiatury i monitory aż po gamepady i fotele. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Kiedy już skompletujemy wymarzony zestaw komputerowy, możemy zapisać link do niego. Utworzoną w ten sposób konfigurację da się np. wysłać do znajomego lub umieścić na jakimś forum, aby grono ekspertów mogło poddać go krytycznej ocenie i względnie zaproponować jakieś poprawki. Już tylko parę klików dzieli nas od zakupu! 

Najprościej rzecz ujmując, konfigurator PC to narzędzie, które pomaga w intuicyjny sposób poruszać się po sklepie internetowym. Podzielone jest na kilka sekcji, z których każda odpowiada za wybór innego podzespołu. Wybierając jeden z elementów, wymagających kompatybilności z innymi, konfigurator PC automatycznie nakłada odpowiednie filtry na ofertę produktów. Dzieje się tak po to, by nie był możliwy wybór płyty głównej niekompatybilnej z danym procesorem, czy niewłaściwej pamięci RAM.

Sprawdź też: Nie ma czegoś takiego jak dobry moment na zakup komputera

Podzespoły komputerowe funkcjonują najlepiej wtedy, kiedy nawzajem do siebie pasują. Z tego względu poszczególne części komputera wybieramy według określonej kolejności. Pomoże w tym właśnie konfigurator PC, w którym pierwszym krokiem jest wybór procesora. To bowiem właśnie ten komponent determinuje zastosowanie właściwej płyty głównej i pamięci RAM. Z czego składa się komputer? Jak przebiega składanie komputera krok po kroku? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Na co zwracać uwagę wybierając podzespoły

Decyzja o samodzielnym złożeniu wymarzonego komputera często bywa trudna. Owszem, chcielibyśmy, żeby na naszym biurku stanął wymarzony sprzęt, jednak przed podjęciem decyzji o jego budowie nierzadko powstrzymuje nas kilka czynników. Jednym z nich jest obawa przed niewłaściwym skompletowaniem komponentów, przez co proces budowy komputera może się skomplikować. Wiadomo bowiem, że poszczególne podzespoły muszą być ze sobą wzajemnie kompatybilne.

konfigurator - części komputerowe
Kiedy już zamówimy wszystkie części, zostaje nam czekać na kuriera a potem złożyć wszystko w jedną całość (chyba, że zdecydujemy się na zakup gotowego komputera)

Niestety, to wcale nie jest jedyny problem związany z samodzielną budową komputera. Podzespoły muszą być nie tylko kompatybilne ze sobą nawzajem, ale również oferować odpowiednio wysoką jakość i wydajność. Zwłaszcza aspekt wydajnościowy jest tu kluczowy. Zbyt słaby komputer nie poradzi sobie z wyznaczonymi zadaniami, z kolei konstrukcja zbyt mocna to niepotrzebny wydatek pieniędzy, które z powodzeniem mogłyby zostać przeznaczone na coś zdecydowanie bardziej przydatnego.

Wszystkim tym problemom można bez trudu zaradzić, jeśli tylko skorzystamy z dostępnych narzędzi. W doborze komponentów do zastosowań pomogą przykładowe zestawy, jakie bez trudu znaleźć można w sieci. Z kolei o kompatybilność podzespołów zadba właśnie konfigurator PC. Co to jest? Jak z niego korzystać? Na te pytania odpowiemy w niniejszym materiale.

Budowa komputera – o czym pamiętać przed złożeniem PC?

Zanim jednak przystąpimy do składania komputera, kilka słów na temat tego, jak przygotować się do wyboru odpowiednich podzespołów. Już w pierwszym kroku musimy określić to, do czego nowy komputer będzie wykorzystywany, a także to, ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na jego budowę.

Pamiętajmy o tym, że składanie komputera to sztuka kompromisów. Jeżeli chcemy zmieścić się w założonym budżecie, musimy wybierać między podzespołami o optymalnej dla danego segmentu wydajności. Załóżmy, że składanym PC będzie komputer do gier. Oznacza to, że musimy postawić na możliwie jak najmocniejszą kartę graficzną, a następnie dobrać do niej procesor, który nie będzie ograniczał jej wydajności. To zadanie byłoby bardzo proste, gdybyśmy dysponowali nieograniczonym budżetem. Do najdroższej karty graficznej dobieramy najdroższy procesor i gotowe – to po prostu musi działać. Niestety, tak komfortowe warunki budżetowe zdarzają się bardzo rzadko.

Sprawdź też: Test komputera – jakie masz podzespoły?

Chcemy złożyć komputer gamingowy do 3000 złotych? Musimy wybrać najmocniejszą kartę graficzną, która pozwoli zmieścić się w założonym budżecie wraz z wszystkimi innymi komponentami. Właśnie w tym miejscu zaczynają się schody, jednak niczego nie trzeba się bać. Konfigurator PC dzięki przejrzystemu układowi i wyeksponowanej cenie pomaga panować nad kosztami. Nawet jeśli składamy komputer do 1000 zł.

Z czego składa się komputer? Jakie podzespoły są wymagane?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o samodzielnym wybraniu komponentów do naszego nowego komputera, przyszła pora by zastanowić się nad tym, co ma znaleźć się w jego wnętrzu. Co jest potrzebne do złożenia komputera? Kilka podstawowych komponentów, bez których ten nie mógłby pracować. Komputery składane samodzielnie muszą być wyposażone w procesor, płytę główną, pamięć RAM, dysk i zasilacz. Przyda się również karta graficzna, o ile nie chcemy korzystać z tej zintegrowanej z procesorem (dysponuje wyłącznie podstawową wydajnością, dodatkowo nie każdy procesor posiada zintegrowane GPU). Naturalnie, niezbędna będzie również obudowa, by całość zamknąć w estetycznym opakowaniu.

intel core i7 12700k steam
Procesor to serce komputera i jeden z najważniejszych podzespołów

Oczywiście, to nie wszystkie elementy komputera, które mogą znaleźć się w jego wnętrzu. Specyfikację możemy rozszerzyć również o dodatkowy dysk, wydajniejsze chłodzenie procesora, kartę sieciową WiFi czy napęd optyczny (o ile tylko obudowana na to pozwala).

Przeanalizujmy zatem, z jakich konkretnie części budowane są zestawy komputerowe. Które konkretnie komponenty wybrać? Przy każdym podzespole znaleźć można przydatne wskazówki, pomagające w wyborze optymalnego.

Procesor – Intel czy AMD?

Jaki procesor wybrać – Intel czy AMD? Na tak zadane pytanie odpowiedź z pewnością nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, do czego dany zestaw komputerowy będzie wykorzystywany. O ile w przypadku komputera do zastosowań biurowych czy typowego komputera domowego nie ma to większego znaczenia, tak w przypadku maszyny gamingowej czy profesjonalnej stacji roboczej wybór procesora może okazać się kluczowy.

Który procesor wybrać? W tym celu warto upewnić się, jaki model najlepiej radzi sobie z zadaniami, którymi będzie miał sprostać nasz PC. Pomocne będą testy wydajności procesorów, jakie bez trudu znaleźć można w internecie. Należy pamiętać również o tym, że wybór procesora determinuje płytę główną i pamięć RAM. Chcąc wybrać rozwiązanie optymalne pod względem kosztów, trzeba porównać ze sobą cenę całości (procesor + płyta + RAM), a nie wyłącznie samego CPU.

Sprawdź też: Oznaczenia i generacje procesorów Intel 

Obecnie przy bardzo ograniczonym budżecie warto zastanowić się nad zakupem jednego ze starszych procesorów AMD. Ryzen 5 1600 AF albo Ryzen 5 3600 niestety nie są już jakoś bardzo powszechnie dostępne, ale dzięki niewielkiej cenie płyt głównych z chipsetem AM4, cały zestaw powinien być stosunkowo niedrogi. Należy jednak mieć na uwadze, że Intel Core 13. generacji (Raptor Lake) oferują naprawdę rewelacyjną wydajność i są znacznie nowocześniejsze. 

13. generacja procesorów Intel zapewnia wiele korzyści i ulepszeń w porównaniu z poprzednikami, a co ważniejsze, można z niej skorzystać posiadając płytę główną kompatybilną z 12. generacją. To zdecydowanie obniża koszty potencjalnego upgrade komputera. W przypadku składania gamingowego PC, procesory Raptor Lake cechuje bajeczna wręcz wydajność.

Płyta główna – jaką wybrać?

Podstawowym kryterium przy wyborze płyty głównej jest to, by była zgodna z procesorem. Należy wybrać taką płytę główną, która posiada gniazdo kompatybilne z wybranym CPU. Problem zgodności odpada, gdy korzystamy właśnie z konfiguratora PC. Po wybraniu procesora, płyty główne zostaną automatycznie przefiltrowane, by móc wybierać wyłącznie wśród kompatybilnych z procesorem.

płyta główna ram i procesor oraz dysk ssd i myszka
Płyta główna to centrum dowodzenia naszego komputera, to do niej w ten czy inny sposób podłączone są wszystkie podzespoły

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rozmiar płyty głównej. Do dużych komputerów adekwatnym rozmiarem będzie ATX, a w niektórych przypadkach nawet extended ATX. Dla mniejszych jednostek warto pomyśleć o płycie micro ATX, a czasem wręcz mini ITX. Zależy to głównie od tego, jaką obudowę chcemy wykorzystać. Do tego, co do zasady, płyty główne micro ATX będą tańsze od ATX.

Warto również wziąć pod uwagę wyposażenie dodatkowe płyty głównej, takie jak liczba wejść na dyski M.2, możliwość sterowania podświetleniem RGB czy karta sieciowa WiFi.

Karta graficzna – GeForce czy Radeon?

Nie da się nie zauważyć, że karty NVIDIA GeForce są wybierane przez użytkowników zdecydowanie częściej niż AMD Radeon. Czy to oznacza, że karty GeForce są lepsze od Radeonów? Jeżeli liczą się dodatkowe techniki przetwarzania obrazu, takie jak ray tracing czy DLSS, co do zasady lepszym wyborem będą karty z układami NVIDIA GeForce RTX

Obecnie wśród najpopularniejszych modeli znajduje się GeForce GTX 1650, jednak trudno z czystym sumieniem rekomendować ten model. Jest to po prostu tania karta graficzna, pozwalająca odpalić najpopularniejsze tytuły, jednak nie ma co liczyć na wodotryski czy stabilne 60 klatek na sekundę. Obecnie jednym z najbardziej opłacalnych naszym zdaniem GPU jest GeForce RTX 3060, zgrabnie łączący zadowalającą wydajność z względnie rozsądną wyceną. 

procesor przed włożeniem do płyty głównej
Jeżeli samodzielne złożenie komputera jest dla Ciebie zbyt trudne, możesz zamówić usługę zmontowania zestawu przez sklep

Zasilacz – jaki wybrać do komputera?

Zasilacz do komputera to komponent, bez którego żaden PC nie może pracować. Ciężko bowiem uzyskać jakąkolwiek moc obliczeniową bez energii elektrycznej. Rolą zasilacza jest właśnie zaopatrzenie w wystarczającą ilość energii wszystkich podzespołów, jakie znajdą się we wnętrzu komputera.

Czym kierować się przy wyborze zasilacza komputerowego? Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy, zasilacz powinien być konstrukcją autorstwa renomowanego producenta. Mile widziany (a przy droższych konstrukcjach wręcz obowiązkowy) będzie również certyfikat sprawności zasilacza. Budując większe i droższe zestawy komputerowe, warto również rozważyć zakup zasilacza modularnego, w którym niewykorzystane przewody można wypiąć, czyniąc tym samym zarządzanie okablowaniem zdecydowanie prostszym.

Sprawdź też: Czarna lista zasilaczy

Najistotniejszym parametrem zasilacza komputerowego jest jego moc. Należy bezwzględnie upewnić się, że wybrany przez nas zasilacz będzie wystarczający dla budowanego komputera. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z jednego z kalkulatorów wymaganej mocy zasilacza. Można je znaleźć na stronach internetowych wszystkich renomowanych producentów PSU.

Obudowa – jaka będzie najlepsza?

Obudowa to ten komponent, gdzie możemy pozwolić sobie na najwięcej swobody, z jednym tylko zastrzeżeniem. Musimy pamiętać o tym, by wybrane podzespoły zmieściły się we wnętrzu wybranego modelu. Problem może wystąpić zwłaszcza w przypadku długich kart graficznych. Naturalnie, w obudowie przeznaczonej do małej płyty głównej również nie zmieścimy większej niż przewidziana przez producenta.

zasilacz cooler master xg 650
Zasilacze z certyfikatami Gold i Platinum gwarantują większą sprawność i mniejsze ryzyko awarii

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze obudowy? Chociażby to, jak się prezentuje. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje z przeszklonym lewym bokiem, co przydaje się wówczas, gdy zdecydujemy się na podświetlenie wnętrza komputera. Istotna jest również liczba i jakość portów, jakie znalazły się na przednim panelu obudowy. Współcześnie coraz więcej urządzeń korzysta z gniazda USB-C, dlatego warto wybrać obudowę, która takim dysponuje.

Pamięć RAM – jaką wybrać?

Wybierając pamięć RAM, należy wziąć pod uwagę kompatybilność z procesorem i płytą główną. Możemy korzystać wyłącznie z pamięci w standardzie wspieranym przez płytę (DDR4 albo DDR5), a prędkość powinna zależeć od tego, co oferuje wybrany procesor.

obudowa cooler master i monitor z logo morele
Obudowa jest często bagatelizowanym zakupem, a to przecież ona musi zagwarantować m.in. sprawne chłodzenie podzespołów i… efektowny wygląd komputera

Bardzo istotna jest również ilość pamięci RAM. Dla prostszych komputerów rozsądne minimum to 8 GB. W maszynach uniwersalnych i gamingowych warto postawić na nieco więcej pamięci, na przykład 16 GB lub 32 GB. Komputer do zastosowań profesjonalnych? Zgodnie z wymaganiami konkretnej aplikacji.

Dla optymalnej pracy komputera, w przypadku pamięci większej niż 8 GB, lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch kości o mniejszej pojemności niż jednej o większej. Dla przykładu 2x 8 GB zapewni lepsze osiągi niż 1x 16 GB, dzięki możliwości pracy w trybie dual channel.

Dysk – HDD czy SSD?

Współcześnie odpowiedź na pytanie o wybór właściwego dysku jest oczywista. Dysk SSD będzie lepszy praktycznie w każdej sytuacji. Jest bezgłośny, nieporównywalnie szybszy i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca wewnątrz komputera, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecnie najpopularniejszy standard dysków – M.2, który podłączany jest bezpośrednio do płyty głównej.

dysk ssd m2 lexar na płycie głównej
Dysk SSD to w zasadzie jedyna sensowna opcja dla każdego komputera

W jakiej sytuacji rozważać dysk HDD? Tylko i wyłącznie jako dodatkowy dysk do komputera, na którym mamy zamiar przechowywać duże ilości danych. Można, dla przykładu, rozważyć konfigurację z dyskiem M.2 o pojemności około 500 GB i dyskiem HDD oferującym 4 TB miejsca na dane. Pamiętajmy jednak o tym, że dysk tego typu zajmuje dużo miejsca w obudowie, co utrudnia zarządzanie okablowaniem. To również dysk zawierający części ruchome, przez co podczas pracy wydaje charakterystyczny odgłos. W nowych komputerach, od których wymagamy praktycznie bezgłośnej pracy, to spory mankament.

Chłodzenie komputera

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór opisanych wyżej komponentów, możemy już składać zamówienie i czytać poradniki mówiące o tym, jak złożyć komputer. Czy na pewno? Ponownie wiele zależy od tego, do czego tak właściwie chcemy nasz nowy komputer wykorzystywać. Zanim przejdziemy do lektury poradników typu złóż komputer – zrób to sam, zastanówmy się, czy nie potrzebujemy czegoś jeszcze?

Sprawdź też: Budowa komputera: jak złożyć komputer 

Chłodzenie komputera przyda się zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy jedną z tańszych obudów. Nie wszystkie bowiem, zwłaszcza te z niższej półki, dysponują odpowiednią ilością wentylatorów, dlatego przydałoby się dołożyć dodatkowe. Co do zasady, w minimalnej konfiguracji zestawu powinno znaleźć się miejsce dla jednego wentylatora tłoczącego zimne powietrze do obudowy (z reguły umieszczonego na froncie) i jednego wyciągającego ciepłe powietrze z wnętrza (z reguły na tylnej ścianie obudowy). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, by dołożyć dodatkowe wentylatory wlotowe czy wylotowe.

Odrębnym aspektem jest chłodzenie procesora. Jeśli kupujemy jeden z wydajniejszych procesorów bądź wybrany przez nas układ pozwala na przetaktowanie, zdecydowanie dobrym pomysłem będzie zakup bardziej wydajnego chłodzenia. Do wyboru mamy chłodzenie powietrzem i chłodzenie cieczą. Które jest lepsze? Chłodzenie powietrzem, co do zasady, jest tańsze, zdecydowanie mniej awaryjne i prostsze w instalacji. Z kolei chłodzenie cieczą, zwłaszcza w formie popularnych zestawów AiO, jest nieco skuteczniejsze, lepiej się prezentuje, ale dzieje się to kosztem żywotności.

chłodzenie wodne cooler master wyjęte z pudełka
Chłodzenie wodne procesora wygląda bardzo efektownie, przy tym z reguły jest znacznie skuteczniejsze niż zwykły radiator z wentylatorkiem

Gotowe zestawy komputerowe

Konfigurator PC to przydatne narzędzie, dzięki któremu nawet laik może samodzielnie złożyć wymarzony komputer. Nadal się boisz? Zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów bądź zdecydować się na zakup jednego z gotowych zestawów. Przykładowe konfiguracje komputerów prezentujemy poniżej.

Opcja kupowania zaprojektowanych i złożonych już przez kogoś komputerów ma wielu przeciwników, gdyż często da się słyszeć głosy, że lepiej jest dobrać podzespoły i zbudować komputer samemu. Nie jest to do końca prawda, bowiem nie każdy zna się na komputerach, a nawet korzystanie z takich narzędzi jak konfigurator pc, wymaga elementarnej wiedzy. Nie wszyscy wiedzą jak dobrać odpowiednie dla siebie podzespoły, a jeszcze mniej ludzi ma najzwyczajniej w świecie czas, żeby takie informacje zdobyć. 

Sprawdź też: Wymagania sprzętowe i systemowe – co to dokładnie jest?

Dla takich osób idealne są różnego rodzaju „gotowce”, warto jednak w ich wypadku dobrze się zastanowić gdzie je kupujemy i z jakich części się składają. Wybierając przygotowany przez kogoś zestaw komputerowy sprawdźmy jego specyfikację pod kątem tego, czy sprzedawca podaje dokładny model i producenta dla każdego podzespołu. Warto poświęcić dosłownie chwilkę na weryfikację, czy są to części zaufanych firm

W przypadku trzech zestawów proponowanych poniżej zdecydowaliśmy się na komputery zbudowane w oparciu o części firmy Cooler Master. To uznany producent zasilaczy, zestawów chłodzenia oraz obudów, które łączą ze sobą wysoką jakość z rozsądną ceną. Do tego Cooler Master od stosunkowo niedawna ma w swojej ofercie także peryferia: myszy, klawiatury, słuchawki i monitory, co pozwoliło skompletować nam fajnie wyglądające stanowisko dla gracza, jakie możecie oglądać na zdjęciach w tym artykule. 

gotowy zestaw komputerowy monitor cyberpunk 2077
Kupując gotowy zestaw komputerowy po prostu stawiasz go na biurku, podłączasz do prądu… no i jest!

Ta ogromna, skąpana w bieli bestia to propozycja dla tych, którzy nie muszą specjalnie liczyć się z budżetem, ale nie mają specjalnie wiedzy, aby skompletować zestaw komputerowy dla gracza samodzielnie lub z wykorzystaniem konfiguratora PC. Komputer Game X G700 White wyposażono w najnowszej generacji procesor Intel Core i7-13700KF i przepotężną kartę graficzną GeForce RTX 4080. Całość zamknięta jest w efektownej (jak chyba widać) obudowie MasterBox TD500 Mesh White, z AiO 360 mm i zasilaczem 1000W od Cooler Mastera. 

Naturalnie większość graczy ma nieco bardziej ograniczony zasób środków finansowych, co nie powinno być dla nas specjalnym problemem. Doskonały współczynnik ceny do opłacalności oferują niemalże wszystkie gamingowe pecety zbudowane w oparciu o kartę graficzną GeForce RTX 3060. Wśród nich znajduje się także komputer Game X G700, który pozwoli na swobodną grę w najnowsze i najbardziej wymagające tytuły w rozdzielczości FullHD i włączonym ray tracingiem. 

Sprawdź też: Jak zmierzyć wydajność komputera w grach? Licznik FPS to podstawa

W wariancie, który mieliśmy okazję przetestować, GeForce RTX 3060 sparowano z wydajnym procesorem Intel Core i5-12600K. Pozwoliło to na osiąganie płynnych 60 FPS praktycznie we wszystkich współczesnych grach w rozdzielczości FullHD oraz kilka nieśmiałych eksperymentów z rozdziałką 2560×1440. Tutaj jednak znacznie lepiej sprawdza się nieco droższy komputer, wyposażony w kartę graficzną GeForce RTX 3070 i procesor Intel Core i7-12700K.

Jaki komputer wybrać?

Stworzenie idealnej do swoich potrzeb konfiguracji komputera jest dzisiaj łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nawet osoby nie znające się specjalnie na tej tematyce, są w stanie przy użyciu konfiguratora zdziałać niemalże cuda. Jeśli mamy czas na zabawę i gruntowny research (albo i jeszcze rozmowy na forach), możemy dopieszczać nasz wymarzony zestaw niemalże w nieskończoność

W przypadku braku czasu nadal warto zastanowić się nad zakupem gotowego zestawu komputerowego. Ilość propozycji potrafi czasem przyprawić o zawrót głowy, ale nadal wybranie tej spełniającej nasze wymagania jest co do zasady łatwiejsze, niż samodzielne budowanie komputera od podstaw. 

komputer i monitor z logo morele i windows 11
Złożenie własnego komputera daje mnóstwo satysfakcji, a konfigurator PC znacznie ułatwia wykonanie tego zadania
specyfikacja komputera scroll styczen 2023
Specyfikacja naszego komputera testowego
71
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *