xbltz

Recenzje

28.02.2023 15:56

Xblitz X7 GPS – test wideorejestratora

Gadżety Motoryzacja Zakupy
15
0
0
15
0

Wideorejestrator Xblitz X7 GPS potrafi naprawdę sporo, o czym przekonasz się z naszej recenzji. Sprawdzamy, czy warto kupić Xblitz X7 GPS.

Wideorejestrator to bardzo przydatny gadżet dla kierowcy i nie mówimy tu wyłącznie o profesjonalistach. To ta niewielka kamerka potrafi oszczędzić nam wielu kłopotów w sytuacjach, które wydarzyły się nie z naszej winy, niezależnie od tego, czy była to niewielka kolizja, czy poważny wypadek. Dziś sprawdzimy, jak poradził sobie jeden z najtańszych wideorejestratorów Xblitz X7 GPS.

Sprawdź też: Gadżety do auta – akcesoria do samochodu

Wideorejestrator powinien oferować dobrą jakość nagrań, bo to tak naprawdę jego jedyne zadanie. Tanie wideorejestratory z reguły tego zagwarantować nie potrafią i nie mówimy tutaj o najgorszych, nocnych warunkach oświetleniowych, w których wykładają się nawet relatywnie drogie urządzenia, a o zwykłym nagrywaniu w dzień. Kiepskiej jakości matryca i rozdzielczość skutecznie uniemożliwiają wyodrębnienie z kadru szczegółów, takich jak tablice rejestracyjne i taki sprzęt powinniśmy omijać szerokim łukiem, nawet jeśli wiąże się to z potencjalnymi oszczędnościami.

Jaki jest zatem Xblitz X7 GPS? To tania kamerka za ok. 219 zł, a więc segment budżetowy i jest perfekcyjnym przykładem na to, że można stworzyć w sprzęt, który pomimo kompromisów jest w stanie spełnić swoje jedyne zadanie. Nie jest jednak idealnie, bo do ideału sporo brakuje, ale jak na wideorejestrator tej klasy naprawdę nieźle.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Specyfikacja i jakość wykonania

Xblitz X7 GPS to niewielkich rozmiarów kamerka (57 x 65 x 43) z wbudowanym akumulatorem, wykorzystywanym przy funkcji nagrywania parkingowego, zasilany typową wtyczką microUSB z gniazda z zapalniczki. Przewód jest dość długi, dlatego nie będzie problemów z jego ułożeniem na desce rozdzielczej. Do szyby mocujemy ją przy pomocy przyssawki, a nie jednorazowej taśmy 3M za co należy się plus.

Wideorejestrator posiada wbudowany ekran LCD, na którym wyświetlane są wszystkie potrzebne informacje oraz funkcję GPS, która działa bardzo dobrze – więcej o tym aspekcie w dalszej części recenzji. Oferuje rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), płynność rzędu 30 klatek na sekundę oraz kąt widzenia 140 stopni. Do nagrywania wykorzystuje kartę microSD, którą oczywiście należy zakupić osobno, ale w pudełku – oprócz wideorejestratora i elementów montażowych – znajdziemy również adapter USB-microSD, co cieszy oko.

Xblitz X7 GPS
Xblitz X7 GPS

Xblitz X7 GPS posiada G-Sensor, wykorzystywany do wykrywania zdarzeń parkingowych, detekcję ruchu, funkcję nagrywania w pętli, wbudowany mikrofon oraz jakże przydatny w takich wynalazkach tryb HDR, czyli szeroki zakres tonalny, pomagający rejestrować detale w cięższych warunkach oświetleniowych – na przykład podczas jazdy pod Słońce.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo prosta kamerka, wykonana niemal w całości z plastiku i choć mogło być lepiej, za tę cenę po prostu nie możemy się tego czepiać.

Sprawdź też: Latające samochody

Funkcjonalność

Xblitz X7 GPS to wideorejestrator z GPS-em. Na ekranie podczas jazdy możemy zobaczyć prędkość naszego pojazdu, ale to nie wszystko, ponieważ w nagranym pliku znalazło się miejsce na dane dotyczące położenia. Żeby je zobaczyć musimy posiłkować się niestety dedykowaną aplikacją DVPlayer, która jest płatna, ale na szczęście Xblitz do pudełka dorzuca kod aktywacyjny, a zatem o ten aspekt martwić się nie musimy. Funkcja jest ciekawa i w trakcie testów nie pomyliła się ani razu, a zatem przyda się podczas ustalania potencjalnego miejsca zdarzenia.

Nieco gorzej wypadł tryb parkingowy, bo choć G-Sensor sprawnie aktywuje nagrywanie nawet bez podpiętego kabla zasilającego, kamerka nagrywać rozpoczyna po ok. 6 sekundach od wykrycia nieprawidłowości. Może się zatem okazać tak, że sprawca zdarzenia w tym czasie się od niego oddali, a na nagraniu nie zobaczymy niczego ciekawego.

Xblitz X7 GPS
Xblitz X7 GPS

Xblitz X7 GPS jest w stanie nagrywać maksymalnie 2-minutowy film w formacie MOV, a każdy z nich z włączoną funkcją GPS i HDR zajmuje na karcie microSD dokładnie 251 MB. My w trakcie testów wykorzystaliśmy kartę Patriot Endurance o pojemności 128 GB i tyle miejsca wystarczy, by nagrać ok. 1000 minut materiału.

Jakość nagrań

Przejdźmy zatem do najważniejszej rzeczy – jakości nagrań. Xblitz X7 GPS dobrze radzi sobie w standardowych, dziennych warunkach oświetleniowych i nie ma problemu z wyodrębnieniem szczegółów, takich jak tablice rejestracyjne pojazdów – nawet tych, mijających nasz samochód z prędkością ok. 80-100 km/h. Do ideału oczywiście brakuje, bo mieliśmy styczność ze zdecydowanie lepszymi pod tym względem wideorejestratorami, ale jak na sprzęt za ok. 219 zł, na jakieś kompromisy trzeba pójść. Wbudowany tryb HDR zdecydowanie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego doświetlenia i dobrze kontroluje kontrastujące ze sobą punkty w kadrze.

Jak kamerka spisuje się w nocy? Tutaj jest już zdecydowanie gorzej i jest to największą wadą tego wideorejestratora. Nawet w relatywnie dobrze doświetlonych częściach miasta w godzinach wieczornych, kamerka nie radzi sobie z rejestrowaniem szczegółów, takich jak tablice rejestracyjne. Nie pomaga też agresywna ekspozycja. W terenach pozamiejskich jest jeszcze gorzej, bo tu nie widać już właściwie niczego, choć trudno uznać to za wadę, bo oślepiające światła nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów to wyzwanie nawet dla naszego narządu wzroku, a co dopiero kamerki za 200 zł. Tak czy owak, należy wziąć ten aspekt pod uwagę.

Podsumowanie

Xblitz X7 GPS kosztował do niedawna ok. 300 zł i w tej cenie absolutnie byśmy tej kamerki nie polecili, ponieważ najzwyczajniej w świecie byłaby wyborem nieopłacalnym. Za ok. 219 zł jednak, czyli tyle, ile kosztuje aktualnie, jak najbardziej możemy ją polecić, ale jedynie tym, którzy będą wykorzystywać ten gadżet podczas dnia.

Xblitz X7 GPS
Xblitz X7 GPS

Dobrze radzi sobie w dziennych warunkach oświetleniowych, posiada funkcjonalny wyświetlacz LCD oraz GPS, który potrafi być przydatny. Tryb parkingowy mógłby być jednak nieco sprawniejszy, bo nagrywanie po ok. 6 sekundach od wykrycia zdarzenia może przesądzić o użyteczności takiego klipu.

Jeśli szukasz wideorejestratora do jazdy dziennej i nie chcesz wydawać ok. 400-500 zł na kamerki typu Pridio i7 Pro czy VIOFO A129-G Plus, jak najbardziej możesz zainteresować się recenzowanym Xblitz-em. W tej cenie warto to zrobić.

Sprawdź też: Tesla Semi – ciężarówka przyszłości?

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *