kalkulator mocy zasilacza

Poradniki

14.12.2022 15:59

Kalkulator mocy zasilacza – oblicz wymaganą moc PSU

Komputery Podzespoły
31
2
1
31
2

Kalkulator mocy zasilacza to przydatne i darmowe narzędzie, z którego powinien skorzystać każdy, kto znajduje się właśnie na etapie składania swojego peceta – choć nie tylko. Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o nim.

Kupujesz nowy PSU? Nie posiadasz miernika zużycia energii, ale chcesz, mniej więcej wiedzieć, jak dużo prądu zużywa Twój komputer? Powody mogą być różne, ale niezależnie od nich, narzędziem, które będzie przydatne w takich przypadkach, jest popularny kalkulator mocy. Te przydatne narzędzia online służą do określania przybliżonego zapotrzebowania na energię elektryczną, która wymagana jest przez wszystkie zamontowane w PC podzespoły. Jeśli chcesz wiedzieć o nim więcej, poznać rekomendowane kalkulatory, dowiedzieć się o ich dokładności i poznać czym kończy się korzystanie ze słabego zasilacza, to jesteś w odpowiednim miejscu!

Po co używać kalkulatora mocy zasilacza online?

Oferowane przez kalkulatory mocy zasilacza funkcje znajdują zastosowanie w obu przypadkach: zarówno posiadania komputera, jak i chęci zakupu. Każdy komponent w naszym komputerze, choć może nie być bezpośrednio podłączony do PSU (jak kości RAM, dyski, wentylatory etc.), aby działać, musi pobierać energię. Cała energia, która zasila każdy komponent, pochodzi z zasilacza, który przetwarza prąd przemienny z sieci na napięcie stałe. Pomijając dywagacje na temat elektryki, kalkulator mocy zasilacza jest przydatny w obu wspomnianych przypadkach – wyjaśnijmy dlaczego.

Masz już złożonego peceta, więc do czego może przydać się kalkulator prądu? Będzie on pomocny w przypadku określenia całkowitego poboru prądu przez nasze podzespoły, gdy nie dysponujemy miernikiem zużycia energii elektrycznej. Dzięki możliwości wyboru konkretnych podzespołów, które wchodzą w skład PC, jakie oferują wybrane kalkulatory mocy zasilacza online, możemy szybko dowiedzieć się, jak bardzo zbliżyliśmy się do możliwości naszego zasilacza. Możemy również określić pobór energii, a tym samym również koszty, jakie są generowane przez komputer. Owszem, nie będą one tak dokładne, jak z miernikiem, ale będą stanowić punkt odniesienia.

Kalkulator mocy zasilacza
Wiele osób bagatelizuje wpływ zasilaczy na sprawne funkcjonowanie komputera. To duży błąd – PSU jest istotnym elementem każdej jednostki i warto dokonać wyboru modelu z wyższej półki

Wspomniany punkt odniesienia ma ważny wpływ w przypadku overclockingu. Podkręcone podzespoły wykrzesują z siebie więcej mocy, ale kosztem większego zapotrzebowania na energię. Jeżeli przed OC nasz pecet pobierał praktycznie całą oferowaną moc przez zasilacz, podkręcenie GPU, CPU lub RAM może mieć negatywne konsekwencje dla całego urządzenia. Zasilacz, który nie pokrywa zapotrzebowania na energię dla podzespołów, to prosta droga do poważnej awarii.

Większość użytkowników zgodnie jednak przyzna, że kalkulator mocy zasilacza znajduje ogromne zastosowanie na etapie składania nowego komputera. Możemy zacząć dwojako: wybierając zasilacz, na jaki pozwala nasz budżet i na tej podstawie dobierając resztę urządzeń. Jeżeli finalnie nie zmieścimy się w limicie (o czym zostaniemy powiadomieni), będziemy musieli nanieść korektę i wybrać mniej prądożerne podzespoły. Druga metoda jest jednak lepsza: dobieramy wszystkie podzespoły poza PSU i na końcu uzyskujemy ogólną informację na temat całkowitego poboru energii. Dysponując taką wiedzą, dobieramy sprzęt, który pokryje pełne zapotrzebowanie na energię (pamiętając przy tym, by zrobić to z nadwyżką).

Sprawdź też: Konfigurator PC – składanie komputera online to pestka

Polecane kalkulatory mocy zasilacza online

Obecnie praktycznie każdy większy producent zasilaczy posiada na swojej stronie specjalny kalkulator do oszacowania zapotrzebowania podzespołów na energię. Różnice, jakie mogą je dzielić, tkwią w szczegółach – niektóre z nich pozwalają na uwzględnienie jedynie płyty głównej, procesora, karty graficznej, dysków i pamięci, zapominając przy tym np. o podświetleniu RGB obudowy, które przecież też musi być zasilane. Nie ma ono takiego wpływu na pobór prądu jak GPU, ale wynik przez to pominięcie zostaje zaburzony. Poniżej prezentujemy listę użytecznych narzędzi, które pomogą Ci określić zapotrzebowanie Twojego urządzenia.

  • Kalkulator mocy zasilacza od be quiet! – prosty, szybki i łatwy w obsłudze, zwłaszcza że możemy wybrać polską wersję językową. Uwzględnia najważniejsze podzespoły (PSU i GPU), a także pozwala określić ilość RAM-u, dysków M.2, dysków SATA i PATA oraz rodzaj chłodzenia. Szkoda, że zabrakło odrębnego miejsca dla coolera CPU (naszym zdaniem umieszczenie go w sekcji wentylatorów nie jest za bardzo fortunne) i ewentualnego oświetlenia obudowy. Niemniej jednak, jeśli potrzebujesz narzędzia prostego w obsłudze, to jeden z lepszych wyborów.
  • PC builds PSU Calculator – szukasz niezależnego narzędzia, które pozwoli Ci na więcej? Kalkulator, który znajduje się na stronie PC builds, oferuje oprócz podstaw (GPU, PSU), wybór typu płyty głównej, standardu pamięci RAM (oraz tego, czy mają podświetlenie LED), a także kilka rodzajów dysków. To jednak nie wszystko, gdyż możemy tu dokładnie określić rodzaj posiadanych wentylatorów przez parametr średnicy (a także osobno zaznaczyć obecność coolera CPU), wybrać obecność opcjonalnych dysków czy również wszelkich urządzeń podłączonych do PCI Express. Twórcy nie zapomnieli o peryferiach, a nawet takich drobnostkach jak ewentualne paski LED! To bardzo zaawansowany kalkulator moc, którego jedynym minusem może być to, że dostępny jest jedynie w wersji angielskiej.
  • OuterVision Power Supply Calculator – kolejne przydatne narzędzie, które przypadnie do gustu amatorom i zawodowcom. Tym pierwszym, gdyż oferuje tryb Basic, uwzględniając w nim najważniejsze podzespoły (łącznie z monitorem i jego rozmiarami!). Jeżeli to dla Ciebie za mało, przełącz zakładkę w tryb Expert – to właśnie tam dla wielu użytkowników zaczyna się prawdziwa zabawa. Strona pozwala wtedy określić obecność takich dodatków, jak chłodzenie wodne (z podziałem na pompę i zestaw), taktowanie GPU i CPU oraz wszystkie inne elementy, które pobierają prąd. To, co cieszy, to obecność w obu przypadkach opcji wyboru w przypadku liczby godzin, przez które używamy PC w ciągu dnia oraz rodzaj przeznaczenia (gaming/aplikacje) z wyborem ile godzin dziennie ten aspekt trwa. Strona dostępna jest tylko po angielsku.

Sprawdź też: Gigabyte GP-UD850GM – recenzja zasilacza

Kalkulator mocy zasilacza i jego dokładność

W przypadku tego rodzaju narzędzia musimy jednak zaznaczyć, że wyników nie należy traktować jako dokładne odwzorowanie poboru. Każdy kalkulator mocy PSU to bardziej orientacyjne narzędzie, które pozwala nam określić przybliżony wynik poboru przez nasz sprzęt. Możemy spróbować go zawęzić, korzystając z kilku różnych kalkulatorów mocy zasilacza, jednak koniec końców: wynik zawsze będzie przybliżony. Takie narzędzie nie zastąpi miernika, ale jego plus jest taki, że jest darmowe i mamy do niego dostęp w zasadzie wszędzie.

Również wyniki, które podają nam kalkulatory, mogą diametralnie różnić się do tego, co rekomendują producenci podzespołów. Przykładem niech będzie karta RTX 3090 w wersji podstawowej. NVIDIA do jej obsługi rekomenduje zasilacz 750 W, podczas gdy wyniki na poszczególnych stronach potrafią być zaniżone. Stworzyliśmy zestaw z tą kartą, uwzględniający wszelkie niezbędne podzespoły – wyniki przeważnie były niższe niż to, co zaleca NVIDIA do obsługi całego komputera. Najczęściej przewijały się wyniki 700, 600 W, choć nie brakowało opcji, które sugerowały nawet 550 W zasilacz!

kalkulator mocy zasilacza - pc builds
Kalkulator mocy zasilacza na przykładzie strony PC builds PSU Calculator | Źródło: pc-builds.com

Gdzie leży prawda? Najczęściej pośrodku – NVIDIA jest znana z rekomendowania wysokich wartości, co do zasilacza do danej karty, ale w tym przypadku nie ma co oszczędzać. Choć zasilacz 550 W teoretycznie pokrywa zapotrzebowanie na prąd naszego PC, robi to z ledwością i to tylko w spoczynku. Podczas większego obciążenia, nie będzie w stanie dostarczyć niezbędnego zapotrzebowania na energię do karty oraz reszty podzespołów. Stąd też ważne jest orientacyjne traktowanie wyników kalkulatorów – wszelkie próby oszczędzania mogą mieć złe konsekwencje w działaniu naszego komputera i urządzeń, które są w środku.

Rozsądną praktyką będzie więc dodawanie 100, 200 W do wyniku, który sugeruje nam dany kalkulator. Wydaje nam się, że często przyjmują one zasadę podawania minimalnego zapotrzebowania zestawu na pobór. I tak jak sprawdza się to podczas spoczynku, tak w trakcie obciążenia może niebezpiecznie zbliżać się, lub przekroczyć możliwości rekomendowanego zasilacza. Dodając zapas mocy, z pewnością przekroczymy zapotrzebowanie naszego zestawu, ale będziemy mieć pewność, że będzie on pracował stabilnie.

Nie trzeba się także obawiać o zwiększony pobór energii, a co za tym idzie – wyższe rachunki za prąd. Nowoczesne zasilacze do PC wykorzystują bowiem tyle energii, ile potrzeba w danym momencie. Starsze modele pobierały więcej, oddając niewykorzystaną energię w formie ciepła, stąd też grzały się niemiłosiernie. Nowsze modele, choć też cechuje je straty energii w formie cieplnej (nie da się tego uniknąć), robią to w nieporównywalnie mniejszym stopniu.

Sprawdź też: Jaki zasilacz do GeForce RTX 4000? Potrzebny nowy zasilacz do RTX 4080?

Co stanie się, jeśli zasilacz będzie za słaby?

Montaż zasilacza o mocy zbyt małej w stosunku do zapotrzebowania podzespołów źle wpływa na pracę całego układu. Aby zapewnić właściwą ilość prądu wszystkim elementom, słaby zasilacz pracuje przez cały czas pod pełnym obciążeniem. W dłuższej perspektywie może dojść do przepalenia się jego obwodów, jednak nie brakuje przypadków, gdy sytuacja eskaluje.

Słaby zasilacz do komputera od nieznanego producenta jest zagrożeniem dla innych podzespołów – może on doprowadzić do przegrzewania się procesora, GPU czy płyty głównej. Skutkiem instalacji słabego zasilacza jest także wyłączanie się programów, restarty komputera lub pojawianie się niebieskiego ekranu. Chcąc oszczędzić na zasilaczu, sami prosimy się o kłopoty, mogąc przy tym stracić dwa razy. Jeżeli kupujemy mocne podzespoły, parując je ze słabym modelem PSU, możemy w niedalekiej przyszłości prosić się o wymianę nie tylko zasilacza, ale również wszystkiego, co jest podłączone do niego (czyli w zasadzie każdego podzespołu!).

Zasilacz komputerowy to nasza pierwsza i jedyna forma obrony przed wszelkimi niestabilnościami, które płyną z sieci. Samo to, że sieć dostarcza prąd przemienny, powinno być wystarczającym powodem, by nie oszczędzać na tym podzespole. Jeżeli coś pójdzie nie tak, sieć zacznie przesyłać prąd o zwiększonym natężeniu, lub pojawią się jakiekolwiek inne komplikacje, dobry zasilacz może nam oszczędzić wiele zmartwień. W ekstremalnych sytuacjach może uratować cały komputer, samemu się przy tym poświęcając. Słaby zasilacz, który nie ma żadnych zabezpieczeń, przepuści prąd, co doprowadzi do uszkodzenia procesora, RAM-u, karty graficznej lub innego elementu.

KODY RABATOWE MORELE

Wybierajmy więc zasilacze, które ze sporym zapasem mocy pokrywają nasze zapotrzebowanie. W takim przypadku nie narażamy się na awarię podzespołów – zasilacz słabej mocy może nawet przepalić płytę główną lub kartę graficzną. Nawet jeśli nie zobaczymy widocznych efektów, działanie urządzenia, które przez długi czas korzysta z zasilacza o niskiej mocy, będzie znacznie zredukowane. Gorąco rekomendujemy zakup zasilacza z odpowiednim zapasem mocy. A jeśli nie wiesz, na jaki sprzęt postawić, to polecamy nasz artykuł czarna lista zasilaczy, gdzie polecamy jednostki, których należy się wystrzegać oraz te, którym warto dać szansę.

Wiesz już, jak dobrać zasilacz do komputera na podstawie wyników z  kalkulator mocy zasilacza. Choć nie należy brać ich dosłownie, dają nam one dobry obraz tego, ile prądu pobierze nasz pecet. No i są darmowe, dlatego nie musimy kupować miernika, by poznać przybliżone zapotrzebowanie na prąd.

31
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *