1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Domowy saturator do wody – czym jest i do czego służy? Poznaj jego zalety!

Technologia

12.10.2021 15:29

Domowy saturator do wody – czym jest i do czego służy? Poznaj jego zalety!

Gadżety
7
0
0
7
0

Saturator do wody to ciekawe kuchenne akcesorium, które może przypaść do gustu większości miłośników wody gazowanej. Jak działa to urządzenie? Sprawdź, czym jest saturator do wody i czy warto wprowadzić go do swojej kuchni.

Domowe źródło wody gazowanej – czy to możliwe?

Coraz więcej państw na świecie gwarantuje swoim mieszkańcom dostęp do zdatnej do picia wody w kranie. W związku z tą tendencją wiele osób porzuciło nawyk kupowania wody butelkowanej na rzecz nieco bardziej przyjaznego środowisku picia „kranówki”.

Takiej możliwości nie mają jednak fani wody z dodatkiem bąbelków, by więc nie musieć kupować ulubionego napoju w sklepie, mogą zaopatrzyć się w saturator do wody. Sprzęt ten pozwala zamienić zwykłą wodę lub inną spożywczą ciecz w napój gazowany z prawdziwego zdarzenia.

saturator do wody
Źródło: it-shop24.pl

Zobacz: Xiaomi Mi Smart Kettle Pro – czajnik w wersji smart

Nie jest on nowoczesnym wynalazkiem – saturatory cieszyły się sporą popularnością w czasach PRL, choć znane z tamtych czasów modele ani trochę nie przypominały znanych nam obecnie niewielkich, kompaktowych urządzeń, które bez problemu można ustawić w dowolnym kącie kuchennego blatu. Bo właśnie takie są domowe saturatory do wody – funkcjonalne, proste w użyciu i o niewielkich wymiarach.

Jak działa saturator? Sposób nasycenia wody z pomocą tego urządzenia

Najpopularniejszy sposób na zamienienie zwykłej wody w pyszny i pełen bąbelków napój to nasycenie jej dwutlenkiem węgla. To właśnie tak działa saturator wody.

działanie saturatora domowego
Źródło: sklep-ppoz.pl

Urządzenie to na pierwszy rzut oka może przypominać ekspres do kawy – jest podobnej wielkości i również znajduje się w nim kranik, pod którym należy umieścić pojemnik na napój. Sam mechanizm i zbiornik na ciecz (w tym przypadku przyjmujący zwykle formę butelki o pojemności 1 litra) nie wystarczą jednak, by przygotować pyszną wodę gazowaną.

Reklama

Nabój z gazem do saturatora – jak to działa?

Potrzebny jest także nabój ze sprężonym gazem (dwutlenkiem węgla), który pod odpowiednim ciśnieniem wtłaczany będzie w zawartość butelki, pozwalając na uzyskanie smacznych i efektownych bąbelków. Naboje z CO2 zwykle umieszczane są w tylnej części urządzenia. To, ile litrów wody gazowanej uda się zrobić za pomocą jednego naboju, w dużej mierze zależy od poziomu nasycenia cieczy dwutlenkiem węgla, wydajności oraz specyfiki danego saturatora.

Niektóre modele produktów wyposażane są w specjalny wskaźnik stopnia nasycenia wody. Pozwala on mieć stałą kontrolę nad poziomem CO2 w przygotowywanym napoju, dzięki czemu znacznie łatwiej możemy uzyskać ulubiony smak. Taki nadzór pomoże też zoptymalizować zużycie CO2 w naboju z gazem – będzie możliwe przygotowanie wysoko nasyconego napoju tylko wtedy, gdy ma się na niego ochotę.

Zalety saturatora do wody

Dla wielu z nas woda gazowana po prostu smakuje lepiej. Bąbelki o różnej mocy urozmaicają ciecz i sprawiają, że zwykła woda staje się orzeźwiająca – tak przygotowany napój można pić na okrągło i nigdy się nie nudzi. Wzbogacenie go o wybrany sok owocowy pozwoli na stworzenie pysznej domowej wersji oranżady gazowanej.

To, co przemawia za kupnem saturatora do wody, to duża wygoda użytkowania. Nie tylko nie musisz już udawać się do sklepu za każdym razem, gdy chcemy wypić coś orzeźwiającego – samo użytkowanie saturatora to sprawa dziecinnie prosta i najczęściej pozostaje kwestią kilkunastu sekund. Dzięki temu wodę gazowaną możesz pić w dowolnych okolicznościach, nawet wtedy, gdy nie miałeś możliwości zrobienia wcześniej zakupów: podczas niezapowiedzianych odwiedzin znajomych, w deszczowe dni lub w poniedziałek zaraz przed wyjściem do pracy.

czarny saturator domowy
Źródło: mediaarena.pl

Do saturatorów wody przylgnęła opinia przyjaznych środowisku. Nie bez przyczyny – akcesoria te pozwalają całkowicie zrezygnować z kupowania wody gazowanej w plastikowych butelkach. Dzięki wielorazowemu, wytrzymałemu zbiornikowi możemy przygotowywać i przechowywać napoje przez długi czas korzystając wyłącznie z jednego naczynia. Saturator może więc przypaść do gustu tym z miłośników wody gazowanej, którzy starają się żyć według idei less waste.

Saturator do wody to także idealne akcesorium dla osób, które pragną wzbogacić swoją kuchnię o akcent nowoczesnych technologii użytkowych. Na rynku znaleźć możesz wiele modeli wykonanych z porządnego, estetycznego tworzywa sztucznego i cechujących się przy tym nienagannym designem. W modnych, nowoczesnych kuchniach szczególnie warto postawić na uniwersalny kolor biały, ekstrawagancki czarny lub przykuwający wzrok srebrny.

Czy domowe saturatory do wody mają jakieś wady?

Choć ta metoda pozyskiwania wody gazowanej opływa w zalety, nie jest jednak wolna od kilku poważnych mankamentów.

Pierwszym z nich zdecydowanie jest cena urządzenia. Zakup samego saturatora wymaga niemałych nakładów finansowych, a do krańcowego kosztu przedsięwzięcia wciąż przecież musimy doliczyć ceny dodatkowych nabojów z dwutlenkiem węgla czy butelki. Za skompletowanie całego zestawu zapłacimy obecnie zwykle od 300 do 700 złotych, choć na rynku oczywiście da się znaleźć modele znacznie droższe.

Urządzenie w kształcie ekspresu
Źródło: okazje.info.pl

Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego urządzenia, musimy być podwójnie ostrożni w podejmowaniu ostatecznej decyzji. Jeżeli jego poprzedni właściciel korzystał z niego nieprawidłowo lub sam saturator ma już swoje lata, ryzyko awarii wzrasta. W tym przypadku naprawa nie jest zbyt opłacalnym przedsięwzięciem, a oszczędność na zakupie nowego produktu może być czysto pozorna. Należy również pamiętać, że nawet wówczas, gdy kupujemy urządzenie z drugiej ręki, będziemy musieli ponosić koszty nowych nabojów.

Saturator do wody to bardziej przyjazna środowisku alternatywa dla standardowych plastikowych butelek, jednak nie znaczy to, że jest całkowicie ekologiczna. Urządzenie wciąż generuje odpady – są to puste naboje, baterie lub sam sprzęt, jeżeli ulegnie jakiejś niemożliwej do naprawy usterce. Jeśli do działania naszego saturatora wymagane jest stałe podłączenie go do prądu, pobiera on energię elektryczną, co (nieznacznie, ale jednak) podnosi koszty długoterminowej eksploatacji.

Domowy saturator do wody – czy warto się w niego zaopatrzyć?

Rozważenie wszystkich za i przeciw z pewnością przybliży Cię nieco do podjęcia decyzji. Jeśli uważasz, że saturator wody to urządzenie właśnie dla Ciebie, rozejrzyj się na rynku tych produktów, a następnie porównaj specyfikację najbardziej interesujących Cię modeli. Przed zakupem zapoznaj się w szczególności z takimi danymi jak pojemność naboju, to, ile litrów wody gazowanej możesz wytworzyć z jego pomocą oraz czy do zestawu dołączona jest butelka.

Urządzenie, które wprowadza dwutlenek węgla do wody
Źródło: gogaga.pl

Nie bez znaczenia pozostaje także ocena produktu i opinie klientów na jego temat. Najbardziej znaną linią saturatorów do wody na polskim rynku od lat pozostaje popularne SodaStream, jednak co rusz pojawiają się tu nowe produkty, oferujące często bardzo innowacyjne jak na tę kategorię urządzeń rozwiązania. Liczne dostępne w sklepach modele saturatorów z pewnością pozwolą Ci stworzyć dostosowane do Twoich potrzeb środowisko. Miłośnicy wody gazowanej zdecydowanie mają więc w czym wybierać.

Źródło obrazka głównego: sklep-ppoz.pl

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.