diablo III recenzja

Rozrywka

13.01.2023 16:07

Diablo III (PC, X360, PS3)

Encyklopedia gier Gry
12
0
0
12
0

Diablo III to RPG akcji typu hack and slash wydana na konsole X360, PS3 oraz komputery PC. Gra jest kolejną odsłoną serii Diablo zapoczątkowanej w latach 90.

Data premiery i twórcy

Diablo III zostało wydane 15 maja 2012 roku. Zarówno za opracowanie, jak i wydanie gry odpowiadał amerykański producent i wydawca gier Blizzard Entertainment, dzięki któremu światło dzienne ujrzał StarCraft czy seria gier WarCraft oraz wszystkie poprzednie odsłony Diablo. Obecnie studio pracuje nad kolejną częścią cyklu, czyli Diablo IV.

Gry podobne do Diablo III

Diablo III jest już trzecią odsłoną serii Diablo. Jeśli nie próbowałeś jeszcze swoich sił w żadnej z wcześniejszych odsłon – najwyższy czas to zmienić.

Najlepiej swoją przygodę zacznij od zremasterowanego miksa Diablo II i dodatku Lord of Destruction, czyli Diablo 2: Resurrected. Rozgrywka jest dosyć prosta, ponieważ opiera się na oryginale, który został wydany w 1998 roku. Możemy wybierać pomiędzy 7 klasami postaci i walczyć przeciwko Prime Evils. Podczas rozgrywki rozwijamy swoje umiejętności, dostosowujemy sprzęt za pomocą klejnotów i słów runicznych, walczymy z potworami, aby zdobywać łupy… i nie tylko.

Inne gry z podobnym klimatem i gameplayem:

 • Shadows: Awakening od Games Farm to RPG akcji wydane w 2018 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Shadows: Awakening to eklektyczna gra ze znanymi systemami zmontowanymi w unikalny sposób, które nadają grze własny styl i osobowość. W grze mamy do dyspozycji głównego bohatera (demona) i możemy także wybrać dwóch innych towarzyszy. Więcej postaci odblokowuje się w trakcie rozgrywki. Gra pozwala przełączać się między czterema grywalnymi postaciami. Otwiera to wiele możliwości i odmian rozgrywki, która niekoniecznie wymaga powtórek.
 • The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut od NeocoreGames to RPG akcji typu hack n’slash wydany w 2015 roku na komputery PC. Final Cut to wersja The Incredible Adventures of Van Helsing, która łączy wszystkie poprzednie trzy gry w jeden pakiet. W tytule tym wcielamy się w słynnego łowcę potworów Van Helsinga, który wyrusza w podróż, by wyzwolić swój kraj od bestii.
 • Torchlight II od Runic Games to również RPG akcji typu hack’n’slash wydany w 2012 roku na konsole PS4, XOne, Switch oraz komputery PC. Torchlight II to właściwie „Diablo III dla młodszych graczy”. Podczas gdy zwykła gra ARPG, taka jak Diablo, zawiera  przerażające obrazy krwi i ognia, Torchlight II ma grafikę podobną do kreskówek. Poza tym, jest to solidna gra, w której wybieramy między 4 klasami postaci, aby spróbować uratować świat. Najlepszą częścią Torchlight II jest obsługa modów na PC – możemy wybierać spośród ponad tysiąca modów i naginać grę do swojej woli. Co więcej, możemy również używać GUTS, edytora Torchlight II, aby tworzyć i udostępniać własne mody całemu światu.

Diablo III – oceny i opinie

Gry z serii Diablo mają szczęście do wzbudzania skrajnie różnych emocji między graczami a krytykami ze strony Metacritic. Na stronie gra została oceniona przez krytyków na solidne 88 punktów, natomiast gracze przyznali jej skromne 4,1 punktu w 10 punktowej skali.

Jak się okazuje, niezmieniona formuła gry dla jednych jest plusem, dla innych zaś minusem. Gra zyskała wiele pochwał za grafikę czy wysoki poziom artystyczny, niestety traci za liniowość i problemy Blizzarda z serwerami.

Niestety na Steamie nie uświadczymy opinii na temat gry, ponieważ tytuły Blizzarda są udostępniane na Battle.net – konkurencyjnej dla Steam platformie.

diablo III screenshot z rozgrywki
W Diablo III wciąż gra mnóstwo graczy! Do premiery czwórki raczej się to nie zmieni | źródło: materiały prasowe

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w trzech edycjach: standardowej, Battle Chest zawierającej dodatek Reaper of Souls, a także Eternal Collection zawierającej, oprócz podstawowej wersji gry, rozszerzenie Reaper of Souls oraz dodatek Rise of the Necromancer

Z myślą o użytkownikach konsol została wydana także edycja Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition, ponieważ dodatek Reaper of Souls nie został wydany jako rozszerzenie samodzielne na konsole.

Diablo III: Reaper of Souls 

Jest to rozszerzenie wydane w 2014 roku na komputery PC. Dodatek kontynuuje wydarzenia po klęsce Diablo. Malthael, niegdyś Archanioł Mądrości, powraca jako Anioł Śmierci. Malthael ukradł Czarny Kamień Dusz i zabrał go do Westmarchu, próbując wykorzystać jego mroczną moc, by pomóc wyplenić wszystkich ludzi z Sanktuarium.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun ukazał się w 2009 roku i daje nam wgląd w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Diablo III

Akcja gry toczy się w Sanctuary dwadzieścia lat po wydarzeniach z Diablo II. Deckard Cain i jego siostrzenica Leah badają w katedrze w Tristram starożytne teksty dotyczące złowieszczej przepowiedni. Nagle tajemnicza gwiazda spadająca z nieba uderza w katedrę, tworząc głęboki krater, w którym znika Deckard Cain.

Podobnie jak Diablo II, Diablo III ma strukturę czteroaktową. Piąty akt jest zawarty w Reaper of Souls. Na początku gry do wyboru mam siedem klas postaci: barbarzyńcę, szamana, czarownika, mnicha, łowcę demonów, krzyżowca oraz nekromantę. Nowością jest możliwość wybrania płci swojej postaci.

W tej odsłonie możemy się nauczyć tylko 6 aktywnych umiejętności plus 3 lub 4 pasywnych, ale można je zmienić w dowolnym momencie. Zniknęły drzewka umiejętności, zastąpione zostały swobodnym wyborem. Aby to zrekompensować, umiejętności można ulepszyć za pomocą run umiejętności. Punkty umiejętności również zniknęły – w Diablo III mamy dostęp do szeregu umiejętności opartych na podstawie poziomu postaci.

diablo III kiedy premiera diablo IV
Diablo IV już niebawem! Czy osiągnie podobny sukces, co trójka? | źródło: materiały prasowe

Przedmioty w grze mogą być wytwarzane przez rzemieślników lub możemy je zdobywać po wygranej walce z potworami.

W grze kooperacyjnej łupy są upuszczane dla poszczególnych graczy (gracz nie może zobaczyć, co dostają inni). Zrobiono to, aby zachęcić do handlu między graczami w grupie i zmniejszyć złodziejstwo. 

kody rabatowe morele

Multiplayer

Diablo III oferuje tryb współpracy online w trybie wieloosobowym. Można utworzyć drużynę zarówno ze znajomymi, jak i z nieznajomymi.

Wymagania sprzętowe Diablo III

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core 2 Duo or AMD Athlon 64 X2
 • Pamięć RAM: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8800GT or ATI Radeon HD 2900 XT or Intel HD Graphics 4000
 • Miejsce na dysku: 25 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz or AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 260 or ATI Radeon HD 4870 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 25 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 10 64-bit

Żeby zainstalować grę na PS3, potrzebujemy około 8,6 GB wolnego miejsca na dysku, natomiast na X360 ok. 6,6 GB.

Intel specyfikacja komputera scroll styczeń 2023
12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *