nvidia ampere

Technologia

18.08.2022 11:10

NVIDIA Ampere – wszystko o kartach graficznych GeForce RTX 3000

Komputery Podzespoły
29
0
0
29
0

NVIDIA Ampere to mikroarchitektura kart graficznych z rodziny GeForce RTX 3000. Czym się charakteryzuje NVIDIA Ampere i które GeForce RTX ją posiadają? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

NVIDIA Ampere – co to jest? Najważniejsze informacje

NVIDIA posiada obszerne doświadczenie w produkcji kart graficznych. Lata praktyki doprowadziły do sytuacji, w której konsumenci mają możliwość doświadczyć najnowszej mikroarchitektury stworzonej przez „zielonych” – mowa o NVIDIA Ampere. Co to oznacza i w jaki sposób wpływa na wydajność kart graficznych?

NVIDIA Ampere, najprościej tłumacząc, jest najnowszą architekturą procesorów graficznych zbudowaną z 54 miliardów tranzystorów, które umieszczono w minimalistycznej obudowie. Ampere zostało następcą poprzednich mikroarchitektur – Volta i Turing. Obecnie wszystkie karty graficzne GeForce RTX serii 30 są zbudowane w oparciu o NVIDIA Ampere.

NVIDIA Ampere
NVIDIA Ampere zastąpiła poprzednie mikroarchitektury | źródło: nvidia.com

Nazwa najnowszej architektury procesora graficznego pochodzi od francuskiego matematyka André-Marie Ampère’a. Karty NVIDIA RTX 3000 charakteryzują się lepszą i wyższą responsywnością oraz wydajnością od poprzedniej generacji mikroarchitektury, przy jednoczesnym, niższym zużyciu prądu. NVIDIA Ampere to nie tylko druga generacja RTX, to także nowa siła napędowa dla NVIDIA A100 – kart graficznych wykorzystywanych w ogromnych centrach danych.

NVIDIA Ampere – premiera

Następca architektury Volta i Turing został oficjalnie zapowiedziany 14 maja 2020 roku. To wydarzenie wywołało spory szum w mediach ze względu na całkiem duże obietnice ze strony NVIDII. Premiera nastąpiła 1 września 2020 roku, kiedy zaprezentowano pierwsze karty graficzne GeForce 30. Najpopularniejszy model NVIDIA GeForce RTX 3080 miał premierę 17 września.

Sprawdź też: GeForce NOW, czyli granie w chmurze według NVIDIA

Mocniejszy egzemplarz NVIDIA GeForce RTX 3090 doczekał się premiery w dniu 24 września, natomiast RTX 3070 został wprowadzony na rynek dopiero 29 października ze względu na ogromne zainteresowanie. NVIDIA przesunęła datę premiery, aby zapewnić większą liczbę kart graficznych w momencie uruchomienia sprzedaży. NVIDIA RTX 3070 zastąpiła poprzednika RTX 2070, choć jej parametry są na tyle mocne, że mogłaby być nową generacją RTX 2080 Ti.

Karty graficzne z NVIDIA Ampere – lista modeli

NVIDIA Ampere znalazła się nie tylko w drugiej generacji kart RTX. Ta mikroarchitektura została wykorzystana w kartach graficznych umieszczanych w stacjach roboczych (zwane NVIDIA Quadro). Sprzęt wykorzystywany w centrach danych także wykorzystuje Ampere. Poniżej znajdziesz wszystkie modele kart graficznych wyposażonych w najnowszą architekturę procesora graficznego.

GeForce RTX

 • GeForce RTX 3050
 • GeForce RTX 3050 Ti 
 • GeForce RTX 3050 
 • GeForce RTX 3060 
 • GeForce RTX 3060 Ti
 • GeForce RTX 3070 
 • GeForce RTX 3070 Ti
 • GeForce RTX 3080
 • GeForce RTX 3080 12GB
 • GeForce RTX 3080 Ti
 • GeForce RTX 3090
 • GeForce RTX 3090 Ti

NVIDIA Quadro (stacje robocze)

 • RTX A2000 (mobile) 
 • RTX A3000 (mobile)
 • RTX A4000 (mobile) 
 • RTX A5000 (mobile) 
 • RTX A2000 
 • RTX A4000 
 • RTX A4500 
 • RTX A5000 
 • RTX A6000 

NVIDIA Tesla (centra danych)

 • Nvidia A2
 • Nvidia A10
 • Nvidia A16
 • Nvidia A30 
 • Nvidia A40 
 • Nvidia A100 
 • Nvidia A100 80GB 

NVIDIA Ampere – specyfikacja kart graficznych

Karty graficzne z najnowszą mikroarchitekturą wyróżniają się szybszymi i mocniejszymi parametrami od pierwszej generacji RTX. Pełną specyfikację możesz znaleźć na stronie NVIDIA. Alternatywnie możesz szybko porównać poszczególne modele kart graficznych, spoglądając na grafikę poniżej. 

Najsłabszą kartą z architekturą Ampere jest GeForce RTX 3050, która charakteryzuje się obecnością 2560 rdzeni CUDA, a także 8 GB pamięci GDDR6. To niewątpliwie najtańszy model, który jest ciekawą alternatywą dla osób pragnących złożyć nowy komputer do gier.

nvidia ampere specyfikacja
Specyfikacje kart graficznych serii 30 prezentują się dobrze

Karta graficzna GeForce RTX 3060 znacznie różni się specyfikacją od poprzednika, ponieważ rdzeni CUDA otrzymujemy aż 3584, a ilość pamięci to aż 12 GB GDDR6. GeForce RTX 3060 to świetna karta graficzna do gier, ale także do innych zadań np. montażu filmów.

Bezkompromisową kartą z architekturą NVIDIA Ampere jest GeForce RTX 3090 oraz RTX 3090 Ti. Standardowa wersja posiada 10 496 rdzeni CUDA, natomiast Ti ma ich niewiele więcej, bo 10 752. Jednak GeForce RTX 3090 Ti słynie z o wiele większej częstotliwości taktowania procesora graficznego sięgającej nawet 1,86 GHz, a to parametr powodujący, że 3090 Ti jest liderem wydajności. Zarówno wariant mocniejszy, jak i standardowy posiadają po 24 GB pamięci GDDR6X.

Wydajność kart GeForce RTX

NVIDIA Ampere zapewnia znacznie lepszą wydajność nowej generacji kart z Ray Tracingiem. NVIDIA zawsze miała na uwadze graczy oraz osoby, które wymagają nienagannej wydajności w swoich stacjach roboczych. Ampere w porównaniu do poprzedniej architektury Turing ma praktycznie podwójną moc przetwarzania.

Teraflopy to jednostka mocy obliczeniowej, którą definiuje się wydajność kart graficznych. GeForce RTX 3080 dzięki wykorzystaniu procesora graficznego GA102 zapewnia dwukrotnie wyższą moc od poprzedniej generacji – RTX 2080. Dla przykładu, moc rdzeni tensor w architekturze Turing sięgała 89 teraflopów. Z kolei Ampere osiągnęło 238 teraflopów, to duża różnica.

Sprawdź też: NVIDIA Reflex – co to jest i jak działa? Jak zmniejszyć opóźnienia w grach?

Karty GeForce RTX wyróżniają się obecnością rdzeni RT. Poprzednia architektura osiągała wynik 34 RT-TFLOPS, gdzie Ampere oferuje ich aż 58. Jest to dość duża i zauważalna różnica pomiędzy dwoma generacjami. Liczbą rdzeni CUDA także seria RTX 30 wyparła poprzedników na architekturze Turing. Porównując – GeForce RTX 2080 Ti posiada 4352 rdzeni, gdzie RTX 3060 Ti ma ich 4864, a to miażdżąca przewaga. 

GeForce RTX – ceny kart graficznych

Ceny kart graficznych z architekturą Ampere w pierwotnych założeniach nie miały być wygórowane, lecz dynamiczna sytuacja na rynku doprowadziła do braków magazynowych, a w konsekwencji dużego wzrostu cen. Oficjalnie NVIDIA GeForce RTX 3080 powinna kosztować ok. 3200 zł, lecz obecnie ceny tej karty graficznej sięgają nawet ponad 5 tysięcy złotych.

Karty RTX serii 30 w założeniach nawet miały być tańsze od serii 20, ale niestety plany pokrzyżowała obecna sytuacja na technologicznym rynku. GeForce RTX 3050 to wydatek rzędu niecałych 2 tysięcy złotych i to ciekawa propozycja na aktualne czasy. Jeżeli oczekujemy wyższej wydajności, możemy rozważyć zakup RTX 3060, którego upolujemy w okolicy 2500 zł. Mniej wymagającym graczom wystarczy GeForce RTX 3060 lub 3070, natomiast pozostali konsumenci odnajdą się w modelach RTX 3080, 3090.

Sprawdź też: Najlepsza karta graficzna – czy RTX 4090 będzie miał jakąś konkurencję?

Poszczególne modele kart graficznych są dedykowane pod wybrane rozdzielczości. Jeżeli posiadasz monitor o rozdzielczości 4K lub 8K i pragniesz grać komfortowo, jedynym wyborem będzie GeForce RTX 3090. Dla graczy w 4K powinna wystarczyć karta GeForce RTX 3080 lub RTX 3080 Ti. Analogicznie jak reszta, GeForce RTX 3070 nada się do grania w 1440p, natomiast RTX 3060 obsłuży z lekkością rozdzielczość FullHD. 

Ceny tych kart graficznych są dosyć ruchome i trudno jednoznacznie określić, za jaką kwotę możemy je kupić. W momencie pisania tego artykułu sytuacja na rynku wydaje się poprawiać, a ceny powoli maleją. Zakup najnowszej karty RTX serii 30 to wydatek od ok. 2 tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy.

Zalety kart GeForce RTX – Ray Tracing i DLSS

NVIDIA, wydając karty graficzne GeForce RTX, zasłynęła z obecności dwóch technologii, które kompletnie zmieniają odczucia podczas grania. Najważniejszymi zaletami podczas wyboru kart NVIDIA Ampere jest obecność sprzętowego wsparcia Ray Tracingu i DLSS. Co to dokładnie oznacza? Scrolluj dalej.

Ray Tracing to nic innego jak technika generowania realistycznych obrazów opierająca się na analizowaniu promieni, które trafiają do gracza. NVIDIA Ampere to mikroarchitektura wyposażona w rdzenie RT drugiej generacji gwarantujące maksymalną wydajność Ray Tracingu. RTX zapewnia świetne oświetlenie w grach, powodując głębokie uczucie immersji – to coś, o czym marzy każdy gracz.

DLSS jest techniką renderingu polegającą na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Karty graficzne RTX są wyposażone w rdzenie Tensor, które zwiększają wydajność graficzną. Gracz otrzymuje obraz o wiele płynniejszy przy jednoczesnym zachowaniu jego ostrości. Takie gry jak Cyberpunk 2077, Minecraft z RTX dla Windows 10, Dying Light 2 oraz Marvel’s Guardians of The Galaxy to przykładowe tytuły, które warto zobaczyć przy włączonym Ray Tracingu!

Kolejną zaletą wyboru karty graficznej od NVIDII jest dostępność dodatkowego oprogramowania pozwalające na np. streamowanie gier. NVIDIA Broadcast dzięki enkodowaniu z wykorzystaniem najnowszej architektury, powoduje, że obraz staje się płynniejszy, ostrzejszy, bez żadnych zakłóceń. Rdzenie Tensor podczas streamingu odciążają nasz komputer, przynosząc realne uczucie lekkości prowadzenia transmisji z grania. NVIDIA Broadcast to także całe zaplecze dodatkowych funkcji jak np. wycinanie naszej osoby z pozostałego tła

Co więcej, karty NVIDIA GeForce RTX to także większa responsywność i wydajność w programach profesjonalnych służących np. do montażu filmów. Wykorzystanie rdzeni CUDA nie tylko przyspiesza proces renderowania, ale także odciąża znacznie procesor podczas wykonywania pracy. NVIDIA to świetny wybór do grania i niecodziennych wyzwań.

Sprawdź też: PC z i9-12900KS i RTX 3090Ti na moreleTV

Volta i Turing – poprzednie mikroarchitektury NVIDII

Volta była pierwszą mikroarchitekturą od NVIDII, która otrzymała rdzenie Tensor, odpowiadające za poprawę płynności gier. Do tego momentu tym zadaniem zajmowały się rdzenie CUDA. Karty graficzne zostały wprowadzone 7 grudnia 2017 roku, choć ta architektura nie utrzymała się nad wyraz długo na rynku.

Nvidia VOLTA
TITAN X była jedną z lepszych kart z architekturą NVIDIA Volta

Turing został następcą Volty już w sierpniu 2018 roku, a jego sukces był znacznie bardziej spektakularny za sprawą wprowadzenia kart RTX serii 20. Przed kartami konsumenckimi ogłoszono sprzęt do stacji roboczych – Quadro RTX. Największą różnicą w porównaniu do poprzedniej mikroarchitektury było wprowadzenie rdzeni RT, które zagwarantowały piękny obraz w grach.

Ta seria kart graficznych zawojowała na rynku ze względu na połączenie świetnej wydajności (obecność rdzeni Tensor) wraz z genialnym oświetleniem (RTX). Procesor graficzny TU102, stosowany w tych kartach, zawiera 18,6 miliarda tranzystorów. Nowością jest zastosowanie szybszej pamięci GDDR6 od Samsung Electronics, w porównaniu do poprzednich generacji.  

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

RTX 4000 – co wiemy, co będzie dalej?

Nvidia z pewnością pracuje nad kolejną generacją kart graficznych, choć oficjalnych danych w sumie jest niewiele – przynajmniej na ten moment. Wedle doniesień w Internecie następcą Nvidia Ampere będzie Lovelace i (lub) Blackwell oraz Hopper. Informacje ujrzały światło dzienne za pośrednictwem ataku hakerskiego na serwery Nvidii.

Na podstawie parametrów, które wyciekły, możemy się spodziewać, że układów będzie ponownie kilka i przyjmą one nazwę AD102, AD103, AD104, AD106 oraz AD107. Wysoce prawdopodobne jest, że konsumenci otrzymają karty graficzne z 12 lub 24 GB pamięci. Zapewne Nvidia przebije swoją obecną architekturę, a klienci mogą wyczekiwać znacznie większej wydajności od najnowszych kart.

W dalszym ciągu należy jednak pamiętać, że nie mamy potwierdzonych, oficjalnych informacji. Jeżeli zwrócimy uwagę na poprzednie kroki producenta, możemy być pewni, że kolejna generacja mikroarchitektury będzie następnym kamieniem milowym w gamingu.

Czy posiadasz kartę Nvidia GeForce RTX? Jeśli tak, jakie są Twoje wrażenia? Daj znać w komentarzach. 

Sprawdź też: Co to jest NVIDIA GeForce Experience? Najważniejsze informacje

29
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *