NVIDIA Reflex to stosunkowo nowa technologia, która redukuje opóźnienia systemowe. Jak to działa i w ogóle czym konkretnie jest? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Amerykański gigant od lat na każdym kroku stara się zoptymalizować rozgrywkę dla jak największej liczby odbiorców. Ichniejszy GeForce Experience to tego najlepszy przykład. Dzięki tej usłudze od NVIDIA bez problemu można zoptymalizować gry, które znajdują się na naszym dysku, aby wykrzesać z nich jak największą wydajność.
Z roku na rok przybywa coraz więcej graczy, a samo granie już od dawna nie musi być hobby, a sposobem na życie. Aby jednak wspiąć się na wyżyny, to na pewno przyda się jak najlepszy sprzęt. NVIDIA jak zwykle wychodzi do takich ludzi z pomocną ręką. Aby zredukować zbędne opóźnienia systemowe, stworzyło technologię Reflex. Czym dokładnie jest i jak konkretnie działa?
NVIDIA Reflex – co to jest?
NVIDIA Reflex to kolejny twór mający na celu jeszcze bardziej zwiększyć komfort z rozgrywki. W tym przypadku chodzi konkretnie o redukcję opóźnień systemowych do minimum. Technologia ta po raz pierwszy została zaprezentowana z kartami graficznymi GeForce RTX z serii 30, a w jej skład wchodzą jeszcze wyświetlacze G-SYNC oraz oprogramowanie.
To znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną polepszyć swoje umiejętności w rozgrywkach sieciowych. Oferuje ono najniższe opóźnienia oraz najlepszą responsywność, a co z tym się wiąże – większą precyzję celowania. Gracze nie tylko szybciej mogą zareagować, ale też namierzyć dany cel. W przypadku produkcji, w których liczy się każda milisekunda, taka technologia jest niczym złoto.
Sprawdź też: Nvidia GeForce RTX 3090 Ti – jak prezentuje się nowy flagowiec od Zielonych?
Opóźnienia systemowe – czym jest latencja
Czym w ogóle są rzeczone opóźnienia systemowe? Przeglądając sieć, często można napotkać pojęcia takie jak „input lag”, czy „latencja” – o co z nimi chodzi? Są to tzw. efekty opóźnienia, które mierzy się od momentu poruszenia/wciśnięcia klawisza myszy (czy też pada), a wyświetleniem tych czynności na ekranie. Jeszcze niedawno stanowiło to spory problem w przypadku monitorów i telewizorów LCD – obecnie rozgrywka staje się coraz bardziej komfortowa, a NVIDIA Reflex to kolejny ku temu krok.
Jest to oczywiście wyłącznie ogólna definicja i to przełożona na bardziej przystępny język. Warto jednak poznać także kilka innych terminów, które bardziej precyzyjnie opisują problem opóźnień:
- Opóźnienie gry – czas, którego wymaga procesor do przetwarzania danych wejściowych lub zmian w świecie oraz przesłania nowej ramki układowi karty graficznej do renderowania danych wejściowych lub zmian w świecie i przesłania nowej ramki układowi GPU do renderowania.
- Opóźnienie urządzeń peryferyjnych – czas, którego wymaga urządzenie wejściowe, aby przetworzyć mechaniczny sygnał wejścia i przesłać go do komputera.
- Opóźnienie renderowania – czas wymagany od rozpoczęcia do zakończenia renderingu (zapisu) ostatniej klatki za pomocą układu GPU.
- Opóźnienie komputera – ogólny czas, który jest wymagany na „przejście danej klatki przez PC”. Termin ten dotyczy zarówno renderingu, jak i gier.
- Opóźnienie wyświetlania – czas, który jest wymagany przez wyświetlacz na przedstawienie obrazu po wyrenderowaniu danej klatki przez GPU.
- Opóźnienie systemu – to kompleksowy pomiar od opóźnienia urządzeń peryferyjnych do opóźnienia wyświetlacza.
Dlaczego opóźnienia to taki wielki problem?
Dlaczego opóźnienia mają takie znaczenie w grach? Gracze często wykorzystują pojęcie „rejestracji trafień”, często skarżąc się na niego, gdy przeciwnik nie oberwał, choć byli przekonani, że było inaczej.
Okazuje się, że to nie mniemany rejestr jest problemem, a opóźnienia systemowe! Przycisk faktycznie mógł zostać wciśnięty w momencie, kiedy celownik był na oponencie, jednakże czas potrzebny na tę reakcję był po prostu za długi. Tym sposobem „gra odczytała”, jakoby wróg już zdążył uciec. Wszystko to potrafi się dziać w milisekundach, dlatego Reflex może być dla wielu totalnym game-changerem.
Kompleksowe opóźnienia systemu a FPS
Czy spadki fps i opóźnienia systemu są tym samy? Na pewno pojęcia te mają cechy wspólne, aczkolwiek na pewno nie jest to samo. FPS to liczba klatek, które wyświetlacz może wyświetlić w trakcie jednej sekundy. Za to opóźnieniem nazywa się czas, który wymagany jest do odzwierciedlenia działań na takiej klatce.
Jak terminy te mają się ku sobie w praktyce? Najlepiej będzie sobie wyobrazić sytuację, w której dany sprzęt jest w stanie wyrenderować aż 1000 klatek na sekundę. Nie będzie to miało jednak większego sensu, jeżeli czas, który zachodzi od wciśnięcia przycisku do wyświetlenia tej akcji na ekranie, wynosi dwie sekundy.
Co ciekawe – NVIDIA niedawno opublikowała wyniki badań, z których wychodzi na to, że to nie mniejsza liczba FPS była największym problemem graczy, ale także rzeczone opóźnienia systemowe! To zresztą jest jeden z kolejnych powodów powstania NVIDIA Reflex.
Sprawdź też: NVIDIA Studio – platforma dla kreatywnych twórców
Jak wygląda zmniejszanie opóźnień za pomocą Reflex?
W takim razie jak w ogóle działa ta redukcja opóźnień za pomocą NVIDIA Reflex? Twórcy zoptymalizowali każdy możliwy aspekt potoku renderowania pod kątem tychże opóźnień z wykorzystaniem pakietów SDK i optymalizacji sterowników. Warto mieć na uwadze, że niektóre techniki faktycznie mogą skutkować sporymi zmianami, lecz inne natomiast mogą przynieść mniejsze rezultaty.
SDK Nvidia Reflex
Wspomniany wcześniej pakiet pozwala producentom gier na wdrożenie trybu niskiego opóźnienia w swoich produkcjach. Tym sposobem technologia NVIDIA dopasowuje się do działania konkretnego silnika gry, aby działać jak najbardziej skutecznie. Kiedy trzeba, to kończy renderowanie, eliminuje jego kolejkę i zmniejsza presję na procesor, co przekłada się na dużo większą wydajność sprzętu. Jeżeli jakaś produkcja posiada wdrożone NVIDIA Reflex, to w ustawieniach tego tytułu bez problemu można zarówno ją włączyć jak i wyłączyć.
Dodatkowo SDK posiada także funkcję „Low Latency Boost”, która przejmuje kontrolę nad funkcją oszczędzania energii układu karty graficznej. Dotyczy to także sytuacji, kiedy dany tytuł mocno obciąża procesor. Takie przyspieszenie może mocno zużywać energię, ale zdecydowanie znacząco wpłynąć na zmniejszenie opóźnienia.
Jak zwiększyć wydajność w grach w inny sposób?
Co w momencie, kiedy dana gra nie obsługuje powyższego pakietu? Spokojnie, wciąż istnieje możliwość uzyskania chociaż części usprawnień związanych z redukcją opóźnień.
Jak tego dokonać?
- Uruchom Panel sterowania NVIDIA,
- przejdź do zakładki zarządzanie ustawieniami 3D,
- wybierz Tryb niskiego opóźnienia,
- wybierz opcję Ultra.
UWAGA! W momencie, kiedy ustawi się powyższą konfigurację, a dana gra korzysta z NVIDIA Reflex, to właśnie ta technologia uzyska wyższy priorytet.
Maksymalna wydajność
NVIDIA w swoich sterownikach od lat dostarcza „Tryb zarządzania energią”. Tym sposobem gracze mogą wybrać sposób, w jaki ich karty mają działać ogólnie lub w przypadku konkretnych aplikacji. Wystarczy znaleźć w ustawieniach wspomnianą opcję i ustawić na „preferuj maksymalną wydajność”. W rezultacie karta graficzna zawsze będzie pracowała z wyższym taktowaniem, a to oczywiście odbywać się będzie kosztem wyższego zużycia energii. W przypadku kart GeForce RTX z serii 30 można tę wartość ustawić jeszcze wyżej niż można było to zrobić wcześniej.
GeForce Experience i automatyczne ustawienia
Kolejnym sposobem, który realnie może wpłynąć na redukcję opóźnień w grach, jest tryb automatycznego dostrajania ustawień w GeForce Experience. W panelu „Wydajność” widnieje funkcja, która pozwala użytkownikom dostroić parametry swojej karty graficznej za pomocą jednego kliknięcia. Jak to działa? Otóż funkcja ta skanuje naszą kartę. Następnie stosuje znalezione ustawienia, które będą idealne dla danego układu GPU.
Lista gier, które wspierają NVIDIA Reflex w 2022 roku
W takim razie, które konkretnie gry są wspierane przez technologię NVIDIA Reflex? Cóż, ich lista nie jest zbyt długa, jednakże znajdują się na niej prawie wszystkie najważniejsze dla obecnego e-sportu produkcje. Oto ona:
- Apex Legends
- Battlefield 2042
- Bright Memory Infinite
- Call of Duty: Black Ops Cold War
- Call of Duty: Modern Warfare
- Call of Duty: Warzone
- Call of Duty: Vanguard
- CRSED F.O.A.D
- Deathloop
- Destiny 2
- Enlisted
- Escape from Tarkov
- F.I.S.T. Forged In Shadow Torch
- Fortnite
- Ghostrunner
- God of War
- GRIT (wkrótce)
- iRacing
- Kovaak 2.0 The Meta
- Midnight Ghost Hunt
- Mordhau
- Naraka: Bladepoint
- Overwatch
- Quake: Champions
- Rainbow Six Siege
- Rainbow Six Extraction
- Ready or Not
- Rust
- Shadow Warrior 3
- Super People
- Splitgate
- Valorant
- Warface
- War Thunder
Według NVIDIA technologia Reflex potrafi np. w takim Rainbow Six Siege zredukować opóźnienia nawet o 30 procent, a w Overwatch nawet o 50%, dając tym sposobem graczom sporą przewagę! Dziwi nieco brak League of Legends w powyższym zestawieniu, miejmy nadzieję, że zmieni się to niebawem.
Sprzęt kompatybilny z NVIDIA Reflex
We wcześniejszych sekcjach tekstu zostało wspomniane, że technologia NVIDIA Reflex po raz pierwszy została zaimplementowana w kartach GeForce RTX z serii 30. Nie oznacza to, że obecnie tylko w nich ona się znajduje.
Technologię tę wspierają już nawet starsze produkty z oferty NVIDIA, bo mowa o układach GPU z serii GTX 900. Według danych przedstawionych przez firmę jedną z najbardziej opłacalnych i tańszych kart jest GTX 1660 Super. Jej posiadacze są w stanie zauważyć redukcję opóźnień nawet o 33 procent! Oczywiście w przypadku mocniejszych kart wyniki będą o wiele bardziej zadowalające.
Sprawdź też: NVIDIA Broadcast i NVENC – streamuj jak profesjonalista!
Analizator opóźnień i wspierane myszki oraz monitory
Warto także wspomnieć, że NVIDIA Reflex posiada także tzw. Analizator opóźnień. To narzędzie, które umożliwia zmierzenie opóźnieni systemu oraz odpowiednim dostrojeniu ustawień. Zdecydowanie mowa tu o rewolucji, gdyż dotąd taki pomiar był niemożliwy do wykonania dla graczy, a przynajmniej dla ich większości. Analizator zintegrowany jest z nowymi monitorami i myszkami gamingowymi. Z którymi konkretnie?
Jeżeli chodzi o wspierane myszki gamingowe, to na pewno mowa o takich modelach jak Steelseries Rival 3, Corsair Dark Core RGB Pro, Logitech G Pro X Superlight czy HyperX Pulsefire Haste oraz Razer DeathAdder V2 Pro. Pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie NVIDIA.
Jeżeli jednak chodzi o monitory, to lista ich jest nieco krótsza. Znajdują się na niej takie modele jak Acer Predator X38S, AOC AGON PRO 27″ G-SYNC ULTIMATE Gaming Monitor czy ALIENWARE 25 AW2521H. Wszystkie ekrany, które są wspierane przez NVIDIA Reflex, również znajdują się na stronie producenta.
Podsumowanie – NVIDIA Reflex w pigułce
Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu wiesz już, czym mniej więcej są opóźnienia systemowe w grach i dlaczego ich redukcja jest tak kluczowa dla graczy. NVIDIA Reflex to rewelacyjna i rewolucyjna technologia, która znacząco wpływa na jakość i komfort rozgrywki. Twórcy stale nad nią pracują i nieustannie powiększają listę wspieranych gier, myszek oraz monitorów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowości ze świata NVIDIA.
Jeżeli dręczą Cię jakieś pytania, to nie bój się skontaktować z naszą redakcją poprzez komentarz na stronie czy pocztę mailową. Posiadamy także profil na facebooku oraz instagramie – tam także możesz do nas dotrzeć! Korzystasz już z dobrodziejstw NVIDIA Reflex i chcesz podzielić się wrażeniami? Gorąco do tego zachęcamy!