1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Call of Duty – najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Rozrywka

1 miesiąc temu

Historia serii gier Call of Duty – najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Gry
6
1
0
6
1

Seria Call of Duty cieszy się wielką popularnością. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych oraz najbardziej nagradzanych serii gier na świecie. Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne części i czego możesz spodziewać się w przyszłości.

Call of Duty – historia serii

Call of Duty jest serią gier typu FPS (ang. First Person Shooter), skupiającą się na tematyce wojennej. Początkowo gry koncentrowały się na II wojnie światowej, jednak od 2007 roku osadzone są również w innych realiach (współczesnych oraz futurystycznych). Pierwsza część serii, stworzona przez Infinity Ward, o nazwie Call of Duty powstała w 2003 roku. Od tego czasu stworzono aż 17 odsłon, a najnowsza z nich ukazała się w listopadzie 2020. Warto dodać, że kolejny tytuł, Call of Duty: Vanguard, został zapowiedziany dosłownie w trakcie pisania tego artykułu.

Jak na grę wojenną przystało, cały pomysł zrodził się w momencie konfliktu pomiędzy studiami. Twórcy gry wcześniej współpracowali z wydawcą Electronic Arts, tworząc Medal of Honor: Allied Assault. W wyniku, lekko mówiąc, “niekompatybilności” założyli studio Infinity Ward, które dla wytwórni Activision stworzyło Call of Duty. Zdaniem krytyków jest to jedna z najlepszych serii gier FPS, na którym bez dwóch zdań wybiło się Activision.

Fenomen gier Call of Duty

Na początku gra zyskała popularność ze względu na ogromną dbałość o szczegółowe odwzorowanie realiów wojny i rozbudowaną fabułę. To zresztą CoD wprowadził angażujące cutscenki i przepełnione akcją, skryptowane momenty podczas rozgrywki. Z drugiej strony sama rozgrywka nie należała do najtrudniejszych, stąd Call of Duty przyciągnęło wcześniej niezainteresowanych FPSami, casualowych graczy. Ogromną popularność serii dodała również obecność rozgrywki wieloosobowej, która przesądziła ostatecznie o niezwykłej popularności serii.

Sprawdź też: Historia serii Far Cry — rzut oka na słynną serię strzelanek pierwszoosobowych

Stosunkowo prosty charakter gry oraz ciekawy i pełen akcji tryb dla wielu graczy sprawiły, że seria wciąż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a rozwiązania CoD stały się standardem (wielu mogłoby dyskutować, że w ostatnim czasie — niekoniecznie pozytywnym). Poniżej wszystkie części z serii gier Call of Duty w kolejności wydawania.

Lista wszystkich gier Call of Duty:

Call of Duty

Pierwsza część serii została osadzona w czasach II wojny światowej. Gracz wciela się w niej w żołnierza brytyjskiego, amerykańskiego lub sowieckiego – wszyscy walczą przeciwko armii niemieckiej. Gra rozpoczyna się w amerykańskiej bazie szkoleniowej Camp Toccoa, gdzie uczysz się używać broni, czołgać, wspinać, wysadzać bomby i rzucać granatami. Rozgrywka podzielona jest na 3 kampanie – amerykańską, brytyjską i radziecką. Każda z nich posiada konkretne misje bojowe, takie jak Stalingrad, Pegasus Bridge czy Dulag IIIA. Aby zakończyć rozgrywkę, musisz uporać się z każdą z nich, co nie zawsze jest takie łatwe.

Call of Duty 2

Akcja kontynuuje część pierwszą – nadal toczy się w realiach II wojny światowej i opiera się tych samych 3 kampaniach. Gra rozpoczyna się szkoleniem armii czerwonej, podczas kampanii radzieckiej. Możesz wcielić się w Wasilija Iwanowicza Kozłowa, Johna Davisa lub Billa Taylora. Wprowadzono zmiany, takie jak system leczenia żołnierza poprzez odpoczynek. Pojawiły się również punkty kontrolne – nie da się już zapisać gry w dowolnym momencie. Zapis następuje dopiero po dotarciu do checkpointu lub po wykonaniu zadania. Pomimo zmian w kwestii zapisu rozgrywki, to podobnie jak poprzednia część gry, Call of Duty 2 została pozytywnie odebrana przez graczy i krytyków.

Call of Duty 3

Ta część gry toczy się w roku 1944 w Normandii, podczas operacji Overload. Możesz wcielić się w Brytyjczyka (członka Special Air Service), Amerykanina, służącego w 29. Dywizji Piechoty, kanadyjskiego piechura lub Kaprala Bohatera Wojciecha. Bierzesz udział między innymi w bitwie pod Falaise. Ta część jest rewolucyjną dla trybu multiplayer, poprzez wprowadzenie trybu War — gracze określoną strefę na mapie i utrzymać ją jak najdłużej. Ponadto w tym trybie można używać pojazdów.

Konsole PlayStation w świetnych cenach

Call of Duty 4: Modern Warfare

W 2007 roku, Infinity Ward, wydając Modern Warfare po raz pierwszy zerwało z tematyką II wojny światowej, przerzucając akcję gry do czasów niedalekiej przyszłości – roku 2011. Gra ukazuje walkę sił amerykańsko-brytyjskich z terrorystami, rozpoczyna się w momencie, gdy postać kierowana przez gracza dowiaduje się, że ruch ultranacjonalistyczny rozpoczyna wojnę domową w Rosji. Rozgrywka toczy się z perspektywy brytyjskiego komandosa oraz amerykańskiego marine. Infinity Ward obawiało się, że odejście od tematyki II wojny światowej nie przypadnie do gustu odbiorcom. Nic bardziej mylnego. Call of Duty 4: Modern Warfare w 2007 roku było grą o najwyższej sprzedaży na świecie (do dziś sprzedało się ponad 15 mln kopii).

Call of Duty: World at War

Przy premierze piątej części CoD twórcy zdecydowali się na nowo powrócić do tematyki II wojny światowej. Rozgrywka toczy się w latach 1942-1945 i rozpoczyna na wyspie Makin. Wówczas szeregowy marine C. Miller widzi jak Japończycy dokonują egzekucji jego towarzysza, szeregowego K. Pyle’a. W grze pojawiają się dwie kampanie – amerykańska oraz radziecka. Nowością jest tryb Nazi Zombies w rozgrywce wieloosobowej. Gracze rozpoczynają w nim zabawę w domu pełnym zombie, a wygrywa ten, kto przeżyje najdłużej.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Szósta gra z serii Call of Duty to kontynuacja Modern Warfare. Siły amerykańsko-brytyjskie wygrały wojnę domową w Rosji, niestety przemiany społeczne w tym kraju doprowadziły do przejęcia struktur państwowych przez ultranacjonalistów. Rosja znienawidziła Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię i uznała przywódcę partii ultranacjonalistycznej (zabitego w poprzedniej części podserii) za bohatera. Gra odniosła komercyjny sukces, w samym 2010 roku sprzedano 20 milionów egzemplarzy.

Call of Duty: Black Ops

Pierwszą część podserii Black Ops wydano w listopadzie 2010. Akcja gry toczy się w latach 60. podczas zimnej wojny. Radziecki generał jest w posiadaniu zabójczego gazu Nova 6, w wyniku czego ZSRR i USA stają na granicy konfliktu atomowego. Do rozgrywki powrócił tryb Zombies.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Ósma gra z serii CoD to kolejna kontynuacja Modern Warfare. Akcja toczy się w trakcie III wojny światowej, nadal bazując na konflikcie Stanów Zjednoczonych z Rosją. Do MW3 wraca tryb survival co-op, w którym wsparty przez przyjaciela gracz musi stawiać czoła kolejnym falom przeciwników. Modern Warfare 3 było mocno krytykowane przez fanów serii, którzy zarzucali grze odtwórczość i „skok na kasę”. Poniekąd jednak Call of Duty zmaga się z tą łatką od Modern Warfare 2.

Sprawdź też: Na PlayStation 5 nie ma w co grać? Nieprawda! TOP 10 – najlepsze gry na PS5

Call of Duty: Black Ops II

Akcja toczy się w roku 2025, podczas kolejnej zimnej wojny. Fabuła jest podzielona na dwie linie czasowe, w grze sporadycznie pojawiają się wydarzenia z lat 80. Tłem konfliktu są walki o metale ziem rzadkich. To trzecia gra z serii z trybem Zombies. Ciekawą nowością jest to, że gracz ma realny wpływ na zakończenie fabuły. Twórcy przygotowali kilka scenariuszy, a to na jakie zakończenie trafisz, będzie wynikiem twoich uprzednich działań w grze.

Call of Duty: Ghosts

Dziesiąta część serii gier Call of Duty toczy się w alternatywnym, futurystycznym świecie. Połączone siły krajów Ameryki Południowej dokonują inwazji na Stany Zjednoczone. Głównymi bohaterami gry są tytułowe Duchy – siły specjalne amerykańskiego organu US Special Forces.

Call of Duty: Advanced Warfare

Mało futurystycznie i odjechanie? To teraz Advanced Warfare! Akcja rozgrywa się w 2052 roku. Głównym tłem gry są losy korporacji ATLAS, która musi odzyskać siły po globalnym ataku na wojsko oraz infrastrukturę. Nowością jest możliwość korzystania z egzoszkieletu, który pozwala na zwiększenie umiejętności żołnierza. Ta odsłona to świetny przykład tego, jak ważną częścią CoD jest jego multiplayer – pomimo gorszej sprzedaży od poprzedniczki, o tym „jak Advanced Warfare zrewolucjonizował multiplayer” pisał w 2015 roku nawet The Guardian. W ramach ciekawostki: jedną z postaci w grze „gra” Kevin Spacey.

Call of Duty Black Ops III

W dwunastej części serii akcja toczy się w roku 2065 i przedstawia mroczną wizję przyszłości. Granice między człowieczeństwem a technologią właściwie zanikają, a na polu walki pojawiają się militarne roboty. Powraca znany już graczom tryb Zombies, który w porównaniu do poprzednich odsłon, został o wiele bardziej rozbudowany. Black Ops III zostało ciepło przyjęte i jest uznawane przez fanów za jedną z lepszych części serii.

Sprawdź też: Najtrudniejsze gry wszechczasów – trudne gry, których przejście to droga przez mękę

Call of Duty: Infinite Warfare

Kolejna część serii została wydana w listopadzie 2016. Akcja gry toczy się w zupełnie nowym uniwersum, a celem gracza nie jest po prostu wygranie byle jakiej wojny a podbój Układu Słonecznego. Powstały w nowym świecie sojusz Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie wszystkim się podoba, w wyniku czego powstaje Front Obrony Kolonialnej, który doprowadza do wojny z KONZ. Sam trailer do gry obejrzano, uwaga, 45 mln razy.

Call of Duty: WWII

W tej części gry rozgrywka powraca do korzeni i odbywa się w czasie II wojny światowej. Wcielasz się w żołnierza amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty – Ronalda Danielsa. W grze pojawiają się prawdziwe wydarzenia historyczne, takie jak lądowanie w Normandii, wyzwolenia Paryża czy bitwa o Akwizgran. Realność i powrót do, nostalgicznych dla wielu, pierwszych części CoD, przyniósł twórcom ogromny sukces, gra w 3 dni po premierze zarobiła 500 milionów dolarów.

Call of Duty: Black Ops 4

Kolejna kontynuacja serii Black Ops swoją premierę miała w październiku 2018. Od poprzednich wersji gry odróżnia ją obecność wyłącznie trybu wieloosobowego. Powraca również tryb Zombies. Akcja toczy się pomiędzy wydarzeniami drugiej i trzeciej odsłony podserii. W odróżnieniu od poprzedniczek gra nie posiada kampanii dla jednego gracza. Zamiast tego, autorzy opowiadają historię Specjalistów, których poznajesz w trakcie misji treningowych.

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Szesnasta część serii Call of Duty pojawiła się w roku 2019 i jest rebootem podserii Modern Warfare. Akcja gry jest osadzona w nowoczesnej scenerii, opiera się na rzeczywistych wydarzeniach ostatnich lat (wojna domowa w Syrii czy incydenty terrorystyczne w Londynie).

Call of Duty: Warzone

Zadebiutowała w marcu 2020 roku. Jest to darmowa gra sieciowa FPS, oparta głównie na trybie battle royale. Często traktowana jest jako osobny tytuł, niemniej jest tylko dodatkiem i nie uznaje się jej za pełnoprawną „część” serii, ponieważ mogą bawić się przy niej gracze, którzy nie posiadają podstawowej wersji Modern Warfare czy Black Ops Cold War. Akcja toczy się w świecie znanym z Modern Warfare, w mieście zawsze dość znajomo brzmiącym dla Polskiego gracza – Werdańsk.

Laptopy gamingowe w doskonałych cenach

Call of Duty: Black Ops Cold War

Ostatnia na ten moment część serii Call of Duty, wydana w listopadzie 2020 jest piątą odsłoną podserii Black Ops. Akcja toczy się w latach 80. podczas zimnej wojny. W odróżnieniu od poprzednich odsłon tutaj tryb wieloosobowy został bardzo rozbudowany pod względem opcji dostosowywania rozgrywki i nowych elementów map.

Wielki sukces Warzone

Warto wspomnieć o sukcesie, jaki odniosło Warzone. W ciągu pierwszej doby gra przyciągnęła aż 6 milionów użytkowników! Jak to się stało? Na pewno przyczyniło się do tego to, że Warzone jest całkowicie darmowy. Ponadto, gra była trzymana w tajemnicy aż do ostatniej chwili. Pojawiła się zupełnie nagle, bez żadnych wcześniejszych informacji na temat premiery. Nic więc dziwnego, że tak nietypowy marketing przyciągnął ogromne zainteresowanie graczy. Każdy z nich chciał sprawdzić najnowszą odsłonę serii CoD.

Sprawdź też: Wszystko o Back 4 Blood – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Przyszłość serii

16 sierpnia pojawił się oficjalny teaser Call of Duty: Vanguard. Mimo tego, że nie zdradza on zbyt wiele, jedno jest pewne – gra powraca do swoich korzeni, czyli do czasów II wojny światowej. Powrócić ma również znany już graczom tryb Zombies. Jednym z głównych bohaterów ma być kobieta, wzorowana na radzieckiej strzelczyni bojowej. Gra swoją premierę ma mieć jesienią bieżącego roku.

Call of Duty to zdecydowanie kultowa seria gier FPS. Duży wybór przeróżnych uniwersów – od II wojny światowej po podbój Układu Słonecznego – nieskomplikowana akcja oraz wojenny klimat sprawiają, że to jedne z ukochanych gier FPS. CoD posiada liczne grono fanów, którzy z niecierpliwością oczekują kolejnej odsłony gry. A raczej – my czekamy!

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.