1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Ray tracing – co to jest? Sprawdzamy, co nam daje ray tracing w grach

Technologia

2 tygodnie temu

Ray tracing – co to jest? Sprawdzamy, co nam daje ray tracing w grach

Gry Nauka
4
0
0
4
0

Ray tracing od Nvidia sprawia, że gry wyglądają coraz efektowniej. Zaawansowane karty GeForce pozwalają na generowanie klimatycznych, realistycznie oświetlonych światów. Czy tak będzie wyglądała przyszłość wirtualnej rozrywki?

Ray tracing – rewolucja w grach?

Ray tracing – co to takiego? Gdy ogłoszono, iż Nvidia RTX będzie nową technologią dostępną na rynku od 2018 roku, wielu ekspertów uznało, iż dojdzie do rewolucji na drodze do osiągnięcia fotorealistycznej grafiki komputerowej. To wciąż nowe rozwiązanie i jego rozwój związany jest z dużymi wymaganiami sprzętowymi. 

Dynamiczne generowanie promieni światła wcale nie jest aż tak nowe, bo jego najbardziej surowe wersje powstawały już w latach 70. Były to jednak bardzo podstawowe pierwsze kroki, a na prawdziwe rozwinięcie trzeba było poczekać kilka dekad. Teraz na rynku dostępne są na tyle dobre karty graficzne, że aplikacja tej technologii jest nareszcie możliwa.

ray tracing
Źródło: purepc.pl

Oprócz tego RTX znamy już z filmów animowanych. Pixar wykorzystywał RTX choćby przy filmie Auta z… 2006 roku! Mieliśmy już więc z tym rozwiązaniem kontakt dużo wcześniej i częściej, niż mogłoby nam się wydawać. W przypadku gier wideo RTX stosowany jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że wykorzystuje on dużo mocy przerobowych komputera. Właściwie jedynie najnowsze karty graficzne Nvidia GeForce są sobie w stanie z tym poradzić. Choć u konkurencyjnego dostawcy kart graficznych, czyli AMD, także istnieje wsparcie dla ray tracingu to Nvidia zdaje się przewodzić w technologicznym wyścigu.

Według różnych benchmarkowych obliczeń używanie RTX wiąże się z utratą około 40-50 klatek na sekundę, co w niektórych wypadkach oznacza bardzo duży spadek płynności i sprawia, że gra nie działa tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli. Wraz z pojawieniem się 9. generacji konsol (czyli Xbox series X oraz PS5) technologia ta dostaje coraz większe wsparcie i możemy spodziewać się, że będzie ona pojawiać się w większej ilości produkcji.

Co to jest śledzenie promieni w czasie rzeczywistym?

Choć na stworzenie świetnej grafiki gry składa się wiele czynników, takich jak spójność stylistyczna czy stworzenie realistycznej lub ciekawej fizyki, to ostatecznie podstawą w wypadku większości trójwymiarowych gier pozostaje to, w jaki sposób dany silnik wykorzystuje światło. To ono jest podstawowym „surowcem”, z którego wytwarzany jest oglądany przez nas obraz.

Dla wielu osób funkcja śledzenia promieni w czasie rzeczywistym może wydawać się bardzo enigmatycznym pojęciem – i nic dziwnego, bo opisuje ono dosyć skomplikowany proces dotyczący tego, jak silnik gry generuje warstwę wizualną. W praktyce ma to uczynić grafikę bardziej realistyczną. Wszystko sprowadza się do bardziej zaawansowanego podejścia do wykorzystania światła, które ma się w grze zachowywać tak, jak zachowuje się w rzeczywistości.

Porównanie Ray tracingu
Źródło: youtube.com

Interakcje strumienia światła z otoczeniem są obliczane na podstawie generowanych i śledzonych przez silnik gry promieni. Świat przedstawiony będzie więc ukazywany w zgodzie ze źródłami światła, które docierać do gracza będzie bezpośrednio lub niebezpośrednio (czyli np. z odbić). Dzięki RTX cienie są więc głębsze, odblaski od tafli wody czy lustra zniuansowane, a zmarszczki na twarzach postaci głębsze. Wszystko to ma sprawić, że zanurzenie się w świecie gry będzie jeszcze pełniejsze.

Innym terminem, który często pojawia się w kontekście ray tracingu, jest tak zwana okluzja otoczenia. To takie określenie-parasol, pod którym skrywa się zbiór różnych rozwiązań polepszających pracę cieni. HBAO, HDAO, SSAO czy teselacja to skomplikowane terminy opisujące bardzo podobne procesy rozróżniane tak naprawdę jedynie przez gamingowych purystów. Dzięki nim kształty są mniej kanciaste, a cienie bardziej dynamiczne.

Najlepsze gry obsługujące ray tracing:

Minecraft RTX

Dla wielu może być szokiem, że gra słynąca z absolutnie minimalistycznej grafiki posiada ray tracing. W 2019 roku, gdy popularna produkcja została wsparta przez tak zaawansowaną technologię, zachwyceni deweloperzy gry opowiadali o tym, że w Minecraft ray tracing sprawia, że woda wygląda jak prawdziwa, a dosyć prosta wizualnie produkcja chwilami oszałamia wyglądem. Wystarczy więc jedynie kliknąć RTX on w ustawieniach, by cieszyć się grą w zupełnie nowym wydaniu!

Ray tracing w Fortnite

Obok Minecrafta inną grą, która cieszy się ogromną popularnością wśród graczy (nie tylko najmłodszego pokolenia), jest Fortnite. I także ta produkcja jest od 2020 roku wspierana przez technologię ray tracing. Wpłynęło to na jakość cieni, wygląd wody oraz odbicia światła choćby w posadzkach. Inną nowością w świecie gry w związku z dodaniem funkcji RTX było opublikowanie nowej mapy, która w szczególny sposób wykorzystywała tę technologię.

Metro Exodus

Prekursorem w wykorzystaniu tej technologii okazał się Metro Exodus, który jako pierwszy pokazało potencjał tego narzędzia. To właśnie ta gra jest obecnie uznawana za produkcję o ultrarealistycznej grafice, na której testuje się wydolność sprzętu. Wydana w 2019 roku pozycja przetarła obok Watch Dogs Legion oraz Tomb Raider RTX-owe szlaki i jest obecnie jedną z najciekawszych wizualnie propozycji ostatnich lat.

Quake 2 RTX

Inną ciekawostką w świecie gier było ogłoszenie, że tak stara gra, jak Quake 2 otrzyma wsparcie ray tracing. Wydany w 1997 roku kultowy shooter może nie wygląda dziś tak oszałamiająco w porównaniu chociażby z serią Call of Duty, niemniej w momencie premiery była to pozycja testująca możliwości najbardziej zaawansowanych sprzętów. Dziś ten klasyk znowu powrócił pod strzechy dzięki śledzeniu promieni światła w czasie rzeczywistym.

Ray tracing na konsolach Xbox Series X i PS5

By korzystać z technologii ray tracing i nie utracić absolutnie płynności gry potrzebny jest naprawdę potężny komputer, wyposażony, na przykład, w najnowszą kartę graficzną. Jednak ostatnimi czasy, dość ciężko takie zakupić. Alternatywą mogą być konsole najnowszej generacji, a więc PlayStation 5 oraz Xbox series X. Oczywiście zakup takiej konsoli to spora inwestycja, ale gwarantuje ona, że przez najbliższe kilka lat użytkownicy będą mogli grać w najnowsze pozycje przy wysokich ustawieniach graficznych, bez martwienia się o ciągłe update’owanie wnętrzności gamingowego PC.

Ray tracing na konsolach Xbox Series X i PS5
Źródło: pushsquare.com

GTX a RTX – czy warto kupić kartę graficzną GeForce RTX?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się oczywiście z tym, do jakich celów chcielibyśmy kupować nową kartę graficzną. Wahając się pomiędzy GTX a RTX zastanówmy się, czy będziemy chcieli korzystać z technologii ray tracing. Jeśli tak, to oczywiście koniecznym jest postawienie na kartę nowszej generacji. Ray tracing Nvidii to melodia przyszłości i z czasem będzie ona zastępowała starsze rozwiązania. Warto pamiętać o tym, że pełne wykorzystanie możliwości tego produktu możliwe jest przy wykorzystaniu sterowników Geforce experience.

Karty graficzne RTX w super cenach!

Ray tracing na kartach AMD

Nowa architektura RDNA 2 kart graficznych Radeon sprawia, że także produkty od AMD będą wspierały technologię ray tracing. Oznacza to, że konkurencja Nvidii nadrabia straty i kto wie? Może nawet wyprzedzi obecne przodującą na rynku firmę? To ważna informacja, ponieważ nie dojdzie do monopolu, dzięki czemu ceny nie dojdą do kosmicznych poziomów, a technologia nadal będzie się prężnie rozwijać.

Zobacz: Radeon RX 6600 XT — najlepsza karta graficzna do gier w 1080p? AMD Radeon RX 6600 XT może być królem wydajności w dobrej cenie

RTX to wciąż nowinka w świecie gier, głównie ze względu na to, jak bardzo wpływa na płynność rozgrywki. Obecnie korzystać z niej mogą bez obaw tylko użytkownicy, którzy posiadają naprawdę potężne PC lub konsole najnowszej generacji. Z całą pewnością ray tracing nadal będzie rozwijany, ponieważ pozwala on na osiąganie naprawdę wyjątkowych efektów wizualnych. RTX jako normalny element rynku gier może nas więc czekać szybciej niż później.

Źródło obrazka głównego: wccftech.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.