1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. GeForce NOW – jak działa granie w chmurze od Nvidii? Wszystko na temat GeForce NOW

Technologia

23.09.2021 14:56

GeForce NOW – jak działa granie w chmurze od Nvidii? Wszystko na temat GeForce NOW

Gry Nauka
8
1
0
8
1

GeForce NOW to platforma do streamingu gier opracowana przez znaną z układów GPU Nvidię. W obliczu stale rosnących cen kart graficznych i coraz bardziej wymagających tytułów strumieniowanie może stanowić nową, przystępniejszą jakość w gamingu.

GeForce NOW – co to jest?

Cloud gamingowa usługa GeForce NOW umożliwia wysokiej jakości streaming gier komputerowych, niezależnie od parametrów posiadanego sprzętu – przesyłanie danych wybranego tytułu odbywa się bezpośrednio na ekran laptopa, telewizora czy telefonu. Korzystanie z funkcji NOW jest możliwe zarówno poprzez dedykowaną aplikację, jak i z poziomu przeglądarek Chrome oraz Safari. Podobnie jak w przypadku popularnych serwisów streamingowych z serialami, korzystanie z GeForce NOW możliwe jest dzięki comiesięcznej subskrypcji.

geforce now

Laptop gamingowy z GeForce już niepotrzebny – jak działa streaming gier?

Dzięki temu, że informacje przetwarza globalna sieć serwerów, nie musisz pobierać gier na komputer – wszystkie wspierane tytuły są instalowane i uruchamiane z serwerów Nvidii. Zamiast przechowywać dane na dysku docelowego urządzenia, GeForce NOW oferuje użytkownikom dostęp do „wirtualnego komputera”, do którego mogą oni dodawać gry ze swoich osobistych bibliotek sklepów cyfrowych. Dzięki temu gracze nie muszą kupować osobnych, nowych egzemplarzy przeznaczonych specjalnie do streamingu – jeśli posiadają konto GeForce NOW, mogą zsynchronizować swoją kolekcję np. ze Steama z usługą i grać „w cokolwiek na czymkolwiek”. Taki model umożliwia całkowitą rezygnację z kosztownego sprzętu dedykowanego grom na rzecz np. laptopa biurowego, wymagającego jedynie szybkiego i stabilnego połączenia internetowego.

Zobacz: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000

Wymagania sprzętowe GeForce NOW

Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić potencjalny posiadacz usługi GeForce NOW jest szerokopasmowe łącze internetowe o prędkości: 15 Mbps dla odtwarzania 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 720p lub 25 Mbps w przypadku chęci grania w rozdzielczości 1080p. W obu przypadkach połączenie powinno być preferowalnie przewodowe lub obsługiwane przez router o paśmie Wi-Fi 5 GHz. Choć główną zaletą grania w chmurze jest brak konieczności posiadania zaawansowanego sprzętu, to dla poprawnego i płynnego streamingu potrzebny będzie komputer spełniający poniższe parametry:

 • System Windows 7 lub nowszy w wersji 64-bitowej / System macOS w wersji 10.10 lub nowszej;
 • Dwurdzeniowy procesor oparty o architekturę x86 z częstotliwością taktowania 2.0 GHz lub lepszy;
 • 4 GB lub więcej pamięci RAM;
 • GPU zapewniające obsługę DirectX 11 (karty graficzne z linii NVIDIA GeForce z serii 600, AMD Radeon HD z serii 3000, Intel HD Graphics z serii 2000 lub nowsze).
Wymagania sprzętowe Geforce NOW
Źródło: benchmark.pl

W przypadku smartfonów i tabletów usługa jest dostępna na urządzeniach wyposażonych w:

 • System Android 5.0 (L) / iPhone z systemem iOS od 14.2 w górę / iPad z systemem iPadOS 14 lub nowszym;
 • 2 GB lub więcej pamięci RAM;
 • Wsparcie dla bibliotek OpenGL od wersji ES3.2.

Powyższe wymagania obejmują zarówno streaming z aplikacji natywnej, jak i z przeglądarek Chrome oraz Safari.

Urządzenia, na których skorzystamy z GeForce NOW

Oprócz komputerów osobistych oraz smartfonów z rodziny Androida oraz iOSa GeForce NOW umożliwia streaming gier również przez telewizory SMART lub przystawkę streamującą typu smartbox z zainstalowanym systemem Android TV. Taką przystawką jest np. dedykowane usłudze GeForce urządzenie Nvidia SHIELD. Spośród standardowych produktów tego typu wyróżnia się wbudowanym Chromecastem, który umożliwia strumieniowanie obrazu pomiędzy urządzeniami połączonymi tą samą siecią Wi-Fi, wsparciem technologii Dolby Atmos oraz Vision, wzmocnionym przez sztuczną inteligencję skalowaniem obrazu, a także funkcją GameStream. Ta ostatnia wprowadza dodatkową funkcjonalność streamingu pomiędzy telewizorem z SHIELD a komputerem wyposażonym w kartę graficzną z serii GeForce GTX.

Usługa od NVIDII na telewizorze
Źródło: hdtvpolska.com

GeForce NOW za darmo? Cennik usługi

W przeciwieństwie do analogicznego Google Stadia GeForce NOW ma w swoim cenniku przewidziany plan bezpłatny. Pozwala on na jedną, godzinną sesję gry w ciągu doby oraz standardowy czas oczekiwania w kolejkach serwerów. Z kolei płatny plan Priority, którego cena wynosi 49 zł za miesiąc lub 490 zł za cały rok, gwarantuje priorytetowy dostęp do usługi oraz maksymalnie sześciogodzinny czas gry. Oprócz tego dla subskrybentów Priority udostępniono również wsparcie technologii graficznej RTX, wykorzystanej w wybranych tytułach. Umożliwia ona grę ze wsparciem dla ray tracingu, czyli wiernej symulacji fizyki promieni światła oraz Deep Learning Super Sampling – technologii opartej na sieci neuronowej, która zwiększa liczbę FPS-ów, zapewniając lepszą jakość obrazu.

Geforce Now - cennik
Źródło: tabletowo.pl

Cyberpunk 2077 i darmowe gry z Epic Games – w co można grać na GeForce NOW

Usługa jest aktualnie kompatybilna z serwerami platform Epic Games, polskiego Good Old Games od CD Projektu, Origin od Electronic Arts, Steam oraz Ubisoft Connect. Oprócz tego co czwartek dodawany jest nowy zestaw tytułów, a spośród pozycji free-to-play do dyspozycji graczy oddanych zostało już ponad 80 gier, w tym Fortnite, Apex Legends, Counter-Strike: Global Offensive czy Destiny 2.

Cyberpunk 2077

Wysokie wymagania sprzętowe i optymalizacyjne bolączki, które towarzyszyły premierze polskiego Cyberpunka 2077 uczyniły z niego doskonały tytuł do wypróbowania możliwości grania w chmurze – wizyta w Night City wymaga dosyć sporej mocy obliczeniowej, zwłaszcza jeśli mowa o zaawansowanych ustawieniach ray-tracingu, takich jak ambient occlusion czy diffuse illumination.

Yoku’s Island Express

Synchronizacja usługi GeForce NOW ze sklepem Epic Games to świetna okazja do regularnego poszerzania swojej kolekcji gier – darmowe, wypuszczane cotygodniowo tytuły, po dodaniu ich na stronie sklepu zostają przypisane do konta użytkownika już na zawsze. Jedną z takich gier było dostępne do 9 września Yoku’s Island Express. Gra stanowi interesującą mieszankę platformówki, gry przygodowej i znanego z salonów z automatami flippera. Jako żuczek-listonosz Yoku gracz przemierza ręcznie rysowane zakątki wyspy Mokumana, odbijając się od przeszkód terenowych i rozwiązując zagadki środowiskowe.

Life Is Strange: True Colors

Czy dostępna w przypadku bezpłatnego planu GeForce Now godzinna sesja to nie za mało na satysfakcjonującą rozgrywkę? W przypadku gier takich jak wyczekiwana kontynuacja serii przygodówek Life Is Strange okazuje się, że to aż nadto. Epizodyczny charakter gry, która podobnie jak seriale dzieli się na sezony i odcinki, sprzyja krótszym sesjom. W ich trakcie gracz, zamiast próbować po raz n-ty przejść trudniejszy poziom, może w pełni skupić się na malowniczym świecie przedstawionym oraz fabule pełnej intryg i barwnych postaci.

GeForce NOW – skąd pobrać?

Usługa, oprócz wsparcia dla przeglądarek Chrome i Safari, posiada dedykowane aplikacje zarówno dla komputerów PC z Windowsem, jak i dla MAC OS. Wersje dla telefonów i tabletów wyposażonych w system Android, a także dla kompatybilnych SMART TV oraz telewizorów z systemem Android TV dostępne są w sklepie Google Play. Należy pamiętać, że mobilne urządzenia z rodziny Apple, ze względu na dosyć surową politykę kontroli tego, co pojawia się w AppStore, pozbawione są osobnego software’u do obsługi GeForce NOW – na iPhonie i iPadzie gra jest możliwa wyłącznie przez przeglądarkę.

Link do pobrania: https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce-now/download/

Google Stadia vs GeForce NOW – kto ma lepszy streaming

Główną przewagą GeForce Now nad Google Stadia jest synchronizacja konta użytkownika z bibliotekami cyfrowych sklepów z grami. Dzięki temu gracze nie muszą kupować osobnych, dedykowanych streamingowi egzemplarzy gier, a jedynie łączą swoje konto GeForce z kompatybilną platformą dystrybucji i zapisaną na niej osobistą kolekcją tytułów. W przypadku Stadii korzystanie z podstawowej wersji usługi jest darmowe, ale nie gwarantuje dostępu do żadnej z gier – platforma posiada swój osobny sklep i nie oferuje kompatybilności z pozostałymi usługami dystrybucji pokroju Steama czy Epic Games. Stale powiększający się zestaw darmowych tytułów jest zarezerwowany dla tych użytkowników, którzy zdecydują się na wybór płatnego planu pod nazwą Stadia Pro. Kosztuje on 39 zł za miesiąc subskrypcji i gwarantuje dostęp do biblioteki gier, wśród których znalazły się tytuły takie jak łączący slasher z RPG Darksiders II, będąca multiplayerowym survivalem 2D Terraria czy kompletny, pierwszy sezon Hitmana od Square Enix. Oprócz tego w ramach abonamentu Pro przewidziano również atrakcyjne rabaty na gry ze sklepu Stadii. Usługa, w przeciwieństwie do GeForce NOW, nie ogranicza czasu gry, a także ma mniejsze wymogi wobec połączenia internetowego (tutaj jest to 10 Mbps), jednak konieczność budowania kolekcji gier od nowa może być dosyć uciążliwa.

Google Stadia vs GeForce NOW
Źródło: goglestadiapc.com

Choć cloud gaming na publiczną, komercyjną skalę dopiero raczkuje, to już wydaje się wprowadzać rozwiązania, które na stałe zagoszczą wśród sposobów, w jakie obecnie gra się w gry komputerowe. Wygoda, brak zmartwień o wystarczalność aktualnego sprzętu i możliwość grania wszędzie, pod warunkiem posiadania stabilnego łącza internetowego sprawiają, że obecny kryzys na rynku kart graficznych może w przyszłości całkowicie obejść graczy – grupę, która paradoksalnie kupuje tego typu urządzeń najwięcej.

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.