
Spis treści
Z tego tekstu dowiesz się, jakie zalety wiążą się z korzystaniem z NVIDIA Broadcast i enkodera NVENC. Jeżeli stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie streamingu, zapamiętaj te dwie nazwy! Z pewnością zaoferują Ci wiele korzyści z ich użytkowania.
Streamowanie gier komputerowych może wiązać się z dodatkowym obciążeniem dla naszego peceta lub koniecznością posiadania specjalistycznych narzędzi (sprzęt audio, green screen etc.). NVIDIA, zdając sobie z tego sprawę, wyszła naprzeciw oczekiwaniom graczy, którzy lubią dzielić się swoimi dokonaniami w grach z publicznością – choć w zasadzie nie tylko im oczekiwaniom! Zobacz, jak duży wpływ na poprawę jakości streamingu mogą mieć enkoder NVENC oraz aplikacja NVIDIA Broadcast.
Czym jest enkoder NVENC?
Zacznijmy więc od podstaw, odpowiadając sobie na pytanie, czym jest enkoder i jakie jest jego zadanie. Nagrywając swoją rozgrywkę w danej grze, obraz, który zostaje zapisany, jest z reguły zbyt duży, by komfortowo móc go przesłać siecią do odbiorcy. Zadaniem enkodera jest zatem kompresja tego obrazu, poprzez zmniejszenie jego rozmiarów, co pozwala na sprawniejszy i szybszy przesył nagrania. Autorska technologia amerykańskiego producenta znana pod nazwą NVENC (NVIDIA Encoder) została więc opracowana w celu wyeliminowania opóźnień, które mają miejsce, gdy chcemy przesłać nagranie o dużej rozdzielczości.
NVENC ma jeszcze jedną, wielką przewagę nad innymi enkoderami. Jest enkoderem sprzętowym, co oznacza, że jego praca odciąża procesor. W jaki sposób? Otóż NVENC, który został wprowadzony wraz z premierą architektury Kepler (seria GeForce 600), przenosi ciężar enkodowania z CPU na GPU. Jedyny warunek, jaki musi być spełniony, to posiadanie karty graficznej od NVIDII zdolnej obsługiwać tę technologię. Co to daje? Unikamy dwóch całkiem sporych problemów: spadku wydajności w grze (procesor nie musi równocześnie zajmować się enkodowaniem i obsługą gry) oraz potencjalnej utraty jakości wideo. Co warte odnotowania, proces ten nie obciąża GPU – dlaczego? Karty NVIDII posiadają odrębne moduły, których wyłącznym zadaniem są obliczenia związane z enkodowaniem obrazu. Nie musisz się zatem obawiać, że wydajność generowania grafiki zostanie w jakiś sposób naruszona, nic takiego nie będzie mieć miejsca.

Enkodowane wideo musi być rzecz jasna dekodowane – narzędziem, które ma spełniać to zadanie, jest NVDEC (NVIDIA Video Decoder). NVENC i NVDEC uzupełniają się i współpracują w celu kompresji i dekompresji nagrania. Jak wspominałem, technologia NVENC nie jest czymś nowym, jednak przeszła całkiem długą drogę, która pozwoliła ją znacznie usprawnić. Dostępna obecnie siódma generacja enkodera dla architektury Ampere pozwoliła jeszcze bardziej zwiększyć wydajność i osiągnąć lepsze rezultaty.
Jaką przewagę daje NVENC?
Na pierwszy plan z pewnością wysuwa się odciążenie CPU. Proces enkodowania i dekodowania zostaje przeniesiony w całości na kartę graficzną (bez jakichkolwiek spadków wydajności generowanej grafiki, za sprawą układu w samej karcie, odpowiadającego za enkodowanie), co pozwala przeznaczyć moc obliczeniową procesora do operacji związanych ściśle z samą grą. Oba wspomniane procesy są niezwykle zasobożerne i taki zbieg jest zauważalny. Nie dość, że rośnie nam wydajność, to przy okazji spadają pewne niepożądane właściwości – chodzi tu o czas oraz zapotrzebowanie na prąd. Obliczenia wykonywane przez GPU związane z enkodowaniem nagrań biją na głowę CPU – przekłada się to również na mniejszy pobór prądu z zasilacza do wykonania tej samej operacji.
Sprawdź też: NVIDIA Studio – platforma dla kreatywnych twórców
Dedykowany enkoder NVIDII posiada obsługę w większości programów służących do enkodowania obrazu (jak np. OBS). Sprzętowy enkoder pozwala także na sporą oszczędność czasu w przypadku renderowania obrazu – różnice są bardziej niż zauważalne i osiągają poziomy rzędu kilku godzin! Praca z programami pokroju Adobe Premiere Pro staje się zatem znacznie sprawniejsza – renderowanie filmów za pomocą wyżej wspomnianego programu z pomoca enkoder NVENC to chyba najbardziej zauważalny przykład dominacji enkodowania sprzętowego, doceni to każdy, kto choć raz zmuszony był to robić. Jeśli zatem posiadasz mocną kartę graficzną i zajmujesz się streamingem – skorzystanie z dobrodziejstw NVENC będzie bardziej niż wskazane. Pozwoli to przede wszystkim uwolnić Twój procesor od skomplikowanych obliczeń i przenieść je na GPU, które radzi sobie z nimi wydajniej.
NVIDIA Broadcast – co to jest?
Kolejnym narzędziem od NVIDII, które będzie nieocenionym wsparciem przy strumieniowaniu obrazu, jest NVIDIA Broadcast – na czym jednak polega użyteczność tego programu? W najprostszych słowach jest to narzędzie, które ma umożliwić każdemu zainteresowanemu tworzenie profesjonalnych treści bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy. Jak dokładnie? Poprzez zastąpienie zaawansowanego (a tym samym także drogiego) sprzętu pokroju zestawu audio czy narzędzi obróbki obrazu.
Brzmi jak spełnienie snów każdego początkującego streamera? Tak też w rzeczywistości jest! NVIDIA Broadcast to zupełnie darmowe narzędzie, które wykrzesa znacznie więcej z Twojego zwykłego mikrofonu i kamery. Schemat działania opiera się na użyciu specjalnie zaprojektowanej sztucznej inteligencji, której głównym celem jest poprawa jakości oferowanych przez Ciebie transmisji na żywo lub wideorozmów. NVIDIA Broadcast nie jest narzędziem o ograniczonym przeznaczeniu – z dobrodziejstw aplikacji mogą skorzystać nie tylko gracze. Z racji, że oprogramowanie jest kompatybilne z większością programów do wideokonferencji (jak np. Skype). NVIDIA Broadcast można zatem traktować jako uniwersalny sposób na poprawę jakości udostępnianego lub nagrywanego przez nas obrazu.

Jedyne, czego potrzebujesz, by móc zacząć korzystać z tej aplikacji, to posiadanie odpowiedniej karty graficznej. Jeżeli spełniasz te wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć strumieniować jak profesjonalista. Z aplikacją NVIDIA Broadcast jest to jak najbardziej możliwe. Dodatkowo, co warto nadmienić, nie musisz nawet jej ściągać (choć istnieje taka możliwość). Część aplikacji, takich jak Discord, OBS, Zoom, Slack czy Skype posiada wbudowaną sekcję NVIDII Broadcast w ustawieniach. Oznacza to, że nie musisz ściągać dodatkowego programu, instalować go i konfigurować – wszystko przebiega szybko, bez zbędnego przedłużania.
Najważniejsze funkcje oferowane przez NVIDIA Broadcast
Wykorzystanie zasobów GPU pozwala polepszyć jakość transmisji na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest poprawa jakości głosu, poprzez usunięcie praktycznie większości niechcianych dźwięków: szumu, echa, pogłosu, dźwięku klawiatury etc. Odbywa się to przy wykorzystaniu poprawionej wersji RTX Voice. Narzędzie to opiera swoje działanie o sztuczną inteligencję, która aktywnie usuwa wszelkie niepożądane hałasy docierające do Twojego mikrofonu. Co ważniejsze, aplikacja radzi sobie świetnie nawet z ciągłym hałasem (jak np. grająca muzyka), dzięki czemu jakość Twoich nagrań/transmisji staje się lepsza, a głos pozostaje niezakłócony.
Innym udogodnieniem jest możliwość swobodnego ustawiania i modyfikacji wirtualnego tła. Niezależnie, czy streamujesz, czy uczestniczysz w konferencji, być może chcesz w jakiś sposób zamaskować tło, które znajduje się za Tobą. To żaden problem dla aplikacji – NVIDIA Broadcast umożliwi Ci rozmazanie tła, zamianę go na obraz, który sam możesz wybrać lub zindywidualizowanie go poprzez dodanie różnych efektów. To wszystko jest w zasięgu ręki, bez konieczności posiadania green screena czy specjalistycznego oświetlenia. Możliwości jest wiele i w zasadzie jedyne, co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia.
Sprawdź też: NVIDIA Reflex – co to jest i jak działa? Jak zmniejszyć opóźnienia w grach?
Świetnym rozwiązaniem jest także oferowana tu funkcja automatycznego dostosowania obrazu. SI sprzężona z NVIDIA Broadcast odpowiada także za śledzenie Twoich ruchów. Oznacza to, że obraz będzie za Tobą podążał, skupiając się na Tobie, o ile pozostaniesz w polu widzenia kamery. To trochę tak, jakbyś posiadał własnego kamerzystę, który nagrywając Cię, zadba o to, abyś był w centrum akcji. Obraz może być także powiększany, co umożliwi dokonywanie zbliżeń, które podniosą jakość całego nagrania/strumienia.
Jak widać, trzy główne funkcje oferowane przez NVIDIA Broadcast to całkiem przydatne narzędzia. Ich obecność realnie przekłada się na poprawę doznań audiowizualnych, które płyną z Twoich transmisji. Gorąco polecamy do przekonania się, jeżeli nie mieliście jeszcze możliwości, jak bardzo NVIDIA Broadcast wpływa na jakość audio-wideo.
Sprzęt kompatybilny z NVENC i NVIDIA Broadcast
NVENC oficjalnie zadebiutował 10 lat temu, wraz z premierą kart graficznych GeForce serii 600. Enkoder ewoluował wraz z kolejnymi generacjami kart graficznych od NVIDII – obecnie dostępna jest jego siódma generacja dla kart graficznych opartych o architekturę Ampere. Zatem wszystko, czego potrzebujesz, to karta graficzna, która zdolna będzie do enkodowania obrazu. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest posiadanie najnowszej serii GPU, choć najlepsze efekty pracy enkodera będą widoczne właśnie na niej.

NVIDIA Broadcast również nie jest ograniczona do GPU z architekturą Ampere. Według zapewnień producenta program współpracuje z każdą kartą GeForce RTX, Quadro RTX lub TITAN RTX. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku enkodera, otóż posiadanie karty z serii RTX 30 skutkuje lepszą jakością i większym spektrum oferowanych możliwości – wpływ na to mają rdzenie Tensor oraz ogólne poprawki optymalizujące pracę oprogramowania.
NVIDIA Broadcast i NVENC – idealne dla każdego streamera
Dla każdego streamera – i nie tylko! Nie musisz być graczem, aby móc cieszyć się funkcjami oferowanymi przez enkoder NVENC oraz NVIDIA Broadcast. Jeżeli spełniasz wymagania sprzętowe, funkcje oferowane przez oba narzędzia sprawdzą się także w trakcie wideokonferencji w pracy, nauki zdalnej czy zwykłej, niezobowiązującej rozmowy ze znajomymi na odległość. Polepszenie obrazu, dźwięku, zastosowanie efektów – z pewnością docenicie wszystkie te usprawnienia.
Natomiast gracze, którzy zajmują się strumieniowaniem, nie mogą przejść obojętnie obok enkodera NVENC i jego udogodnień. Odciążenie procesora od żmudnych obliczeń związanych z kompresją obrazu pozwoli mu skupić się na ważniejszych sprawach z punktu widzenia każdego gamera, czyli obliczeniach związanych z grą. Większa moc obliczeniowa pozwoli na poprawę jakości rozgrywki i zapewnienie jej płynności. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać!
Sprawdź też: NVIDIA Ampere – wszystko o kartach graficznych GeForce RTX 3000
Źródło wszystkich zdjęć użytych w tekście: nvidia.com