
Spis treści
GeForce Experience. Brzmi jak kolejne sterowniki NVIDIA do karty graficznej, o które krzyczy instalator, gdy Ty już odliczasz sekundy, by odpalić wyczekiwaną grę. Czy w tym przypadku może ona poczekać „jeszcze chwilkę?”
NVIDIA GeForce Experience — co to jest?
GeForce Experience to faktycznie zestaw sterowników do kart graficznych NVIDIA. Jednak, zwłaszcza jeśli grasz online lub chcesz zapisać swoje niesamowite wspomnienia z rozgrywki single player, sterowniki te, a właściwie cała aplikacja, której sterowniki są małą częścią, mogą oferować więcej, niż tylko zmianę rozdzielczości.
Możliwości NVIDIA GeForce Experience
Jakie więc funkcje oferuje rzeczona aplikacja? Od klasycznej, lecz ciekawie rozwiązanej optymalizacji ustawień graficznych czy wpływu na końcowe parametry obrazu, do niespodzianek, jak ekskluzywne łatki prosto od współpracujących z NVIDIA twórców czy szereg narzędzi pozwalających przechwytywać i zapisywać obraz wysokiej jakości wprost z gry. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie z wymienionych poniżej funkcji.
Sprawdź też: Ray tracing – co to jest? Sprawdzamy, co nam daje ray tracing w grach
ShadowPlay
ShadowPlay to funkcja, która przypadnie do gustu streamerom i osobom lubiącym dzielić się swoją rozgrywką. Lub po prostu tym lubiącym zapisywać screenshoty lub nagrania i wracać samemu do tych najbardziej emocjonujących czy pamiętnych wydarzeń w ulubionej grze.
Dzięki tej nakładce możliwy jest streaming rozgrywki na żywo przez znane platformy typu YouTube, Twitch czy Facebook lub udostępnianie stworzonych wcześniej nagrań. Same nagrania można tworzyć z wykorzystaniem dostępnych ustawień wpływających na jakość materiału, dodatkowe elementy widocznie na ekranie, czy sposób i czas jego przechwytywania.
Wszystko w tle, przez dostęp z wygodnej nakładki, a co najważniejsze, bez obciążania innych zasobów komputera, co pozytywnie wpływa na płynności rozgrywki.

Highlights
Highlights to uzupełnienie funkcji ShadowPlay. Pozwala ono na automatyczne tworzenie i zapisywanie nagrań podczas najbardziej emocjonujących, ale i ulotnych momentów gry. Takich jak, chociażby, widowiskowa eliminacja przeciwnika w ostatnich sekundach partyjki w ulubioną strzelankę online.
Game Ready
Funkcja pozwalająca być na bieżąco ze wszystkimi sterownikami, zarówno do kart graficznych GeForce, jak i specjalnie pod nich zoptymalizowanych gier.
Game Ready pozwala na automatyczne, lub ręczne ściąganie aktualizacji pozwalających osiągnąć czasem zauważalną poprawę wydajności w ogrywanych tytułach, zwłaszcza tych od dużych studiów developerskich, którzy współpracują bezpośrednio z firmą NVIDIA.
Ansel
Coś dla miłośników screenshotów z gier. Ansel pozwala przechwytywać scen tak, aby jak najlepiej oddać ich piękno.
Inaczej, niż przy zwykłym zrzucie ekranu mamy tu do czynienia z niejako dodaniem trybu fotograficznego do każdej wspieranej gry. Dowolnie poruszamy kamerą, mając wpływ na rozdzielczość zdjęcia (także z obsługą tych najwyższych wartości i niecodziennym trybów wyświetlania), czy zakres przechwytywanego obrazu z opcjami takimi jak tworzenie panoram, czy zdjęć 360°.
Dostępne są również przeróżne filtry, a także możliwe jest lepsze oddanie efektów HDR czy, dzięki kartom GeForce RTX i funkcji Ansel RTX, generowanego w czasie rzeczywistym ray tracingu.
Sprawdź też: GeForce NOW – jak działa granie w chmurze od Nvidii? Wszystko na temat GeForce NOW
Optymalizacja
Jedna z ciekawszych funkcji i zapewne najbardziej przydatna dla każdego pececiarza. Chyba każdy jest już przyzwyczajony do zestawiania swojej konfiguracji blaszaka z tymi minimalnymi/zalecanymi przez producenta. Następnie przy pierwszym odpaleniu gry, zamiast od razu zanurzyć się w rozgrywkę, sprawdzamy, na jakie ustawienia grafiki możemy sobie pozwolić.
Dzięki dostępnej opcji optymalizacji gier GeForce Experience zrobi to za nas. Z wykorzystaniem chmury obliczeniowej Nvidii i jej dostępu do analizy danych wydajności z tysięcy podzespołów i konfiguracji zaproponowane zostaną te najbardziej optymalne dla akurat dostępnego sprzętu. Pozwala to zaoszczędzić masę czasu i uzyskać najlepsze możliwe rezultaty.
FreeStyle
W wielu grach, zwłaszcza oldschoolowych platformówkach, w ramach nagród gracz otrzymywał dostęp do rozmaitych filtrów wpływających na obraz w grze i dodających ciekawe efekty. FreeStyle pozwala osiągnąć to w każdym tytule.
Funkcja ta umożliwia tworzenie i nakładanie filtrów na wyświetlany w grze obraz w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji jest szereg parametrów i gotowych modyfikacji znanych z programów graficznych. Tryb czerni i bieli z podbitym kontrastem? A może nastrojowa sepia z efektem ziarna dla nutki nostalgii? Kolejne przejście ulubionej gry nie musi wyglądać tak samo.
Sprawdź też: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000
Inne
Ciekawa dla posiadaczy Nvidia Shield i kart GeForce GTX i wyżej może być opcja przesyłania obrazu z komputera wprost na podłączony do urządzenia ekran. Dzięki NVIDIA GameStream gry z PC można ograć na ekranie telewizora, bez kabli i problemów z lagami, nawet w rozdzielczości 4K i z włączonym HDR.
To jednak nie koniec możliwości GeForce Experience. Oprogramowanie jest wciąż rozwijane i daje dostęp do coraz to nowych funkcji. Chociażby ciekawej opcji wyświetlania podczas rozgrywki HUDa z wybranymi parametrami czy też opcji monitorowania i podkręcania pracy karty graficznej.
Użytkownik ma też możliwość uruchomienia eksperymentalnych funkcji, dostępnych w wersji beta. Warto mieć ten projekt na oku, jak widać, NVIDIA ma pomysł i nic nie wskazuje na to, by chciała go porzucić — wręcz przeciwnie, jest coraz śmielej rozwijany.
Najczęstsze pytania dotyczące NVIDIA GeForce Experience
Jak z każdą aplikacją wpływającą na działanie karty graficznej, pojawić się mogą pytania lub niejasności. Interesuje cię pobieranie sterowników Nvidia, a może nagrywanie przez GeForce Experience? Poniższe mini kompendium z najczęstszymi pytaniami i odpowiedziami z pewnością będzie pomocne!
Jak pobrać sterowniki NVIDIA?
Nic prostszego. Wystarczy wejść na stronę, by znaleźć najnowszą wersję. Po pobraniu pliku .exe przechodzimy przez standardowy instalator, wykonując podane przez niego instrukcje.
Jak nagrywać w NVIDIA GeForce Experience?
Wszystkie opcje nagrywania i streamowania rozgrywki dostępne są poprzez ustawienia skrótów klawiszowych lub z poziomu dedykowanej nakładki, wyświetlanej podczas gry.
Sterowniki NVIDIA, a programy zewnętrzne — czym lepiej nagrywać?
Oczywiście wszystko zależy od preferencji. Można spierać się co do ilości opcji nagrywania, jednakże czynnikiem przeważającym za rozwiązaniem NVIDIi jest minimalny wpływ na wydajność. Bardzo rzadko zauważyć można jakiekolwiek spadki w ilości klatek podczas gry, co niestety jest niewykluczone przy niezależnych aplikacjach.
Czy przy pomocy sterowników GeForce mogę nagrywać pulpit?
Tak, jest to możliwe. Pamiętać tylko należy, aby odblokować tę funkcję w panelu ustawień.
Panel GeForce Experience włącza się przez przypadek — co zrobić?
Problem szczególnie zauważalny dla użytkowników polskiej klawiatury z polskimi znakami. Problem może wynikać z kolidowania domyślnego skrótu klawiszowego wyzwalającego menu aplikacji, czyli Alt + Z, z chęcią użycia rodzimego “Ż”. Na szczęście tego typu problemy łatwo rozwiązać, zmieniając rzeczony skrót klawiszowy w menu aplikacji.
Sprawdź też: Undervolting – co to jest? Jak przeprowadzić undervolting procesora i karty graficznej