1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Budujesz komputer? Kalkulator mocy zasilacza będzie niezbędny!

Poradniki

11.02.2022 12:40

Budujesz komputer? Kalkulator mocy zasilacza będzie niezbędny!

Komputery
8
0
0
8
0

Procesor? Jest. Karta graficzna? Wybrana. Zgodna płyta główna? Zamówiona. Co z zasilaczem? Bez niego nic z tego nie będzie działać! Wybierz właściwy model – kalkulator mocy zasilacza Ci w tym pomoże. Zobacz, gdzie go znaleźć i jak z niego skorzystać.

Bez zasilacza nie można złożyć komputera!

Zasilacz jest najważniejszym podzespołem każdego komputera. To właśnie od jego mocy zależy sprawność całego układu komponentów składających się na komputer – płyty głównej, dysku twardego, procesora czy karty graficznej. Zasilacz do PC, który nie został właściwie dobrany do podzespołów i zadań przeznaczonych dla konkretnego komputera, może się zepsuć, doprowadzając również do awarii innych części.

Zastanawiając się, który zasilacz wybrać, należy mieć na uwadze te cechy specyfikacji technicznej, które będą niezbędne przy składaniu konkretnego modelu komputera. Nie ma bowiem uniwersalnej recepty na to, jaki zasilacz kupić. Z tego względu, wybierając zasilacz do peceta, warto skorzystać z kalkulatora mocy.

Kalkulator mocy zasilacza – dlaczego to ważne, by z niego skorzystać?

Kalkulator mocy zasilacza (PSU) pozwala dopasować go do specyfikacji oraz ilości podzespołów. Udostępnia je na swojej stronie m.in. be quiet! Inni producenci zasilaczy, którzy na swoich witrynach umieścili kalkulatory PSU to np. EVGA i Seasonic. Każdy z nich charakteryzuje się różnym stopniem rozbudowania, co pozwala dokonać obliczeń zarówno laikom, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Kalkulator mocy zasilacza
Wiele osób bagatelizuje wpływ zasilaczy na sprawne funkcjonowanie komputera. To duży błąd – PSU jest sercem każdej jednostki i warto dokonać wyboru modelu z wyższej półki

Wprowadzając jako dane wejściowe nazwę producenta, model, typ złącza i liczbę komponentów zainteresowany otrzymuje wynik. Korzystanie z kalkulatora PSU jest świetnym sposobem na dobór właściwego zasilacza, który zapewni nie tylko właściwą wydajność PC, ale także bezawaryjną pracę przez długi czas.

Co stanie się, jeśli zasilacz będzie za słaby?

Montaż zasilacza o mocy zbyt małej w stosunku do zapotrzebowania podzespołów źle wpływa na pracę całego układu. Aby zapewnić właściwą ilość prądu wszystkim elementom, słaby zasilacz pracuje przez cały czas pod pełnym obciążeniem. W dłuższej perspektywie może dojść do przepalenia się jego obwodów.

Za słaby zasilacz do komputera jest także zagrożeniem dla innych części – może doprowadzić do przegrzewania się procesora, GPU czy płyty głównej. Skutkiem instalacji słabego zasilacza jest także wyłączanie się programów, restarty komputera lub pojawianie się niebieskiego ekranu. Oprócz wykorzystania kalkulatora PSU dobrze jest więc także mieć wiedzę na temat zasilaczy komputerowych. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Reklama

W pierwszej kolejności na moc maksymalną. W przypadku komputera biurowego wykorzystywanego do pracy z pakietem biurowym i przeglądania internetu wystarczy zasilacz dostarczający do 200 W mocy.

Inaczej wygląda to w przypadku komputera, który będzie pracował z dużym obciążeniem. Granie w najnowsze gry wymagać będzie zakupu zasilacza o mocy co najmniej 400 – 500 W. Najmocniejsze maszyny mogą mieć jeszcze większe zapotrzebowanie, nawet na poziomie znacznie przekraczającym 1000 W.

Sama deklaracja producenta, która potwierdza moc zasilacza, nie wystarczy. Czasem zamiast wartości mocy znamionowej podawana jest szczytowa. Tę ostatnią zasilacz osiąga tylko na krótkie chwile, będąc pod dużym obciążeniem. Może być więc tak, że obiecywana moc np. 700 W jest osiągana tylko w krótkich momentach, podczas gdy urządzenie pracuje zwykle na poziomie np. 500 W.

Równie ważna jest wydajność energetyczna. Zasilacz do komputera powinien cechować się wydajnością na poziomie co najmniej 80%. Oznacza to wówczas, że na każde 100 W zużycia do peceta przekazywane jest 80 W. Pozwala to zmniejszyć ilość marnowanej energii elektrycznej. Co staje się z pozostałymi 20%? Oddawane są do otoczenia w postaci ciepła.

Sprawdź też: RTX 4090 może wymagać potężnego zasilania

Co więcej, w przypadku zasilacza o sprawności np. 50% może okazać się, że dostarczanej mocy jest zbyt mało. Efektem może być szybsze zużywanie się podzespołów. Z tego powodu warto zwracać uwagę na certyfikaty 80 Plus. Są one podzielone w zależności od wydajności zasilacza przy obciązeniu na poziomie 20, 50 i 100%. Oprócz podstawowego 80 Plus można spotkać się z certyfikatami z dopiskiem Bronze, Silver, Gold, Platinum i Titanium.

Najbardziej energochłonne podzespoły – procesor i karta graficzna

Największą ilość energii elektrycznej zużywa karta graficzna. Wydajne GPU jest w stanie mieć zapotrzebowanie nawet na poziomie 400 – 500 W. Mowa w tym wypadku o kartach jednoprocesorowych. W układach z dwoma procesorami graficznymi (czyli tak naprawdę dwoma kartami umieszczonymi w jednym korpusie) zapotrzebowanie na moc może być jeszcze większe. Chodzi tu oczywiście o prawdziwych liderów wydajności. W przypadku słabszych kart maksymalny pobór energii może utrzymywać się na pułapie 100 – 200 W.

Na drugim miejscu pod względem zapotrzebowania na prąd znajduje się procesor centralny (CPU). W przypadku modeli z najwyższej półki jest to nierzadko 150 W i więcej. Mniej wydajnym jednostkom wystarczyć może 70 – 100 W. Tak jak w przypadku GPU, są to pułapy dla komputerów z jednym procesorem. Rozbudowa peceta o kolejny podzespół, a także dysk czy kości pamięci RAM to konieczność zapewnienia dodatkowej energii.

Czy warto kupić mocniejszy model, niż wskazuje kalkulator mocy zasilacza?

Na szczęście nie trzeba zastanawiać się, czy zasilacz do komputera może być za mocny. Dodatkowe waty są dobrym zabezpieczeniem na wypadek, gdy komputer pracuje pod większym obciążeniem. Nie trzeba się także obawiać o zwiększony pobór energii, a co za tym idzie – wyższe rachunki za prąd. Nowoczesne zasilacze do PC wykorzystują bowiem tyle, ile będzie potrzebne.

Mocny zasilacz przyda się także podczas ulepszania komputera. Mając mocny zasilacz, można zainwestować w nowe, wydajniejsze podzespoły. Zaznaczyć jednak trzeba, że nie każdemu przyda się mocny zasilacz. Jeśli komputer nie będzie ulepszany, ponieważ służyć będzie np. do prac biurowych, nie ma powodu, by inwestować w mocny, ale i drogi zasilacz.

Sprawdź też: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta

Polecamy również zakup zasilacza od producentów, którzy tworzą wysokiej jakości modele. Jeśli nie jesteś z nimi zaznajomiony, udaj się pod ten adres – dzięki niemu poznasz najlepszych twórców solidnych PSU oraz tych, których należy unikać.

Dobry zasilacz do komputera to absolutna podstawa przy składaniu PC. Dzięki niemu nie tylko wszystko działa przez długi czas sprawnie, ale również bezawaryjnie. Z tego właśnie względu powinien być on jedną z pierwszych rzeczy branych pod uwagę przy kompletowaniu podzespołów do nowego sprzętu.

Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.