sterowniki nvidia game ready

Poradniki

12.04.2022 11:03

Sterowniki NVIDIA Game Ready i Studio – dwa oblicza tej samej karty graficznej

Komputery
17
4
2
17
4

NVIDIA Game Ready i Studio to sterowniki karty graficznej dostosowane do potrzeb graczy i profesjonalistów. Powstały z myślą o tym, by optymalnie zarządzać mocą GPU w zależności od oczekiwań użytkownika.

Jakie jest pierwsze skojarzenie, kiedy mowa o karcie graficznej? U zdecydowanej większości użytkowników komputerów będą to gry. Nic w tym dziwnego, wszak absolutna większość GPU, jakie trafiły do sprzedaży czy to jako karty do komputerów stacjonarnych, czy wbudowane w płyty główne laptopów, służy właśnie do grania. To dzięki mocy współczesnych kart graficznych można wyświetlać setki klatek na sekundę, cieszyć się grą w wysokiej rozdzielczości i korzystać z wielu dodatków, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał.

Gracze to zdecydowanie najszersze grono odbiorców kart graficznych. Potrzebują wydajności tych ciekawych komponentów, by móc udowadniać swoją przewagę na wirtualnych polach bitwy. Zwłaszcza dla profesjonalnych graczy każdy dodatkowy procent wydajności to wartość na wagę złota. Każdy chce zdobyć przewagę, również tę technologiczną. A karty NVIDIA GeForce RTX wydatnie w tym pomagają.

Jest jednak jeszcze druga, choć nieco mniej liczna grupa użytkowników kart graficznych. Dla niej priorytetem jest zupełnie coś innego niż wydajność w najnowszych i najbardziej wymagających grach. To kreatywni profesjonaliści, którzy moc GPU wykorzystują w swoich codziennych zadaniach związanych z pracą zawodową. Dla nich, podobnie jak dla graczy, wydajność również jest bezcenna. Co prawda w ich przypadku nie przekłada się bezpośrednio na konkretne sukcesy, jednak oferuje coś, co we współczesnych czasach jest być może najbardziej drogocenną wartością ze wszystkich – czas. Każdych kilka sekund zaoszczędzonych na wykonywanie pracy to kilka sekund więcej dla siebie i bliskich osób. To również lepsza organizacja pracy i wyższy komfort wykonywania codziennych zadań.

nvidia geforce rtx 3090 ti
NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti – jedna karta dla wielu zastosowań

Sprawdź też: NVIDIA Ampere – wszystko o kartach graficznych GeForce RTX 3000

Jak pogodzić te dwa, na pozór kompletnie różne światy? To bardzo trudne, zwłaszcza że jedna i druga strona oczekują od sprzętu czegoś zupełnie innego. Okazuje się jednak, że jest na to sposób. Nawet najlepsze, najbardziej wydajne podzespoły komputerowe nic nie znaczą bez oprogramowania, które nimi zarządza, czyli sterowników. To stwarza producentom pewne pole manewru i optymalizacji pracy urządzeń pod określone zadanie. Właśnie z tego powodu firma NVIDIA zdecydowała się na rozgraniczenie swoich autorskich sterowników do kart graficznych na dwie serie: NVIDIA Game Ready i NVIDIA Studio. Dzięki temu zabiegowi każdy zainteresowany będzie mógł wykorzystać wydajność posiadanej karty graficznej dokładnie tak, jak potrzebuje, w dodatku bez konieczności instalowania oprogramowania, które w jego przypadku okazałoby się całkowicie nieprzydatne.

Sterowniki NVIDIA Game Ready i Studio – skąd ten podział?

Najogólniej rzecz ujmując, odpowiedź na to pytanie padła już w poprzednich akapitach. Stało się tak przede wszystkim po to, by zoptymalizować pracę kart graficznych pod zapotrzebowanie różnych grup użytkowników. Sterowniki NVIDIA Game Ready mają za zadanie maksymalizować osiągi karty w grach, również tych absolutnie najnowszych, a NVIDIA Studio powinny zapewnić wzorową pracę oprogramowania do tworzenia i edycji grafiki. Na tym jednak wcale nie koniec optymalizacji.

Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby chodziło wyłącznie o wydajność urządzenia, wystarczyłoby zaimplementować jeden przełącznik w dotychczas powstającym oprogramowaniu, zmieniający parametry pracy w zależności od tego, czy karta będzie wykorzystywana do rozrywki czy do pracy. Tymczasem zagadnienie okazuje się nieco bardziej skomplikowane. Wszystko dlatego, że Game Ready i Studio to coś znacznie więcej niż tylko sterowniki. To bardzo zaawansowane pakiety oprogramowania do zarządzania możliwościami karty graficznej, wykraczające znacznie ponad sam sterownik. W zależności od tego, czy dany użytkownik zdecyduje się na instalację sterowników NVIDIA Game Ready czy NVIDIA Studio, zyska bezpłatny dostęp do szeregu benefitów oferowanych przez dołączone oprogramowanie. Mowa tu, między innymi, o narzędziach ułatwiających rejestrowanie rozgrywki, zarządzanie zainstalowanymi grami czy prowadzenie transmisji internetowych.

Możliwości oprogramowania NVIDIA są w tym zakresie naprawdę imponujące, dlatego pokrótce przyjrzyjmy się temu, co otrzymują użytkownicy kart graficznych NVIDIA GeForce RTX po zainstalowaniu dedykowanego oprogramowania. Jedyne, czego potrzeba, by móc skorzystać z jego możliwości to jedna z kart graficznych NVIDIA z rodziny Ampere, czyli najnowszych dostępnych kart od tego producenta. Może to być, dla przykładu, NVIDIA GeForce RTX 3080 czy NVIDIA GeForce RTX 3060 zarówno w wersji dla laptopów, jak i komputerów stacjonarnych.

Zanim jednak przejdziemy do opisu samych sterowników jedna, ogólna uwaga. Zarówno sterowniki NVIDIA GeForce Game Ready jak i Studio zawsze posiadają certyfikat WHQL. Oznacza to, że instalacja obydwu jest równie bezpieczna dla naszego komputera.

Sterowniki NVIDIA GeForce Game Ready – pełnia możliwości dla każdego gracza

Co tak właściwie otrzymuje gracz, który zdecyduje się na instalację sterowników NVIDIA GeForce Game Ready? Po pierwsze i najważniejsze, dostęp do zawsze aktualnego oprogramowania, ukazującego się regularnie, często przed bądź równo z premierą najistotniejszych tytułów, jakie w danym czasie trafiają do sprzedaży. Dzięki sterownikom NVIDIA Game Ready gracz zyskuje pewność, że możliwości jego układu graficznego będą zoptymalizowane pod kątem wymagań konkretnej gry już od momentu jej premiery.

Jak to działa w praktyce? Wystarczy, że przyjrzymy się temu, co znalazło się w najnowszym uaktualnieniu na moment przygotowania niniejszego materiału. Z rejestru zmian dowiadujemy się, między innymi, że sterownik NVIDIA Game Ready został zoptymalizowany do obsługi Ghostwire: Tokyo. Co istotne, już od momentu premiery można grać w tę grę z wykorzystaniem techniki DLSS, która dzięki uczeniu maszynowemu pozwala na wyświetlanie obrazu w wyższej rozdzielczości niż generowany przez kartę graficzną. W praktyce przekłada się to, dla przykładu, na możliwość gry w rozdzielczości 1440p nawet w sytuacji, gdy nasza karta graficzna to rozwiązanie dedykowane typowo rozdzielczości Full HD.

sterowniki nvidia geforce game ready i studio
Grasz czy tworzysz? Twoja karta graficzna NVIDIA świetnie sprawdzi się w obydwu zastosowaniach

Wracając do samego Ghostwire: Tokyo, gra ukazała się w dniu 25 marca. Już od tego dnia można było w nią grać, korzystając z optymalizacji NVIDIA, również DLSS.

Zalety rozwiązania proponowanego przez NVIDIA wcale nie kończą się na czystej wydajności. Gracz korzystający ze sterowników NVIDIA Game Ready zyskuje dostęp do takich narzędzi jak NVIDIA Reflex, które pozwala na poprawę czasu reakcji w grach, czy NVIDIA Broadcast – oprogramowania dedykowanego graczom transmitującym swoje zmagania w internecie.

Pisząc o sterownikach NVIDIA Game Ready, trudno byłoby nie wspomnieć o jednym z najważniejszych atutów, czyli sprzętowym wsparciu ray tracingu. To technika śledzenia promieni, dzięki której współczesne gry wyglądają jeszcze lepiej. Można ją znaleźć m.in. w takich grach jak Cyberpunk 2077, God of War, Fortnite RTX czy Minecraft RTX.

NVIDIA Studio – większa stabilność dla profesjonalistów

Możliwości sterowników Game Ready to coś, z czego doskonale zdają sobie sprawę gracze korzystający z platformy PC. Z tego też powodu wiedza o nich jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniona niż o tym, na czym skupimy się w tym fragmencie. Sterowniki NVIDIA Studio to bowiem oprogramowanie dla znacznie węższej grupy klientów. Przydają się wszystkim tym, dla których karta graficzna to narzędzie pracy. Co można zyskać, decydując się na ich instalację?

To, co absolutnie najważniejsze, to fakt otrzymania narzędzia dedykowanego do pracy. Nie znajdziemy tu rozwiązań przeznaczonych dla graczy, które w komputerze typowo roboczym mogłyby jedynie przeszkadzać. Znajdziemy za to coś, co dla profesjonalistów jest absolutnie niezbędne i mocno pożądane – bezwzględną stabilność oprogramowania, by móc polegać na swoim sprzęcie w każdej sytuacji. Dzięki regularnym, comiesięcznym aktualizacjom profesjonaliści otrzymują sterowniki zoptymalizowane do potrzeb wymagającego oprogramowania, na czele z pakietem Adobe, bez ryzyka utraty stabilności. Decydując się na instalację sterowników NVIDIA Studio zwiększamy pewność, że rytm pracy nie zostanie zakłócony przez problemy natury sprzętowej.

Jak możliwości sterowników NVIDIA Studio prezentują się w rzeczywistości? Rzućmy okiem na przykłady. Zgodnie z deklaracją NVIDIA oprogramowanie NVIDIA Studio zostało zoptymalizowane pod kątem najpopularniejszych aplikacji wykorzystywanych przez profesjonalistów. W połączeniu z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX zaobserwowano następujący przyrost wydajności:

  • Adobe Premiere: edycja wideo 11x szybsza w przypadku laptopów i 14x szybsza w przypadku komputerów stacjonarnych,
  • Adobe Lightroom: czterokrotny wzrost wydajności na laptopach i pięciokrotny na komputerach stacjonarnych,
  • Autodesk Arnold: renderowanie i odszumianie 10x szybsze na komputerach stacjonarnych i 13x szybsze na laptopach,
  • Davinci Resolve: gradacja kolorów i edycja 11x szybsza na laptopach i 14x szybsza na komputerach stacjonarnych.

Sterowniki NVIDIA Studio można spotkać przede wszystkim w dedykowanych laptopach. Komputery oznaczone symbolem NVIDIA Studio zostały opracowane z uwzględnieniem potrzeb profesjonalistów, dlatego poza wydajnymi kartami graficznymi i zoptymalizowanym oprogramowaniem oferują odpowiednio dobrane wyświetlacze, procesory i dyski. To również laptopy, w których istotne znaczenie ma czas pracy na baterii, jak również mobilność, by zapewnić użytkownikowi dostęp do najwyższej wydajności, gdzie tylko przyjdzie mu pracować.

NVIDIA GeForce STUDIO
Kilka kliknięć i komputer zmienia się w narzędzie do pracy o kamiennej stabilności

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zainstalować je na dowolnym innym komputerze, wyposażonym w jedną z kart GeForce RTX, na przykład NVIDIA GeForce RTX 3070. Wystarczy w tym celu posłużyć się narzędziem, które opisujemy poniżej.

GeForce Experience – oprogramowanie i sterowniki NVIDIA na wyciągnięcie ręki

W jaki sposób zadbać o to, by sterowniki NVIDIA Game Ready i Studio zawsze pozostawały aktualne? Gdzie znaleźć dostęp do oprogramowania NVIDIA i oferowanych przez nie korzyści? Wystarczy do tego jedno, rozbudowane narzędzie – GeForce Experience.

Po instalacji GeForce Experience możemy zdecydować, czy nasza karta graficzna ma korzystać ze sterowników Game Ready czy Studio, w zależności od tego, czy użytkujemy go w celach rozrywkowych czy do pracy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości zmienić sterownik Game Ready na Studio i odwrotnie.

Oprogramowanie GeForce Experience to również narzędzie służące do porządkowania naszej biblioteki gier i automatycznego dobierania ustawień graficznych w konkretnej grze do możliwości naszego sprzętu. To właśnie tutaj znajdziemy również dostęp do narzędzia NVIDIA Broadcast, przydatnego zarówno graczom, jak i profesjonalistom, którzy chcą dzielić się swoimi postępami w internecie.

Game Ready czy Studio? Ty decydujesz!

Sterowniki NVIDIA Game Ready i Studio zostały opracowane po to, by zaoferować zarówno graczom, jak i profesjonalistom maksimum możliwości sprzętu, który zdecydowali się nabyć. Jeżeli jesteś posiadaczem komputera bądź laptopa z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX, sprawdź, który z tych pakietów jest lepiej dostosowany do Twoich potrzeb i nie bój się skorzystać z jego możliwości – zawsze będziesz mógł wrócić do poprzednio używanej opcji.

sterowniki nvidia game ready
Wyboru sterowników dokonujemy w zakładce Sterowniki oprogramowania GeForce Experience

Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad zakupem jednego z tych rozwiązań, pamiętaj, że jedno nie wyklucza drugiego. Karty NVIDIA Geforce RTX świetnie sprawdzą się zarówno w grach, jak i w zastosowaniach profesjonalnych. Podobnie jak nic nie stoi na przeszkodzie, by używać laptopów NVIDIA Studio do gier. Niezależnie od tego, co wybierzesz, decyzja Game Ready czy Studio zawsze należy do Ciebie.

Materiał opracowany we współpracy z NVIDIA

Sprawdź też:

17
4

Podziel się:

Komentarze (2)

U mnie problem jest już od wersji 526.98-notebook-win10-win11-64bit-international-dch-whql straszne bugi są w grach,nwidia różne rzeczy mi wciska,a to że antyvir zamula gra…..jakoś wcześniej tego nie miałem,wczoraj znów najnowszy ster wgrałem i nadal to samo …od ponad pół ,zawsze wracam do wersji z maja 2022 512.77-notebook-win10-win11-64bit-international-dch-whql i gry chodzą jak ta lala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *