GoodRam IRDM Pro 2 TB M.2 2280

Recenzje

29.12.2022 16:11

IRDM PRO – recenzja dysku SSD 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Komputery Konsole Podzespoły
40
2
1
40
2

Testujemy dysk SSD IRDM PRO 2 TB. To nowy dysk SSD wyposażony w szybki interfejs PCIe 4 x4 NVMe, który gwarantuje maksymalne prędkości odczytu i zapisu na poziomie 7000 MB/s oraz 6850 MB/s.

Dobry dysk SSD do komputera czy konsoli to bardzo często niedoceniany element nowego sprzętu. Uświadomił mi to (po raz kolejny) IRDM PRO, którego otrzymałem do testów. Nowy dysk SSD oferuje na papierze rewelacyjne osiągi – prędkość odczytu 7000 MB/s oraz odczytu 6850 MB/s.

W niniejszej recenzji sprawdzę, jak takie deklaracje producenta mają się do rzeczywistości i jak taki dysk SSD wpływa na codzienne wrażenia z korzystania z komputera. Czy IRDM PRO 2 TB oprócz dużej pojemności zaoferował mi „coś więcej”? Czy bardzo szybki dysk SSD faktycznie „robi różnicę”? Na te (między innymi) pytania odpowiadam poniżej, zapraszam do lektury recenzji IRDM PRO 2 TB.

IRDM PRO M.2 SSD i wydajność na poziomie 7000 MB/s

Szybkie dyski SSD nie są niczym nowym i choć ich miażdżąca przewaga nad starszymi technologiami jest oczywista i niepodważalna, nadal setki ludzi każdego miesiąca wpisuje w wyszukiwarkę „SSD vs HDD”. Trudno mi powiedzieć, dlaczego tak się dzieje, zakładam jednak, że jeśli czytasz recenzję IRDM PRO 2 TB, czyli sprzętu z górnej półki, wiesz już, że tradycyjne dyski twarde już dawno odeszły do lamusa. Ostatnim gwoździem do ich trumny była moim zdaniem premiera konsol nowej generacji – Xbox Series X|S i PlayStation 5 robią doskonały użytek z szybkiej pamięci. 

Sprawdź też: Jaki dysk SSD wybrać: MLC czy TLC?

Czego możesz jednak nie wiedzieć, to fakt, że IRDM to polska marka, której misją przewodnią jest tworzenie wysokiej jakości dysków SSD, modułów pamięci oraz pamięci Flash przeznaczonych przede wszystkim dla entuzjastów i graczy. Firma szykuje już dla nas SSD IRDM Ultimate NVMe generacji 5, bazujący na chipach 3D TLC i kontrolerze Phison E26, który zagwarantuje osiągi aż do 10000 MB/s dla odczytu i 9500 MB/s zapisu. Na razie skupmy się jednak na tym, co jest teraz. 

Testowana przeze mnie pamięć masowa SSD IRDM PRO M.2 jest wyposażona w szybki interfejs PCIe 4 x4 NVMe. Maksymalne prędkości odczytu i zapisu na poziomie kolejno 7000 MB/s oraz 6850 MB/s, zapewniają w teorii dwa razy lepsze rezultaty niż w przypadku poprzednich generacji, a co za tym idzie, doskonałą wydajność pracy. Na te osiągi ma również wpływ dodatkowy bufor DRAM o pojemności do 2 GB, dzięki czemu dysk działa stabilnie nawet przy dużym obciążeniu.

IRDM PRO 2 TB radiator
IRDM PRO M.2 SSD z radiatorem prezentuje się naprawdę rewelacyjnie

Sprawdź też: Hikvision G4000E – recenzja dysku

Specyfikacja IRDM PRO M.2 SSD

Testowany dysk to nośnik półprzewodnikowy typu M.2 2280 korzystający z interfejsu PCI Express 4.0 x4. Zastosowano tu także 176-warstwowe pamięci TLC Microna. Kontrolerem całego jest PS5018-E18, dostarczany przez firmę Phison. Ośmiokanałowy kontroler oparty jest na architekturze ARM Cortex R5, posiada także zgodność z najnowszą wersją protokołu NVMe, czyli 1.4.

IRDM PRO dostępny jest w trzech pojemnościach – 1, 2 oraz 4 TB, przy czym do mnie na testy trafiła wersja 2 TB. 

IRDM PRO 2 TB – specyfikacja:

 • Format: M.2 2280
 • Wymiary: 22,8 x 80 x 20,5 mm
 • Interfejs: PCI Express 4.0 x4
 • Protokół: NVMe 1.4
 • Pojemność: 2 TB
 • Kontroler: Phison PS5018-E18
 • Kości: 3D TLC NAND
 • Deklarowana prędkość odczytu: do 7000 MB/s
 • Deklarowana prędkość zapisu: do 6850 MB/s
 • TBW: 1400 TB
 • Radiator: tak, metalowy
 • Producent: IRDM.
zestaw montażowy IRDM PRO 2 TB
Montaż IRDM PRO 2 TB trwa parę minut, ale entuzjastom sprzętu da odrobinę radości

Niezwykła forma

Będę szczery: dla mnie jako testera i recenzenta, dyski razem z płytami głównymi stoją na podium najnudniejszych podzespołów. No bo spójrzmy prawdzie w oczy, takiego SSD wsadzam do komputera, zamykam obudowę i… w zasadzie zapominam o jego istnieniu. Jest? Jest. Działa? Działa. Nawet jeśli to najszybszy dysk na świecie, przekonam się o tym w nierealistycznym scenariuszu kopiowania 1,5 TB małych i dużych plików lub po tym, że ulubiona gra wczytuje się 2 sekundy szybciej. 

Nie jest to oczywiście wina producentów, tym bardziej że IRDM dwoi się i troi, żeby recenzowany przeze mnie sprzęt był czymś naprawdę ciekawym (ale o tym za chwilę). Choć specyfikacja dysków jako elementu komputera sprawia, że naprawdę trudno odczuwać wobec nich jakikolwiek entuzjazm, tym razem się to przynajmniej po części udało. IRDM PRO M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe podany został bowiem w bardzo ładnej formie! 

Sprawdź też: Klonowanie dysku i kopia systemu operacyjnego

IRDM PRO potrafi zaintrygować już na etapie wyjmowania z pudełka, które od razu przywodzi na myśl produkty z segmentu premium. W środku opakowania producent umieścił dysk, osobno aluminiowy radiator oraz zestaw montażowy składający się z blaszki, śrub oraz małego śrubokrętu, a także instrukcję i garść naklejek.

Wrażenie robi tu przede wszystkim unikatowy radiator, mocno wyróżniający się, jeśli chodzi o design i jakość wykonania na tle konkurencji. Nie wiem, czy słowo „ekscytacja” jest odpowiednie w odniesieniu do dysku SSD, ale ogólna stylistyka urządzenia wzbudziła we mnie naprawdę bardzo pozytywne odczucia. Radiator w efektowny sposób łączący matowe i błyszczące elementy wykończenia, wygląda przy tym masywnie. Kolorystycznie całość utrzymana jest w czarnych barwach, zachowując przy tym styl modern retro, kojarzący się z elektroniką w latach 80. ubiegłego wieku.

IRDM PRO 2 TB opakowanie i radiator
Już na pierwszy rzut oka IRDM PRO 2 TB wyróżnia się stylistycznie

Temperatury

Jak już wspomniałem, w pudełku z IRDM PRO M.2 SSD znajdziemy masywny aluminiowy radiator. Otrzymujemy go razem z osobną podstawą i zestawem montażowym w postaci śrubokręta oraz sześciu śrubek. Sam montaż jest prosty, zajmuje maksymalnie parę minut, ponieważ wystarczy odkleić folię z termopadów, umieścić dysk między tymi elementami i przykręcić śrubki. To rozwiązanie sprawia, że można zamontować nośnik bez radiatora w konsoli PS5 lub laptopie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zainstalować IRDM PRO pod radiatorem na płycie głównej, jeśli pozwala na to konstrukcja naszego zestawu. 

Sprawdź też: MSI Spatium M480 Play – recenzja. Najlepszy dysk do PS5?

Nie jest tajemnicą, że wydajne dyski SSD PCI 4.0 przeważnie mają problemy z wysokimi temperaturami. Patrząc na dołączony do zestawu z IRDM PRO 2 TB wielki radiator, pomyślałem sobie, że „będzie gorąco”. Z nadmiarem ciepła poradzono sobie jednak bardzo skutecznie, gdyż podczas codziennego użytkowania temperatury dysku rzadko przekraczały 50 stopni Celsjusza, dopiero podczas intensywnych testów zbliżając się do 60 stopni. 

Oczywiście po zdjęciu firmowego radiatora nie było już tak kolorowo. Umieszczony w laptopie czy PS5 IRDM PRO w końcu nagrzeje się do tych 70 stopni, kiedy to jego osiągi zaczną nieznacznie spadać. Jak to się mówi: fizyki nie da się oszukać, ale i tak jest lepiej niż dobrze. Do throttlingu nie dochodzi natomiast, gdy zamontujemy IRDM PRO pod radiatorem na płycie głównej: wprawdzie temperatura w skrajnych wypadkach zbliża się do 70 stopni, jednak jej nie przekracza. 

montaż IRDM PRO SSD 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe
Za skuteczne odprowadzanie ciepła odpowiada przede wszystkim radiator, jednak i bez niego dysk może funkcjonować bardzo sprawnie

Wydajność IRDM PRO SSD 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

W testach syntetycznych oraz podczas faktycznej codziennej pracy IRDM PRO udowadnia, dlaczego należy nazywać go flagowcem. Jeśli chodzi o niektóre benchmarki (np. CristalDiskMark), to udaje mu się nawet czasem przebić wartości odczytu i zapisu deklarowane przez producenta. To zaskakujące o tyle, że zazwyczaj podawane w specyfikacji cyferki osiągane są w idealnych, laboratoryjnych wręcz warunkach, przez co zazwyczaj są trudne (czy wręcz niemożliwe) do osiągnięcia w praktyce. 

Połączenie kontrolera Phison E18 oraz wydajnych 176-warstwowych pamięci 3D TLC sprawia, że w czasie sekwencyjnych transferów IRDM PRO wypada wprost fenomenalnie. Rewelacyjne wyniki osiągane są także w przypadku losowego zapisu. Operacje na dużych plikach to dla testowanego dysku przysłowiowa kaszka z mleczkiem i w scenariuszach je uwzględniających SSD IRDM zalicza się do światowej czołówki.  

Sprawdź też: Dysk SSD vs. HDD – omówienie różnic

Czy zatem recenzowany IRDM PRO SSD 2 TB M.2 2280 ma jakieś słabe punkty? Tradycyjnie już ciśnie mi się na usta stwierdzenie „to zależy”. Bo z jednej strony mamy nieco słabiej wypadający losowy odczyt danych, propozycja polskiego producenta radzi sobie też gorzej z dużą paczką małych plików niż z wielkimi, zajmującymi dziesiątki GB plikami. Z drugiej jednak strony, nawet te niby słabsze wyniki nadal stawiają IRDM PRO w absolutnej czołówce najszybszych dysków dostępnych na rynku

Na duży plus warto zaliczyć zatem fakt, że testowany IRDM PRO 2 TB może pochwalić się bardzo dobrą wydajnością we wszystkich możliwych scenariuszach. Można powiedzieć, że zawsze trzyma wysoki poziom. Pochwalić wypada jeszcze duży bufor SLC oraz brak wyraźnego spowolnienia po zapełnieniu. Mówiąc krótko, topowy dysk IRDM to flagowiec w każdym calu i choć producent życzy sobie za niego dość sporo, to jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto szuka topowej wydajności bez kompromisów. 

opakowanie IRDM PRO 2 TB
Nawet opakowanie, w którym otrzymujemy dysk, prezentuje się elegancko

Sprawdź też: Jak podzielić dysk na partycje w Windows

kody rabatowe morele
40
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *