SSD vs. HDD, czyli starcie dwóch różnych pamięci masowych. Który dysk lepiej spełni Twoje oczekiwania? Jakie są między nimi różnice? Dziś więcej o napędach, razem z omówieniem ich mocnych i słabych stron.
Wydawać by się mogło, że w 2022 roku sytuacja na rynku pamięci masowych jest jasna: pełna dominacja SSD, totalny zmierzch HDD. Czy tak jest aby na pewno? Choć tendencja spadkowa popularności tych drugich jest wyraźna, pogłoski o ich rzekomej śmierci są póki co przesadzone. W pierwszym kwartale roku 2021 wyprodukowano łącznie ponad 64 miliony sztuk dysków twardych. Owszem, to znaczny spadek w porównaniu do poprzednich lat – w 2011 roku, w tym samym kwartale, ogólnoświatowa produkcja wynosiła ponad 160 milionów sztuk. Jak widać jednak, dyski HDD wciąż mają się dobrze – podpowiadamy zatem, jaki dysk najlepiej wybrać do określonych zastosowań.
SSD vs. HDD – omówienie obu rodzajów dysków
Wybór dysku nie powinien ograniczać się tylko do porównania jego pojemności oraz ceny. Choć obie cechy pozostają istotne, najważniejsze, czym powinniśmy się kierować, jest wydajność danego modelu. To całkiem rozległy aspekt, na który składają się prędkość zapisu i odczytu, zapotrzebowanie na energię oraz wytrzymałość. Dyski SSD i HDD są obecnie główną opcją do rozważenia (choć w tekście omówimy także dyski hybrydowe SSHD). Odpowiedzmy sobie wpierw na pytanie, co je cechuje i różni.
Dyski SSD
Dyski SSD (solid-state drive) to urządzenia, które wszelkie dane zapisują w układach scalonych znajdujących się w ich wnętrzu. Zasada zapisu jest podobna do tej, którą stosuje się w pamięciach flash. W związku z tym, nie ma tu miejsca na układy mechaniczne (tak jak w przypadku HDD), zatem czas dostępu do zapisanych informacji jest znacznie krótszy – dysk nie potrzebuje czasu, aby się rozpędzić.
Z reguły są też one sporo mniejsze niż dyski twarde. Nie opierają swojej pracy o działanie talerza, dlatego też można w ich przypadku dążyć do większej miniaturyzacji – jak choćby dyski M.2, które swoimi rozmiarami potrafią przypominać mały batonik. Dyski SSD są jednak droższe (w porównaniu za cenę każdego gigabajta/terabajta) i choć ta tendencja ulega zmianie, wciąż z punktu widzenia opłacalności królują dyski twarde.
Dyski HDD
Starszy typ przechowywania danych, obecny wciąż w wielu desktopach, a nawet laptopach. Zasada jego działania oparta jest o mechaniczną pracę talerza oraz głowicy. Zapis i odczyt danych odbywa się na zasadzie magnetycznej – po obracającym talerzu przemieszcza się głowica, która jest wyposażona w przetworniki – jej praca umożliwia obie te operacje. Samo ramię porusza się po powierzchni talerza w celu uzyskania dostępu do zapisanych informacji – podobnie jak w przypadku pracy gramofonu odtwarzającego muzykę z płyty.
Dyski HDD są starszą technologią niż SSD (choć wciąż znajdują zastosowanie). Z racji posiadanego talerza są to urządzenia większe niż omawiany tu oponent. Obecnie sprzedaje się je w dwóch wersjach: 2,5 i 3,5 cala – te pierwsze przeznaczone są laptopom, podczas gdy 3,5-calowe znajdują zastosowanie w komputerach stacjonarnych.
Zalety i wady napędów SSD
Popularność dysków SSD jest obecnie faktem, nie oznacza to jednak, że są to urządzenia pozbawione wad. Co zatem wyróżnia je na plus, a co jest przysłowiową piętą Achillesa tych pamięci masowych?
Zalety:
- są szybsze niż HDD (odczyt 10, zapis 20 razy bardziej niż przeciętny dysk twardy),
- mają mniejsze zapotrzebowanie na energię (brak mechanicznych części),
- kompaktowe rozmiary,
- brak jakiegokolwiek hałasu,
- większa żywotność i wytrzymałość niż HDD w związku z brakiem ruchomych części.
Wady:
- mniejsze oferowane pojemności w porównaniu do HDD,
- wysokie ceny,
- w razie awarii odzyskiwanie danych bywa trudniejsze.
Zalety i wady napędów HDD
Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku doskonale znanych talerzowców, choć tutaj wielu użytkowników bywa w stosunku do tych dysków uprzedzonymi. Nie zmienia to faktu, że HDD mają swoje zalety i potrafią górować nad dyskami SSD.
Zalety:
- przystępne cenowo (są tańsze w przeliczeniu za cenę jednego gigabajta/terabajta),
- większe pojemności w porównaniu do SSD,
- łatwiejsze w naprawie i odzyskiwaniu utraconych danych.
Wady:
- generują hałas podczas pracy,
- wymagają więcej energii,
- wolniejsze w zapisie i odczycie niż SSD,
- części mechaniczne czynią je podatnymi na awarie,
- krótsza żywotność niż SSD,
- podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Dyski SSHD – co to jest?
Hybrydowe dyski SSHD stanowią połączenie dysku twardego z modułem pamięci flash (czyli takiej, która obecna jest w dyskach SSD). Zostały zaprojektowane z myślą o zawarciu zalet dysków SSD i HDD w jednym urządzeniu – czyli dużych pokładów miejsca z szybkim dostępem, jaki oferuje pamięć SLC NAND. W ich wnętrzu, oprócz pamięci półprzewodnikowej, znajduje się także dysk talerzowy. Idea działania jest taka, aby najczęściej używane przez użytkownika dane znajdowały się na pamięci półprzewodnikowej w celu zapewnienia jak najszybszego dostępu, podczas gdy reszta zapisana jest na HDD.
Dlatego też początkowo dyski SSHD pracują niczym normalne talerzowce, zapisując wszelkie dane na HDD. Dopiero po pewnym czasie SSHD „uczy się” nawyków użytkownika, przesuwając najczęściej otwierane programy do pamięci flash, co przyspiesza ich uruchamianie się. Po przeprowadzeniu tej operacji dysk SSHD zaczyna operować niczym SSD, jednak tylko na wybranych plikach.
W dzisiejszych czasach dyski SSHD są jednak bardziej ciekawostką. Ich dostępność zauważalnie kurczy się i ma to związek z coraz tańszymi dyskami SSD. Po prostu dla większości użytkowników bardziej opłaca się kupić półprzewodnika, niż inwestować w hybrydę.
Dla kogo SSD?
Jeżeli cenisz sobie najwyższą wydajność, szybki czas dostępu do danych, potrzebujesz narzędzia do pracy lub grania – najlepszym wyborem będzie inwestycja w SSD. Oferowana przez niego prędkość będzie zauważalna – i to w ogromnym stopniu – niż miałoby to miejsce w przypadku HDD. Jeżeli przy tym nie potrzebujesz ogromnej pojemności i jesteś w stanie wyłożyć na niego trochę więcej pieniędzy, to nie znajdziesz lepszej opcji niż dysk półprzewodnikowy.
Taki dysk może też być pomocny w pracy. Nie mówię tu o sytuacji, gdy potrzebujemy ogromnych przestrzeni do zapisywania np. ważących wiele projektów. SSD pozwala zwiększyć Twoją produktywność i ograniczyć czekanie, które byłoby koniecznością w przypadku HDD.
Komu HDD przypadnie bardziej do gustu?
Dyski HDD mają wciąż swoją niszę i znajdują nabywców. Kto zatem powinien skusić się na to właśnie rozwiązanie? Przede wszystkim weź je pod uwagę, jeżeli szukasz oszczędności lub pojemnego miejsca na dane. Dyski HDD są wciąż bardziej opłacalne niż SSD (w przeliczeniu na cenę jednostki pojemności), oferując tym samym rozmiary, które są nieosiągalne dla dysków SSD. W przypadku tych drugich pojemność 8 TB uznawana jest za sufit, gdzie dyski HDD potrafią podbić te wartości znacznie powyżej (według producentów już wkrótce w sprzedaży dostępne będą dyski nawet o pojemności 100 TB!).
Ten rodzaj dysku będzie zatem idealny także dla zwykłych zastosowań domowych – HDD od renomowanej firmy w zupełności wystarczy, jeżeli nie oczekujesz fenomenalnych wyników i nie jesteś niecierpliwy. No i przy okazji masz wiele terabajtów danych do zapisania.
Na naszym blogu ukazały się również inne teksty dotyczące pamięci masowych – sprawdź je:
- Jaki dysk SSD wybrać: MLC czy TLC? Różnice, mocne i słabe strony obu technologii
- Komputer nie widzi dysku – co robić? Dlaczego komputer nie widzi dysku lub pendrive?
- Formatowanie dysku – jak sformatować komputer? Instrukcja krok po kroku
- Parametr TBW. Co to jest w kontekście dysków SSD?