escape from tarkov download

Rozrywka

01.03.2022 14:13

Escape from Tarkov (PC)

Gry
6
0
0
6
0

Escape From Tarkov realistyczna, survivalowa strzelanka pierwszoosobowa w konwencji MMO. Gra zostanie wydana na komputery PC.

Data premiery i twórcy

Data premiery Escape From Tarkov nie została jeszcze ogłoszona. Jak na razie graczom udostępniona została tylko zamknięta wersja alfa (28 grudnia 2016 roku) oraz wersja beta (28 lipca 2017). Zarówno za opracowanie gry, jak i jej wydanie odpowiada rosyjskie studio Battlestate Games.

Gry podobne do Escape From Tarkov

Grabienie zapasów, strzelanie do Scavów i graczy, a wszystko to przy jednoczesnym ulepszaniu bazy operacyjnej sprawia, że podstawowa pętla rozgrywki w Tarkovie jest niezwykle trudna do pobicia. Jest jednak kilka gier, które zapewniają podobne doświadczenia – przyjrzyjmy się najlepszym alternatywom dla Escape from Tarkov:

 • Metro Exodus od studia 4A Games – to strzelanka wydana w 2019 roku na PC, PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X /S. Gra osadzona jest w postapokaliptycznej Rosji. Opowiada o przygodach Artema, który powraca, by ponownie wcielić się w rolę głównego bohatera gry. Metro Exodus zawiera szereg przerażających mutantów i potworów, które będą na nas polować. Nie jest tak hardcorowa jak Tarkov, ale nie jest też standardową strzelanką zręcznościową. Aby przetrwać, potrzebujesz szybkiego refleksu, strategii, umysłu taktycznego i zapasów.
 • DayZ od studia Bohemia Interactive – to strzelanka survivalowa w konwencji MMO wydana w 2019 roku na PC, PS4 oraz Xbox One. Cel w grze jest prosty: pozostać przy życiu za wszelką cenę. Większość populacji świata gry stała się częścią „Zainfekowanych”, czyli ludzi pod kontrolą śmiertelnego wirusa. Możemy stworzyć prawie wszystko, na przykład domy, obozy, ogrodzenia i pojazdy. Postacie cierpią głód, odwodnienie i hipotermię, więc potrzebujemy jedzenia, wody i lekarstw. Podobnie jak w Escape from Tarkov, zarówno postacie niezależne – w tym przypadku „Zainfekowani” – jak i gracze stanowią zagrożenie, z którym trzeba sobie poradzić.
 • Hunt: Showdown ze stajni Crytek – to mroczny fantasy FPS wydany w 2019 roku na PC, PS4 oraz Xbox One. Gramy jako „Łowca”, a Łowcy rywalizują na serwerze PvP. Wrogowie NPC to zombie, potwory i gigantyczne bestie. Możemy polować solo lub w grupie trzech osób, aby zbierać wskazówki i ustawiać pułapki, które pomogą nam wyśledzić i pokonać bossa. Mroczna sceneria fantasy Hunt: Showdown jest daleka od realizmu Escape from Tarkov, ale dreszczyk emocji, jaki towarzyszy podczas polowania jest czymś, z czym gracze Tarkov powinni być dobrze zaznajomieni.
escape from tarkov pubg
Uwielbiasz klimaty „DayZ” lub „Metro”? W takim razie Escape from Tarkov jest właśnie dla Ciebie! | źródło: materiały prasowe

Escape from Tarkov – oceny i opinie

Jako że gra nie doczekała się jeszcze swojej premiery, nie ma jeszcze wystawionych ocen na stronie Metacritic, ani opinii na Steamie.

DLC i edycje specjalne

Ponieważ gra nie miała jeszcze swojej premiery, nie wiemy, ile ostatecznie będzie edycji i co będą zawierały. Jednak na razie wersja beta ukazała się w czterech odsłonach:

 • Standard Edition
 • Left Behind Edition
 • Prepare for Escape Edition
 • Edge of Darkness Limited Edition

Nie ma pewności również co do dodatków, ale jak donoszą plotki (potwierdzone przez samych twórców gry) DLC powstaną i będą zawierały m.in. dwie mapy – Suburus i Town.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny trailer gry ukazał się w 2015 roku i daje nam wgląd w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Escape from Tarkov

Akcja gry rozgrywa się w fikcyjnym regionie Norvinsk położonym na pograniczu Rosji i Europy. Toczy się wojna pomiędzy dwoma prywatnymi firmami wojskowymi – United Security „USEC” i Battle Encounter Assault Regiment „BEAR”. To, co kiedyś było tętniącym życiem miastem, teraz przemierzają rywalizujące ze sobą gangi zbieraczy, siły wojskowe i jednostki tajnych operacji. Pomiędzy nimi jesteśmy my, nasza skrytka i ucieczka z powrotem do wolnego świata z głębi Tarkova.

Rozgrywka w Escape from Tarkov przebiega na zasadzie „rajdów”, w których walczymy z innymi graczami o łupy, a naszym celem jest przetrwanie i ucieczka. W rajdach możemy wybrać, czy chcemy grać solo, czy w grupach. Jeśli zginiemy podczas rajdu – tracimy wszystko, także ekwipunek i łupy, które ze sobą przynieśliśmy.

Sprawdź też: Czym jest Unreal Engine? Wszystko o tym silniku gier

W rajdach padlinożerców – znanych jako scav run – otrzymujemy losowy zestaw wyposażenia, zamiast przedmiotów z naszej osobistej skrytki, i wkraczamy do trwającego już rajdu w losowej lokacji. Każdy rajd trwa od 15 do 45 minut w zależności od mapy i może w nim wziąć udział do 14 graczy. 

Zdobyte łupy możemy sprzedać handlarzom lub innym graczom za pośrednictwem pchlego targu i zakupić nowy sprzęt. Handlarze ci również zajmują się zlecaniem zadań, których wykonanie zwiększa lojalność handlarza, umożliwiając dostęp do większej ilości przedmiotów i zadań.

escape from tarkov premiera
Grafika w grze potrafi naprawdę zachwycić | źródło: materiały prasowe

Niezwykle ważnym elementem jest również dbanie o kondycję naszego bohatera, może być on być bowiem narażony na odwodnienie, braki energii, skoki ciśnienia, utratę krwi, złamania, zatrucia i wiele innych niebezpieczeństw. Co więcej, nasza postać posiada paski zdrowia dla każdej części ciała, które można niezależnie uszkadzać i leczyć. Nawet tułów jest podzielony na brzuch i górną część klatki piersiowej. Kiedy zostaniemy postrzeleni w nogę, będziemy wolniej szli, a jeśli zostaniemy naprawdę mocno uderzeni, będziemy musieli się wyleczyć, bo inaczej wykrwawimy się na śmierć.

W grze trzeba się także przyzwyczaić się do realistycznego działania broni, w tym do jej przegrzewania, zużycia, przeładowywania, celowania, ładowania i oczywiście strzelania.

System łupów jest bardzo rozbudowany i dopracowany. Na przykład nie możemy po prostu założyć na broń byle jakiego dodatku bez odpowiedniej szyny lub wystrzelić z właśnie znalezionej broni bez przeznaczonej do niej amunicji. Oczywiście oprócz akcesoriów do naszej broni potrzebujemy środków przeciwbólowych, lekarstw i innych przedmiotów, które przydadzą się do opatrywania ran.

Urywki z rozgrywki znajdziecie w poniższym linku – jednak uwaga, nie jest to trailer wersji ostatecznej, a jedynie pre-alfa.

Multiplayer

Escape from Tarkov to gra z rodzaju MMO (Massively Multiplayer Online) nastawiona na współpracę i rywalizację drużynową.

Wymagania sprzętowe Escape from Tarkov

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Phenom II 2.6 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 560 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i5 3.2 GHz/AMD FX 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce 660 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *