wymagania sprzętowe chłodzenie aio i ram

Poradniki

20.02.2023 15:28

Wymagania sprzętowe i systemowe – co to dokładnie jest?

Gry Komputery Programy i aplikacje
16
0
1
16
0

Chcesz zainstalować na komputerze program lub grę, ale nie wiesz, czy zadziała? Sprawdź wymagania sprzętowe! Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Chcąc zainstalować na komputerze jakieś nowe oprogramowanie, narzędzie czy grę, należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy: od licencji (czy program jest darmowy, czy tylko wersja próbna na miesiąc lub dwa), przez specyfikę, funkcje, opinie i inne informacje o programie, po oczywiście wymagania sprzętowe i systemowe. Co dokładnie oznaczają właśnie te wymagania i czym różnią się te minimalne od zalecanych?

Czym są wymagania sprzętowe?

Wymagania sprzętowe, to minimalne wymagania, jakie musi spełniać Twój komputer, aby możliwa była instalacja, uruchomienie oraz korzystanie z danego oprogramowania czy gry. Najczęściej minimalne wymagania sprzętowe dotyczą rodzaju procesora (na przykład wymagany jest procesor z odpowiednim taktowaniem), odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku, ilość pamięci RAM, karta graficzna, czy rozdzielczości ekranu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Wymagania sprzętowe do Cyberpunk 2077 – czy zagrasz w Cyberpunka?

W przypadku programów wymagających łącza internetowego do działania, wśród wymagań sprzętowych może znaleźć się także odpowiednia prędkość transferu. Jeśli któreś z takich wymagań nie zostanie spełnione, oprogramowanie nie będzie mogło zostać zainstalowane lub uruchomione po instalacji.

Czym są wymagania systemowe?

Wymagania systemowe, to z kolei minimalne wymagania dotyczące używanego przez Ciebie systemu Windows, które muszą zostać spełnione, aby możliwa była instalacja oraz użytkowanie danego oprogramowania. Tutaj z kolei znajdą się parametry dotyczące rodzaju systemu (Windows 10, czy Windows 11), wersji systemu (nierzadko wymagane są najnowsze wersje, najlepiej co najmniej z 2020 roku), zainstalowane konkretne sterowniki itp. Nawet jeśli spełnione będą minimalne wymagania sprzętowe, niespełnienie choćby jednego systemowego spowoduje, że program się nie zainstaluje lub nie uruchomi po instalacji albo po prostu nie będzie odpowiednio działał.

komputer benchmark returnal
Żeby mieć pewność, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe, musimy znać jego dokładną specyfikację

Jak sprawdzić, czy wymagania zostały spełnione?

Widząc informacje o wymaganiach sprzętowych i systemowych koniecznych do instalacji i działania danego programu możesz nie być pewien, czy na pewno twój sprzęt i system je spełnia. Dlatego, przed instalacją nowego programu lub gry, musisz sprawdzić, czy masz wszystko, czego wymaga dany program. Jak to zrobić? Bardzo łatwo. Aby to sprawdzić, wystarczy w menu Start wybrać opcję Ustawienia i kliknąć System, a następnie Informacje.

Tam znajdziesz wszystko i szybko dowiesz się, czy program lub gra, którą chcesz zainstalować nadaje się na Twój komputer. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz znaleźć program, dla którego wymagania Twój sprzęt spełni, a właściciele nieco starszych komputerów wcale od razu nie muszą wymieniać ich na nowe.

Sprawdź też: Aktualizacja sterowników – dlaczego jest ważna? Wybieramy najlepszy program do sterowników

karta graficzna radeon w komputerze
Kluczowym z punktu widzenia graczy podzespołem jest karta graficzna – zwykle to ona decyduje, czy nasz komputer poradzi sobie z daną produkcją

Minimalne wymagania sprzętowe i systemowe a zalecane

W informacjach dotyczących konkretnego oprogramowania możemy natknąć się na dwa rodzaje wymagań, a mianowicie: wymagania sprzętowe minimalne oraz zalecane. Minimalne to te, które niezbędne są do tego, by program w ogóle działał. Podane parametry oznaczają, że na przykład komputer musi mieć co najmniej taką, jak podana, ilość pamięci czy miejsca na dysku, aby program się uruchomił i w ogóle zadziałał. Natomiast wymagania zalecane to już trochę szaleństwa ze strony producentów oprogramowania. Są to wymagania, przy których spełnieniu program ma działać najlepiej. Jednak weź to pod uwagę – wielu producentów stanowczo przesadza z tymi wymaganiami. Ba, nawet i te minimalne wymagania warto traktować z przymrużeniem oka.

One też są nieco zawyżane po to, aby posiadacze słabszych sprzętów oszczędzili sobie krytykowania producenta i programów, ale także producenci chcą sobie w ten sposób podnieść prestiż. Powszechne jest bowiem twierdzenie, że im większe wymagania, tym lepszy jest program czy gra, a nie jest to wcale prawdą. Ilość zajmowanego przez program miejsca na dysku świadczy głównie o obciążeniu dysku, jakie funduje ten program. Warto wybierać takie programy, które nie zajmują aż tak dużo miejsca.

16
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Wymagania w większości wypadkòw nie pokrywają się z rzeczywistością i nawet komputer nie spełniający w jakimś zakresie wymagań lub w100% nie spełnia potrafi oprogramowanie lub grę spokojnie udźwignąć i może użytkownik korzystać.

W

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *