drony

Technologia

03.04.2023 11:10

Drony – do czego służą? Rodzaje, parametry, cena, uprawnienia

Gadżety Nauka
4
1
0
2 lata temu
Drony – do czego służą? Rodzaje, parametry, cena, uprawnienia
4
1
0
4
1

Drony to wielofunkcyjne i bardzo przydatne urządzenia poruszające się w przestrzeni powietrznej, które służą zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Są źródłem cennych informacji i rozrywki. Co o nich wiemy?

Chociaż drony wiążą swoją przeszłość z militariami, obecnie posiadają naprawdę wiele zastosowań – zarówno tych bardziej, jak i mniej profesjonalnych. W użyciu jest niezliczona ilość różnych modeli, poczynając od dronów dla dzieci i tanich dronów z kamerą, aż po drony geodezyjne czy drony policyjne. Rozszerzenie kompetencji tego typu sprzętów pozwala na wykorzystanie jego funkcji wszędzie tam, gdzie dostęp jest utrudniony dla człowieka. Drony dla początkujących diametralnie różnią się od niektórych profesjonalnych dronów. Co to jest dron? Ile kosztują drony z kamerą? Do czego służą drony? Odpowiedź na te oraz wiele więcej innych pytań możemy znaleźć poniżej.

Co to jest dron?

Dron to urządzenie o przeznaczeniu zarówno profesjonalnym, jak i rozrywkowym. Prawo kwalifikuje drony jako bezzałogowe statki powietrzne. Znajdziemy nie tylko drony na pilota, ale także maszyny sterowane autonomicznie, na przykład poprzez autopilota. Jeśli chodzi o funkcje tych sprzętów, możemy wyróżnić drony z kamerą lub bez. Co więcej, wśród dronów możemy wyróżnić urządzenia o dwóch, trzech, a także czterech parach śmigieł, które wraz z silnikami utrzymują drona w powietrzu.  Drony do nagrywania czy drony fotograficzne to bardzo częsty wybór zwłaszcza wśród osób zaczynających przygodę z tym sprzętem. Co więcej, każdy model różni się rozmiarem, wagą i oferowanymi możliwościami. Przeglądając internet w poszukiwaniu informacji o tych urządzeniach, z pewnością natkniemy się na nazwy różnych marek. Popularnością cieszą się zwłaszcza wszelkie modele dronów DJI.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Radar – co to jest i jak działa? Rodzaje radarów oraz najważniejsze informacje

Do czego służą drony? Różne zastosowania dronów

W dzisiejszych czasach drony spełniają liczne funkcje i znacząco ułatwiają pracę w różnych sektorach. Nadają się nie tylko do rozrywki, ale również do wykonywania zaawansowanych i wymagających pomiarów, wykonywania patroli, monitorowania czy szacowania szkód wywołanych przez kataklizmy. Pomocą służą drony wojskowe, drony przemysłowe, a nawet drony podwodne. Co więcej, drony w rolnictwie wykorzystuje się do określania wagi szkód wśród plonów, obliczania powierzchni lub kontrolowania ogólnego stanu upraw. Mimo że drony w Polsce są raczej rzadko zauważalne, interesuje się nimi coraz więcej osób, które pragną sprzętu do rozrywki, nagrywania filmów lub fotografowania. Popularne są drony z kamerą 4K, drony z GPS oraz drony sportowe, które charakteryzują się niezwykłą zwrotnością i prędkością. Bardzo często są wykorzystywane do pokonywania torów przeszkód na czas. Producenci oferują więc nie tylko sprzęt do zadań specjalnych, ale także drony, które mają na celu zapewnienie rozrywki.

drony

Najważniejsze parametry i rozwiązania technologiczne dronów

Drony na stałe zrewolucjonizowały proces zbierania informacji w różnych dziedzinach i stają się nieodłączną częścią pracy wielu sektorów. Jednym z najciekawszych rozwiązań technologicznych dronów jest wykorzystywanie ich w gospodarce morskiej – niektóre drony DJI są przystosowane do pobierania wody wyrzucanej w powietrze przez wieloryby. Pozwala to nie tylko określić stan zdrowia zwierzęcia, ale również jakość wody w oceanie. Co więcej, zaawansowane drony wyposażone w podczerwień stanowią ochronę przed kłusownikami, którzy planują pozyskanie kości słoniowej. Technologia termowizyjna przydała się w dronach, które pomagały w walce z pożarami nawiedzającymi Australię. Również przemysł rolniczy czerpie wiele korzyści – specjalne modele dronów są w stanie rozprowadzać pestycydy, a nawet wyłapać chorobę, która pustoszy pola. W kwestii użytku codziennego najlepsze drony charakteryzują się niewielką wagą, intuicyjną obsługą, a także szeregiem przydatnych funkcji. Może być to obrotowy obiektyw, funkcja samodzielnego powrotu, autopilot, GPS czy funkcja automatycznego startu. 

dron z kamerą

Jeśli chcemy wyposażyć się w ten sprzęt, powinniśmy przyjrzeć się ich podstawowym parametrom. W przypadku dronów zasięg działania urządzenia ma naprawdę duże znaczenie. Może on wynosić od kilkudziesięciu metrów do nawet kilkunastu kilometrów. Ważna jest również waga i rozmiar drona, a w przypadku urządzeń przeznaczonych do fotografowania i nagrywania, także jakość otrzymanego obrazu. Ogromne znaczenie ma też czas działania urządzenia. Tańsze opcje oferują kilka minut działania, podczas gdy droższe wersje mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt minut.

Ile kosztują drony z kamerą?

Gdy w grę wchodzą drony, cena niektórych modeli może wydawać się wręcz ogromna. Ile kosztują drony przystosowane do użytku codziennego? Wszystko zależy od poziomu zaawansowania drona i jego funkcjonalności, rozmiaru czy firmy. Drony do 200zł posiadają zazwyczaj kamery o niskiej jakości lub nie mają ich wcale. Ich plusem jest to, że świetnie sprawdzają się podczas nauki latania i stawiania pierwszych kroków w fascynującym świecie tych urządzeń. Drony do 300zł często mają bardziej zadowalające funkcje, na przykład zaawansowany moduł GPS. Drony do tej kwoty są przystosowane również dla dzieci. Kamieniem milowym wydają się być drony do 500zł, które mogą zaskoczyć stosunkiem jakości do ceny. Chociaż zasięg i długość działania w tym przedziale cenowym nie zachwycają, dają o wiele więcej możliwości niż tańsze odpowiedniki. Dobrą jakość obrazu, optymalny zasięg i długość działania oferują drony do 1000zł. Takie urządzenia posiadają naprawdę dużo ciekawych funkcji, dzięki którym dostarczą rozrywki zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Prawdziwe giganty na rynku mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak są warte tak dużej ceny. W przypadku niektórych działań z użyciem dronów licencja jest obowiązkowa, więc warto wliczyć ją w koszta zakupu drona.

Drony w Polsce – czy trzeba mieć uprawnienia?

Przepisy prawa wymagają od nas zarejestrowania dronów, które posiadają kamerę i/lub ważą więcej niż 250 gramów. Oznacza to, że nie musimy martwić się rejestracją, jeśli:

  • dron jest przeznaczony dla dzieci do 14 roku życia,
  • dron waży mniej niż 250 gramów i nie ma kamery.
Mini dron

Rejestracja jest wymagana przez względy bezpieczeństwa i możliwość dokonywania czynów zabronionych przez prawo, na przykład naruszania prywatności. Dzięki Urzędowi Lotnictwa Cywilnego drony możemy wykorzystywać do większej ilości działań, jednak musimy zdać szkolenie na drony. Do odbycia jest specjalny kurs – drony traktowane są tu w sposób podobny do samochodów, ponieważ istnieją różne typy licencji, które można uzyskać. Drony – uprawnienia do nich możemy uzyskać po odbyciu darmowego kursu, a następnie zdaniu płatnego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Wszystkie potrzebne do tego sprawy załatwimy w ULC – drony to często urządzenia o dużych możliwościach, dlatego warto jest zadbać o licencję, która pozwala je wykorzystać.

Sprawdź też: Xblitz X7 GPS – test wideorejestratora

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *