Lokalizacja telefonu i śledzenie telefonu to potężne narzędzia w dzisiejszych czasach. Czy zwykły obywatel może posiąść wiedzę jak z tego korzystać? Jak wielu z Was wie, służby państwowe mogą śledzić telefon w uzasadnionych wypadkach. Czy my również?
Żyjemy w czasach, w których trudno jest nam rozstać się z urządzeniami elektronicznymi. Przechowujemy na nich setki prywatnych zdjęć, filmów, a także mnóstwo wrażliwych danych, m.in. numery kont bankowych czy hasła dostępu do serwisów społecznościowych i aplikacji finansowych.
Internet, do którego podłączone są urządzenia przenośne, stwarza więc idealne możliwości dla cyberprzestępców. Wszechobecna inwigilacja, kradzież i sprzedaż prywatnych danych, stalking – to tylko niektóre niebezpieczeństwa, na które narażony jest przeciętny obywatel korzystający z telefonu. Innym poważnym zagrożeniem, o którym wiele się mówi, jest kwestia lokalizacji telefonu po numerze. Czy proceder ten, znany głównie z filmów o Jamesie Bondzie, jest rzeczywiście możliwy? Jeśli tak, czy zawsze będzie działaniem nielegalnym? Możliwość śledzenia telefonu jest tematem kontrowersyjnym.
Namierzanie telefonu po numerze z punktu widzenia prawa
Nie warto nawet zastanawiać się nad śledzeniem telefonu, który nie jest Twoją własnością. Zgodnie z prawem unijnym lokalizacja telefonu obcej osoby jest nielegalne. Motywacje, które stoją za tym pytaniem, bardzo często mają związek z chęcią śledzenia bliskiej osoby: współmałżonka, narzeczonego czy partnerki. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że jest to działanie przeciwko prawu do prywatności, za które w Polsce grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Od tej reguły istnieje jednak parę wyjątków. Mowa m.in. o kradzieży lub zgubieniu urządzenia. Jak namierzyć lokalizację telefonu, który trafił w niepowołane ręce?
Na początku należy zdać sobie sprawę z tego, że namierzanie urządzenia to nie to samo, co namierzenie jego lokalizacji po numerze telefonu. O ile ustalenie dokładnej pozycji urządzenia jest w teorii możliwe, o tyle warto pamiętać, że dysponując samym tylko ciągiem liczb, nie jesteśmy w stanie ustalić nawet przybliżonej pozycji osoby, która aktualnie użytkuje dany numer, nie wspominając już o dokładnym śledzeniu telefonu.
Jak można namierzyć telefon, który nam skradziono, aby odbywało się to w sposób legalny i bezpieczny? W przypadku kradzieży urządzenia należy w pierwszej kolejności zgłosić ten fakt na policję, następnie do swojego operatora. W międzyczasie możesz próbować odzyskać kontrolę nad swoim urządzeniem zdalnie, choć nie zawsze będzie to możliwe.
Namierzanie lokalizacji telefonu – do czego jest to przydatne?
Wyjątkiem, który zwalnia z odpowiedzialności karnej w przypadku śledzenia lokalizacji czyjegoś telefonu, jest kontrola własnego dziecka. Niemal wszyscy operatorzy sieci komórkowych w Polsce udostępniają usługę pozwalającą na śledzenie aktywności swojej pociechy w czasie rzeczywistym. Każdy z rodziców może skonfigurować aplikację w taki sposób, aby system automatycznie wysyłał SMS-a, jeśli pociecha znajdzie się poza tzw. “bezpieczną strefą” (której zasięg ustalany jest indywidualnie). Funkcjonalność ta dostępna jest przez cały okres trwania umowy, ale najczęściej łączy się z uiszczeniem dodatkowej opłaty.
Jak namierzyć lokalizację telefonu komórkowego w przypadku kradzieży? Każdy smartfon ma swój indywidualny numer IMEI, który go identyfikuje. Składa się z piętnastu cyfr i znaleźć go można zarówno w pamięci telefonu, umowie lub w środku telefonu (często bywa nadrukowany na baterii lub obok niej). Na jego podstawie operator sieci komórkowej może namierzyć, a także zablokować urządzenie, które trafiło w niepowołane ręce.
Wadą tego rozwiązania jest to, że lokalizacja jest wyłącznie przybliżona, gdyż nie jest oparta o nadajniki GPS, a stacje BTS, czyli punkty dostępowe, które oddalone są od siebie (system wskazuje ten znajdujący się najbliższej użytkownika).
Jak namierzyć lokalizację telefonu – narzędzia
Jak namierzyć lokalizację telefonu zdalnie? Możesz skorzystać z darmowej usługi dostępnej z poziomu komputera. Jeśli Twój smartfon działa na systemie operacyjnym iOS lub Android i ma włączony GPS, jego przybliżoną pozycję poznasz, logując się z poziomu przeglądarki na swoje indywidualne konto iCloud lub Google (o ile urządzenie zostało wcześniej zautoryzowane).
Z poziomu konta możesz m.in.:
- ustawić bądź zmienić kod blokady,
- włączyć powiadomienie dźwiękowe,
- wyświetlić stosowny komunikat na ekranie urządzenia,
- a w ostateczności – całkowicie wymazać wszystkie znajdujące się na nim dane.
W przeciwieństwie do rozwiązania z numerem IMEI, korzystając z usługi lokalizacyjnej wbudowanej w konto, telefon można namierzyć tylko wówczas, kiedy jest włączony.
Kolejna możliwość to skorzystanie z usługi geolokalizacyjnej wbudowanej w aplikacje firm trzecich. Działa ona na podobnej zasadzie, co oprogramowanie firmowe. Pozwala namierzyć lokalizację telefonu z dokładnością do kilkuset metrów, ale tylko wówczas, gdy została na nim zainstalowana wcześniej, czyli jeszcze przed utratą dostępu do urządzenia.
Jak utrudnić śledzenie telefonu?
Jest kilka sposobów na utrudnienie śledzenia telefonu i jego lokalizacji. Przede wszystkim należy wyłączyć opcję geolokalizacji i używać jej wyłącznie kiedy jest to niezbędne, jak przy używaniu nawigacji, żeby doprowadziła nas we wskazane miejsce.
Dzięki temu satelity GPS nie będą mogły użyć opcji triangulacji do śledzenia telefonu.
Kolejnym krokiem jest wyłączenie Wi-Fi lub przynajmniej opcji automatycznego łączenia się do dostępnych sieci. Przez to utrudnione powinno być sprawdzenie lokalizacji telefonu przez panel Google bądź iCloud. Jako że Wi-Fi ma stosunkowo niewielki zasięg, gdy jesteśmy do niego podpięci śledzenie telefonu jest wyjątkowo precyzyjne.
Po wyłączeniu Wi-Fi, jedynymi opcjami jakie zostają są śledzenie telefonu przez zużycie danych mobilnych oraz śledzenie przez numer telefonu. Oba działają na podobnej zasadzie, gdyż łączą ze stacjami nadawczymi BTS. Daje to przybliżony obszar gdzie ktoś się znajduje, jednak do śledzenia telefonu jest to zdecydowanie mniej przydatne.
I najskuteczniejszym sposobem walki ze śledzeniem telefonu jest jego wyłączenie. Nie jest to poręczny sposób, ponieważ telefon zmienia się w bezużyteczną cegiełkę. Należy pamiętać, że nie można śledzić telefonu, który nie nawiązuje jakiegokolwiek połączenia.
Uwaga na oszustów!
Jak wiadomo, internet jest pełen oszustów, którzy żerują na naiwności i niewiedzy internautów. Istnieją strony, które oferują na pozór bezpłatne usługi namierzania telefonu.
Dlaczego „z pozoru”? Otóż taka przyjemność wiąże się najczęściej z koniecznością wysłania SMS-a premium, którego koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych!
Jeśli więc na danej stronie znajdziesz informacje o tym, jak namierzyć telefon po numerze – nie daj się na to nabrać. Z całą pewnością to oszustwo, które może sporo Cię kosztować.
Oszuści mogą wysłać Ci złośliwe oprogramowanie, które w najgorszym wypadku spowoduje całkowite zablokowanie dostępu do urządzenia i kradzież danych osobowych (w tym hasła do bankowości internetowej i numeru karty debetowej).
Zastanawiasz się, jak namierzyć lokalizację telefonu w przypadku utraty dostępu do aparatu? Spokojnie, wcale nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Gdy zgubisz urządzenie, możesz skorzystać z bezpłatnych aplikacji. Najlepiej jednak zgłosić kradzież u swojego operatora, a następnie na policji, która podejmie odpowiednie kroki. Niestety bardzo często te podejmowane są dopiero w momencie, gdy Twój telefon zostanie wykorzystany do popełnienia przestępstwa.
Źródło obrazka głównego: wikipedia.org