Aktualizacja sterowników po co

Poradniki

30.06.2021 06:28

Aktualizacja sterowników – dlaczego jest ważna? Wybieramy najlepszy program do sterowników

Komputery Windows
9
0
0
9
0

Czy wiecie, jakie są najlepsze programy do aktualizacji sterowników? Aktualizacja sterowników w Windows 10 to kluczowy aspekt, jeżeli chcemy korzystać z pełnej funkcjonalności i wydajności systemu. Sprawdźcie jakie programy do sterowników są najlepsze. 

Sterowniki – czym są i jakie części w komputerze ich potrzebują?

Przede wszystkim warto zastanowić się, czym są sterowniki. Sterownik to nic innego jak specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu komputer może komunikować się, czyli może wykorzystywać określone narzędzia i sprzęt, który posiada. 

W komputerze PC znajdują się między innymi karty graficzne, procesory, klawiatury i inne sprzęty, a każdy z nich wymaga specjalnego oprogramowania, które będzie zintegrowane z systemem. Dzięki temu wszystko może ze sobą funkcjonować jako zestaw połączonych ze sobą urządzeń, które wchodzą w skład większej jednostki. 

Sprawdź też: Nie ma czegoś takiego jak dobry moment na zakup komputera

W znalezieniu odpowiedniego oprogramowania do naszego komputera może pomóc nam program do aktualizacji sterowników. Taki program do wyszukiwania sterowników pozwoli nam znaleźć w sieci oprogramowanie, które będzie dedykowane sprzętowi, z którego na co dzień korzystamy. Jest to niezbędne, ponieważ oprogramowanie przypisane jest do danego sprzętu i instalacja błędnego sterownika może uniemożliwić działanie lub mocno skomplikować nam korzystanie z komputera. 

Jakie części w komputerze potrzebują sterowników? Tak naprawdę większość części składowych komputera potrzebuje oprogramowania, żeby działać. Wśród nich znajdują się między innymi karta graficzna, karta dźwiękowa, procesor, pamięć RAM, porty USB, czy też klawiatury i myszki do komputerów. Aktualizacja sterowników to proces, którego nie możemy bagatelizować, jeśli zależy nam na pełnej wydajności naszego sprzętu komputerowego. 

Aktualizacje sterowników RTX
Jeśli chcemy wykorzystać pełnię możliwości naszego sprzętu, musimy zadbać o aktualne sterowniki

Aktualizacja sterowników – dlaczego jest tak ważna?

Aktualizacja sterowników do naszego sprzętu powinna być wręcz obowiązkiem. Tylko dzięki nim nasze urządzenie może działać w pełni wydajnie. Aktualizacje sprawiają, że możemy korzystać z najnowszych osiągnięć technologii i jeszcze usprawnić działanie poszczególnych części składowych naszego komputera. 

Na przykład aktualizacja sterowników karty graficznej sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej wydajna oraz będzie posiadała najnowsze ustawienia producenta. Często dochodzi do sytuacji, gdy odnosimy wrażenie, że nasza karta graficzna jest mało wydajna lub jej działanie znacznie zwolniło. Winny tej sytuacji może być brak zainstalowanych najnowszych sterowników.

Musimy mieć świadomość tego, że sterowniki powstają przede wszystkim po to, by rozwiązywać problemy użytkowników oraz poprawiać wydajność i parametry sprzętu komputerowego. Właśnie dlatego w wielu systemach operacyjnych dostępna jest automatyczna aktualizacja sterowników. 

Windows 10 to system, w którym również zastosowano to rozwiązanie, co znacznie zwiększyło komfort pracy użytkowników, którzy nie muszą każdorazowo pamiętać o potrzebie pobrania sterowników, albo o tym, że niezbędna jest ich aktualizacja. System służy nam w tym wypadku nieocenioną pomocą. 

Prawidłowo przeprowadzony proces aktualizacji sterowników pozwala naszemu systemowi operacyjnemu na swobodną komunikację z poszczególnymi częściami komputera. W ten sposób mamy do czynienia z dwustronną komunikacją technologiczną, która umożliwia sprawne działanie sprzętu komputerowego lub też nowoczesnych telefonów komórkowych. 

Jeżeli skupimy się na niektórych urządzeniach, które wbudowane są w komputer, na przykład na procesorach, dyskach, czy na pamięci komputera, to najczęściej mają one automatycznie wbudowane oprogramowanie i aktualizacje, dzięki czemu cały system może od początku działać stabilnie. 

Program do aktualizacji sterowników – nasze propozycje

Z poziomu użytkownika, warto zastosować program do instalacji sterowników, dzięki czemu możliwe będzie zainstalowanie najnowszego oprogramowania na nasz sprzęt. W tym miejscu chcielibyśmy pokazać Wam popularne propozycje, które pomogą Wam rozwiązać wyzwanie, jak zainstalować sterowniki. Możecie postawić zarówno na darmowy program do sterowników, jak i na odpłatny program do szukania sterowników. Poniżej nasze propozycje:

Drive Booster

To bardzo popularny program do sterowników Windows 10. Przede wszystkim jest to darmowe rozwiązanie, dzięki któremu będziemy w stanie znaleźć i zainstalować niezbędne sterowniki do swojego systemu operacyjnego. Użytkownicy tego programu zwracają uwagę na jego intuicyjność oraz wygodę użytkowania, dzięki czemu powinny poradzić sobie z nim również osoby mniej zaawansowane technologicznie. Program ten automatycznie przeskanuje nasz system i samodzielnie wykryje nieaktualne już wersje sterowników. W odpowiedzi dostaniemy propozycję ich aktualizacji. Atutem tego programu jest również to, że działa tylko na certyfikowanych i sprawdzonych sterownikach. Program Driver Booster posiada również punkt przywracania systemu, ponieważ tworzy kopię zapasową i w razie konieczności możemy powrócić do sytuacji sprzed zainstalowania aktualizacji

Driver Easy

Program Driver Easy to kolejne rozwiązanie do aktualizacji sterowników w systemach Windows. Na uwagę zasługuje bardzo duża baza sterowników, którą zgromadzono w programie. W tym momencie jest to już ponad 8 milionów różnych wersji oprogramowania do urządzeń elektronicznych. Obsługa tego programu również jest bardzo intuicyjna i polega na wykonywaniu kolejnych poleceń kreatora. Program dostępny jest w darmowej wersji lite oraz w płatnej wersji. Minusem darmowej subskrypcji jest niższa prędkość ściągania sterowników oraz brak możliwości tworzenia i przywracania kopii zapasowych systemu. Z drugiej strony użytkownicy mają do dyspozycji bardzo czytelny panel sterowania i weryfikacji niezbędnych aktualizacji. 

NVCleanstall 1.8.0 

NVCleanstall 1.8.0 to ciekawy i jeszcze stosunkowo mało popularny program, który został stworzony z myślą o pobieraniu i instalacji aktualizacji sterowników dla kart graficznych NVIDIA. Atutem tego programu jest jego bezpłatna subskrypcja oraz bardzo intuicyjny interfejs. W NVIDIA GeForce sterowniki dostępne są między innymi z poziomu programu do wyszukiwania. W przypadku tych sterowników musimy pamiętać o tym, że przed instalacją nowego oprogramowania musimy najpierw z komputera usunąć ich starą wersję. Wówczas musimy wejść w menedżera urządzeń na komputerze lub w panel sterowania. 

Snappy Driver Installer Origin 

To kolejne popularne rozwiązanie do instalowania aktualizacji sterowników. Jest to program, który powstaje w modelu Open Source, dzięki czemu budują go zaangażowani użytkownicy i każdy ma do niego dostęp. Program może działać zarówno w trybie online, jak i offline. Model pracy tego programu polega na skanowaniu zawartości oprogramowania w naszym komputerze oraz wskazaniu obszarów, które wymagają aktualizacji. Wówczas możemy postawić na instalację sterowników w trybie online lub ich pobranie na dysk, a następnie instalacje w trybie offline. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku aktualizacji sterowników w komputerach, które nie mogą podłączyć się do sieci. Wówczas wystarczy pobrać taki sterownik. Pamięć USB posłuży nam jako nośnik danych do przekazania nowych aktualizacji do sprzętu w trybie offline.

To tylko przykładowe programy do szukania i aktualizacji sterowników w wiodących systemach. Na rynku możemy spotkać dużo więcej propozycji, które dostępne są zarówno w modelu bezpłatnym, jak i w okrojonych wersjach testowych lub w rozwiniętych płatnych subskrypcjach. 

Dlaczego warto mieć program do szukania sterowników – automatyczna aktualizacja sterowników

Program do szukania sterowników i ich aktualizacji to bardzo wygodne rozwiązanie. Korzystając z niego, zyskujemy pewność, że żadna ważna aktualizacja nam nie umknie, a sami będziemy mogli korzystać z największej możliwej wydajności sprzętu, który posiadamy. 

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników to również bardzo duża oszczędność czasu, ponieważ rozwiązanie to samo skanuje zawartość naszego komputera i nie będziemy musieli ręcznie przechodzić przez poszczególne sprzęty i sprawdzać, czy posiadają aktualną wersję sterowników. Tym samym zaoszczędzimy sporo czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na przeszukiwanie ustawień systemu, w tym Windows Update.

Sprawdź też: Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność

Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu będziemy mogli skupić się na wydajnej pracy. Pamiętajmy tylko, że przy wyborze programów do aktualizacji oprogramowania warto postawić na sprawdzone na rynku rozwiązania, które zawsze dadzą nam pewien bufor bezpieczeństwa, na przykład korzystając tylko z certyfikowanych sterowników lub tworząc awaryjne kopie zapasowe. 

W ten sposób nasz komfort jeszcze bardziej wzrośnie. Jedno jest pewne – instalowanie nowych wersji sterowników powinno być dla nas obowiązkiem. A Wy, co o tym myślicie?

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *