1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak stworzyć grę komputerową? Najważniejsze informacje

Poradniki

14.04.2022 10:52

Jak stworzyć grę komputerową? Najważniejsze informacje

Gry
8
1
0
8
1

Fortnite, Minecraft, Roblox – gra komputerowa, nawet ta najprostsza, często pozwala bawić się przez długie godziny. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć grę? Roblox, gra Google, a może tytuł z Unity? Świat gamedevu stoi przed tobą otworem!

Jak stworzyć grę na PC? Najważniejsze informacje

Na samym początku trzeba ustalić, jaką grę chcesz tak naprawdę stworzyć. Pełen akcji FPS? Wciągająca przygodówka? A może turowy RPG? Możliwości jest naprawdę od groma! Każdy gatunek rządzi się swoimi prawami, które należy uwzględnić już na samym początku produkcji. Razem z nimi powinieneś także ustalić pierwotne założenia Twojego tytułu, takie jak rodzaj grafiki, mechanika i ogólny schemat funkcjonowania świata gry.

Praktycznie każdy poradnik game developera głosi, że podstawą początkowej fazy produkcji są trzy filary: pomysł, szkic i mechanika. Po pierwsze należy ustalić, o czym będzie Twoja gra i do jakiego gatunku będzie przynależeć (lub które z nich w niej połączysz). Dobrym pomysłem jest zaproszenie kilku znajomych do burzy mózgów, w której nakreślicie ciekawe koncepcje i odrzucicie nudnawe rozwiązania bądź trudne w realizacji plany.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Następnie trzeba przygotować szkic całego projektu: jaki silnik wybrać, na czym opierać się będzie fabuła oraz które mechaniki chcesz zaimplementować do swojej gry. Wielu deweloperów notuje swoje pomysły w zeszytach, dzieląc je na poszczególne kategorie. Równie dobrze sprawdzą się pliki tekstowe zapisane w oddzielnych folderach. To chyba najważniejszy etap przed przejściem do właściwego tworzenia gry na konkretnym silniku. Warto więc rozważyć każdy detal, który ma znaleźć się w twoim tytule.

Jak stworzyć grę – dodatkowe informacje

Kiedy uznasz, że zapisałeś już wszystkie potrzebne informacje na temat Twojej gry, możesz zacząć właściwe tworzenie tytułu na wybranym silniku. W tym momencie musisz pamiętać o trzecim filarze każdej produkcji – mechanikach. Koniecznie sprawdź, czy twoje koncepcje są możliwe do przeniesienia na język gry. Warto podzielić je na dwa rodzaje: mechaniki podstawowe i zaawansowane.

jak stworzyć grę poradnik
Tworzenie gry to nie tylko postacie i obiekty, to także tysiące linijek kodu

Do tych pierwszych należą wszystkie interakcje pozwalające funkcjonować graczowi w stworzonym przez nas świecie. Są to np. schematy poruszania się postaci, działanie menu i interfejsu czy zasady określające wygraną (bądź porażkę). Bardziej zaawansowane mechaniki mają bezpośredni wpływ na gameplay. Kryją się tu np. sztuczna inteligencja, dialogi z NPC-ami, fizyka, rozwój bohatera lub nawet pogoda panująca w przedstawionym świecie.

W czym stworzyć grę? Wybór oprogramowania do tworzenia gier

Jednym z najważniejszych kroków w tworzeniu dobrej gry jest wybór odpowiedniego silnika. Game engine jest sercem każdej produkcji. To właśnie dzięki nim niektóre z tytułów wyglądają i działają tak dobrze. Przede wszystkim należy dopasować poziom swoich umiejętności w zakresie gamedevu do stopnia zaawansowania silnika. Skomplikowany game engine może napsuć krwi niejednemu doświadczonemu twórcy, nie mówiąc już o początkujących. Na samym starcie lepiej spróbować z prostszym silnikiem o nieco mniejszych możliwościach. Jakie programy do tworzenia gier najlepiej sprawdzą się wtedy, gdy posiadasz małe – lub żadne – doświadczenie w gamedevie?

Reklama

Unity

Unity to jeden z najczęściej wykorzystywanych silników gier. Główną rolę w jego popularności odgrywa niska cena. Popularny game engine z kostką w logo jest darmowy przy użytku osobistym; za opcje Plus, Pro i Enterprise trzeba będzie już zapłacić. Oprócz tego Unity znane jest także z przyjazności dla początkujących użytkowników – których swoją drogą jest naprawdę dużo. Społeczność tworząca na tym silniku często przesiaduje na dedykowanych forach, udzielając żółtodziobom cennych rad. Unity posiada jeszcze jedną bardzo ważną dla deweloperów cechę: jest kompatybilny praktycznie z każdym innym liczącym się na rynku systemem. Przekonwertowanie twojej gry na inną platformę staje się dzięki temu banalnie proste.

jak stworzyć grę w unity
Interfejs Unity nie należy do najprostszych dla początkujących | źródło: unity3d.com

Unreal Engine

Unreal Engine jest produktem Epic Games. Jego pierwsza wersja ujrzała światło dzienne już w 1998 roku wraz z kultową dziś grą Unreal. Silnik od samego początku istnienia cechował się wysokimi możliwościami w generowaniu grafiki 3D. 23 lata i cztery wersje programu później ten opis wciąż pozostaje trafny. Unreal Engine potrafi wygenerować fotorealistyczne modele postaci, realistycznie odwzorować prawa fizyki, a generowane efekty cząsteczkowe prezentują najwyższą jakość. Co więcej, pomimo potężnych możliwości, silnik cechuje się przystępnym interfejsem i dużą bazą zasobów dostępną także dla początkujących. Jednak nie to jest najlepsze w Unreal Engine. Produkt Epic Games jest dostępny za darmo! Studio zaczyna żądać opłaty za użytkowanie (w wysokości 5% od profitów ze sprzedaży) dopiero wtedy, gdy stworzona na ich silniku gra osiągnie próg miliona dolarów zysku.

Sprawdź też: Czym jest Unreal Engine? Wszystko o tym silniku gier

Game Maker

Kolejny program do tworzenia gier, o którym warto wspomnieć, to Game Maker Studio. Podstawowa wersja silnika pozwala na produkcję tytułów przeznaczonych wyłącznie na system Windows. Aby otrzymać dostęp do tworzenia treści na inne platformy, trzeba wnieść dość wysoką opłatę w wysokości ok. 2200 zł. Game Maker cechuje się przede wszystkim banalnie prostym w użyciu interfejsem pozwalającym na tworzenie solidnych gier z grafiką 2D. Możliwości tego środowiska zwiększa bogaty asortyment sklepu z zasobami, w którym wiele produktów dostępnych jest za darmo. Jeśli chcesz stworzyć grę z dwuwymiarową grafiką, Game Maker będzie jedną z najlepszych opcji.

game maker
Game Maker to jedno z prostszych narzędzi do tworzenia gier | źródło: pluralsight.com

Armory3D

Armory3D jest jednym z silników, który zyskuje popularność w coraz większym tempie. To program w pełni opensource’owy: kod źródłowy programu jest powszechnie znany, co pomaga w lepszym zrozumieniu zasad rządzących tym środowiskiem. Jeśli podczas tworzenia gry natrafisz na jakiś błąd, to prawdopodobnie bez problemu znajdziesz jego rozwiązanie w internecie. Jednak errory to najprawdopodobniej ostatnie, co spotka cię podczas korzystania z Armory3D. Program opiera się o wykorzystanie „węzłów logicznych” (logic nodes), które pozwalają projektować grę nawet bez wysokich umiejętności kodowania. Schematy, które będą obowiązywać w twojej produkcji, zostają przedstawione w wizualnej formie, praktycznie niwelując konieczność zgłębiania różnych języków programowania.

Jak stworzyć grę w Roblox?

Ciekawym przedstawicielem silnika, który zarazem jest grą, pozostaje Roblox i zaimplementowane tam narzędzie Roblox Studio. Oprogramowanie cechuje się dziecinnie prostą obsługą, co potwierdza stale rosnąca liczba stworzonych dzięki niemu produkcji. Roblox zapewnia twórcom bogatą bibliotekę zasobów, która może zostać wykorzystana w Twoim tytule bez konieczności użycia jakiegokolwiek kodu. Niestety, łatwość obsługi idzie w parze z relatywną prostotą gier tworzonych w Roblox Studio. Każda produkcja stworzona na tym silniku dostępna będzie wyłącznie w środowisku Roblox. Poza tym twórca nie ma zbyt dużego wpływu np. na grafikę obecną w produkcji – tytuły przygotowane w Robloksie korzystają z tej samej biblioteki zasobów i wyglądają bardzo podobnie.

Wybór scenariusza do gry

Przed odpowiedzią na pytanie jak stworzyć grę, warto najpierw pomyśleć nad scenariuszem. Tworząc fabułę do gry, należy mieć na uwadze utrzymywanie uwagi gracza. Oczywiście nie oznacza to, że każda sekunda gry musi być przepełniona akcją, pościgami i wybuchami. Wolniejsze fragmenty także mają ważne miejsce w dobrze napisanym scenariuszu, jednak są to często najtrudniejsze do napisania partie. Gracz nigdy nie może poczuć się znudzony, ponieważ po prostu przestanie grać w taki tytuł. Fabularne wyciszenie musi być zatem miejscem, w którym zagrasz na emocjach, przedstawisz ważne backstory bohaterów lub ukażesz głębię ich relacji.

Udany scenariusz powinien być także zgodny z mechanikami zastosowanymi w grze.
Trudno sobie wyobrazić np. survival horror, w którym główny bohater wypija miksturę dającą +20 do obrażeń, po czym masakruje wszystkie czyhające na niego maszkary. Relacja pomiędzy scenariuszem a mechanikami jest pewnego rodzaju zamkniętym obwodem. Scenariusz musi być przystosowany kompozycyjnie do schematów rozgrywki, które z kolei powinny wynikać z opisu świata i jego bohaterów.

unreal engine
Unreal Engine jest dostępny także na Linuxie | źródło: linuxadictos.com

Dobrym przykładem takiej zależności jest seria Dark Souls i jej słynne miejsca zapisu w postaci palenisk. Twórcy nie chcieli, aby gracze nadużywali mocy quicksave’u, dlatego przypisali możliwość zapisu rozgrywki do odpoczynku przy ognisku. Jednocześnie zbawienne właściwości ognia stanowią część fabuły gry, przez co powtarzający się wypoczynek przy trzaskającym drewnie jest jak najbardziej uzasadniony.

O czym muszę pamiętać tworząc grę?

Musisz pamiętać, że nie jesteś jedynym, kto chce stworzyć własną grę. Twój pomysł musi przede wszystkim wyróżniać się spośród setek (a może i tysięcy) podobnych produktów. Nikt przecież nie będzie chciał zagrać w kolejny klon Slendermana czy CS-a. Oryginalny pomysł często zasłania w oczach graczy inne niedociągnięcia gry, takie jak niskiej jakości grafika czy dziurawa fabuła. Ten schemat widać choćby na portalach crowdfundingowych. Ludzie inwestują w ciemno w najciekawsze pomysły, w tym także w gry. Jednocześnie nie wiedzą przy tym, czy wspierany produkt będzie chociażby działał! W ten sposób wiele produkcji indie zyskuje popularność jedynie dzięki dobrym pomysłom wdrożonym na samym początku prac nad grą.

Sprawdź też: Najlepsze gry podobne do Minecraft – ranking top 10 gier dla miłośników budowania

Poza tym musisz pamiętać o mechanikach, które po prostu irytują większość graczy. Mikropłatności, lootboksy, Pay2Win – to wszystko może zabić grę jeszcze przed jej premierą. Twoja produkcja nie musi być spełnieniem wszystkich marzeń gamerów, jednak nie może być jednocześnie urzeczywistnieniem ich koszmarów. Wiele produkcji indie zyskuje popularność jedynie dzięki oryginalnemu pomysłowi na siebie. Nie zapominaj także o porządnym przetestowaniu gotowego produktu. Gracze często specjalnie doszukują się rozmaitych bugów w grach. Jeśli ktoś odnajdzie niezauważony przez ciebie exploit, który kompletnie rujnuje gameplay, będziesz musiał stworzyć łatkę naprawiającą błąd jak najszybciej.

Tworzenie gier w 2022 roku nie musi być czarną magią. Specjalne programy coraz częściej przystosowywane do umiejętności początkujących projektantów. Jeśli zastanawiasz się nad produkcją gier, to… na co jeszcze czekasz? Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej zbierzesz doświadczenie potrzebne do stworzenia prawdziwego hitu!

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.