dysk_M480_Play

Recenzje

05.07.2022 16:08

MSI Spatium M480 Play – recenzja. Najlepszy dysk do PS5?

Komputery Konsole Podzespoły
15
0
0
15
0

Czy warto postawić na szybki dysk SSD do konsoli PlayStation 5? Ile kosztuje taka impreza? Sprawdzamy wydajność dodatkowego nośnika danych na przykładzie MSI Spatium M480 Play!

Konsole aktualnej generacji już dawno wyparły poczciwe i leciwe Xboksy One i PlayStation 4. Wcale się nie dziwimy, ponieważ na tak duży postęp technologiczny czekało wielu z nas, a myśl, że w końcu możemy wykorzystać wysoką rozdzielczość telewizora przy zachowaniu odpowiedniej płynności pozwala przymknąć oko na fluktuacje cenowe i problemy z dostępnością. Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami konsoli Xbox Series X lub PlayStation 5 nie mają jednak lekko, ponieważ już przy pierwszej okazji zderzyli się ze smutną, aczkolwiek wyczekiwaną rzeczywistością.

Sprawdź też: PS4 czy Xbox One – warto jeszcze je kupić? Podpowiadamy co wybrać – PS4 czy Xbox One

Nośnik danych pochłania z ceny konsoli sporą część budżetu i niestety, ale obejść tego nie można. Jeśli chcemy, by nasz dysk odznaczał się bardzo dobrą wydajnością, musimy postawić na SSD i to nie byle jaki, ale na interfejsie PCIe 4.0 z protokołem NVMe. Niestety, ale wszystko co piękne kiedyś się kończy i nie inaczej jest z dostępnym miejscem na zainstalowanych już w konsolach dyskach. W przypadku Xbox Series X do dyspozycji otrzymujemy nośnik danych o pojemności 1 TB (802 GB dla użytkownika), a w PlayStation 5 jedynie 825 GB (664 GB dla użytkownika) i biorąc pod uwagę wagę dzisiejszych gier, szybko okazuje się, że na następną już miejsca nie wystarczy. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci sprzętu komputerowego.

MSI Spatium M480 Play radiator
W oczy rzuca się radiator, który bez problemu mieści się w konsoli PS5

Waga takich gier, jak CoD: Black Ops Cold War, Marvel’s Avengers, czy Cyberpunk 2077 potrafi zaskoczyć i to nie tylko nasze biedne połączenie internetowe. W każdej chwili możemy jednak pokusić się o wykorzystanie nośnika zewnętrznego, ale nie jest to preferowane rozwiązanie w przypadku PS5, ponieważ system garściami czerpie z wysokowydajnych SSD zainstalowanych w środku. Lepszym pomysłem jest zatem inwestycja w równie wydajny, dodatkowy dysk M.2 PCIe 4.0 z protokołem NVMe, a takowym jest bohater dzisiejszego artykułu, czyli MSI Spatium M480 Play.

Sprawdź też: PlayStation 5: 7 trików dla graczy – zobacz je na moreleTV

MSI Spatium M480 Play – specyfikacja

MSI Spatium M480 Play 2 TB, to dysk M.2 PCIe Gen 4 x4 NVMe w formacie 2280. Na jego pokładzie znajdziemy kontroler Phison PS5018-E18, bazujący na rdzeniach ARM Cortex-R5 wyprodukowany w 12 nm. Oferuje on 4. generację silnika LPDC ECC od Phison i obsługuje protokół NVMe 1.4. Oprócz tego znalazło się miejsce dla kości pamięci Micron 3D TLC NAND (176-warstwowe) oraz 2 GB pamięci podręcznej DRAM. W przypadku testowanego modelu, czyli wersji 2-terabajtowej, nośnik danych oferuje odczyt i zapis losowy 4K na poziomie odpowiednio 650 tys. oraz 700 tys. IOPS, a sekwencyjny odczyt/zapis wynosi tutaj 7000/6800 MB/s. Na papierze jest jak widać bardzo wydajnie, choć z wnioskami się jeszcze wstrzymamy. Producent przewidział dla tego modelu cztery warianty pojemnościowe – 500 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB.

MSI Spatium M480 Play 2 TB – specyfikacja

  • Kontroler – Phison PS5018-E18,
  • Format – M.2 2280,
  • Interfejs – PCIe 4.0, NVMe 1.4,
  • Pamięć – 3D TLC NAND,
  • Odczyt i zapis sekwencyjny – do 7000/6800 MB/s,
  • Losowy odczyt i zapis 4K – do 650 000/700 000 IOPS,
  • Pamięć DRAM – 2 GB DDR4,
  • Wytrzymałość – 1400 TB,
  • Gwarancja – 60 miesięcy.

Sony wyraźnie sugeruje, że optymalne osiągi zainstalowanego w środku, dodatkowego dysku SSD powinny oscylować wokół 5500 MB/s dla sekwencyjnego odczytu i zapisu. Warto jednak tutaj wspomnieć o tym, że tak wydajne dyski borykają się z wysokimi temperaturami podczas pracy, dlatego kluczowe jest, by zapewnić im odpowiednie warunki, czyli zainstalować radiator. Problem jest jednak taki, że zdecydowana większość urządzeń na rynku nie potrafi zmieścić się do PlayStation 5 ze względu na zbyt wysoki odpromiennik ciepła, dlatego tak ważne jest to, by wybrać kompatybilny. MSI projektując MSI Spatium M480 Play przewidział, że użytkownik końcowy będzie chciał wykorzystać pełny potencjał dysku i zaprojektował odpowiednich gabarytów radiator, który bez problemu mieści się w konsoli.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Sam montaż przebiega bez żadnych problemów. Zdejmujemy plastikowy panel boczny z PS5 oraz metalową osłonę pod nim, ustawiamy dystans w odpowiedniej odległości, przykręcamy śrubkę i voilà! Po włączeniu konsoli dysk jest prawidłowo wykrywany przez system i możemy go sformatować używając do tego wbudowanego narzędzia. Wówczas dysk jest gotowy do działania.

Wydajność

Przed wykorzystaniem realistycznego scenariusza postanowiliśmy sprawdzić, jak MSI Spatium M480 Play wypadnie na tle konkurencji w syntetycznych benchmarkach po zainstalowaniu nośnika w komputerze osobistym. Jasne, nie odzwierciedla to realnych możliwości w konsoli, ale przynajmniej daje to jakieś rozeznanie podczas kalkulowania ostatecznej opłacalności. Tak czy inaczej, następne testy dotyczą już tylko PlayStation 5.

MSI Spatium M480 Play wydajność
Tabela wydajności prezentująca osiągi MSI Spatium M480 Play na tle konkurencji

Temperatura pracy

Największą zmorą wysokowydajnych dysków SSD, szczególnie tych na PCIe 4.0, jest wysoka temperatura podczas pracy i throttling termiczny wywoływany tym zjawiskiem. Niestety, ale wysoka wydajność oznacza większy apetyt na energię elektryczną, a więc i zwiększone wydzielanie ciepła. Z tego tez względu wyposażone w zaledwie niewielką naklejkę dyski SSD nigdy nie zaoferują stabilnej pracy i zalecanym jest, by takowe montować przynajmniej pod dołączoną do płyty głównej „tarczą”.

Sprawdź też: Patriot P400 – dobry i niedrogi dysk SSD na M.2 PCIe 4.0. Przepis na sukces?

Tego jednak zrobić się w przypadku PlayStation 5 nie da, ponieważ producent nie dorzuca do zestawu dedykowanego kawałka aluminium. Dobry fabryczny radiator w SSD jest więc tutaj kluczowy i w świetle wcześniejszych doświadczeń tym bardziej nam miło Was powiadomić o tym, że MSI Spatium M480 Play spisuje się fenomenalnie. Nawet podczas największego obciążenia nie zauważymy temperatury wyższej niż 53 st. Celsjusza, co nie tylko jest wynikiem świetnym, ale też jednym z najlepszych jakie kiedykolwiek przyszło nam zarejestrować. Nie musimy się zatem martwić o wysokie temperatury, a tym bardziej o throttling. Wielkie brawa dla MSI.

MSI Spatium M480 Play
MSI Spatium M480 Play pod względem wydajności niczym nie odbiega od tego, co oferuje preinstalowany w PS5 nośnik

Podsumowanie

Nie będziemy owijać w bawełnę. MSI Spatium M480 Play w wersji 2 TB to nie jest dysk tani, a już tym bardziej nie najtańszy kompatybilny z PlayStation 5. Oferuje on jednak bardzo wysoką wydajność i idealne temperatury pracy przez zainstalowany na nim, stylowy, i względnie niewielkich rozmiarów radiator, który bez problemu mieści się w ciasnej wnęce w PlayStation 5.

Dysk pod względem wydajności niczym nie odbiega od tego, co oferuje preinstalowany w PS5 nośnik. Ładowanie poziomów w grach i kopiowanie całych folderów odbywa się błyskawicznie i to jest właśnie zasługa wysokiej jakości zainstalowanych na nośniki komponentów – kontrolera, kości pamięci i DRAM. To ostatnie przyda się również entuzjastom sprzętu komputerowego, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by takowy wykorzystać właśnie tam. Cena na poziomie 1599 zł za 2 TB może nieco odstraszać, dlatego należy przygotować się na solidny wydatek. Czy polecamy? Biorąc pod uwagę osiągi i duży bufor SLC – jak najbardziej.

MSI Spatium M480 Play opakowanie
MSI Spatium M480 Play nie jest tani, ale oferuje niezrównaną jakość

Sprawdź też: Seagate Ironwolf 510 1,92TB M.2 – recenzja. SSD do zadań specjalnych

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *