Bateria w laptopie obraz głowny

Poradniki

24.06.2021 09:02

Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność

Komputery
11
0
0
11
0

Bateria to ważny element laptopa. Jej żywotność wpływa na mobilność sprzętu. A przecież na tym nam zależy, gdy używamy tego urządzenia. Co robić, aby służyła jak najdłużej? Czego unikać, by nie zredukować jej możliwości przedwcześnie? Podpowiadamy.

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, jakie rodzaje baterii są wykorzystywane w laptopach dostępnych obecnie na rynku? Baterie niklowo-kadmowe i niklowo-metalowo-wodorkowe stanowią niszę w dzisiejszych czasach. Głównie ze względu na podatność na tzw. efekt pamięci ogniw. Zdecydowany prym wiodą baterie litowo-jonowe – to właśnie tego rodzaju akumulatora będzie dotyczył ten tekst. Przedstawiamy zatem ogólne porady, dotyczące postępowania z tego typu bateriami.

Najczęściej stosowana bateria w laptopie - Li-Ion
Bateria litowo-jonowa (Li-Ion) – najczęściej stosowany rodzaj baterii w laptopach

Laptop podłączony do sieci – w jakich przypadkach?

Zagadnienie to jest powodem wielu dysput – trzymać laptopa na baterii i zerować ją, czy lepiej jak najczęściej mieć go podłączonego do sieci elektrycznej? W najnowszych bateriach litowo-jonowych wszystko rozbija się o to, co aktualnie robimy na laptopie. Jeśli używamy go do czynności, które nie są szczególnie obciążające (jak np. przeglądanie stron w internecie), najlepszym wyjściem będzie poleganie na, uprzednio naładowanej, baterii.

Jeśli jednak obciążasz laptopa grą lub innym pochłaniającym zasoby zadaniem – najlepiej będzie podpiąć laptopa do prądu. Dlaczego? Otóż tego typu czynności znacznie szybciej drenują baterię. Pamiętając, że każda bateria posiada określoną liczbę cykli ładowań, w ten sposób ograniczamy tempo wyładowania akumulatora. Zatem z kabla podłączonego do sieci korzystajmy głównie wtedy, gdy poddajemy laptopa obciążeniu.

100% naładowanej baterii i wyjazd na wakacje bez laptopa? Unikajmy tego!

Jeśli nie zamierzasz używać swojego laptopa przez dłuższy czas, postaraj się unikać sytuacji, w której pozostawiasz go z baterią naładowaną do 100%. Degradacja akumulatora postępuje w takim przypadku najszybciej, zwłaszcza jeśli dochodzi do tego podwyższona temperatura. To samo tyczy się przechowywania baterii całkowicie rozładowanej. Bezpieczną wartością są tu okolice 50% stanu baterii.

Szukasz nowej baterii do swojego laptopa?

Wysokie temperatury

Nie jest tajemnicą, że to wróg urządzeń elektronicznych. W krótkich słowach: wysoka temperatura inicjuje reakcje chemiczne, które skutecznie obniżają wydajność Twojej baterii – w skrajnych przypadkach także ją uszkadzając. Jeśli bateria grzeje się nadmiernie, dobrym rozwiązaniem jest wyłączenie laptopa i ostudzenie jej. Unikajmy także sytuacji w której przechowujemy laptop w miejscu bardzo gorącym (wnętrze samochodu latem) lub nadmiernego korzystania z laptopa trzymanego na naszych kolanach. Taka pozycja może skutecznie zablokować wywietrzniki, obniżając zdolność pozbywania się ciepła ze środka obudowy. To samo tyczy się trzymania laptopa na miękkiej pościeli w łóżku.

Jak działa to w drugą stronę? Baterie litowo-jonowe zdecydowanie lepiej radzą sobie w niższych temperaturach, jednak unikajmy przesady. Optymalne warunki pracy to około 10-25 stopni Celsjusza. Wszelkie wyższe odstępy od tej normy to nie tylko skrócenie żywotności baterii, ale także, w skrajnych przypadkach, nawet ryzyko pożaru.

100% naładowania baterii i laptop podpięty do sieci – ryzyko?

Krótko mówiąc – kiedyś, tak. Obecnie? Nie do końca – najnowsze baterie litowo-jonowe są zaprojektowane tak, aby po osiągnięciu pełnego stanu naładowania zaprzestać dalszego procesu. W pełni naładowana bateria, która jest podłączona do sieci, nie naraża się na zmniejszenie żywotności.

Bateria w laptopie - dbajmy o nią
Dbajmy o nasze baterie w laptopach – dzięki temu będziemy mogli korzystać z nich dłużej

Unikaj drenowania baterii do 0%

Bardzo złą praktyką dla baterii jest wyładowywanie jej do zera a następnie ładowanie do pełnego stanu. Nawet po dziś dzień można znaleźć w sieci informacje sugerujące takie rozwiązanie, jako swoistą “rekalibrację” i odnowienie zdolności baterii. Nic bardziej mylnego. Stosując to, doprowadzasz do nadmiernego zużycia tego komponentu. W bateriach omawianego typu najlepiej jest celować w okolice 20% – to sygnał do podpięcia sprzętu do sieci.

Należy pamiętać, że te rady nie sprawią, iż bateria stanie się nieśmiertelna. Każdy akumulator litowo-jonowy posiada określoną ilość cykli ładowań. Jeden cykl to naładowanie baterii od 0% do 100% (naładowanie baterii od 50% do 100% to połowa cyklu) i z czasem, ze względu na reakcje chemiczne, jakie mają miejsce wewnątrz baterii, jej wydajność zacznie się obniżać. Niemniej powyższe rady są jak najbardziej wskazane w przypadku, gdy chcesz, aby bateria służyła jak najdłużej.

Sprawdź: Filtr światła niebieskiego – realne ukojenie dla naszych oczu?

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *