Poradniki

18.08.2022 17:25

Klonowanie dysku i kopia systemu operacyjnego. Klonowanie dysku z Windows 10 na inny nośnik

Komputery Windows Zrób to sam
26
13
3
26
13

Klonowanie dysku może się skończyć tragicznie. Jeśli popełnisz błąd, możesz doprowadzić do poważnych problemów z rozruchem systemu Windows 10. Na czym polega klonowanie dysku? Z której aplikacji skorzystać, by uniknąć wtopy?

Klonowanie dysku – co to oznacza?

Klonowanie dysku twardego to proces, który pozwala przenieść pliki z jednego nośnika (np. HDD) na drugi (np. o wiele szybszy SSD) w pierwotnej postaci, tak aby nie trzeba ich było ponownie instalować i konfigurować. Po sklonowaniu całego dysku partycje źródłowa oraz docelowa są identyczne. Jaki wymóg trzeba spełnić, aby możliwe było przeniesienie danych? Jedyne, o co trzeba zadbać to wystarczająca ilość miejsca na nośniku docelowym.

macbook dysk zewnętrzny karta pamięci laptop
Przerzucenie wszystkich danych na nowy dysk wcale nie jest takie trudne

Klonowanie dysku HDD na SSD – dlaczego warto?

Najważniejsze zalety klonowania dysku to:

 • możliwość przeniesienia systemu operacyjnego na inny nośnik, bez konieczności jego przeinstalowywania oraz konfigurowania,
 • możliwość skopiowania danych na przenośny dysk, który można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie,
 • możliwość wykonania szybkiego backupu wszystkich danych,
 • szybki dostęp do plików – można je przywrócić w dowolnym momencie po awarii, ataku wirusa lub przypadkowym usunięciu,
 • uniknięcie ponownej instalacji oraz konfiguracji wielu programów.

Kiedy warto przeprowadzić klonowanie dysku?

Klonowanie dysku systemowego lub dowolnych innych partycji przydaje się w wielu sytuacjach. Pozwala na uratowanie danych w krytycznej sytuacji, a także umożliwia zmodernizowanie sprzętu. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze okoliczności, w których przydaje się wiedza na temat wykonywania kopii systemu operacyjnego oraz klonowania.

Wymiana dysku w laptopie

Jeśli instalujesz na laptopie dużo gier, z pewnością jest Ci potrzebny większy dysk twardy. Wymiana tego podzespołu wcale nie musi się wiązać z utratą danych, które znajdują się na starym nośniku. Zamiast zaczynać na nowo i instalować od zera system oraz wszystkie używane na co dzień programy, wystarczy wykorzystać inną, bardziej praktyczną metodę. Podłącz do komputera oba dyski naraz i je sklonuj.

Przenoszenie systemu na SSD lub nowy dysk

Klonowanie dysku HDD na SSD to bardzo popularna metoda przyspieszenia pracy komputera. Dzięki wykonaniu tej operacji wszystko, co znajdowało się na starym nośniku, zostanie skopiowane na nowszy i szybszy. Na co należy uważać? Klonowanie uda się pod warunkiem, że nowy nośnik pomieści wszystkie kopiowane pliki. Przed uruchomieniem tego procesu upewnij się więc, czy dysk SSD jest wystarczająco pojemny.

Zobacz też: Format dysku lub pendrive – jaki wybrać rozmiar jednostki alokacji?

Kopia zapasowa systemu operacyjnego i plików

Przenoszenie systemu na SSD odnajduje zastosowanie także w sytuacjach awaryjnych. Wykonana w ten sposób kopia zapasowa może posłużyć do przywrócenia lub reinstalacji systemu operacyjnego. Jeśli dojdzie do uszkodzenia głównego HDD, wystarczy kilka minut, by podmienić dyski w komputerze i powrócić do wykonywanych zadań.

UWAGA: zanim przystąpisz do klonowania, upewnij się, ile miejsca zajmuje Windows 10. Aby proces mógł przebiec prawidłowo, niezbędne jest przynajmniej 16/32 GB miejsca na dysku docelowym (w zależności od tego, czy system jest 32-, czy 64-bitowy).

Najlepsze programy do klonowania dysku

Skąd wziąć program do klonowania dysku? Nowsze wersje systemów Windows dysponują własnymi narzędziami do tworzenia kopii bezpieczeństwa. Z ich pomocą można stworzyć tzw. Windows 10 pendrive boot, czyli bootowalny nośnik instalacyjny dla systemu Windows. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie zależy nam na przeinstalowaniu systemu operacyjnego, a sklonowaniu zawartości dysków głównych? W internecie znajdziesz wiele specjalistycznych aplikacji, najpopularniejsze z nich to: EaseUS Todo Backup, Acronis True Image, MiniTool Partition Wizard oraz CloneZilla.

Klonowanie dysku z EaseUS Todo Backup Free

EaseUS Todo Backup to bardzo popularny program do klonowania dysku. Aplikacja jest dostępna w kilku różnych wariantach, w tym także w wersji darmowej. EaseUS Todo Backup Free pozwala zachować dowolne pliki – programy wraz z ustawieniami, pojedyncze foldery, katalogi pełne zdjęć i muzyki, a nawet obrazy partycji z zainstalowanym systemem operacyjnym. Tworzenie kopii zapasowej odbywa się w tle, można ją zapisać na zewnętrznym nośniku lub serwerze FTP.

Jak przeprowadzić klonowanie dysku EaseUS Todo Backup? Interfejs jest przejrzysty i bardzo łatwy w obsłudze. Kopie zapasowe mogą być tworzone automatycznie (przez aplikację) lub ręcznie (przez użytkownika). Istnieje możliwość, aby backup był sporządzany np. codziennie lub co tydzień, skopiowane dane da się zabezpieczyć hasłem. Ciekawą funkcją aplikacji jest również to, że użytkownik decyduje, które pliki mają zostać sklonowane. Tutaj pobierzesz program EaseUS Todo Backup Free.

Jakie parametry techniczne powinien posiadać komputer, aby dało się na nim uruchomić EaseUS Todo Backup? Wymagania minimalne programu to:

 • procesor: Intel Pentium/AMD Athlon,
 • 1 GB pamięci RAM,
 • przynajmniej 500 MB wolnego miejsca na dysku twardym, 
 • system operacyjny: Windows Vista, 7, 8, 8.1 i 10 (32-/64-bit).

Sprawdź też: Pamięć z niepamiętnych czasów – dyskietka. Podstawowe informacje i rodzaje modeli

WAŻNE: program obsługuje pamięci masowe oparte na interfejsach IDE, SATA, eSATA, SCSI, IEEE 1394 (FireWire) oraz USB 1.0, 2.0 i 3.0. Jest również kompatybilny z macierzami RAID.

Klonowanie dysku z Acronis True Image

Acronis True Image to jeden z najbardziej znanych programów umożliwiających klonowanie dysku. Pozwala tworzyć obrazy całych dysków twardych (razem z systemem operacyjnym i ustawieniami użytkownika), klonować wybrane partycje lub pliki i foldery w niezmienionej postaci. Dzięki temu przywracanie systemu jest możliwe bez konieczności ponownej instalacji Windows 10.

Acronis True Image może zreplikować strukturę oraz zawartość dysku twardego, nawet jeśli docelowy nośnik ma inną pojemność. Kopia zapasowa jest zapisana w zastrzeżonym formacie .tib. Autorzy programu udostępnili darmową 30-dniową wersję testową. Da się pobrać także kilka innych wariantów, w tym dedykowanych klientom biznesowym. Cena rocznej licencji wynosi około 100-135 złotych.

Minimalne wymagania sprzętowe, aby uruchomić Acronis True Image to:

 • system operacyjny: Windows 10 (wszystkie wersje), 8.1, 8, 7 z dodatkiem SP1 oraz Home Server 2011,
 • procesor: Intel CORE 2 Duo (2 GHz) lub jego odpowiednik obsługujący instrukcje SSE,
 • 2 GB pamięci RAM,
 • przynajmniej 7 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

WAŻNE: komputer musi być wyposażony w napęd CD-RW/DVD-RW lub napęd USB do tworzenia nośników startowych. Do aktywacji programu oraz pobierania aktualizacji zabezpieczeń niezbędne jest również połączenie internetowe.

Klonowanie dysku z MiniTool Partition Wizard Free Edition

MiniTool Partition Wizard Free służy przede wszystkim do podziału dysku twardego na partycje. Czym jest partycja Windows 10? Jest to wydzielony obszar dysku twardego (inaczej wolumin), który obsługuje konkretny format plików, w tym przypadku system operacyjny. Standardowo dysk twardy dzieli się na partycję systemową oraz inne, np. przeznaczone do przechowywania plików gier komputerowych, filmów, muzyki lub dokumentów. 

MiniTool Partition Wizard Free pozwala tworzyć partycje Windows, zarządzać nimi i wykonywać na nich różne operacje. Program oferuje również możliwość korzystania z narzędzia Copy Disk Wizard, służącego do klonowania dysku twardego. Interfejs jest bardzo przejrzysty, w związku z czym aplikacja jest polecana także mniej zaawansowanym użytkownikom.

Najciekawsze funkcje MiniTool Partition Wizard Free to: 

 • analiza dysków twardych pod kątem wydajności oraz ewentualnych błędów, 
 • możliwość zmiany systemu plików (bez utraty zapisanych danych), 
 • odzyskiwanie danych,
 • wizualizacja nośnika za pomocą narzędzia Disk Map,
 • ukrywanie plików i folderów na dysku,
 • zmiana rozmiaru partycji.

Jakie parametry techniczne powinien posiadać komputer, aby dało się na nim uruchomić MiniTool Partition Wizard Free? Wymagania minimalne programu to:

 • procesor: 1 GHz Intel Pentium/AMD Athlon,
 • 512 MB pamięci RAM,
 • przynajmniej 150 MB wolnego miejsca na dysku twardym
 • system operacyjny: Windows 7, 8 i 8.1 (32-/64-bit), a także starsze wersje: XP, Vista.

WAŻNE: aplikacja do klonowania dysków MiniTool Partition Wizard Free wspiera nośniki pracujące w następujących systemach plików: EXT2, EXT3, FAT16, FAT32 oraz NTFS.

Klonowanie dysku z CloneZilla

Ostatni program warty uwagi, polecany bardziej zaawansowanym użytkownikom to CloneZilla. Klonowanie dysku oraz tworzenie kopii zapasowych wybranych partycji i dysków z użyciem tego programu nie należy do łatwych zadań. Aplikacja wspiera wiele systemów plików, nie tylko NTFS czy FAT32, ale także EXT2, EXT 3, EXT 4, ReiserFS, Reiser4, XFS, JFS, Btrfs, FAT12, FAT16, HFS+, UFS i inne. Jest dostępna w dwóch wersjach – klasycznej oraz bardziej wydajnej, serwerowej, która jest przeznaczona do masowego zarządzania plikami.

CloneZillę można uruchomić na komputerach z systemem Windows, Linux, BIOS oraz UEFI. Minimalne wymagania sprzętowe niezbędne, aby uruchomić program do klonowania dysków CloneZilla to:

 • procesor dowolny: generacji x86 lub x86-64,
 • pamięć RAM: co najmniej 196 MB.

Sprawdź też: Software do naprawy dysku – zestawienie polecanych narzędzi

WAŻNE: komputer musi być wyposażony w urządzenie rozruchowe – napęd CD/DVD, port USB, PXE lub dysk twardy.

Jak przenieść partycję Windows 10 na inny dysk

Oto instrukcja klonowania dysków na przykładzie programu EaseUS Todo Backup Free:

 • pobierz i zainstaluj aplikację,
 • uruchom EaseUS Todo Backup Free i kliknij przycisk Klonuj znajdujący się w menu głównym,
 • zaznacz nośnik, który ma zostać sklonowany,
 • wskaż dysk docelowy,
 • jeśli dane mają zostać przeniesione na dysk SSD, wejdź w panel Opcje zaawansowane i zaznacz Optymalizuj dla SSD,
 • kliknij Kontynuuj,
 • teraz musisz poczekać, aż proces klonowania dysku zostanie sfinalizowany.

WARTO WIEDZIEĆ: program do klonowania dysku EaseUS Todo Backup oferuje również tzw. ręczne klonowanie. Po wybraniu tej opcji użytkownik może zadecydować, które partycje mają zostać przeniesione. Gdy operacja zostanie sfinalizowana, może się okazać konieczne ustawienie dysku startowego w managerze bootowania. Użytkownik będzie musiał wskazać, który z podłączonych nośników ma priorytet podczas uruchamiania systemu. Wyboru dokonuje się z poziomu BIOSU.

Oto instrukcja klonowania dysków na przykładzie bardziej zaawansowanego programu – Clonezilla:

 • utwórz bootowalny pendrive lub nagraj obraz ISO systemu na płytę CD,
 • uruchom system z przygotowanego wcześniej nośnika,
 • uruchom program Clonezilla,
 • wybierz opcję Device-device oraz preferowany tryb,
 • wskaż nośnik źródłowy oraz nośnik docelowy,
 • skonfiguruj program zgodnie z potrzebami,
 • zatwierdź swój wybór,
 • poczekaj, aż proces klonowania dysków się zakończy.

Jak przeinstalować Windows 10 z pomocą wbudowanych w system narzędzi do zarządzania dyskiem? W tym celu możesz wykorzystać program DiskPart. Oto instrukcja krok po kroku:

 • wejdź do menu Start i wybierz polecenie Uruchom,
 • wpisz w oknie polecenie „diskpart” i zatwierdź enterem,
 • wpisz komendę „list disk” i zatwierdź enterem,
 • wprowadź komendę „select disk x” – x odnosi się do nowego dysku, na który zostaną przeniesione dane,
 • wydaj polecenie „clean” i naciśnij Enter – uwaga, wywołanie tej komendy spowoduje skasowanie danych,
 • użyj komendy „convert gpt” i naciśnij Enter.

UWAGA – przed przystąpieniem do klonowania dysku, niezależnie od używanego programu warto dobrze przygotować system – usunąć zbędne śmieci i odinstalować niepotrzebne aplikacje. W tym celu:

 • wejdź do katalogu Ten Komputer,
 • kliknij prawym przyciskiem na dysk, którego zawartość ma zostać przekopiowana,
 • wskaż myszą Właściwości i następnie wybierz opcję Oczyszczanie dysku,
 • wybierz polecenie Oczyść pliki systemowe – narzędzie poprosi o wskazanie plików, które mogą zostać usunięte.

Teraz już wiesz, na czym polega klonowanie dysku. Jak widać, proces ten jest dość skomplikowany i w celu jego przeprowadzenia warto skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania. Na szczęście w internecie jest dostępnych kilka narzędzi, które to umożliwiają. Programy takie jak Clonezilla, czy też EaseUS Todo Backup są dostępne w wielu wersjach, w tym również za darmo. Jeśli doszło do awarii, zamiast szukać informacji na temat tego, jak przeinstalować Windows 10, warto w pierwszej kolejności spróbować odzyskać dane za pomocą klonowania dysków.

26
13

Podziel się:

Komentarze (3)

Witam, ja wrzuciłem do skarbonki te 30 euro za EaseUS Todo Backup 2024 i co z tego jak nawet producent oprogramowania nie napisał jak przywrócić system po wymianie dysku na nowy. Wszyscy piszą jak zrobić obraz dysku, partycji, wybranych plików (mój 12 letni wnuczek potrafił to zrobić bez czytania instrukcji) i po co to wszystko skoro nikt nie wie jak z nich skorzystać. Na początek program tworzy plik EmergencyDisk.iso zapewne po to by za pomocą programu Rufus nagrać bootowalnego pendrive. Tak myślę nie wchodząc w mechaniczne niuanse wymiany dysku, że po uruchomieniu komputera z tego pendrive ukaże się okienko z propozycją wgrania lub jak masz kilka obrazów, wyboru obrazu i kliknięcia klawisza enter by rozpocząć instalację systemu z zainstalowanymi programami czyli to co autor artykułu opisał wyżej. Na laptopie Dell Inspiron 5770 ta procedura nie działa z użyciem systemowego obrazu (Windows 10 potrafi zrobić obraz dysku i dysk startowy na dysku D, natomiast po odpaleniu dysku startowego bios nie pozwala na uruchomienie procedury wgrania obrazu dysku), a na blaszaku nie ma problemu.

EaseUS blablabla w nazwie tylko jest darmowy. W darmowej wersji można sobie wszystko ustawić tylko po to żeby po kliknięciu „start” dowiedzieć się, że trzeba wrzucić 30 EUR do skarbonki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *