ADATA dyski SSD

Recenzje

30.06.2023 13:41

Test dysków SSD ADATA — który lepszy? Legend 850, Legend 960 czy XPG Gammix S70 Blade?

Komputery Podzespoły
15
0
1
15
0

ADATA to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów urządzeń bazujących na półprzewodnikach w segmencie elektroniki konsumenckiej. Zapoznaj się z recenzją trzech dysków SSD od ADATA.

Dziś przyszło nam przetestować aż trzy modele dysków SSD i dzięki temu możemy odpowiedzieć na pytanie, jaki dysk jest najlepszy i jaki jest tym najbardziej opłacalnym. Oto recenzja Legend 850, Legend 960 i XPG Gammix S70 Blade!

Napiszemy od razu, że do czynienia mamy z segmentem budżetowym lub ewentualnie średnim, czyli dyskami SSD w wersji 1 TB za ok. 250-330 zł. Jeszcze dosłownie kilkanaście miesięcy temu takie dyski były do kupienia za grubo ponad 600 zł i – zapewne pomimo sprzeciwu producentów – cieszy nas fakt, że są tak łatwo dostępne. Za 330 zł mogłeś wówczas zakupić dysk SSD SATA 6 Gbps, a nie M.2 PCI Express i do tego w wersji 4.0. Cóż… technologia poszła jak widać do przodu.

ADATA dyski SSD
Pomimo różnicy ceny między dyskami, każdy z nich prezentuje się dobrze!

ADATA Legend 850 1 TB – specyfikacja

Zacznijmy od najtańszego bohatera dzisiejszego artykułu. Ten kosztuje ok. 259 zł, a zatem jest naprawdę atrakcyjnie wyceniony. Pracuje na podstawie kontrolera Silicon Motion SM2269XT i 176-warstwowych kości pamięci NAND 3D TLC marki Micron. Brak tutaj jakiejkolwiek pomocy ze strony wbudowanej pamięci DRAM, ale to standard, jeśli chodzi o tak budżetowy segment. Producent podaje, że sekwencyjny odczyt i zapis wersji 1 TB wynosi odpowiednio do 5000 MB/s i do 4500 MB/s, a zatem wykracza poza możliwości nawet najlepszych dysków SSD na PCIe 3.0.

Sprawdź też: Lexar NM800 Pro – recenzja dysku SSD

Współczynnik trwałości wynosi zaś 800 TB, czyli więcej niż wynosi średnia na poziomie 600 TB. Co ciekawe, nawet na tak budżetowy dysk producent udziela na niego aż 5-letniej gwarancji. Na papierze wygląda zatem całkiem obiecująco, ale nie prezentuje się tak dobrze, jeśli chodzi o losowy odczyt i zapis próbki 4K, który wynosi odpowiednio do 400 000 IOPS i do 550 000 IOPS.

ADATA Gammix S70 Blade 1 TB – specyfikacja

Za ok. 300 zł nabyć możecie 1-terabajtową wersję Gammixa S70 Blade. Ten oparty został o kontroler InnoGrit IG5236 i 128-warstwowe kości 3D NAND TLC marki YMTC. Znajdziemy tutaj jednak pamięć DRAM (dokładnie 1 GB), a zatem spodziewamy się ujrzeć lepszych wyników względem poprzednio opisywanego modelu. Sekwencyjny odczyt i zapis wynosi tu do 7400 MB/s i do 5500 MB/s, a losowy odczyt i zapis próbki 4K do 740 tys IOPS w obu scenariuszach. TBW wynosi 740 TB i tak, jak w przypadku poprzednika, na dysk otrzymujemy 5-letnią gwarancję.

Dyski od ADATA
Trio recenzowanych dysków w pełnej krasie

ADATA Legend 960 1 TB – specyfikacja

Dochodzimy w końcu do najdroższego w tym zestawieniu (choć oczywiście nie w ogólnym rozrachunku) dysku SSD, czyli Legend 960 1 TB. Ten wyposażony został w kontroler Silicon Motion SM2264F oraz 176-warstwowe kości pamięci NAND 3D TLC marki Micron. Również i tutaj znajdziemy pamięć DRAM o pojemności 1 GB (DDR4), który jak widać już na papierze, pomaga wyprzedzić opisywanego na początku Legend 850. Producent podaje, że odczyt i zapis sekwencyjny wynosi dla tego modelu odpowiednio do 7400 MB/s i 6000 MB/s, a losowy odczyt i zapis próbki 4K to odpowiednio 900 000 i 1m IOPS. Również i tutaj znalazło się TBW rzędu 800 TB i gwarancja na poziomie 60 miesięcy.

Legend 850 vs Legend 960 vs XPG Gammix S70 Blade

Dzisiejszy test skupia się na trzech wybranych dyskach ADATA, ale na wykresach umieściliśmy również inny sprzęt z tego segmentu cenowo-jakościowego, tak żeby zaprezentować, jak bohaterowie dzisiejszego artykułu wypadają na tle konkurencji. Skupiliśmy się zarówno na testach syntetycznych, jak i realnych zadaniach wykonywanych na co dzień. Jak zatem spisują się nasze dyski SSD?

Wydajność syntetyk
wydajność kopiowanie
Wydajność instalacja archiwum
wydajność wielozadaniowość

Sprawdź też: IRDM PRO – recenzja dysku SSD 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Badanie bufora pSLC

Sprawdziliśmy, jak poszczególne dyski radzą sobie z największym obciążeniem – ciągłym zapisywaniem ogromnych ilości danych korzystając z pełnej prędkości dysków. Test ten ma za zadanie ukazać, jak konkretny model sprawuje się po wyczerpaniu możliwości bufora. Zwycięzcą okazał się być Legend 960, bo choć spadki zauważymy szybciej niż na dwóch innych modelach, prędkość zapisu utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie, bo aż 1750 MB/s. Tymczasem w XPG Gammix S70 Blade spadek oznacza zapis na poziomie 1000 MB/s, a w Legend 850 zaledwie 500 MB/s.

pSLC Legend 850
pSLC Legend 850
pSLC XPG Gammix
pSLC XPG Gammix
pSLC Legend 960
pSLC Legend 960

Temperatura i throttling

Wysoka temperatura to jeden z głównych czynników spadku wydajności dysków SSD i choć tyczy się to bardzo określonego scenariusza, tj. maksymalne obciążenie bez instalowania dedykowanego odpromiennika ciepła w obudowie komputerowej lub laptopie, sam test zapewnia szersze spojrzenie na możliwości elektroniki.

Temperatura to też największy wróg wydajnych dysków SSD na PCIe 4.0, co zresztą zdają się potwierdzać nasze testy. Jeśli zatem masz zamiar wykorzystywać 100% możliwości sprzętu (a zapewne nigdy tego nie zrobisz), skorzystaj ze wbudowanego w płytę główną radiatora.

Temperatura Gammix S70 ADATA
Temperatura Legend 850 ADATA
Temperatura Legend 960 ADATA

Sprawdź też: Corsair MP600 GS – recenzja dysku SSD PCIe 4.0

Podsumowanie starcia trzech dysków ADATA

Nie da się ukryć, że ADATA stworzył naprawdę ciekawe dyski SSD. Te konkurują przede wszystkim współczynnikiem opłacalności. Legend 960 na przykład bez problemu plasuje się tuż obok najwydajniejszych na rynku SSD na PCIe 4.0. Nie jest może królem na wykresach, ale blisko mu na tyle, że w grę wchodzi tutaj koszt zakupu, który jest naprawdę atrakcyjny.

Nieco gorzej wypada XPG Gammix S70 Blade, ale trzeba pamiętać, że należy za niego zapłacić jeszcze mniej. Najgorszej z całej tej stawki poradził sobie Legend 850, który wyraźnie odstaje od dwóch powyższych SSD-ków. Jest to typowy przedstawiciel półki budżetowej, który konkuruje z takimi modelami, jak Patriot P400 czy Lexar NM710. Na ich tle prezentuje się bardzo solidnie – ponownie, ze względu na cenę.

Wszystkie te modele charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem ceny do wydajności i szczerze powiedziawszy, konkurencja ma się czego obawiać. Wysoki współczynnik TBW, 5 lat gwarancji, naprawdę solidne osiągi, atrakcyjna cena i kompatybilność z laptopami i Playstation 5 to zalety, obok których przejść obojętnie nie możemy. Jeśli zatem szukasz nowego dysku SSD, powinieneś zainteresować się wszystkimi tymi modelami. Szczególnie Legend 960, za którego dopłacisz względem najtańszych modeli zaledwie 50 zł, ale za te pieniądze otrzymasz sprzęt naprawdę wydajny.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
15
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Wszyscy testują tylko szybkość, a co z awaryjnością dysków. Co z tego że dysk jest bardzo szybki jeśli ulegnie awarii tracę wszystkie dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *