Rozrywka

14.08.2021 19:39

Historia serii Far Cry — rzut oka na słynną serię strzelanek pierwszoosobowych

Gry Online
10
0
0
10
0

Seria Far Cry zapisała się złotymi zgłoskami w historii gier komputerowych. Fenomen tej świetnej strzelanki potwierdza ilość części, które niezmiennie angażują graczy. Poznaj historię produkcji, bez której rynek gier nie byłby taki sam.

Far Cry — podstawowe informacje, początki serii, główne cechy

Far Cry to jedna z najpopularniejszych serii gier w konwencji First Person Shooter. Pierwsza część została wydana w 2004 roku, ale jej historia zaczyna się znacznie wcześniej. W 1999 roku światu ukazało się technologiczne demo o nazwie X-Isle: Dinosaur Island stworzone przez trójkę braci z Niemiec, czyli późniejszych twórców Far Cry. Zbudowali oni silnik zapewniający m.in. renderowanie obiektów w oddali oraz imponującą grafikę — cieniowanie i oświetlenie, wyróżniające się w tamtym czasie na rynku.

Zobacz: Wszystko o Far Cry 6 — kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Demo zaprezentowano na targach w Los Angeles firmie NVIDIA. Było na tyle dobre, że ta szybko zdecydowała się na zakup praw do technologii, aby móc obsługiwać ją na swoich kartach graficznych. Niemieccy twórcy zachęceni sukcesem postanowili wydać pełnoprawną wersję gry, nad którą pracowali 5 lat.

 far cry
Źródło: epicgames.com

Pierwsza część Far Cry okazała się przełomową produkcją. Choć fabuła strzelanki była dość prosta, produkcja oferowała dzięki nowemu silnikowi wiele możliwości technicznych, które wtedy można było uznać za rewolucyjne. Szybko zdano sobie sprawę z tego, że Far Cry ma potencjał na rozwój i prawa do gry wykupił Ubisoft, pod którym wydane są wszystkie części.

Far Cry (2004) — początek serii

Pierwsza część skupia się na historii Jacka Carvera — byłego amerykańskiego żołnierza. Bohater po odejściu ze służby utrzymuje się z prowadzenia rejsów na pobliskie wyspy. W trakcie jednej podróży dochodzi do nagłego wypadku. Łódź zostaje zestrzelona przez rakietę wysłaną z plaży. Pasażerka znika, a komandos ledwo utrzymuje się przy życiu i budzi się w bunkrze.

 far cry 1
Źródło: reddit.com

Bohater odkrywa, że trafił na wyspę szalonego naukowca, który dokonuje eksperymentów genetycznych. W ucieczce z pułapki przydatne okaże się jego wojskowe doświadczenie, dzięki któremu sprawnie posługuje się całym arsenałem broni. Gracz ma do dyspozycji broń palną, wyrzutnie rakiet czy granaty. Dodatkowo może skorzystać z różnych pojazdów i paralotni. Wielość możliwości sprawia, że nawet dziś rozgrywka w tej grze to świetna zabawa.

Far Cry 2 (2008) — dojrzała fabuła, solidne rozwiązania gameplayowe

Kolejna część hitu, jakim stał się Far Cry, została wypuszczona na rynek po 4 latach. Przez ten czas Ubisoft stworzyło grę praktycznie od nowa. W Far Cry 2 wprowadzono odmienną scenerię — rezygnując z tropików na rzecz sawanny, a także realistyczne rozwiązania: zacinającą się broń, wpływającą na rozgrywkę chorobę głównej postaci czy też brak mapki widocznej na ekranie — bohater musi wyciągać jej papierową wersję, jak w prawdziwym życiu.

Far Cry 2
Źródło: microsoft.com

Fabuła Far Cry 2 stała się bardziej dojrzała i wielopoziomowa. Strzelanka osadzona jest tu w afrykańskim państwie, gdzie toczy się wojna domowa o diamenty. Rząd skapitulował, a powstałe dwa odłamy zwalczają się wzajemnie. Dodatkowo tajemnicza postać o pseudonimie Szakal zaczyna sprzedawać broń obydwu stronom i podsycać konflikt. Gracz wciela się w najemnika, który został wysłany w celu zlikwidowania Szakala. Ostatecznie podejmuje się jednak różnych misji bojowych — zlecenia przyjmuje od obydwu walczących ze sobą frakcji. W opanowaniu sytuacji i wyjściu z wojny w jednym kawałku nie pomaga epidemia malarii – choroba dotyka też głównego bohatera.

Far Cry 3 (2012) — fantastyczna gra, która zdefiniowała szaleństwo

Trzecia część tej kultowej gry wniosła na rynek powiew świeżości. Far Cry 3 stworzyło fabularny schemat rozgrywki, w którym bohater okazuje się jedyną nadzieją lokalnej ludności w nierównej walce z opresyjnymi siłami. Ten typ fabuły pojawia się w kolejnych częściach serii.

Far Cry 3
Źródło: microsoft.com

Fabuła Far Cry 3 skupia się na Jasonie, który wraz z grupą przyjaciół utknął na wyspie pełnej szalonych piratów. Bohater decyduje się na ucieczkę z obozu i partyzanckie działania w dżungli. Jego głównym celem jest pokonanie największego przeciwnika — Vaasa Montenegro, którego monolog zapisał się na kartach serii jako „Definicja szaleństwa”. Dodatkowo wśród wyzwań stojących przed graczem znajdują się wieże oraz posterunki straży do odbicia, a także ogrom misji pobocznych. Wyróżnikami tej części są też zaawansowany edytor map oraz wieloosobowy tryb gry.

Far Cry 3: Blood Dragon — samodzielny dodatek, czyli błyskające kolory i roboty, czego chcieć więcej?

Far Cry 3: Blood Dragon to samodzielny dodatek bazujący na świecie z gry Far Cry 3, ale nie kontynuujący jej historii. Dodatek używa tego samego silnika i mechaniki, co trzecia część. Far Cry 3: Blood Dragon utrzymany jest w klimacie lat 80., a jego fabuła przedstawia futurystyczną wizję świata. Wcielając się w cyberkomandosa, musisz zmierzyć się z niebezpiecznymi przeciwnikami, aby zdobyć informacje o nowej broni biologicznej. Ulokowany na ogromnej wyspie świat gry jest pełen kolorów, efektów i smaczków. Blood Dragon podśmiewa się z ikonicznych filmów lat 80., posiada świetną muzykę stworzoną przez Power Glove i oczywiście neonowe dinozaury.

Far Cry 3: Blood Dragon
Źródło: epicgames.com

Far Cry 4 (2014) — zmiana klimatów na nieco chłodniejsze

Akcja Far Cry 4 wyróżnia się tym, że to pierwsza gra z serii osadzona w scenerii górskiej. Główny bohater, Ajay, przybywa do swojego rodzinnego kraju Kyrat w celu złożenia prochów zmarłej matki. Będąc na miejscu, dowiaduje się o wojnie domowej, w którą zostaje wciągnięty. Jego zadaniem jest pokonanie głównego antagonisty, który ogłosił się samozwańczym królem. Wartym uwagi jest tryb co-op, pozwalający zaprosić kogoś do pomocy w zdobywaniu strażnicy.

Far Cry 4
Źródło: microsoft.com

Far Cry: Primal — pierwsza odsłona w czasach prehistorycznych

Far Cry: Primal to wyjątkowa część serii. Wyróżnia ją nie tylko ulokowanie fabuły w prehistorii, ale też inna konwencja — czwarta odsłona nie jest typową strzelanką, ale przygodową grą akcji. W Far Cry: Primal gracz wciela się w myśliwego, który żyje w epoce kamienia. W celu odnalezienia swojego ludu wybiera się on w podróż po lasach, bagnach i tundrze. Po drodze giną wszyscy jego towarzysze, więc sam pozostaje z misją stworzenia warunków do życia dla nowego plemienia. Gra jest ciekawą odmianą od typowej konwencji serii i została ciepło przyjęta.

Primal to pierwsza odsłona serii w prehistorii
Źródło: store.playstation.com

Far Cry 5 (2018) — pokonaj kult religijny w amerykańskim hrabstwie

W Far Cry 5 gracz wciela się w zastępcę szeryfa, którego zadaniem jest walka z kontrowersyjnym kultem opanowującym hrabstwo w stanie Montana. Przywódca sekty siłą wciela nowych członków i nie rezygnuje nawet z porwań. Kiedy dochodzi do zabójstwa agenta infiltrującego grupę, musimy osobiście pomóc przy pojmaniu niebezpiecznego przywódcy – cała operacja kończy się jednak niepowodzeniem. Piąta część serii do dziś cieszy się wysokimi ocenami (ponad 80 punktów na Metacritic). To zasługa wciągającego świata, będącego dużo bliżej przeciętnego gracza i poruszania poważnych, bieżących problemów. Plus, oczywiście, pięknej rozwałki w stylu Far Cry. Uwaga, spoiler: Rozgrywka kończy się wybuchem bomby jądrowej.

Far Cry 5
Źródło: store.playstation.com

Far Cry: New Dawn — kolorowy Far Cry? Szkoda, że nie do końca udany

Far Cry: New Dawn to kontynuacja 5 części. Jej akcja rozgrywa się 17 lat po katastrofie jądrowej, kiedy Ziemia zaczyna odżywać i pojawiają się ocaleńcy, tworzący bandy łupieżców. Zadaniem głównego bohatera, którego ponownie personalizuje gracz, jest pokonanie jednego z takich ugrupowań. Grafika gry jest mocno fantazyjna i kolorowa.

New Dawn
Źródło: tabletowo.pl

Aby przetrwać, trzeba kolekcjonować pozostałości starego świata i budować z nich własne stacje — to zbieractwo jest jednym z elementów, który nie przypadł do gustu wielu użytkownikom. Innymi nieudanymi nowościami są „paski życia” znajdujące się nad głowami przeciwników. Rozwiązania te przypominają gry typu RPG lub hack’n’slash, przez co nie zyskały dużej aprobaty.

Far Cry 6 (2021) — wkrótce premiera — co o niej wiemy do tej pory?

Premiera Far Cry 6 ma odbyć się 7 października 2021 r. Akcja nowej gry ma rozgrywać się w wyspiarskim państwie Yara. Główny bohater to członek ruchu oporu, który dąży do obalenia panującego na Yarze tyrana. Produkcja ma posiadać liczne zadania poboczne, a nowością będzie przeniesienie działań do terenu zabudowanego. Zdecydowanie warto czekać na tę premierę.

Far Cry to seria, która odmieniła rynek gier wideo i podbiła serca wielu graczy. Wielość części i dodatków, a także ciągłe powstawanie nowych edycji, potwierdza ciągłe zainteresowanie grą. Far Cry to świetna zabawa, niesamowite światy i przede wszystkim angażujący gameplay. Pytanie brzmi: w którym świecie Ty chcesz się zanurzyć?

Źródło obrazu głównego: ubisoft.com

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *