call of duty seria gier

Rozrywka

14.03.2022 15:09

Historia serii gier Call of Duty – najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Gry
18
1
1
18
1

Seria Call of Duty cieszy się wielką popularnością już od prawie 20 lat. Rozgrywka osadzona w wojennych realiach znalazła miliony fanów na całym świecie. Dowiedz się, co wyróżniło tę legendarną serię i zadecydowało o jej wielkim sukcesie!

Call of Duty – historia serii

Call of Duty jest serią gier komputerowych z gatunku FPS (ang. First Person Shooter) tworzoną początkowo wyłącznie przez studio Infinity Ward i wydawaną przez Activision. Nad produkcją gier pracuje obecnie kilka biur deweloperskich: oprócz Infinity Ward największe zasługi na tym polu mają Treyarch, Raven i Sledgehammer Games.

Pierwsze części serii swoje powodzenie zawdzięczają historii osadzonej w realiach II wojny światowej oraz dużemu realizmowi rozgrywki. Późniejsze tytuły przenosiły graczy również do współczesności lub nawet w przyszłość. Pierwsza część kultowego już cyklu została wydana w roku 2003. Od tamtego czasu stworzono aż 18 odsłon – najnowsza, Call of Duty: Vanguard, została wydana 10 września 2021 roku.

Fenomen gier Call of Duty

Fenomen serii Call of Duty początkowo polegał w głównej mierze na pierwszoosobowej rozgrywce osadzonej w wojennych realiach, jednak nie był to pierwszy tytuł na rynku, który oferował graczom podobne wrażenia. Co tak naprawdę przesądziło o popularności Call of Duty? Największy konflikt w dziejach, pomimo że był już przedstawiany w grach (chociażby w Medal of Honor: Allied Assault, za który w dużej mierze odpowiedzialni byli późniejsi założyciele studia Infinity Ward), pod względem sposobu prezentacji odróżniał się znacznie od tego w tytułach sprzed Call of Duty.

Ukazany koszmar walk czy konieczność ratowania sojuszników na polu bitwy trafiły do serc zarówno graczy, jak i krytyków. Reklamowy slogan „No One Fights Alone” nawiązuje właśnie do współpracy w trakcie bitwy. Ponadto historia większości części jest nieliniowa, a gracz wciela się w wielu bohaterów walczących na różnych frontach.

Seria Call of Duty już od pierwszej części umożliwiała graczom rozgrywkę także w trybie wieloosobowym, polegającym na walce dwóch wrogich sobie drużyn. Multiplayer stawał się w tamtych czasach coraz bardziej popularny, jednak to właśnie Call of Duty jako jeden z pierwszych tytułów wprowadził go na konsole. Wywołało to olbrzymi wzrost sprzedaży oraz zainteresowania serią.

Sprawdź też: Historia serii Far Cry — rzut oka na słynną serię strzelanek pierwszoosobowych

Lista wszystkich gier Call of Duty:

Call of Duty sięga swoją historią roku 2003. Od tamtego czasu wydano 19 głównych gier, a wraz z dodatkami, remasterami i spin-offami seria liczy aż 46 tytułów. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, jak rozwinęło się Call of Duty przez ostatnich 19 lat.

Call of Duty – II wojna w świeżym wydaniu

Pierwsza odsłona serii została osadzona w okresie między 1942 a 1945 rokiem, na frontach II wojny światowej. W grze wcielisz się w trzech bohaterów: amerykańskiego spadochroniarza, brytyjskiego komandosa oraz sowieckiego piechura. Kampania rozpoczyna się w amerykańskiej bazie szkoleniowej, słynnym Camp Toccoa, gdzie gracz zostaje zapoznany z mechaniką rozgrywki. W celu ukończenia gry, konieczne jest przejście w całości historii wszystkich bohaterów. Ukoronowaniem zwycięstwa – uwaga, spoiler! – jest zdobycie Reichstagu w finałowej bitwie.

Call of Duty 2 – udane rozwinięcie „jedynki”

Historia drugiej części ponownie osadzona zostaje w trakcie II wojny światowej. Podczas rozgrywki gracz wciela się w cztery postacie: radzieckiego szeregowca biorącego udział w bitwie pod Moskwą i obronie Stalingradu, brytyjskiego sierżanta uczestniczącego w działaniach na terenie Afryki, dowódcę angielskiego czołgu oraz amerykańskiego rangera wyzwalającego Francję. W drugiej części gry usunięto system ręcznego zapisu, a wprowadzono punkty kontrolne. Call of Duty 2, tak jak poprzednia odsłona, spotkało się z pozytywnym odbiorem krytyki. Gracze docenili większą swobodą działań, bardziej dynamiczną rozgrywkę i dopracowaną grafikę.

Call of Duty 3 – wojna tylko na konsolach

Akcja trzeciej części gry ma miejsce w 1944 roku podczas operacji Overlord. Tym razem wcielasz się w czterech żołnierzy należących do amerykańskiego, brytyjskiego, kanadyjskiego i – uwaga – polskiego wojska walczącego na Zachodzie. Trzecia odsłona Call of Duty była rewolucyjna pod względem rozgrywki wieloosobowej. Wprowadzono do niej tryb War polegający na przejmowaniu i utrzymywaniu poszczególnych punktów na mapie. CoD 3 to także jedyna część serii wydana tylko na konsole – gracze pecetowi musieli poczekać na kolejną grę.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Call of Duty 4: Modern Warfare – nowe otwarcie

Call of Duty 4: Modern Warfare wydane w 2007 roku było dla serii prawdziwym nowym otwarciem. „Czwórka” kompletnie zerwała z realiami II wojny światowej. Rozgrywka osadzona została w bliskiej przyszłości, mianowicie w roku 2011. Historia opiera się w głównej mierze na trwającej wojnie domowej w Rosji między rządzącymi lojalistami i partią ultranacjonalistyczną. Pomimo odejścia twórców od II wojny i wpłynięcia na nieznane wody, gra spotkała się z wyśmienitym odbiorem, wyznaczając nowe tory nie tylko dla kolejnych CoD-ów, ale też dla całego gatunku FPS-ów. CoD 4 był też pierwszą grą w serii, w której tryb multiplayer stał się naprawdę uzależniający.

Call of Duty: World at War – krwawy wojenny realizm

Piąta odsłona CoD-a (i pierwsza wyprodukowana w całości przez studio Treyarch) przenosi się ponownie w realia II wojny światowej, tym razem jednak przedstawionej w niezwykle brutalny, okrutnie realistyczny sposób. W grze zostały zawarte dwie kampanie. W pierwszej z nich gracz wciela się w amerykańskiego marine walczącego na Pacyfiku, a w drugiej w przyszłego zdobywcę Berlina, cudem ocalałego z masakry w Stalingradzie. Do wieloosobowej rozgrywki wprowadzono dodatkowo popularny po dziś dzień, survivalowy tryb Nazi Zombies polegający na walce z potworami i jak najdłuższym odpieraniu ich ataków.

Call of Duty: Modern Warfare 2 – kinowa kontynuacja

Szósta część gry jest kontynuacją Call of Duty: Modern Warfare. Wojska amerykańskie i brytyjskie wygrywają wojnę domową w Rosji, ale mimo to do władzy dochodzą pokonani ultranacjonaliści, którzy w ramach odwetu atakują Stany Zjednoczone. Kampania ponownie jest nieliniowa, czerpiąc inspirację z takich filmów, jak m.in. Czerwony świt. Gracz wciela się aż w pięć różnych postaci. Do tego dochodzi fantastyczny tryb multiplayer, który – co jeszcze wtedy było dla serii nowością – dla wielu graczy okazał się daniem głównym.

Call of Duty: Black Ops – gra czy film szpiegowski?

Call of Duty: Black Ops jest sequelem ciepło przyjętego World at War – i kolejną grą, którą produkował Treyarch. Chociaż BO kontynuuje wątki rozpoczęte w WaW, twórcy ponownie odeszli od drugiej wojny światowej, rzucając gracza w lata 60. XX, kiedy to podczas zimnej wojny Związek Radziecki i Stany Zjednoczone niebezpiecznie zbliżają się do konfliktu atomowego. Oprócz szpiegowskiej fabuły, rozgrywającej się praktycznie na całym globie, twórcy przywracają ponownie uwielbiany przez fanów tryb Zombies.

Call of Duty: Modern Warfare 3 – zwieńczenie podserii

Trzecia i zarazem finałowa część podserii Modern Warfare ponownie skupia się na fikcyjnym konflikcie między Stanami Zjednoczonymi oraz ruchem ultranacjonalistów. Gracz ma okazję wcielić się w kilku bohaterów, których głównym zadaniem jest obalenie rządu ultranacjonalistów oraz eliminacja ich przywódcy – bezwzględnego Władimira Makarowa. Chociaż MW3 zebrała raczej pozytywne recenzje, to jednak niektórzy gracze zwracali uwagę na wtórność rozgrywki względem poprzednich części serii – zarówno w singlu, jak i w multi.

Sprawdź też: Na PlayStation 5 nie ma w co grać? Nieprawda! TOP 10 – najlepsze gry na PS5

Call of Duty: Black Ops II

Akcja kontynuacji Call of Duty: Black Ops II podzielona jest na dwie linie czasowe. Pierwsza z nich ma miejsce w okresie od 1986 do 1989 roku, 18 lat po wydarzeniach z pierwszej części serii Black Ops. Tylko niektóre epizodyodnoszą się do poprzednich wydarzeń. Drugi fragment historii ma natomiast miejsce w roku 2025. Główny wątek odnosi się do zagrożenia kolejną wojną, w której wykorzystane zostają najnowsze technologie. BO2 to także pierwsza część Call of Duty, w której istnieje kilka alternatywnych zakończeń, w zależności od podejmowanych przez gracza decyzji.

Call of Duty: Ghosts – walki na ziemi niczyjej

W Ghosts gracz zostaje przeniesiony do futurystycznego, dystopijnego świata, w którym w wyniku wojny atomowej zostaje zniszczony Bliski Wschód. Głównymi bohaterami są tytułowe Duchy – doskonale wyszkolona grupa rozbitych sił specjalnych USA, która walczy z wszechwładną Federacją na amerykańskiej „ziemi niczyjej”. Chociaż gracze pozytywnie ocenili tryb wieloosobowy, to jednak rozgrywka singlowa, mająca wprowadzać do serii nieco świeżości, zebrała dość niskie noty – głównie ze względu na krótką kampanię.

Call of Duty: Advanced Warfare – egzoszkielety i Kevin Spacey

Twórcy Call of Duty ponownie zaskakują graczy i w Advanced Warfare przenoszą ich aż do roku 2052. Ciekawym dodatkiem do systemu walki jest możliwość korzystania z egzoszkieletu wzmacniającego umiejętności postaci. Fabuła opiera się o zmaganiach korporacji Atlas z kryzysem związanym z globalnym atakiem na wojsko i infrastrukturę. AW należy do „najszybszych” gier serii: dynamikę zapewnia przede wszystkim wprowadzenie do rozgrywki nowych sposobów poruszania się, które umożliwiają egzoszkielety. Ciekawostką jest także udział w obsadzie niezwykle wtedy popularnego Kevina Spaceya, który wcielił się w rolę głównego antagonisty – prezesa korporacji Atlas Jonathana Ironsa. AW to również pierwszy CoD, za który w całości odpowiada studio Sledgehammer Games.

Call of Duty Black Ops III – przyszłość to multiplayer

Akcja czwartej części podserii Black Ops rozgrywa się między rokiem 2065 a 2070 – 40 lat po wydarzeniach z poprzedniej odsłony. Twórcy przedstawiają antyutopijną wersję świata, w której gracz musi walczyć z wykorzystaniem wszechobecnej technologii. Wersje gry na PS3 i XBOX 360 są – jako pierwsze w serii – pozbawione kampanii jednoosobowej i zawierają jedynie tryb multiplayer. Do wieloosobowej rozgrywki ponownie przywrócony zostaje tryb Zombies zawierający nowe mapy oraz możliwość personalizacji broni. Tryb Zombies ma także osobny system zdobywania poziomów poprzez zbieranie punktów. Rosnące doświadczenie odblokowuje także nowe ulepszenia ekwipunku.

Sprawdź też: Najtrudniejsze gry wszechczasów – trudne gry, których przejście to droga przez mękę

Call of Duty: Infinite WarfareCoD w kosmosie

Call of Duty: Inifinite Warfare należy do zupełnie nowej podserii, w żaden sposób nie będąc powiązane z poprzednimi tytułami. Twórcy ponownie prezentują dystopijną wizję świata, w której Ziemia zbliża się do całkowitego wyczerpania surowców. W celu uratowania ludzkości kraje dochodzą do porozumienia i zawierają sojusz. Założona zostaje organizacja United Nations Space Alliance, której celem jest podbicie Układu Słonecznego. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym planem i powstaje kolejne ugrupowanie: Settlement Defense Front, które wypowiada wojnę UNSA, a zadaniem gracza jest powstrzymanie potencjalnego konfliktu. Osadzenie gry w realiach sci-fi spotkało się z różnym przyjęciem – krytycy ocenili je raczej przychylnie, zwracając uwagę na (ponownie) świetny tryb Zombies, jednak starych fanów serii mógł spotkać zawód.

Call of Duty: WWII – powrót do korzeni

Call of Duty: WWII powraca do korzeni i ponownie skupia się na realiach II wojny światowej. Wcielisz się w żołnierza amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty Ronalda „Reda” Danielsa. Wydarzenia w głównej mierze mają miejsce pomiędzy latami 1944 a 1945, jednak pojawiają się również epizody z okresu od 1940 do 1944 roku, które pomagają graczowi lepiej zrozumieć fabułę gry. Ponowne wprowadzenie tematyki II wojny światowej spotkało się z pozytywnym odbiorem fanów oraz krytyków.

Call of Duty: Black Ops 4 – tylko multi!

Kolejna część serii Black Ops wyróżnia się na tle wszystkich poprzednich tytułów Call of Duty. Jest to pierwsza odsłona, która nie oferuje trybu jednoosobowego, a jedynie multiplayer. Akcja rozgrywa się pomiędzy Black Ops II a Black Ops III. W trakcie misji treningowych poznasz historie poszczególnych Specjalistów oraz relacje, jakie ich łączą. Do wieloosobowej rozgrywki powraca również uwielbiany przez wielu graczy tryb Zombies.

Call of Duty: Modern Warfare (2019) – reboot bez wad

Call of Duty: Modern Warfare 2019 jest rebootem oryginalnego Modern Warfare. Fabuła osadzona została we współczesności. Realistyczna, miejscami wręcz wstrząsająca kampania jednoosobowa przedstawia losy oficera CIA oraz brytyjskiego operatora SAS. Obydwaj łączą siły z rebeliantami walczącymi w fikcyjnym Urzikstanie, walcząc przeciwko sadystycznemu rosyjskiemu generałowi Romanowi Barkowowi. Twórcy fabuły zaczerpnęli inspirację z dwóch trwających konfliktów: wojny w Syrii oraz walk o Donbas. Gra zawiera również tryby wieloosobowe, czyli standardowy multiplayer oraz coop Special Ops, który kontynuuje historię snutą w doskonale przyjętej kampanii.

Call of Duty: Warzone – najpopularniejsze dziś battle royale

Call of Duty: Warzone zostało wydane w marcu 2020 roku. Jest to darmowy tytuł stworzony przez studia Infinity Ward i Raven. Gra opiera się o tryb battle royale, obecnie chyba najpopularniejszy rodzaj rozgrywki wieloosobowej. Przedstawiony świat znany jest już graczom z rebootu Modern Warfare, a sama mapa znajduje się w mieście Werdańsk – jawnie inspirowanym Donieckiem, stolicą wspomnianego już Donbasu.

Call of Duty: Black Ops Cold War – w pogoni za Perseuszem

Fabuła Black Ops Cold War umieszczona została na początku lat 80. podczas zimnej wojny. Gracz wciela się w anonimowego oficera CIA, którego misją jest neutralizacja legendarnego sowieckiego szpiega, Perseusza. Fabuła prezentuje nie tylko szpiegowskie potyczki, ale też historyczne momenty lat 80. Do wieloosobowej rozgrywki wprowadzone zostały natomiast dwa nowe tryby: VIP Escort i Ground War. Jako że BOCW w dużej mierze opiera się o mechanikę MW z 2019 roku, gracze zaznajomieni z poprzednikiem poczują się tu jak w domu.

Call of Duty: Vanguard

Najnowsza część serii Call of Duty autorstwa studia Sledgehammer Games została wydana 5 listopada 2021 roku. Mamy tu do czynienia z powrotem do klasycznych realiów II wojny światowej. Dostępne są cztery grywalne postacie: brytyjski spadochroniarz Arthur Kingsley, radziecka snajperka Polina Petrowa, amerykański pilot Wade Jackson oraz australijski weteran Tobruku Lucas Riggs. Do rozgrywki multiplayer został dodany nowy tryb Champion Hill. Dużo pochwał zebrały tryby jedno- i wieloosobowe, słabsze noty przypadły natomiast survivalowym Zombies.

Wielki sukces Warzone

Darmowy Warzonezostał wydany 10 marca 2020 roku, a o jego sukcesie decyduje kilka czynników. Pierwszym z nich jest nietypowy marketing, ponieważ premiera gry była trzymana w tajemnicy do samego końca. Ponadto tytuł został wydany na samym początku pandemii,podczas pierwszego lockdownu. Zawarty w nim tryb battle royale cieszy się niezmiennie dużą popularnością, przyciągając do siebie rzeszę zwolenników. Gra jest również świetnie zoptymalizowana, dzięki czemu nie wymaga bardzo mocnego sprzętu. Wszystko zadecydowało o kolosalnej popularności Call of Duty: Warzone oraz dużym zainteresowaniu graczy do dziś.

Sprawdź też: Wszystko o Back 4 Blood – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Przyszłość serii

Activision jest znane z corocznego wydawania nowych serii Call of Duty. 5 listopada tego roku na sklepowych półkach znalazła się część Vanguard, która odniosła olbrzymi sukces. Powrót do realiów II wojny światowej jak zawsze został doceniony przez graczy oraz spotkał się z pozytywnym odzewem. Jednak w związku z niedawnym pojawieniem się nowej odsłony gry, na następną część trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Call of Duty cieszy się niegasnącą popularnością już od wielu lat. Ciekawa fabuła osadzona w różnorodnych realiach za każdym razem znajduje rzeszę fanów. Niezależnie czy preferujesz rozgrywkę jako bohater II wojny światowej, czy może marzy Ci się walka o wolność kosmosu, z pewnością w przebogatej bibliotece tytułów serii znajdziesz coś dla siebie. Który CoD jest według Ciebie tym najlepszym? Daj nam znać w komentarzu!

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
18
1

Podziel się:

Komentarze (1)

hej sprawa wyglada tak kupilem kilka serii call of duty na playstation 3 i nie wiem od ktorej do ktorej jest po kolei ! bo chcialbym poleciec od poczatku do ostaniej nie mowie o tych ponumerowanych 🙂
a wiec mam tak :
COD ghost
COD world at war
COD blaks ops 1,2,3
COD advanced warfare
COD modern warfare 2,3,4
kilku mi brakuje gdybys mogl napisac w kolejnosci wyplapie z listy ktorych nie mam i bede wiedzial od czego zaczac
wszystko na ps 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *