Technologia

19.08.2022 09:32

Konsola czy PC – co zmieni się po premierze RTX 4000?

Komputery Konsole Podzespoły
7
0
0
7
0

Premiera GeForce RTX 4000 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z tym faktem pojawia się coraz więcej pytań. Co nowe karty graficzne oznaczają dla graczy i innych, zainteresowanych tym tematem osób?

Premiera RTX 4000: co to oznacza dla graczy?

Premiera kart graficznych GeForce RTX 4000 może sporo namieszać na rynku sprzętu gamingowego. Gracze lubią, gdy wchodzą nowości w podzespołach komputerowych, lecz czy nowe karty GeForce RTX 4000 dokonają przełomu? Bardzo prawdopodobne! Premiera RTX 4000 nadejdzie pod koniec 2022 roku, a więc to stosunkowo za niedługo! Niestety na ten moment nie dysponujemy oficjalnymi informacjami ani specyfikacją, jaka znajdzie się na pewno w kartach graficznych.

Jednakże w Internecie pojawiło się wiele spekulacji, a także plotek na temat parametrów podzespołów GeForce RTX 4000. W każdej historii jest ziarnko prawdy, a więc jak wpłynie premiera RTX 4000 na graczy? Przede wszystkim powieje świeżością, bo nowe karty od Nvidii wprowadzą znacznie większą wydajność i szybkość. W praktyce oznaczałoby to, że gracze otrzymają karty zapewniające korzystniejszy komfort rozgrywki ze względu na dostępną większą liczbę klatek na sekundę.

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

Jednak zapewnienie mówiące o większej szybkości to standard powtarzający się co premierę serii. W tym przypadku karty RTX 4000 mają być bardziej responsywne o nawet kilkadziesiąt procent względem poprzedników, a to już cecha godna zauważenia. Premiera kart RTX 4000 może spowodować też, że gracze staną przed dylematem – konsola a może PC? Jedno jest pewne, nowe podzespoły Nvidii wprowadzą więcej klatek na sekundę, i stabilność rozgrywki, nawet w wyższych rozdzielczościach.

Lepiej będzie grać na PC? GeForce RTX 4000 zamiecie konsole!

Konsole takie jak Xbox Series X czy PlayStation 5 są świetnym pomysłem, gdy chcemy sobie pograć w gry bez większych problemów. Ot, kupujemy zgrabny kawałek plastiku, podłączamy, gotowe. Najnowsza generacja konsol oferuje już bardzo dobrą jakość obrazu, a także płynność. Dla przykładu PlayStation 5 w porównaniu do kart RTX 3000 jest maszyną do gier o lepszych parametrach graficznych niż podstawowe modele serii 30.

ps5
PlayStation 5 może być mniej atrakcyjne, gdy RTX 4000 będzie miały premierę | źródło: wired.com

Jednak jak wpłynie na „konsolowców” premiera RTX 4000? Znacznie zwiększona wydajność najnowszych kart graficznych może spowodować, że zarówno Xbox, jak i PS5 staną pod znakiem zapytania przy wyborze zestawu do gier. Oczywiście konsole mają swoje zalety, jak mniejszy koszt zakupu czy wygoda korzystania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli ktokolwiek chciałby grać w wyższych rozdzielczościach lub oczekuje nieograniczonej liczby FPS-ów, to konsola może stanowić solidne ograniczenie.

Nie oszukujmy się, komputery zawsze były znacznie bardziej „elastyczne” pod względem grania. Możliwość rozbudowy podzespołów czynią PC-ty praktycznie długowiecznymi, o ile płyta główna nie zacznie nas ograniczać. Gdy otrzymamy oficjalne parametry, dowiemy się, czy nawet najtańsze egzemplarze kart graficznych RTX 4000 nie będą wydajniejsze od najnowszych konsol. Jeśli tak, może okazać się, że o wiele rozsądniejszym wyborem będzie złożenie komputera do gier niż zakup nowego PlayStation czy Xboxa.

RTX 4000: kupować jak najszybciej czy zaczekać?

Premiera kart GeForce RTX 4000 nastąpi pod koniec roku i czy z tego względu powinniśmy momentalnie kupować najnowsze produkty od Nvidii? Niezależnie, czy to karta graficzna, czy telewizor lub smartfon, zawsze warto się wstrzymać z decyzją zakupową. Pytanie z nagłówka może wynikać ze względu na to, że wśród społeczności istnieją obawy na temat możliwego braku podzespołów, tak jak to miało miejsce przy premierze kart RTX 3000.

Sprawdź też: Karty RTX 4000 i nowe przecieki dotyczące ich specyfikacji

Warto jednak zwrócić uwagę, że krytyczna sytuacja z dostępnością na rynku wynikała głównie z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Obecnie doszło do sytuacji, w której Nvidia z chęcią sprzedałaby jeszcze całkiem sporo kart graficznych poprzedniej serii, lecz nie ma odczuwalnego popytu. Z tego względu te podzespoły zaczęły stosunkowo szybko tanieć.

Nie zapowiada się, aby sytuacja na rynku uległa pogorszeniu. W naszej opinii dostęp do kart graficznych powinien być dobry, jednak jeśli okaże się, że podzespoły od Nvidii będą posiadać świetne parametry – początkowy boom gwarantowany. Podjęcie decyzji warto uzależnić także od tego, czy nasza potrzeba posiadania premierowej karty RTX 4000 jest niezbędna. Jeśli nie, może warto poczekać?

Nie zapominaj o AMD

Premiera RTX 4000 zamiesza z pewnością na rynku, ale warto otworzyć oczy także na karty graficzne od AMD! Producent szykuje odpowiedź na produkty Nvidii, ponieważ mowa o najnowszych kartach AMD Radeon RX 7000. Choć historycznie podzespoły „czerwonych” zazwyczaj wypadają słabiej na tle konkurencji, to póki nie ujrzymy pierwszych benchmarków, trudno nam zdecydować, kto zaoferuje najlepszą kartę graficzną przy premierze RTX 4000.

rtx 4000 premiera
GeForce RTX 4000 mogą zawojować rynkiem

Niemniej jednak warto dodać, że AMD nie planuje oddać rękawic bez walki. W Internecie pojawiły się przecieki informujące o tym, że „czerwoni” polepszają znacznie specyfikację pod ray tracing. Karty graficzne mają być także osadzone na 384-bitowej szynie, co zagwarantuje większą przepustowość. Ciekawostką jest wprowadzenie DisplayPort 2.0 obsługującego wyższe rozdzielczości wraz z lepszym obrazem. Jednak kto wygra walkę? Tego na ten moment nie wie nikt, choć AMD nie można lekceważyć.

Premiera RTX 4000 nadchodzi wielkimi krokami, jesteś na nią gotowy? Czy planujesz kupić nową kartę graficzną? Zostaw komentarz.

źródło zdjęcia głównego: telepolis.pl

Sprawdź też: RTX 4000 dlaczego warto – Czy GeForce RTX 4000 to dobra karta graficzna do gier?

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.