spyro remaster

Rozrywka

19.08.2021 14:09

Historia serii gier Spyro the Dragon – najważniejsze informacje o legendarnej platformówce

Gry
9
1
0
9
1

Seria Spyro the Dragon cieszy się wielką popularnością. Jej pierwszą część wydano w roku 1998, a 20 lat później powstał remake pierwszych 3 części. Sprzedał się on równie dobrze, co cała seria dekady temu! Zobacz, na czym polega fenomen kultowej gry.

Spyro the Dragon – historia serii

Gra platformowa Spyro the Dragon została stworzona przez Insomniac Games dla SCEA w 1998 roku. Początkowo miała być nieco mroczniejsza i bardziej realistyczna, jednak twórcy ostatecznie zdecydowali się na stworzenie gry o lżejszym charakterze. Dzięki temu mogła ona dotrzeć do szerszego grona konsumentów, a przede wszystkim do dzieci. 

W taki sposób zrodził się smok Spyro, którego czołowym zadaniem była walka w imię dobra smoków. Po sukcesie, jaki odniosła pierwsza część gry (w listopadzie 1998 była to trzecia najlepiej sprzedająca się gra w Wielkiej Brytanii), twórcy zdecydowali się stworzyć z niej trylogię. Pomimo tego, że główni wrogowie zmieniali się w poszczególnych częściach, fabuła wciąż była podobna – Spyro musiał uwolnić lub uratować smoki, odzyskać skarby i na samym końcu pokonać przeciwnika.

Insomniac Games stworzyło trzy pierwsze części Spyro the Dragon. Seria jednak nie zakończyła się szybko. Łącznie powstało aż 14 gier o fioletowym smoku. W latach 2001-2005 stworzono 2 dodatkowe części główne serii oraz 5 dostępnych na konsolach przenośnych (Game Boy Advance i Nintendo DS). Od 2006 do 2008 miłośnicy serii mogli cieszyć się rebootem trylogii, który nosił nazwę The Legend of Spyro. Po jego wydaniu przez 10 lat fani nie otrzymali żadnej nowej gry z serii Spyro the Dragon. Aż do roku 2018 – pojawił się wówczas remake trylogii pod nazwą Spyro: Reignited Trilogy. Zawiera on historię z 3 pierwszych części, jednak w zupełnie nowej, unowocześnionej wersji. Nawet ponad 20 latach po premierze platformówka z lat ‘90 wciąż ma swoich wiernych fanów.

Fenomen gier Spyro The Dragon

Gra od samego początku zwracała uwagę atrakcyjną oprawą wizualną, która jak na tamte czasy była naprawdę godna uznania. Szczególnie trafiała do młodszych graczy, lecz nie tylko. Intensywna kolorystyka oraz sympatyczne i humorystyczne postacie w połączeniu z elementami gry akcji i platformówki 3D gwarantowały sukces. Ponadto dzięki wielu urozmaiceniom (minigry w trakcie rozgrywki, odblokowywanie dodatkowych opcji poprzez zbieranie punktów doświadczenia, możliwość sterowania kilkoma postaciami itd.) cała seria nie jest nudząca, a przy tym wciąż pozostaje względnie łatwa.

Sprawdź też: Historia serii gier Call of Duty – najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Spyro the Dragon szybko zdobył uznanie wśród krytyków oraz graczy, sam smok stał się jedną z kultowych postaci gier wideo, obok Mario, Sonica czy Crasha. W 2000 roku seria sprzedała się w ponad 3,2 miliona egzemplarzy w USA i ponad 4 miliony egzemplarzy na całym świecie. Jest popularna nawet dziś, ponieważ z sentymentem wracają do niej ci, którzy dobrze pamiętają ją ze swojego dzieciństwa. Poniżej, przedstawiamy pełną listę gier z serii Spyro the Dragon wraz z krótkim opisem ich fabuły.

Lista wszystkich gier Spyro The Dragon:

Spyro The Dragon

Pierwsza część serii dostępna była wyłącznie na PlayStation. Została wydana w roku 1998. Jej fabuła opiera się na uratowaniu przez Spyro mieszkańców Smoczych Kain, których złowieszczy Gnork uwięził w kryształach. Świat w grze został podzielony na 6 podświatów, w których umieszczone są portale do różnych poziomów. Można je przechodzić, ratując znajdujące się w nich smoki lub zbierając określoną ilość klejnotów. Oczywiście, jak to zwykle bywa – nie jest to takie łatwe. Towarzyszą temu różnego rodzaju przeszkody, które gracz musi pokonać.

Spyro The Dragon 2: Gateway to Glimmer

Kolejna część przygód Spyro swoją premię miała w listopadzie 1999 roku. Jej druga nazwa to Spyro 2: Ripto’s Rage!. W tej części twórcy zdecydowali się urozmaicić fabułę. W efekcie Spyro i Sparx trafiają do nowego świata zwanego Avalar, podzielonego na 3 podświaty. Muszą pomóc mieszkańcom krainy, która jest dręczona przez tytułowego Ripto

Fabuła opiera się więc głównie na pokonaniu antagonisty oraz na zebraniu talizmanów, znajdujących się na ziemiach Avalaru. Nowością w grze jest pojawienie się punktów umiejętności, które otrzymuje się za specjalne osiągnięcia. Zebranie ich wszystkich odblokowuje dodatkowe zakończenie gry, ukazujące dalsze losy poznanych postaci. Grę urozmaicają minigry, które otrzymujesz jako zadania do wykonania.

Spyro The Dragon 3: Year of the Dragon

Ostatnia część trylogii została wydana w roku 2000. Rozpoczyna się świętowaniem Roku Smoka, który odbywa się raz na 12 lat. W jego trakcie na ziemię smoków trafiają nowe smocze jaja. Niestety, zostają one porwane przez postać zwaną Bianca i porozrzucane po wszystkich 4 światach w grze. Zadaniem Spyro i jego przyjaciół jest je odzyskać i pokonać Biance. W nowej odsłonie gry pojawiło się więcej minigier oraz postaci, którymi może sterować gracz.

Konsole PlayStation w świetnych cenach

Spyro The Dragon: Enter the Dragonfly

Ta część przygód smoka Spyro została, jako pierwsza w historii serii, wydana na PlayStation 2 oraz Nintendo Gamecube. Stworzona przez Check Six Studios oraz Equinoxe Digital Entertainment gra swoją premierę miała w roku 2002. Jest czwartą częścią głównej serii. W przeciwieństwie do pozostałych gier z serii Spyro The Dragon, ta ma tylko jeden świat. Zawiera on 9 poziomów. Fabuła gry opiera się na misji uratowania ważek, przydzielonych młodym smokom porwanym jeszcze jako jaja w Year of the Dragon. Na końcu Spyro musi pokonać Ripto, który jest odpowiedzialny za zniknięcie ważek.

Spyro The Dragon: A Hero’s Tail

Kolejna, piąta część serii Spyro the Dragon została wydana w roku 2004 przez Eurocom Entertainment Software. Jest pierwszą częścią gry, która jest dostępna również na konsoli Xbox. Akcja rozpoczyna się w momencie, w którym w grze pojawia się Red, będący smokiem porwanym przez złego czarownika, który przeciągnął go na ciemną stronę. Powraca on wraz z armią Gnorków, na których czele stoi Gnieznośny Gnorek. Antagoniści umieszczają w Królestwie Smoków wyniszczające ją Mroczne Klejnoty. Spyro wraz z przyjaciółmi musi temu zapobiec i pokonać każdego z bossów, znajdujących się w 4 różnych światach.

The Legend of Spyro: A New Beginning

Jest ona dostępna na PlayStation 2, Xbox, Game Cube oraz na konsolach przenośnych: Game Cube Advance oraz Nintendo DS. Jak wskazuje tytuł, gra zaczyna się od zupełnie nowego początku – w momencie narodzin Spyro, który jeszcze nie wie, jakie jest jego przeznaczenie. Niedługo potem dowiaduje się, że jest nim walka z wrogami i ratowanie Smoczej Krainy. 

Głównym antagonistą w grze jest Cynder niegdyś dobra smoczyca, która została przeklęta przez Mrocznego Mistrza. Spyro musi stoczyć z nią walkę. Rozgrywka odbywa się w 7 zróżnicowanych światach. W tej odsłonie nie brakuje również minigier.

The Legend of Spyro: Eternal Night

Kontynuacja serii The Legend of Spyro pojawiła się w roku 2007, została stworzona przez Krome Studios oraz Amaze Entertainment. Została wydana na 4 różnych konsolach: Game Boy Advance, Wii i NDS oraz PlayStation 2. Akcja toczy się wokół pojedynku Spyro z Mrocznym Mistrzem oraz Królem Małp. Jednak zanim do niego dojdzie, smoczy protagonista musi stawić czoła innym przeciwnościom. W tej części gry umiejętności Spyro zostały rozwinięte o całkiem nowe ataki, takie jak np. zamrażanie czy rażenie ogniem.

Sprawdź też: Najlepsze gry na PS4. TOP 10 najlepszych gier, w jakie warto zagrać na PlayStation 4

The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon

Ostatnia część tej trylogii swoją premierę miała w roku 2008 i przez 10 lat była ostatnią grą z serii przygód Spyro. Wydana została na konsole: Nintendo DS oraz Wii, PlayStation 2 i 3 oraz Xbox 360. Spyro jest już dorosłym smokiem, toteż potrafi w pełni korzystać ze swoich zdolności, a przede wszystkim – ze skrzydeł. Musi stawić czoła siłom zła, które próbują przejąć władzę nad światem. Z pomocą przychodzi mu jego poprzedni wróg, smoczyca Cynder. W trakcie rozgrywki możesz sterować zarówno jej postacią, jak i Spyro.

Spyro: Reignited Trilogy

Po 20 latach od wydania pierwszej części Spyro the Dragon, miłośnicy serii doczekali się remake’u oryginalnej trylogii z lat 90. Historia była zupełnie taka sama, jednakże unowocześniona, z lepszą grafiką i ścieżką muzyczną. Gra została stworzona przez Toys For Bob i można było w nią grać na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch oraz komputery osobiste. Została doceniona przez krytyków za dbałość o szczegóły, urzekającą grafikę oraz wierność oryginalnej trylogii.

Spyro na konsolach przenośnych:

Spyro The Dragon: Season of Ice

Ta część przygód smoka Spyro została stworzona przez Universal Interactive Studios i wydana w roku 2001. Wyszła na konsolę Game Boy Advance. Jest sequelem pierwszych 3 części, a jej kontynuacją jest wydana rok po niej Spyro The Dragon: Season of Flame. Fabuła gry opiera się na uratowaniu przez Spyro i jego przyjaciół wróżek, które porwał Grendor. Na samym końcu smok staje z nim do walki. Gra ma 4 światy i kilkanaście różnych poziomów.

Spyro The Dragon: Adventure

Została wydana w 2003 roku na konsolę Game Boy Advance. Polega na zbieraniu przez Spyro „serc”, rozwiązywaniu zadań oraz na pokonaniu Ripto na samym końcu. W grze znajduje się 14 różnych światów, między którymi Spyro przemieszcza się portalami.

Laptopy gamingowe w doskonałych cenach

Spyro The Dragon: Fusion/Orange

Ta część jest zupełnie inna od poprzednich. To crossover Spyro the Dragon z grą Crash Bandicoot, wydany na Game Boy Advance w 2004 roku. Fabuła skupia się na spustoszeniu, które czynią na świecie główni antagoniści z obydwu gier: Ripto oraz Doktor Neo Cortex. Crash i Spyro muszą połączyć siły i pokonać ich, ratując świat. Rozgrywka jest typową platformówką, a gracz może poruszać się zarówno postać Spyro, jak i Crasha.

Spyro the Dragon: Shadow Legacy

Szósta, ostatnia część serii, wydana w 2005. Po niej pojawiały się już tylko unowocześnione wersje poprzednich części. Wydano ją wyłącznie na konsolę NDS. Fabuła opiera się na uratowaniu przez Spyro jego przyjaciół, którzy zostali uwięzieni w Królestwie Cieni. Aby tego dokonać, uczy się on sztuki magii w Smoczej Świątyni. Ciekawą funkcją jest możliwość korzystania z rysika w konsoli, aby rzucać zaklęcia.

Seria Spyro the Dragon to zdecydowanie kultowe gry platformowe, podbijające serca graczy na całym świecie nawet dziś. Zaledwie 3 lata temu otrzymaliśmy remake kultowej trylogii, więc może to samo stanie się z kolejnymi częściami serii? Czekamy na to z niecierpliwością!

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *