Technologia

13.10.2022 10:47

Konsola czy PC – co zmieniło się po premierze RTX 4090?

Komputery Konsole Podzespoły
15
1
2
15
1

Premiera GeForce RTX 4090 nastąpiła w październiku, a wraz z tym faktem pojawiło się coraz więcej pytań. Co nowe karty graficzne oznaczają dla graczy i innych, zainteresowanych tym tematem osób?

Premiera RTX 4090: co to oznacza dla graczy?

Premiera kart graficznych GeForce RTX 4090 i RTX 4080 sporo namieszała na rynku sprzętu gamingowego. Gracze lubią, gdy wchodzą nowości w podzespołach komputerowych, lecz czy nowe karty GeForce RTX 4000 (a w szczególności RTX 4090) dokonały przełomu? Zdecydowanie tak! Premiera RTX 4000 nastąpiła 12 października 2022 roku i przyniosła ze sobą wiele interesujących informacji.

Przed premierą, w Internecie pojawiało się wiele spekulacji, a także plotek na temat parametrów podzespołów GeForce RTX 4000. Obecnie dysponujemy oficjalnymi parametrami kart graficznych i trzeba sobie powiedzieć, powiało świeżością, bo nowe karty od Nvidii wprowadziły znacznie większą wydajność i szybkość. Korzystniejszy komfort rozgrywki ze względu na dostępną większą liczbę klatek na sekundę – to wszystko dzięki nowym kartom graficznym.

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

Jednak zapewnienie mówiące o większej szybkości to standard powtarzający się co premierę serii. Karty RTX 4000 mają być bardziej responsywne o nawet kilkadziesiąt procent względem poprzedników, a to już cecha godna zauważenia. Natomiast GeForce RTX 4080 i RTX 4090 pokazały, że są wydajnościowym potworem. Premiera kolejnych kart RTX 4000 może spowodować też, że gracze staną przed dylematem – konsola a może PC? Jedno jest pewne, nowe podzespoły Nvidii przynoszą więcej klatek na sekundę, i stabilność rozgrywki, nawet w wyższych rozdzielczościach.

Lepiej grać na PC? GeForce RTX 4090 zamiata konsole!

Konsole takie jak Xbox Series X czy PlayStation 5 są świetnym pomysłem, gdy chcemy sobie pograć w gry bez większych problemów. Ot, kupujemy zgrabny kawałek plastiku, podłączamy, gotowe. Najnowsza generacja konsol oferuje już bardzo dobrą jakość obrazu, a także płynność. Dla przykładu PlayStation 5 w porównaniu do kart RTX 3000 jest maszyną do gier o lepszych parametrach graficznych niż podstawowe modele serii 30.

ps5
PlayStation 5 może być mniej atrakcyjne, gdy RTX 4000 miały swoją premierę | źródło: wired.com

Jednak jak wpłynęła na „konsolowców” premiera RTX 4090 i RTX 4080? Znacznie zwiększona wydajność najnowszych kart graficznych powoduje, że zarówno Xbox, jak i PS5 staną pod znakiem zapytania przy wyborze zestawu do gier. Oczywiście konsole mają swoje zalety, jak mniejszy koszt zakupu czy wygoda korzystania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli ktokolwiek chciałby grać w wyższych rozdzielczościach lub oczekuje nieograniczonej liczby FPS-ów, to konsola może stanowić solidne ograniczenie.

Nie oszukujmy się, komputery zawsze były znacznie bardziej „elastyczne” pod względem grania. Możliwość rozbudowy podzespołów czynią PC-ty praktycznie długowiecznymi, o ile płyta główna nie zacznie nas ograniczać. Na ten moment nie wiemy jakie parametry będą posiadać najtańsze egzemplarze kart graficznych RTX 4000 i czy będą wydajniejsze od najnowszych konsol. Jeśli tak, może okazać się, że o wiele rozsądniejszym wyborem będzie złożenie komputera do gier niż zakup nowego PlayStation czy Xboxa.

RTX 4000: kupować jak najszybciej czy zaczekać?

Premiera najmocniejszych kart GeForce RTX 4000 nastąpiła 12 października 2022 roku i czy z tego względu powinniśmy momentalnie kupować najnowsze produkty od Nvidii? Niezależnie, czy to karta graficzna, czy telewizor lub smartfon, zawsze warto się wstrzymać z decyzją zakupową. Pytanie z nagłówka może wynikać ze względu na to, że wśród społeczności istnieją obawy na temat możliwego braku podzespołów, tak jak to miało miejsce przy premierze kart RTX 3000.

Sprawdź też: Karty RTX 4000 i nowe przecieki dotyczące ich specyfikacji

Szukasz GeForce RTX 4090? Mamy już pierwsze egzemplarze! Sprawdź: 

Warto jednak zwrócić uwagę, że krytyczna sytuacja z dostępnością na rynku wynikała głównie z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Obecnie doszło do sytuacji, w której Nvidia z chęcią sprzedałaby jeszcze całkiem sporo kart graficznych poprzedniej serii, lecz nie ma odczuwalnego popytu. Z tego względu te podzespoły zaczęły stosunkowo szybko tanieć.

Nie zapowiada się, aby sytuacja na rynku uległa pogorszeniu. W naszej opinii dostęp do kart graficznych powinien być dobry, jednak jeśli okaże się, że podzespoły od Nvidii będą posiadać świetne parametry – początkowy boom gwarantowany. Pamiętajmy jednak, że na początku dysponujemy jedynie w sklepach kartami RTX 4090 i RTX 4080. Podjęcie decyzji warto uzależnić także od tego, czy nasza potrzeba posiadania premierowej karty RTX 4000 jest niezbędna. Jeśli nie, może warto poczekać?

Sprawdź też: NVIDIA GeForce RTX 4090 – recenzja karty graficznej od KFA2 SG

Nie zapominaj o AMD

Premiera RTX 4000 zamieszała z pewnością na rynku, ale warto otworzyć oczy także na karty graficzne od AMD! Producent szykuje odpowiedź na produkty Nvidii, ponieważ mowa o najnowszych kartach AMD Radeon RX 7000. Choć historycznie podzespoły „czerwonych” zazwyczaj wypadają słabiej na tle konkurencji, to póki nie ujrzymy pierwszych benchmarków, trudno nam zdecydować, kto zaoferuje najlepszą kartę graficzną przy premierze RTX 4000.

rtx 4000 premiera
GeForce RTX 4000 mogą zawojować rynkiem

Niemniej jednak warto dodać, że AMD nie planuje oddać rękawic bez walki. W Internecie pojawiły się przecieki informujące o tym, że „czerwoni” polepszają znacznie specyfikację pod ray tracing. Karty graficzne mają być także osadzone na 384-bitowej szynie, co zagwarantuje większą przepustowość. Ciekawostką jest wprowadzenie DisplayPort 2.0 obsługującego wyższe rozdzielczości wraz z lepszym obrazem. Jednak kto wygra walkę? Tego na ten moment nie wie nikt, choć AMD nie można lekceważyć.

Czy planujesz kupić kartę graficzną GeForce RTX 4090 lub GeForce RTX 4080? Koniecznie zostaw swój komentarz.

źródło zdjęcia głównego: telepolis.pl

Sprawdź też: RTX 4000 dlaczego warto – Czy GeForce RTX 4000 to dobra karta graficzna do gier?

15
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Konsola lepsze oferuje możliwości graficzne niż rtx3000???? Coś ty z krzesła spadłeś koleś ??? Heheheh . Konsola to moc na poziomie 3050ti ja laptopa mam z 3080 i w takiego final fantasy VII w 4k gram w 60 fps gdzie ps5 się dusi na 30fps

Jak można porównywać potwora z mocą 10 konsol ps5 do takowych?? Dzisiaj wiele się zmieniło gry są robione pod pc w dobrej optymalizacji, nie ma co się dziwić bebechy konsol to zwykle pecety. A seria 3000 mam rtx 3060 i ps5 i widać różnicę że gry chodzą płynniej i są ładniejsze na rtx. Epoka jaskiniowym pc już się dawno skończyła, sam fakt że Sony przegrywa i swoje nowe exkluziwy wypuszcza na pc. Wątpię żeby w przyszłości wyszła ps6 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *