Rozrywka

13.12.2021 12:06

Gry typu sandbox. Na czym polega rozgrywka w otwartym świecie, historia, przykłady

Gry
12
0
0
12
0

Gra sandbox, określana również jako gra-piaskownica, charakteryzuje się rozgrywką bez jakichkolwiek ograniczeń. Dowiedz się, co to jest sandbox, jakie są najlepsze tytuły z tej kategorii i jakich premier możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

Sandbox – co to za typ gier?

Zastanawiasz się pewnie nadal, co to jest sandbox? Gry z tej kategorii cechują się dużą swobodą, którą twórcy dają graczom. Wolność odnosi się do sposobu wykonywania zadań oraz osiągania różnych celów, które pojawiają się wraz z biegiem wydarzeń. Pozwala to na swobodę oraz kreatywność podczas rozgrywki.

Sandboksy zazwyczaj charakteryzuje brak liniowości w warstwie fabularnej. Nielinearność historii w wielu przypadkach łączy się również z wieloma zakończeniami oraz tak zwanym „efektem motyla”, który sprawia, że jedna podjęta decyzja wpływa na dalszy przebieg fabuły. Często do swobody podejmowanych działań oraz decyzji dołączona jest wolność w poruszaniu się po otwartym świecie, w którym nie ma sztucznych barier, takich jak m.in. niewidzialne ściany lub ładowanie dalszych etapów oraz poziomów. Pozwala to na dowolne eksplorowanie przestrzeni oraz możliwość integracji z nią.

Sam termin sandbox wywodzi się od piaskownicy, w której dzieci mogą się bawić i dowolnie tworzyć, a ich jedynym ograniczeniem jest kreatywność. Na podobnej zasadzie działają gry sandboksowe.

Pierwsza gra sandboksowa

Pierwszymi grami zaliczanymi do sandboksowych były te z kategorii Space Trading and Combat, a także gier ekonomicznych oraz tych polegających na budowaniu miasta. Do pierwszej grupy zalicza się między innymi Elite, wydane w roku 1984. Rozgrywka polegała na pilotowaniu statku między przypadkowo generowanymi galaktykami. Użyto również po raz pierwszy symulacji 3D w walce, co zostało uzyskane za pomocą grafiki punktowo-liniowej.

Sprawdź też: Fortnite – poradnik skąd pobrać i jak zainstalować grę

Jedną z pierwszych gier skupiającą się na rozbudowie miasta była Utopia wydana w 1981 roku. Skupiała się w głównej mierze na aranżacji miasta pod względem wizualnym. Jej następcą było wydane w 1984 roku SimCity. Gra umożliwiała zarówno budowanie miasta, jak i również obserwowanie jak funkcjonuje. Całokształt oparty został na ograniczonych finansach oraz rozbudowanej wewnętrznej ekonomii zarządzania miejskimi finansami.

Z początkiem XXI wieku nadeszły kolejne sandboksowe gry. Chyba najbardziej rewolucyjnym tytułem okazało się słynne The Sims wydane w 2000 roku. Pierwsza część należąca do tej kultowej serii opartej na symulacji życia pozwalała na integrację między stworzonymi bohaterami w ich domu oraz prowadzenie codziennego życia. The Sims było najlepiej sprzedającym się tytułem w USA w roku 2000, co wskazuje na jego rewolucyjność wśród gier sandbox.

Kolejnym tytułem, który podbił rynek gier z otwartym światem, jest Grand Theft Auto III, włączone do sprzedaży w 2001 roku. Rozgrywka polega tu na wykonywaniu różnorodnych misji, zlecanych przez bossów kryminalnego półświatka. Tytuł ten był pierwszym w póki co siedmioczęściowej serii, który został osadzony w trójwymiarowym świecie, co było ogromnym skokiem jakościowym w stosunku do widoku 2D obecnego w poprzednich częściach GTA. W grze użyto także prostego silnika fizyki, który pozwalał m.in. na wprowadzenie rozbudowanego modelu jazdy, co sprawiało, że gra wydawała się znacznie bardziej realistyczna.

Sandboksowe kamienie milowe

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rynek gier komputerowych znacznie się rozrósł. Technologie, które ciągle zostają wprowadzane do coraz to nowszych tytułów, pozwoliły na stworzenie kilku przełomowych i rewolucyjnych tytułów wydanych w ciągu ostatnich paru dekad. Dowiedz się, czym się charakteryzują słynne gry sandbox.

GTA

Grand Theft Auto, w skrócie nazywane GTA, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów gier komputerowych na całym świecie. Siedmioczęściowa seria została zapoczątkowana w roku 1997, jednak swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim trzeciej odsłonie serii, która w znaczący sposób zmieniła rynek gier komputerowych. Gry z serii GTA zaliczane są do przygodowych strzelanek TPP z elementami gatunku Beat’em Up, który polega na samotnej walce wręcz głównego protagonisty przeciwko dużej ilości przeciwników.

W każdej części wcielisz się w innych bohaterów. Kluczowym celem jest wykonywanie misji i różnych aktywności w otwartym świecie, jednak twórcy pozwalają na robienie tego w dowolny sposób. Kradzież aut, eliminowanie napotkanych przechodniów czy użycie broni palnej swego czasu uznawane było za wysoce kontrowersyjne. Czas jednak pokazał, że te nierzadko brutalne pomysły były strzałem w dziesiątkę, stając się fundamentem gier nie tylko ze studia Rockstar North.

Seria Gothic

Gothic był jedną z serii, która ukształtowała całe pokolenia graczy.
Seria Gothic zyskała miano kultowej i wciąż ma wielu fanów.

Pierwsza część serii Gothic powstała już w roku 2001, a dwie następne kolejno w 2002 i 2006. Są to fabularne gry akcji, w których wcielisz się w postać Bezimiennego. Wydarzenia dzieją się w fikcyjnym świecie w okresie odpowiadającym realiom średniowieczu. Historia rozpoczyna się od osadzenia głównego bohatera w kolonii karnej, a wraz z rozwojem fabuły w trzeciej części cyklu docieramy do momentu, gdy Bezimienny zostaje królem Myrtany – centralnej krainy kontynentu, na którym rozgrywa się akcja.

Fenomen serii Gothic polegał w głównej mierze na bardzo dobrze wykonanym polskim dubbingu, co było rzadkością jak na tamten okres. Twórcy stworzyli świetnie dopracowaną mapę i umożliwili graczom eksplorowanie wszystkich jej zakamarków. Gra w pełnym 3D oraz olbrzymi obszar mapy sprawiał, że wiele defektów (jak chociażby system walki czy sterowania) zostały przez graczy zignorowane, zaś sam tytuł do dziś ma swoich wiernych fanów.

Seria Assassin’s Creed

Z serią Assassin’s Creed prawdopodobnie każdy gracz miał styczność choć raz. Od roku 2007 powstało aż dwanaście części cyklu. Fabuła skoncentrowana jest na odwiecznym sporze między asasynami i templariuszami. Każda z części osadzona jest w innych czasach i innym kraju, między innymi podczas rewolucji przemysłowej w USA, Rewolucji Francuskiej czy też w czasach starożytnego Egiptu, kiedy to powstał zakon asasynów.

Sukces serii Assassin’s Creed polega w głównej mierze na niezwykle zaawansowanej grafice pierwszej części odsłony. W połączeniu z ciekawym stylem walki, olbrzymim otwartym światem oraz świetnym odwzorowaniem starożytnych miast stworzona została gra, która jak na tamte czasy była wykonana perfekcyjnie.

Minecraft

Gatunek Sandbox został w dużej części zdefiniowany przez Minecraft.
Minecraft wciąż jest jedną z najpopularniejszych gier.

Wydany w 2011 roku Minecraft jest jednym z ciekawszych i najoryginalniejszych przykładów wykorzystania sandboksowej filozofii. Grę osadzono w świecie w całości złożonym z różnego rodzaju sześciennych bloków. Gracz, sterując swoją postacią, może niszczyć i stawiać zebrane bloki i dowolnie budować z nich rozmaite budowle i struktury. Mapa świata generuje się przypadkowo, a dotarcie do jej granic jest niemożliwe, co sprawia, że otwarta przestrzeń jest dosłownie nieskończona. Istnieje możliwość rozgrywki zarówno w trybie jednoosobowym, jak i wieloosobowym.

W roku 2019 minęło 10 lat od wypuszczenia nieoficjalnej darmowej wersji. W tym samym czasie ogłoszono, że od wprowadzenia Minecrafta na rynek sprzedano 176 milionów kopii, czyniąc tytuł najpopularniejszą grą w historii.

Seria Far Cry (od drugiej części)

Pierwsza część serii Far Cry została utworzona w 2004 roku przez niemieckie studio Crytek, jednak w roku wydania tytułu prawa do marki zostały wykupione przez Ubisoft. Sequel „jedynki” został wydany dopiero w 2008 roku i był pierwszą oficjalną częścią, za którą stał wewnętrzny team Ubisoftu. Far Cry 2 jest FPS-em, który w dużym stopniu wykorzystuje elementy sandboksowego świata. Cykl wyróżnia się spektakularnymi walkami z użyciem współczesnej broni palnej.

Twórcy stworzyli również kilka części osadzonych w innych czasach: Far Cry Primal rozgrywa się w prehistorii, zaś Far Cry New Dawn w postapokaliptycznych realiach. Autorzy gry wprowadzili do każdej serii możliwość poruszania się po olbrzymim otwartym świecie za pomocą różnych pojazdów, a czasem nawet zwierząt – na przykład słoni. Od trzeciej części gry wprowadzono funkcje znane z gier RPG, takie jak m.in. crafting czy rozwój postaci.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Sandbox w Wiedźminie 3 Dziki Gon zaimplementowany był doskonale.
Wiedźmin 3 Dziki Gon dał graczom wiele dodatkowych godzin rozgrywki przez przyjęcie koncepcji sandbox.

Wiedźmin 3: Dziki Gon jest trzecią częścią przygód Geralta z Rivii. Gry zostały stworzone przez polskiego producenta CD Projekt Red. Wszystkie tytuły w dużym stopniu bazują na fabule książek autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Opowieść składa się z wielu wątków, a do głównych wydarzeń należą m.in. wieloletnia wojna między dwoma fikcyjnymi armiami: Nilfgaardem i żołnierzami szorstkiego sojuszu królestw Północy. Najważniejszym elementem fabularnym jest jednak walka samotnego wiedźmina z tytułowym Dzikim Gonem.

Twórcy oferują wiele elementów sandboksu: przede wszystkim otwarty świat czterdzieści razy większy od tego z poprzedniej części, w pełni dostępny do eksploracji przez gracza. Gra charakteryzuje się również rozgałęziającymi się wydarzeniami, które w dużym stopniu zależą od podejmowanych wyborów – podobnie jak różnorodne zakończenia tej historii. Wiedźmin 3 oferuje również możliwość rozwoju umiejętności postaci. Dzięki użyciu silnika REDengine 3 twórcy zaprojektowali grę, w której ładowanie mapy jest ograniczone do minimum.

GTA Online

GTA Online jest multiplayerowym dodatkiem dołączanym do piątej odsłony słynnej serii studia Rockstar. Pozwala on na grę w trybie wieloosobowym. Akcja rozgrywa się w Los Santos – tym samym mieście, które jest dostępne również w jednoosobowym trybie. Gracz ma możliwość stworzenia własnego bohatera. Tryb Online prezentuje w pełni otwarty świat, w którym możesz wykupić wiele nieruchomości, pojazdów czy broni oraz dowolnie się po nim poruszać.

Reklama

Red Dead Redemption 2

Sandbox w Red Dead Redemption 2 zapewnia rozrywkę na dziesiątki godzin.
Ilość pobocznych aktywności w Red Dead Redemtpion 2 może przyprawić o zawrót głowy.

Red Dead Redemption 2 trafiło na sklepowe półki w roku 2018. Akcja trzeciej odsłony tej kowbojskiej serii rozgrywa się w fikcyjnym świecie wzorowanym na Dzikim Zachodzie. Wydarzenia mają miejsce w roku 1899 i poprzedzają te z poprzedniej części. W grze wcielisz się w Arthura Morgana, kluczowego członka gangu Dutcha van der Lindego. Fabuła opisuje problemy, którym gang musi stawić czoła po wpadce podczas napadu w mieście Blackwater – członkowie złodziejskiej ekipy, ścigani na każdym kroku, zmuszeni są do nieustającej ucieczki przed konsekwencjami swoich działań.

Rozległy świat RDR 2 składa się z wielu różnorodnych obszarów, między innymi terenów górskich, dolin pełnych rwących potoków, równinnej prerii, jak i licznych miast. Bazą wypadową jest ciągle przenoszący się obóz gangu, w którym musisz dbać o dostatek swoich podopiecznych oraz morale grupy. To jednak tylko jedno z wielu zadań, jakie czekają Cię podczas rozgrywki w ten najgłośniejszy sandbox ostatnich lat.

Nadchodzące gry typu sandbox – na co czekają fani?

W ciągu najbliższych paru miesięcy fani gier spodziewać się mogą kilku ciekawych tytułów sandboksowych. 7 grudnia 2021 roku przewidziana jest premiera Dying Light 2. Druga część od polskiego studia Techland, tak jak w przypadku swojego poprzednika, charakteryzować się będzie możliwością eksploracji imponującego otwartego świata, obserwując wszystko z perspektywy pierwszoosobowej. Fabuła rozgrywa się 20 lat po wydarzeniach pierwszej części. Twórcy w nowej odsłonie gry skupiają się na dopracowaniu elementów RPG, między innymi moralnością podejmowanych decyzji.

Kolejnym wyczekiwanym tytułem jest S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl, kontynuacja kultowej serii ukraińskiego studia GSC Game World. Fabuła ponownie skupia się na wydarzeniach mających miejsce w otaczającej czarnobylską elektrownię postapokaliptycznej Zonie. W nowej części gry twórcy dopracowali elementy otwartego świata, które w poprzednich tytułach nie zawsze działały tak, jak powinny. Premiera została zaplanowana na 28 kwietnia 2022 roku.

18 stycznia 2022 roku na sklepowych półkach pojawi się Horizon: Forbidden West. W kontynuacji pierwszej części trafisz do postapokaliptycznego świata na zachodzie Ameryki. Ponownie wcielisz się w postać Aloy, a Twoim zadaniem będzie obrona resztek ludzkości.

Premiery Atomic Heart oraz Gotham Knights mają się odbyć w 2022 roku, jednak ich dokładniejsze terminy są nieznane. Pierwszy z tytułów jest FPS-em, którego fabuła rozgrywa się w retrofuturystycznej wersji Związku Radzieckiego. W grze wcielisz się w postać tajnego agenta. Twoim zadaniem będzie zbadanie sekretnej szpiegowskiej placówki, z którą dowództwo straciło łączność. Gotham Knights jest natomiast RPG-iem osadzonym w fikcyjnym świecie Batmana. Wprowadzona zostanie możliwość wyboru między czterema członkami Batrodziny: Nightwingiem, Robinem, Batgirl lub Red Hoodem. Każdy z nich różni się stylem walki, ekwipunkiem oraz drzewkiem umiejętności. Twórcy obiecują graczom otwarty świat pełen wielu ciekawych zadań.

Reklama

Sandboksy wciąż zyskują popularność wśród coraz to nowych graczy, a premiery kolejnych tytułów zaskakują pomysłowymi rozwiązaniami. Otwartość świata z czasem stała się poniekąd nieodłącznym elementem nie tylko sandboksów. Wprowadzane są coraz częściej elementy, takie jak m.in. możliwość podejmowania decyzji wpływających na rozgrywkę czy zakończenie gry. Który z sandboksów jest Twoim ulubionym? Daj nam znać w komentarzu!

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.