Recenzja 70 mai 3

Recenzje

15.02.2024 08:47

Recenzja 70mai 3. Następca ultrapopularnego wideorejestratora w akcji!

Gadżety Motoryzacja
3
0
0
3
0

Zakup nowego wideorejestratora wiąże się z nieustannym przeglądaniem filmów, jakie potrafi nagrać, ale jeśli szukasz niedrogiego sprzętu, to już tego robić nie musisz, gdyż przetestowaliśmy następcę ultrapopularnego 70mai 1s, czyli 70mai 3, który okazał się być zaskakująco dobry!

Kiedy podróżujemy, bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego właśnie warto mieć przy sobie wideorejestrator, który może stanowić nieocenione wsparcie w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Dziś bliżej przyjrzymy się 70mai 3, czyli niedrogiemu, ale obiecującemu wideorejestratorowi, który może być doskonałym kompanem w codziennej jeździe – nie tylko u zawodowych kierowców.

Specyfikacja

70mai 3 to wideorejestrator wyposażony w nowy sensor Sony Starvis 2 IMX662 oraz jaśniejszy obiektyw f/1.8, co zapewnia lepszą jakość obrazu, szczególnie w warunkach o słabym oświetleniu. To dobra zmiana w porównaniu do poprzednika 1s.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

„Trójka” potrafi rejestrować wideo w rozdzielczości Full HD przy płynności 30 klatek na sekundę i jest to jedyny tryb nagrywania jaki posiada. Nie możemy na przykład obniżyć rozdzielczości, by zwiększyć płynność. Dobrze wypada również kąt widzenia, który wynosi 130 stopni oraz ogólna funkcjonalność. Poniżej szczegóły:

 • Typ: Wideorejestrator przedni, bez dodatkowych kamer
 • Sensor: Sony Starvis IMX662
 • Przysłona: f/1.8
 • Kąt widzenia: 130 stopni
 • Rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080 pikseli)
 • Płynność wideo: 30 FPS
 • Wi-Fi: Tak, moduł wbudowany
 • Kontrola: Głosowa, aplikacja
 • Wyposażenie: Mikrofon, głośnik
 • Wyświetlacz: Brak
 • Funkcje: Komendy głosowe, HDR, tryb nocny, czujnik wstrząsów, tryb parkingowy, nagrywanie zdarzeń, nagrywanie w pętli
 • Łączność: Wi-Fi, MicroUSB
 • Zapis danych: Karta microSD
 • Akumulator: Wbudowany

Jakość wykonania

70mai 3 imponuje kompaktowymi wymiarami, co pozwala na dyskretną instalację za lusterkiem samochodu i zapomnienie, że tam w ogóle znajduje się jakakolwiek kamera. W pudełku z wideorejestratorem znajdziemy adapter do zapalniczki samochodowej, przewód USB-A > microUSB o długości ponad 3 metrów, dwie folie elektrostatyczne, narzędzie do podważania elementów wykończeniowych samochodu i instrukcję obsługi w języku polskim. 

Nie znajdziemy tu natomiast karty microSD, ale 70mai w ramach pakietu oferuje taki zestaw za nieco wyższą cenę. My na potrzeby tego testu skorzystaliśmy z karty Patriot Endurance o pojemności 128 GB. Taka pojemność jest jak najbardziej wspierana i jest poprawą w stosunku do poprzednika – 70mai 1s, do którego mogliśmy włożyć kartę o maksymalnej pojemności 64 GB.

Sprawdź też: Xblitz X7 GPS – test wideorejestratora

Urządzenie zostało solidnie wykonane. Wysokiej jakości materiały i waga sugerują, że mamy do czynienia z porządnym urządzeniem, a nie zabawką. Na obudowie znajdziemy otwory wentylacyjne i dla mikrofonu, przycisk z prawej strony, uchwyt montażowy, „Oko Saurona”, gniazdo microUSB, slot na kartę pamięci microSD oraz ukryty przycisk do resetowania urządzenia do ustawień fabrycznych.

70mai 3 to mała kamera o dużych możliwościach
Solidne wykonanie i zadowalająca jakość nagrywania – o to chodzi!

Funkcjonalność i aplikacja

Wideorejestrator 70mai 3 oferuje funkcje i możliwości, które sprawiają, że jest godny uwagi w swojej klasie cenowej. Rejestruje wideo w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) przy 30 klatkach na sekundę, zapewniając płynność obrazu i choć nie ma możliwości wyboru innej jakości nagrywania w aplikacji, to jednak jest to akceptowalne, biorąc pod uwagę jego cenę.

Wyposażony w moduł Wi-Fi, umożliwia łatwe połączenie z urządzeniem poprzez aplikację 70mai, dostępną w sklepie Google lub AppStore. Parowanie odbywa się intuicyjnie i dopiero wówczas mamy pełny obraz tego, co ten wideorejestrator tak naprawdę potrafi.

Istnienie dedykowanej aplikacji do sterowania oraz modułu Wi-Fi znacząco podnosi wartość kamerki. Wolimy sterować urządzeniem z poziomu smartfona, niż korzystać z wbudowanego wyświetlacza, gdyż jest to rozwiązanie wygodniejsze, bardziej intuicyjne, a na dodatek po prostu tańsze.

Aplikacja ta została starannie zaprojektowana. Po pierwszym sparowaniu poprzez Wi-Fi, uzyskujemy dostęp do panelu z urządzeniami, gdzie możemy wybrać nasz wideorejestrator. Znajdziemy w niej szereg funkcji związanych z zarządzaniem, takich jak podgląd w czasie rzeczywistym, który możemy rozszerzyć na pełny ekran. W zakładce Album możemy przeglądać wcześniej zarejestrowane klipy, jednakże wchodząc w nią, wideorejestrator przestanie nagrywać – to oczywiste, ale trzeba pamiętać o tym.

Album został podzielony na pięć folderów, uwzględniających różne rodzaje zdarzeń, takie jak nagrania w pętli, nagrania z trybu parkowania czy sytuacje krytyczne wykrywane przez czujnik G-Sensor (funkcje związane z trybem parkingowym wymagają dodatkowego modułu zasilającego sprzedawanego oddzielnie). Istnieje również możliwość pobierania klipów bezpośrednio na smartfon z poziomu aplikacji. Oś czasu w Albumie umożliwia dokładne określenie godziny i przeglądanie klipów w trybie VOD (wideo na życzenie), co jest bardzo wygodne i dzięki Wi-Fi, a nie Bluetooth, nie uświadczymy tu żadnych opóźnień czy zacinania się obrazu.

Sprawdź też: Drony – do czego służą? Rodzaje, parametry, cena, uprawnienia

W zakładce Ustawienia aplikacji znajdziemy wiele funkcji związanych z nagrywaniem dźwięku, komunikatami, językiem (pełne wsparcie dla języka polskiego), trybem automatycznego wyłączania, bezpieczeństwem, inteligentnym sterowaniem oraz powiadomieniami dźwiękowymi. Dodatkowo, możemy kontrolować parametry kompresji wideo, częstotliwość odświeżania oraz długość nagrywanych klipów.

Jakość nagrań

Podczas testów, przekonaliśmy się, że 70mai 3 radzi sobie doskonale z rejestrowaniem obrazu w ciągu dnia. Ostrość i szczegółowość nagrań są imponujące, a tryb HDR skutecznie wydobywa detale nawet w trudnych warunkach oświetleniowych – ze Słońcem w zenicie i jazdą na wprost. Niestety, nocne nagrania pozostawiają wiele do życzenia. Kontrola ekspozycji działa dobrze, jednak przy szybkich prędkościach trudno jest wychwycić detale, czyli tablice rejestracyjne. Zresztą, sami zobaczcie:

Podsumowanie

Z przyjemnością możemy stwierdzić, że 70mai 3 to solidny wideorejestrator, który warto mieć pod ręką podczas podróży i dobry progres w stosunku do 1s. Oferuje wiele przydatnych funkcji, moduł Wi-Fi i dobrą jakość nagrań w dzień. Oczywiście, jak zresztą każdy wideorejestrator, testowany sprzęt ma ogromne problemy z rejestracją detali w kiepskich warunkach oświetleniowych, niezależnie od tego czy w dzień, czy w nocy. Nie spotkaliśmy się jeszcze z typową kamerką samochodową, byłaby w stanie poradzić sobie z takimi warunkami. O tym trzeba niestety pamiętać.

Tak czy owak, gorąco polecamy, ponieważ oferuje znakomity stosunek ceny do jakości.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *