NASA

Technologia

06.04.2023 06:31

NASA: sprawdź co widział Hubble w dniu Twoich urodzin

Kosmos Nauka Newsy
206
33
529
206
33

Jesteś ciekawy jaki to kosmiczny obiekt lub wydarzenie zostały sfotografowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, w dniu Twoich urodzin? Strona agencji NASA pozwala Ci sprawdzić to samemu.

Na stronie NASA możesz przekonać się, co udało się uwiecznić jednemu z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Wszystko co musisz zrobić to wejść pod adres nasa.gov/content/goddard/what-did-hubble-see-on-your-birthday wpisać dzień i miesiąc swoich urodzin. Następne co zobaczysz, to zdjęcie wykonane podczas wskazanego przez Ciebie dnia, wraz z krótkim opisem wyjaśniającym co ono przedstawia.

61%
Modne prezenty na komunię z rabatami do 61%

Sprawdź też: Teleskop Hubble’a uchwycił trzy galaktyki na jednym zdjęciu

NASA wraz z Michigan Technological University prowadzą rejestr fotografii wykonanych przez Hubble’a już od 1995 roku. Znany jest on pod nazwą The Astronomy Picture of the Day (APOD) i według szacunków, udało się w nim zebrać ponad miliard fotografii w przeciągu 17 ostatnich lat.

Taka ilość zdjęć jest więc całkowicie wystarczająca, aby pokryć w zupełności wszystkie dni w roku. Jak możemy wyczytać na stronie, Teleskop Hubble’a pracuje 24/7, co oznacza, że każdy dzień w roku obfituje w kosmiczne wydarzenia, które udało się przenieść “na kliszę” – także te z dnia Twoich urodzin.

W moim przypadku dowiedziałem się, że dnia 5 maja, urządzenie uwieczniło centrum naszej galaktyki. Obraz wykonany został w podczerwieni – przedstawia masywną gromadę gwiazd i złożonych struktur, które otacza zjonizowany gaz. W centrum Drogi Mlecznej wirują ogromne ilości takiego rodzaju gazu, co ma najprawdopodobniej związek z czarną dziurą, która się tam znajduje.

Teleskop Hubble’a, który z drobnymi przerwami, pracuje od 1990 roku, powoli będzie przekazywał palmę pierwszeństwa wśród najważniejszych teleskopów w przestrzeni kosmicznej. Chodzi tu rzecz jasna o niedawno wystrzelony Teleskop Webba (JWST), który posłany został w przestrzeń kosmiczną w ostatnie święta Bożego Narodzenia.

Sprawdź też: Wszystko o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a – historia, zdjęcia, konstrukcja

JWST dotarł już do celu swojej podróży, czyli punktu libracyjnego L2. W chwili obecnej trwają przygotowania i kalibracja aparatury. W styczniu rozpoczęła się także procedura rozkładania ogromnego lustra teleskopu. Warto dodać, że jest ono znacznie większe niż to, które posiada Hubble. Jest także 100 razy bardziej czułe – dzięki temu, naukowcy będą w stanie przyjrzeć się wczesnej fazie Wszechświata, która nastąpiła krótko po Wielkim Wybuchu.

JWST w pełni będzie mógł zastąpić Hubble’a w okolicach maja i czerwca tego roku. NASA potwierdza, że do tego czasu wszelkie procedury powinny być zakończone i urządzenie przekaże nam pierwsze sfotografowane rejony kosmosu.

W dniu moich urodzin mogłem zobaczyć niesamowitą fotografię centrum Drogi Mlecznej. A co takiego Tobie pokazał Hubble? Pochwal się w komentarzu odkryciem z dnia Twoich urodzin.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Jaki jest wiek wszechświata? Jak go obliczono? Co o nim wiemy?

Źródło obrazu głównego: nasa.gov

206
33

Podziel się:

Komentarze (529)

1 25 26 27

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *