zasilacz

Technologia

29.06.2023 14:23

Jaki zasilacz do GeForce RTX 4000? Zasilanie kart Ada Lovelace

Komputery Podzespoły
25
5
0
25
5

Zastanawiasz się, jaki zasilacz do GeForce RTX 4000 wybrać? Trafiłeś w dobre miejsce – w tym tekście przedstawiamy zapotrzebowanie na energię nowy układów z rodziny Ada Lovelace.

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące tego, jaki zasilacz do GeForce RTX 4000 będzie niezbędny. Aktualnie operujemy na twardych informacjach od producenta. Dotyczy to zarówno czterech układów, które zadebiutowały już wcześniej, jak i dwóch najnowszych (RTX 4060 i RTX 4060 Ti). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapotrzebowania energetycznego kart graficznych z rodziny Ada Lovelace, to kontynuuj lekturę.

Jaki zasilacz do GeForce RTX 4060 Ti?

Zacznijmy od mocniejszej konfiguracji wśród najnowszych dwóch modeli z segmentu -60. Jak mogliście wyczytać w naszym tekście o premierach RTX 4000, najmocniejszy układ zadebiutował w dwóch konfiguracjach: z 8 i 16 GB pamięci VRAM. Według NVIDII ma to jednak nie stanowić problemu w przypadku zapotrzebowania na energię – parametr TGP ma dzielić zaledwie 5 W (160 i 165 W). Poniżej prezentujemy pobór prądu przez GeForce RTX 4060 Ti w obu konfiguracjach.

 • TGP: 160 W (wersją z 8 GB VRAM) i 165 W (wersja z 16 GB VRAM)
 • Pobór w spoczynku: 7 W
 • Średni pobór w trakcie grania: 140 W
 • Pobór mocy podczas odtwarzania wideo: 13 W
 • Rekomendowana moc zasilacza: 550 W

Jeżeli poniższe liczby znajdą odzwierciedlenie w niezależnych testach, to mamy do czynienia ze sporym progresem. RTX 4060 Ti będzie potrzebował mniej prądu niż RTX 3060 Ti i RTX 2060 SUPER. W przypadku TGP, który informuje o całkowitym zapotrzebowaniu karty graficznej na prąd, ten parametr wynosi kolejno 200 i 175 W dla obu starszych modeli. Wdrożone zmiany w budowie i pracy układu graficznego przez specjalistów NVIDII są tu więc widoczne gołym okiem.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jaki zasilacz do GeForce RTX 4060?

29 czerwca zadebiutował układ RTX 4060, czyli pozbawiony „Ti” w nazwie. Oczywiście wiemy już wszystko na temat zapotrzebowania energetycznego modelu karty graficznej „dla mas”. Ta prezentuje się następująco poniżej.

 • TGP: 115 W
 • Pobór mocy w spoczynku: 7 W
 • Średni pobór w trakcie grania: 110 W
 • Pobór mocy podczas odtwarzania wideo: 11 W
 • Rekomendowana moc zasilacza: 550 W

Jak powyższe liczby wyglądają, gdy porównamy je do analogicznego modelu z rodziny Ampere? Choć NVIDIA rekomendowała zasilacz o takiej samej mocy dla RTX 3060, tak różnice są – i to znacze. Dobrym przykładem będzie tu TGP, który dla RTX 3060 wynosił aż 170 W. Prosta matematyka mówi nam, że różnica dzieląca oba modele wynosi aż 55 W, co stanowi ogromną wartość w przypadku układów graficznych.

komputer z rtx 4080 i chłodzeniem be quiet
Czy potrzebujesz nowego zasilacza do RTX 4080? A do 4060? Oto jest pytanie! Spróbujemy znaleźć na nie odpowiedź

Jaki zasilacz do GeForce RTX 4000 – układy, które zadebiutowały wcześniej

Jeszcze do niedawna rodzinę Lovelace stanowiły cztery układy graficzne. Dla przypomnienia wcześniej premierę miały: RTX 4090, RTX 4080, RTX 4070 Ti i RTX 4070. Poniżej prezentujemy rekomendowaną przez producenta moc, wraz z parametrem TGP, poborem w spoczynku oraz podczas grania.

 • RTX 4090: rekomendowany zasilacz o mocy 850 W (TGP: 450 W, pobór w spoczynku: 19 W, średni pobór w trakcie grania: 315 W)
 • RTX 4080: rekomendowany zasilacz o mocy 750 W (TGP: 320 W, pobór w spoczynku: 13 W, średni pobór w trakcie grania: 251 W)
 • RTX 4070 Ti: rekomendowany zasilacz o mocy 700 W (TGP: 285 W, pobór w spoczynku: 12 W, średni pobór w trakcie grania: 226 W)
 • RTX 4070: rekomendowany zasilacz o mocy 650 W (TGP: 200 W, pobór w spoczynku: 10 W, średni pobór w trakcie grania: 186 W)

Pamiętajmy jednak, że dane NVIDII dotyczą kart w wersji Founders. Szanse na to, że wybierzesz kartę niereferencyjną są w tym przypadku większe. Jest to o tyle ważne, że układy tego rodzaju cechuje zazwyczaj wyższe zapotrzebowanie na energię – wersje np. flagowca Lovelace od Asus, Zotac czy Gigabyte potrafią wymagać zasilacza 1000 W. Miejmy to na uwadze podczas zakupów.

rtx 4000 zasilacz
Zasilacz ATX 3.0 wraz ze złączem 12VHPWR. Zasilacz to istotny element każdego komputera – jego wybór powinien być przemyślany. Co więcej, przy wyborze nie powinniśmy kierować się jedynie oferowaną mocą. Ważne są również certyfikaty, zabezpieczenia oraz użyta technologia

Niemniej jednak nie zawsze jest to regułą, ponieważ wiele zależy również od pozostałych podzespołów. Oprócz GPU, duże zapotrzebowanie na energię ma również procesor. Jeżeli korzystamy ze słabszego procesora i nie planujemy zajmować się OC, w przypadku np. RTX 4080 możemy z powodzeniem postawić na zasilacz 700 W. Wybieranie mocy PSU nie możemy podjąć, opierając się na parametrach jednego podzespołu, takiego jak GPU. Liczy się całość – każdy element podłączony do zasilacza i pobierający z niego energię. Dopiero wtedy będziemy mieć obraz całości, który pozwoli nam dobrać odpowiednią moc.

Czy potrzebuję zasilacza w standardzie ATX 3.0 do karty graficznej Lovelace?

Jeżeli to pytanie trapi Cię, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W przypadku kart Lovelace NVIDIA nie wymusza na nas konieczności wymiany PSU. Głównym wymaganiem pozostaje moc danej jednostki – jeżeli Twój zasilacz posiada ją wystarczającą, będziesz w stanie podłączyć i uruchomić daną kartę RTX 4000. Choć liczba slotów gniazda karty jest różna, nowe GPU są wyposażone w specjalne adaptery, które umożliwiają podłączenie ich do starszej generacji zasilaczy komputerowych.

Sprawdź też: Ceny nowych kart graficznych – wszystkie modele GeForce RTX 4000

Co to jest ATX 3.0?

Jeżeli do tej pory spotkałeś się z pojęciem zasilaczy w standardzie ATX 3.0, ale nie wiesz, czym dokładnie są, spieszymy z wyjaśnieniem. ATX 3.0 to nowy standard w specyfikacji zasilaczy komputerowych, który wdraża szereg zmian. Jedną z nich jest nowe złącze PCIe 5, dokładnie określane jako 12VHPWR. Składa się ono z 12 pinów oraz 4 dodatkowych, które znajdują się pod nimi. Zazwyczaj złącza karty graficznej posiadają sześć lub osiem pinów, jednak rozwiązanie, jakie dostarcza 12VHPWR, wiąże się z bardzo ważną kwestią. Otóż w ten sposób można dostarczyć większą ilość zasilania do samego GPU (aż do 600 W mocy).

Nowy standard to również znacznie skuteczniejsze radzenie sobie ze skokami mocy, które płyną z sieci energetycznej. ATX 3.0 pozwala na okiełznanie skoków nawet do 1800 W przez czas około 100 mikrosekund. Wydaje się niewiele? Jedynie dla nas – to bardzo dużo czasu, by uratować Twoje GPU przed krytyczną awarią.

geforce rtx 4080 złącze 12VHPWR
Nowe modele kart graficznych GeForce RTX są gotowe na złącze 12VHPWR

Kolejne istotne zmiany, jakie wdraża nowy standard, nie pozostają bez znaczenia. Nowe złącze 12VHPWR informuje o tym, że dostarczany prąd jest wystarczający by pokryć zapotrzebowanie energetyczne GPU, a sama szyna 12 V może osiągać teraz 12,2 V, co pozwala na niższe spadki napięcia. Warto odnotować, że nowy standard ATX 3.0 jest pierwszą dużą innowacją w dziedzinie zasilaczy ATX od 2003 roku. Zapotrzebowanie nowych układów graficznych było jednym z głównych powodów jego wdrożenia.

Adapter do podłączenia GPU z zasilaczem ATX 2.0 – czy to bezpieczne?

Wśród układów związanych z serią RTX 4000 narosło wiele niepokojów, związanych z nowym złączem zasilania. Jednym z powodów były m.in. problemy z RTX 4090, kiedy to podczas testów obciążeniowych dochodziło do topienia się wtyczki. W wielu przypadkach było to jednak spowodowane niewłaściwym wpięciem samej wtyczki lub zanieczyszczeniami, które dostały się do wnętrza. Część użytkowników ma jednak poważne obawy i wahania co do wykorzystania adapterów, które dołączone są do nowych kart graficznych.

Sprawdź też: Procesor do RTX 4000 – jaki model wybrać?

W tym przypadku sama NVIDIA potwierdza, że jest to w pełni bezpieczne. Adaptery przenoszą specjalny sygnał przez zainstalowane we wnętrzu obwody. Jego zadaniem jest przetwarzanie sygnału ośmiopinowego do prawidłowego pasma sygnałowego PCIe 5.0.

Powodów do obaw nie ma również w kwestii wytrzymałości takiego rodzaju połączenia. Wśród użytkowników nie brakowało głosów, że długowieczność takiego połączenia jest znacznie ograniczona. Ta pozostaje jednak praktycznie bez zmian – PCIe 5.0 nic w tej kwestii nie pogarsza. 

jaki zasilacz do geforce rtx - karta niereferencyjna
NVIDIA w specyfikacji podaje zawsze zapotrzebowanie modeli Founders Edition – w przypadku popularniejszych modeli kart niereferencyjnych, z reguły zapotrzebowanie na energię będzie wyższe. Powodem jest głównie znacznie bardziej rozbudowany układ chłodzenia | Źródło: edgeup.asus.com

Łączenie nowej karty graficznej ze starszym zasilaczem jest więc w pełni bezpieczne – jedynym wymogiem pozostaje odpowiednia moc, jaką jest on w stanie zapewnić. Nie ma więc konieczności zakupu zasilacza 3.0, choć w pewnych przypadkach może on być lepszym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy, gdy przymierzamy się do budowy nowego PC.

Zasilacz komputerowy to jeden z najistotniejszych elementów komputera – bez niego karta graficzna, procesor oraz inne podzespoły nie byłyby w stanie funkcjonować. Jego właściwy dobór jest ekstremalnie wręcz ważny. Jeżeli przymierzasz się do zakupu modelu karty graficznej Ada Lovelace, ten artykuł przybliżył Ci wszelkie niewiadome na temat zapotrzebowania energetycznego.

intel specyfikacja i9 13900k
25
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *