laptop lenovo

Poradniki

12.10.2021 16:47

Poradnik jak ukryć IP – skuteczne sposoby ukrywania IP

Komputery Online
12
3
0
12
3

Jak ukryć IP – to pytanie zadaje sobie wielu użytkowników, którym zależy na anonimowości w internecie. Dlaczego ukrywanie IP jest tak ważne? Jakie są sposoby na skuteczne ukrycie adresu IP? Dowiesz się z naszego poradnika.

Jak ukryć IP i po co to w ogóle robić?

Istnieje wiele metod podpowiadających, jak ukryć adres IP. Są one jednak różne oraz dają różne rezultaty. Zanim zaczniesz, dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najbardziej opłacalny. Dlaczego to takie ważne? Adres IP otwiera dostęp do newralgicznych i prywatnych danych na Twój temat. Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, a nawet numery kart płatniczych. Dostęp do nich mogą mieć osoby postronne, co może budzić Twój uzasadniony niepokój. Widoczność Twojego adresu IP może także ułatwiać ataki hakerskie. Ten problem dotyczy Cię bezpośrednio nie tylko w przypadku ściągania nielegalnych torrentów, ale także podczas codziennego przeglądania stron internetowych.

Ale to nie wszystko – Twój adres łączy się z Twoim położeniem, lokalizacją, co wykorzystują usługodawcy w internecie. Nie jest tajemnicą, że w USA czy innych krajach oferta Netflixa jest szersza niż w Polsce. Dostawcy treści w serwisach streamingowych na podstawie Twojej lokalizacji określają, jakie filmy oraz seriale będą dla Ciebie dostępne. Co więcej, maskując swój adres IP, możesz oszczędzać na zakupach w internecie. Ceny produktów bądź usług, na przykład biletów lotniczych, ustanawiane są na podstawie Twojego położenia geograficznego. Przekonaj się, jak będą wyglądać Twoje zakupy, gdy adres IP nie będzie powszechnie znany.

jak ukryć ip
Źródło: bezpiecznyvpn.pl

Sprawdź też: Narzędzie ipconfig – do czego służy i dlaczego warto je znać?

Jak widzisz, istnieje wiele powodów, dla których warto wprowadzić zmianę swojego IP online. W tym celu stworzono proste narzędzia. Poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby oraz jak z nich korzystać. Zanim jednak zmienisz swój adres IP, warto wiedzieć, czym on w ogóle jest.

Co to jest adres IP?

Adres IP działa w ten sam sposób co adres Twojego domu – ustala się dokładny kod pocztowy, numer domu lub mieszkania. Każde urządzenie, które korzysta z sieci internetowej lub sieci lokalnej, ma przypisany swój unikalny kod liczbowy zwany adresem IP. Oryginalnie jest to adres protokołu internetowego, czyli wirtualny identyfikator do łączności z internetem. Dzięki niemu możliwe jest wysyłanie oraz odbieranie danych, łączenie się ze stronami internetowymi. Komputer może również swobodnie łączyć się z innymi urządzeniami.

adres ip
Źródło: sitechecker.pro

Adres IP umożliwia rozróżnienie konkretnego urządzenia spośród miliarda wszystkich innych urządzeń na świecie. Każde ma więc swój adres IP – również komputer, laptop, tablet czy smartfon, na którym właśnie czytasz ten artykuł. Bezpośrednio dotyczy to każdego użytkownika internetu na świecie, a więc także i Ciebie. Teoretycznie, z ciągu cyfr wchodzących w skład Twojego oryginalnego adresu IP nie można wyczytać Twojej tożsamości. Jednak dzięki powiązaniu tego kodu z informacjami, takimi jak nazwy użytkowników w mediach społecznościowych, adresy e-mail, numer IP może zdradzić to, kim jesteś.

Poradnik jak ukryć IP – skuteczne sposoby

Skoro wiesz już, że adres IP dotyczy Cię bezpośrednio oraz że pomaga śledzić Twoje poczynania w internecie, dowiedz się, jakie są sposoby osiągnięcia większej anonimowości w sieci. Istnieje wiele programów umożliwiających zmianę adresu IP. Niestety popularne ustawienie trybu incognito nie zapobiegnie monitorowaniu adresu użytkownika. Aby tego dokonać, należy zapoznać się z kilkoma programami. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne rozwiązania oraz to, w jaki sposób one działają.

VPN

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna, jest przez wielu uznawana za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę ukrywania adresu IP. Podstawowym zadaniem sieci VPN, tak jak każdego innego tego typu narzędzia, jest ochrona prywatności użytkownika w sferze online. Dzięki niemu możliwe jest anonimowe przeglądanie sieci. Jeśli korzystasz z internetu przy pomocy VPN, widocznym źródłem połączenia jest jeden z wielu routerów VPN, a nie Twój osobisty router. Jako użytkownik korzystający z wybranego serwera VPN, korzystasz również z tymczasowego adresu IP serwera VPN.

vpn
Źródło: isportal.pl

Ponadto, sieć VPN szyfruje wszystkie dane, które wychodzą z urządzenia użytkownika podczas surfowania po internecie. Ten sposób zapewnia ochronę przed wyciekami danych, omija blokady geograficzne, umożliwiając dostęp do treści zablokowanych w danych krajach. Co więcej, sieć VPN znacząco przyspiesza przepływ internetu. Umożliwia płynne i szybkie przemieszczanie się między stronami, błyskawiczne (i anonimowe) pobieranie torrentów oraz wyświetlanie ich w wysokiej rozdzielczości. Kolejnym plusem sieci VPN jest łatwość jej konfiguracji. Nawiązanie połączenie zapewniającego Ci wszystkie powyższe dogodności zajmuje mniej niż minutę.

Serwer Proxy

Kolejnym popularnym rozwiązaniem dla użytkowników jest serwer proxy. Co to jest proxy? Serwery te posiadają własny numer IP, który zastępuje numer Twojego IP, uniemożliwiając dotarcie do Ciebie jako użytkownika. Pozwalają zachować szybkość połączeń, w niektórych przypadkach nawet usprawnić Twój codzienne poruszanie się po stronach www, jednak często uniemożliwiają dostęp do treści blokowanych ze względu na położenie geograficzne. Korzystanie z serwera proxy może więc zawieść w takich sytuacjach, w których chcesz pobierać torrenty lub rozszerzyć swoją ofertę o nowe filmy w serwisach streamingowych.

serwer proxy do ukrycia ip
Źródło: bezlagow.pl

Serwery proxy mają jednak inne zalety. Pomogą Ci posiąść kontrolę nad treściami dostępnymi na danym komputerze. Sprawdza się to szczególnie w miejscach pracy, w szkołach lub miejscach powszechnego dostępu do komputerów, gdzie istnieje potrzeba kontrolowania aktywności użytkowników i ewentualnego blokowania dostępu do niektórych stron. Z takiej funkcji korzystają również rodzice, którzy chcą uchronić swoje dzieci przed nieodpowiednimi treściami w internecie.

Sieć TOR

The Onion Router to sieć stworzona w celu zapewnienia użytkownikowi możliwie jak największej anonimowości w sieci. Za pomocą specjalnej przeglądarki Tor Browser przesyłane informacje są szyfrowane w sposób warstwowy, zwielokrotniony – stąd nawiązanie do cebuli. Sprawia to, że dane są niemożliwe do odczytania, co daje Ci, użytkownikowi, pewność ochrony danych. Uniemożliwia to także zbieranie oraz przetwarzanie danych o użytkownikach internetu przez różne korporacje takie jak Google. Sprawdza się to szczególnie przy przesyłaniu bardzo wrażliwych danych, ponieważ TOR całkowicie blokuje możliwość monitorowania użytkownika. Po połączeniu z siecią nawet dostawcy internetu nie są w stanie śledzić Twojej aktywności.

Sieć TOR
Źródło: bezpiecznyvpn.pl

Sieć TOR oraz jej jakościowa, zwielokrotniona ochrona nierzadko wręcz budzi podejrzenia, ponieważ z usług TOR korzystają często użytkownicy zajmujący się nielegalną działalnością w internecie. Czy są jakieś efekty uboczne korzystania z tak precyzyjnej ochrony przed śledzeniem? Niestety tak — korzystaniem z przeglądarki Tor Browser zapłacisz spowolnieniem szybkości połączenia internetowego. Długość ładowania stron czy materiałów wideo będzie zauważalna. Nie wspominając już nawet o szybkim ściąganiu treści z internetu.

Hotspot

Szybkim, wręcz natychmiastowym sposobem na wygenerowanie nowego adresu IP na swoim smartfonie jest konfiguracja hotspotu, wykorzystującego dane smartfonu. Sprawdza się to w przypadku wykonania szybkiej transakcji, podczas której chcemy ukryć numer IP. Choć metoda ta jest łatwa, wiąże się z pewnymi lukami. Hotspot wciąż zdradza Twoją lokalizację, przez co przeskoczenie ograniczeń związanych z blokadami geograficznymi nie jest możliwa. Ponadto, metoda z wykorzystaniem hotspotu może okazać się kosztowna, szczególnie wtedy, kiedy planujesz przesłać duże ilości danych.

Publiczne sieci IP

Jeśli potrzebujesz szybko i tymczasowo zmienić swój adres IP, możesz wygodnie skorzystać z sieci Wi-Fi dostępnej w takich miejscach jak kawiarnie, hotele, restauracje czy galerie handlowe. Numer IP przydzielony Ci przez dostawcę internetowego zostanie zmieniony na nowy IP powiązany z routerem miejsca publicznego z otwartym Wi-Fi. Jako że połączenie jest współdzielone, nie ma możliwości śledzenia Twoich poczynań w internecie. Nie daje to jednak pełnej ochrony przed śledzeniem.

Publiczne sieci IP
Źródło: socialwifi.com

Publiczne sieci Wi-Fi nie pomogą Ci ominąć geoblokad. Co więcej, publiczne Wi-Fi narażone jest na ataki hakerów czy szkodliwego oprogramowania. Dostęp do bezpłatnej sieci wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Publiczne sieci są nierzadko spowolnione ze względu na obciążenie dużą liczbą korzystających z niej użytkowników. Korzystanie z takiego rozwiązania jest zatem wygodne, ale nie sprawdzi się przy działaniach wymagających dużej ilości danych, takich jak ściąganie torrentów czy streamowanie.

Zapora sieciowa NAT

Jeśli korzystając z przepływu internetu, używasz sieci Wi-Fi lub kabla Ethernet, otrzymujesz nie tylko publicznie widoczny adres IP, ale również swój prywatny adres IP. Adres prywatny jest tak samo unikatowy dla użytkownika, jednak wyłącznie w obrębie danej sieci lokalnej. Metoda na ukrycie IP dzięki zaporze sieciowej NAT działa wyłącznie na Twój prywatny adres IP. Podłączenie się do zapory NAT umożliwi Ci współużytkowanie tego samego routera, a co za tym idzie – przypisanie tego samego adresu IP. Twój prywatny adres zostanie zastąpiony publicznym adresem IP.

Sprawdź też: Namierzanie lokalizacji telefonu po numerze i śledzenie telefonu – czy to możliwe?

Zapora sieciowa NAT zapobiega otrzymywaniu niechcianych wiadomości z podejrzanego źródła, które mogą być złośliwe. Ochronę zaporą należy jednak traktować jako półśrodek – chroni on Twój prywatny adres, jednak publiczny numer IP Twojego urządzenia pozostaje bez ochrony, a bez tego anonimowość w internecie jest niepełna. Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie sieci VPN razem z zaporą NAT.

Jak sprawdzić swój adres IP?

Jest kilka sposobów na sprawdzenie swojego adresu IP. Różnią się one jednak od siebie w zależności od oprogramowania. Inny jest dla Mac OS, dla Linuxa, Windowsa oraz pozostałych. Zawsze jednak takie informacje są dostępne w ustawieniach sprzętu, z którego obecnie korzystasz. Adres IP każdego urządzenia, podobnie co adres IP routera, można sprawdzić w prosty sposób także za pomocą stworzonych do tych celów serwisów internetowych. Jednym z nich jest whatismyipaddress.com. Tymi sposobami automatycznie powinny wyświetlić się dokładny adres IP oraz przypisana do niego geolokalizacja.

strona do sprawdzania IP
Źródło: criticreviews.org

Pamiętaj, by po ukryciu adresu IP sprawdzić, czy metoda na pewno zadziałała. Upewnij się, czy na pewno numer IP jest niewidoczny i monitoruj to na bieżąco. Jeśli Twój adres IP został poprawnie ukryty, urządzenie powinno wyświetlić adres oraz lokalizację VPN lub serwera proxy, z którego korzystasz. Jeśli zaś pojawi się Twój własny adres IP oraz Twoja obecna lokalizacja, oznacza to, że zamaskowanie adresu się nie powiodło. W takim przypadku musisz wykonać czynność ponownie, by prześledzić ewentualne błędy.

Czy maskowanie IP jest darmowe?

Powyższa lista zawiera kilka bezpłatnych opcji maskowania adresu IP. Są to między innymi darmowe sieci Wi-Fi oraz TOR. Sieci Wi-Fi nie są jednak pozbawione ograniczeń – sprawdzą się w niewielu przypadkach. Sieć TOR zaś znana jest ze swojej powolnej prędkości połączenia. Czy istnieją inne darmowe opcje ukrycia adresu IP? Owszem, w sieci znajdziesz również darmowe VPN, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać płatne wersje. Wiele płatnych sieci VPN proponuje także 30-dniowe gwarancje zwrotu pieniędzy. Dostawcy płatnych usług nierzadko proponują także swoim potencjalnym klientom darmowe okresy próbne, po których dopiero zaczyna się naliczanie środków.

Większość dostawców sieci prywatnej pobiera opłaty za ukrywanie IP. Czy opłaca się wydawać na to pieniądze? Jeśli bezpieczeństwo oraz anonimowość w sieci są Twoim priorytetem, nie warto na tym oszczędzać. Korzystając z darmowych metod, nie masz gwarancji stuprocentowej ochrony. Co więcej, korzystanie z darmowej sieci VPN zwiększa ryzyko pewnych nadużyć. Niektóre darmowe usługi VPN mogą rejestrować twoje przetwarzane dane oraz sprzedawać je osobom trzecim.

maskowanie adresu
Źródło: dobryvpn.pl

Jeśli jednak zależy Ci na ochronie Twoich danych, ale nie chcesz płacić za nie wysokich kwot, większość dostawców usług proponuje użytkownikom darmowe wersje swoich podstawowych usług. Zazwyczaj wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, takimi jak spowolniony internet lub limit danych do wykorzystania w danym czasie. Jest to jednak dobry kompromis, jeśli komfort anonimowego poruszania się po stronach www nie jest Ci obojętny.

Wiesz już, jak ukryć IP, oraz że dbanie o anonimowość w sieci nie tylko pomoże Ci poczuć się swobodniej, ale i chroni Cię przed wieloma nadużyciami. Daj znać w komentarzu, co sądzisz na temat takich usług oraz jakie są Twoje doświadczenia.

Sprawdź też: Laptop do 3000 złotych – jaki wybrać? Przegląd producentów

Źródło obrazka głównego: windowsreport.com

12
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *