Anova sous vide

Recenzje

01.12.2022 15:22

Anova sous vide – recenzja sprzętu niecodziennego gotowania potraw

AGD i IoT Gadżety Zakupy
15
0
1
15
0

Anova sous vide to zestaw, na który składają się komponenty pozwalające na przygotowywanie potraw w bardzo łatwy i niecodzienny sposób. Sprawdź, jakie urządzenia są niezbędne do tego niestandardowego gotowania oraz jakie są moje wrażenia po przetestowaniu każdego z nich!

Zestaw Anova sous vide – co wchodzi w jego skład?

Odkąd przyszła do mnie paczka wypełniona produktami, nie mogłam uwierzyć w jej gabaryty. Wszystko natomiast stało się jasne, zaraz po jej otwarciu – moim oczom ukazały się kolejne kartony w charakterystycznej, intensywnej pomarańczowej barwie.

Każde z pudełek jest dobrze opisane, a także ma na sobie grafikę, która jednoznacznie wskazuje na to, co znajdziemy w środku. To naprawdę spore ułatwienie i estetyczny strzał w dziesiątkę. Tym samym już od pierwszych chwil spodobało mi się, jak swoje produkty „wręcza” ludziom Anova. 

W skład zestawu, który miałam okazję przetestować, wchodziły:

  • cyrkulator,
  • pojemnik do gotowania z pokrywą i metalową kratką,
  • zgrzewarka próżniowa,
  • woreczki do pakowania próżniowego.

Sprawdź też: Domowy saturator do wody – czym jest i do czego służy? Poznaj jego zalety!

Każdy z tych produktów przetestowałam, najdokładniej jak było to możliwe. Niestety w żadnej paczce nie znalazłam dokładnych instrukcji w formie książki kucharskiej. Wszystkie instrukcje dotyczące ustawienia temperatury oraz czasu gotowania natomiast bez kłopotu odnalazłam w internecie. Jeśli zetkniesz się z podobnym problemem, zalecam wpisać w wyszukiwarkę nazwę produktu i dopisać obok niego „sous vide”, a z pewnością pojawią się szczegółowe instrukcje dotyczące tego, jak postępować z daną rybą, warzywem lub mięsem.

Czym jest sous vide? Co to jest?

Sous vide szczerze mówiąc, niewiele mi mówiło, dopóki nie zaczęłam wgłębiać się w tę tematykę. Wraz z możliwością przetestowania wyżej wymienionych urządzeń, sprawdziłam, o co dokładnie w tym chodzi.

Cyrkulator sous vide
Cyrkulator sous vide marki Anova prezentuje się naprawdę elegancko

Gotowanie sous vide polega na przygotowywaniu potraw w stosunkowo niskiej temperaturze przez dość długi czas. Metoda sous vide wymaga uruchamiania cyrkulatora na temperaturę niższą niż 100 stopni Celsjusza oraz pakowania próżniowego, dzięki któremu zyskujemy bardzo wyrazisty smak przygotowanych potraw.

Próżniowe pakowanie warzyw, mięsa czy ryb sprawia, że wszystkie aromaty i smaki zostają w danym produkcie. Nie mają one styczności z wodą, w której się gotują, dzięki czemu w naszym domu nie roznoszą się, często nieprzyjemne, zapachy. Cały smak natomiast zostaje w przygotowywanym warzywie, mięsie lub rybie, zamiast w wodzie, jak ma to miejsce podczas standardowego gotowania. 

Cyrkulator sous vide Anova – jak działa?

Urządzenie, jakim jest cyrkulator sous vide Anova Precision, sprawdza się naprawdę dobrze. Jego obsługa nie jest w ogóle skomplikowana, a już po przejrzeniu instrukcji możemy stać się prawdziwymi specjalistami w zakresie korzystania z niego.

Znajdziemy na nim panel do ustawienia temperatury, do której ma się nagrzać woda w pojemniku. Świetnym aspektem tego urządzenia jest termometr, dzięki któremu możemy na bieżąco obserwować, jaką temperaturę w tym momencie osiąga woda. Grzałka jest dokładna co do 0,1 stopni Celsjusza, a po nagrzaniu się do pożądanej temperatury od razu nas o tym informuje.

Anova sous vide
Tak prezentuje się gotowanie sous vide z pomocą Anova

W momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury wystarczy, że umieścimy w pojemniku odpowiednio przygotowane produkty i założymy klapę. Teraz cyrkulator może stać się dodatkowo naszym czasomierzem – wystarczy ustawić jego czas pracy, a my mamy pełne prawo, by zająć się swoimi sprawami. 

Jako osoba, która ma często problemy z odkręceniem słoika, zauważyłam jeden minus – odkręcenie zacisku, którym montuje się cyrkulator na pojemniku, sprawił mi pewne problemy. Kilka prób jednak wystarczyło, by rozwiązać ten kłopot i prawidłowo umieścić urządzenie w opakowaniu.

Worki do pakowania próżniowego i pakowarka próżniowa Anova

Co jeszcze jest wymagane do gotowania sous vide? Maszyna do pakowania próżniowego! To znakomite urządzenie, które można wykorzystać także w wielu innych sytuacjach. Dzięki niej możemy szczelnie zapakować produkty spożywcze i tym samym przechowywać je znacznie dłużej. 

Zgrzewarka próżniowa, podobnie jak cyrkulator sous vide, nie jest skomplikowana w użyciu. Wystarczy, że za pomocą dwóch guzików znajdujących się po bokach urządzenia otworzysz pakowarkę. W woreczku umieść przygotowane owoce, warzywa, mięso lub rybę – mogą to być produkty w marynacie, z ziołami lub bez niczego – i ułóż go w wyznaczonym miejscu. Następnie zamknij klapę i użyj jednego z trzech przycisków – zasysającego, uszczelniającego lub programu, który za Ciebie wykona te dwie czynności.

Anova sous vide
Zgrzewarka próżniowa Anova jest bardzo łatwa w obsłudze

Porządnie zassane woreczki do pakowania próżniowego teraz mogą zostać umieszczone w lodówce, zamrażalniku lub trafić do nagrzanej do odpowiedniej temperatury wody. Nie musisz się nadto martwić o sprawy związane z ekologią – dobre marki, takie jak Anova, produkują swoje wyroby ze w pełni biodegradowalnego tworzywa PE. Do produkcji pojedynczej torebki zużyte zostają 32 recyklowane butelki, które tym samym przestają być zagrożeniem dla środowiska.

Anova pojemnik do gotowania sous vide

Elementem, który nie jest konieczny, choć sprawdza się świetnie, jest pojemnik do gotowania. Mieści on 14 litrów wody, co sprawia, że nie jest to do końca mobilny element całego zestawu. Ta waga zmusiła mnie do korzystania z urządzenia w niewielkiej odległości od zlewu.

Nie jest to obowiązkowy element, ponieważ równie dobrze do nagrzania wody możemy użyć garnka lub innego naczynia, w którym bez kłopotu zmieszczą się worki do pakowania próżniowego, wypełnione produktami spożywczymi. Zadziałają one równie dobrze, co dedykowany do tego pojemnik. 

Sprawdź też: Xiaomi Mi Smart Kettle Pro – czajnik w wersji smart

Pojemnik Anova do sous vide zawiera w sobie kratkę oraz pokrywkę. Dzięki metalowemu elementowi łatwo jest zapanować nad wszystkimi produktami, które jednocześnie umieszczamy w urządzeniu. Należy jednak pamiętać, by dość drobno kroić umieszczane tam produkty lub nie wkładać ich nadmiernie dużo. W innym przypadku będą one zbyt szerokie, by swobodnie umieścić je w wyznaczonym miejscu.

Pokrywka Anova pozwala na o wiele szybsze nagrzewanie się wody. Zapobiega ona także nadmiernemu parowaniu cieczy oraz znakomicie utrzymuje temperaturę, gdy woda się nagrzeje. Kiedy używałam urządzenia, bardzo łatwo było zauważyć nagły spadek temperatury, gdy otworzyłam wieko w celu umieszczenia jedzenia zapakowanego próżniowo. 

Jak działa zestaw Anova sous vide?

Urządzenie do sous vide, jak już wspomniałam, nie jest trudne w obsłudze. Wystarczy poświęcić chwilę na instrukcję obsługi, kilka kliknięć i wszystko dzieje się samo! Niestety nie miałam okazji testować sprzętów zbyt długo, jednak ta chwila z produktami wystarczyła, bym mogła jednoznacznie stwierdzić, że każdy może zostać pięciogwiazdkowym szefem kuchni z takim zestawem na wyposażeniu!

Anova sous vide
Pojemnik do gotowania mieści naprawdę dużo!

Moje umiejętności kulinarne są na żałośnie niskim poziomie, stąd jako kompletny amator mogę wychwalać pod niebiosa sous vide! Gotowanie w tym stylu sprawdzi się dla każdego  specjalisty – lecz tym bardziej wszystkich beztalenci, do których również zaliczam się ja.

Przygotowanie cyrkulatora i wody w pojemniku

Gotowanie sous vide rozpoczynamy od wybrania tego, co chcemy przygotować. W moim przypadku były to kalafior i cukinia. W internecie znalazłam informację, że należy umieścić je w wodzie nagrzanej do 80 stopni na 40 minut. Tyczyło się to kalafiora, ale cukinia spędziła tam dokładnie tyle samo czasu i również była wspaniała!

Wracając – kiedy już dowiedzieliśmy się, jaka temperatura będzie odpowiednia, należy napełnić naczynie wodą. W następnym kroku nałóż na pojemnik lub garnek cyrkulator i dokładnie go dokręć. Ważne by znajdował się on wystarczająco głęboko w wodzie, by móc ją bez kłopotu nagrzewać.

Teraz na panelu cyrkulatora Anova sous vide ustawiamy pożądaną temperaturę. Urządzenie po chwili rozpocznie nagrzewanie cieczy, pokazując nam stopień po stopniu, jak pną się one ku górze. Ten krok można także wykonać z aplikacji w telefonie. 

Pakowanie próżniowe ryb, mięsa lub warzyw

W międzyczasie, gdy nasza woda staje się coraz cieplejsza, my musimy zapakować próżniowo wybrane produkty spożywcze. Do woreczków włóż rozdrobnione warzywa, mięsa lub ryby, które chcesz przygotować.

Osobiście zawsze korzystałam z opcji dwa w jednym i ani razu nie próbowałam oddzielnie zassać powietrza, a następnie uszczelnić opakowania. Każda próba kończyła się sukcesem, więc mogę szczerze polecić takie zgrzewanie paczek. Nie zawsze wychodziły one prosto, ale zawsze ilość nie była przesadzona, dzięki czemu urządzenie za każdym razem szczelnie domykało moje produkty.

Woreczki do pakowania próżniowego
Woreczki do pakowania próżniowego mają idealne wymiary, by pomieścić je w pojemniku marki Anova

Do poprawnego zapakowania woreczków musisz w pierwszej kolejności otworzyć zgrzewarkę i umieścić koniec folii wypełnionej produktami spożywczymi na linii, którą dokładnie oznaczył producent. Następnie zamknij urządzenie, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie i wybierz jeden z trzech trybów znajdujących się na górnym panelu pakowarki. Poczekaj, aż wykona całą robotę – wskazywać na to będzie brak podświetlenia ikonek na górnym panelu.

Przygotowane w ten sposób woreczki należy przetransportować do pojemnika z wodą. Dodatkowo możesz teraz się upewnić, czy na pewno wszystko jest szczelnie zamknięte, a następnie przystąpić do kolejnego kroku.

Umieszczenie składników między metalową kratką

Otwieranie klapy znajdującej się na pojemniku z wodą nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Skroplona tam ciepła woda może nas lekko poparzyć, więc osobiście radzę uważać! Po tym, gdy uda nam się ją zdjąć, a woda ma tyle stopni, ile potrzebujemy – wystarczy włożyć woreczki między metalowe żeberka.

W tym momencie dwa razy odrobinę zwątpiłam – kto by pomyślał, że różyczki kalafiora mogą być za szerokie, by je tam zmieścić? Na pewno nie ja! Jednak wystarczyło je jedynie lekko pognieść, by wsunięcie ich pod wodę było możliwe. Cukinia nie była tak problematyczna – zassała się praktycznie na płasko, więc poprawne umieszczenie jej nie było tak kłopotliwe.

Po odpowiednim umiejscowieniu paczek – zamknij pudełko wieczkiem. Jeśli chcesz, możesz kontrolować teraz czas za pomocą zegarka lub przejść do kolejnego, już ostatniego kroku, który będzie wymagać od Ciebie jakiegokolwiek wysiłku.

Ustawienie czasomierza

Zestaw Anova sous vide, jak widzisz, jest banalnie prosty w obsłudze. Teraz możesz ustawić czasomierz, który uruchomisz jednym kliknięciem ikonki zegara na panelu cyrkulatora. Zegar ma podział na godziny i minuty. Nie możesz dodatkowo ustalić liczby sekund, lecz biorąc pod uwagę fakt, że sous vide charakteryzuje się wolnym gotowaniem, to wcale nie jest szczególna wada.

Sprawdź też: Ranking aplikacji do liczenia kalorii. Najlepsze liczniki kalorii na smartfona   

Jeśli urządzenia Anova są Twoimi nowymi nabytkami, teraz możesz poszperać więcej w tematyce sous vide. Przepisy obejmują naprawdę wiele odmian mięs, ryb, warzyw, a nawet całe potrawy. Zdecydowanie najpopularniejszy, podawany w znanych restauracjach kurczak sous vide to element obowiązkowy! Ja niestety nie miałam wystarczająco dużo czasu, by wypróbować najznakomitsze przepisy.

KODY RABATOWE MORELE

Kiedy timer oznajmi nam, że jedzenie jest gotowe – wystarczy je wyciągnąć i podawać. Uważaj jednak, by nie poparzyć się podczas wyjmowania z wody plastikowych woreczków. Pod przykrywką jest naprawdę gorąco!

Czy polecam zestaw Anova sous vide?

W zestawie Anova do gotowania sous vide widzę naprawdę duży potencjał. Dzięki niemu możemy przyrządzać potrawy z dokładnością co do minuty, co jest szczególnie istotne podczas przygotowywania na przykład steków. Każda potrawa ugotowana w ten sposób będzie po prostu lepsza, bo zachowa w sobie pełny smak i aromat.

Jest to zdecydowanie opcja dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego i móc za jednym zamachem ugotować kilka zupełnie różnych składników. W końcu smaki nie będą się mieszać, a Ty nie zostaniesz zmuszony do zmywania kilku naczyń po przygotowywaniu obiadu. Zniknie także ryzyko przypalenia jedzenia, gdyż to będzie po prostu niemożliwe. Podejrzewam również, że trzeba mieć niemały talent, aby doprowadzić do rozgotowania jedzenia podczas metody sous vide.  

Anova zgrzewarka próżniowa
Pakowarka próżniowa sprawdzi się także do lepszego przechowywania produktów w lodówce lub zamrażalce!

A czy według mnie da się znaleźć jakieś wady w gotowaniu sous vide? Cena jest zdecydowanie jedną z nich. Aby uzbroić się we wszystkie produkty, musimy wydać około 2000 złotych, a dokupowanie nowych woreczków co jakiś czas to wydatek około 150 złotych za opakowanie 50 sztuk.

Należy także mieć na uwadze, że do pojedynczego gotowania musimy nagrzać naprawdę dużo wody, jeśli korzystamy z oryginalnego pudełka. Jeśli znajdziemy naczynie, które będzie dość wąskie, a wysokie, to nie powinno być problemem.

Czy zainteresował Cię zestaw Anova sous vide? Jakie potrawy najchętniej byś przygotował, wykorzystując te urządzenia? Koniecznie daj mi znać w sekcji komentarzy! Jestem niezmiernie ciekawa, jakie masz przemyślenia po lekturze tego artykułu! 

15
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Jest to bardzo ciekawe urządzenie szczególnie dla osoby jaką jestem czyli indolent w gotowaniu. No ale jest o wiele tańsze od Termomixu i chyba zdrowsze jedzenie gotuje. Dzięki za praktycznie pełny opis urządzenia. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *