NASA

Technologia

20.09.2023 14:24

NASA: sprawdź co widział Hubble w dniu Twoich urodzin

Kosmos Nauka Newsy
224
37
553
224
37

Jesteś ciekawy, jaki to kosmiczny obiekt lub wydarzenie zostały sfotografowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, w dniu Twoich urodzin? Strona agencji NASA pozwala Ci sprawdzić to samemu.

Na stronie NASA możesz przekonać się, co udało się uwiecznić jednemu z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Wszystko, co musisz zrobić to wejść na oficjalną stronę agencji NASA i wpisać dzień oraz wybrać miesiąc swoich urodzin. Następne co zobaczysz, to zdjęcie wykonane podczas wskazanego przez Ciebie dnia, wraz z krótkim opisem wyjaśniającym co ono przedstawia.

NASA wraz z Michigan Technological University prowadzą rejestr fotografii wykonanych przez Hubble’a już od 1995 roku. Znany jest on pod nazwą The Astronomy Picture of the Day (APOD) i według szacunków, udało się w nim zebrać ponad miliard fotografii w przeciągu 17 ostatnich lat.

Taka ilość zdjęć jest więc całkowicie wystarczająca, aby pokryć w zupełności wszystkie dni w roku. Jak możemy wyczytać na stronie, Teleskop Hubble’a pracuje 24/7, co oznacza, że każdy dzień w roku obfituje w kosmiczne wydarzenia, które udało się przenieść „na kliszę” – także te z dnia Twoich urodzin.

NASA
Przykładowo, po wpisaniu daty 15 marca możemy podziwiać powyższe zdjęcie. Przedstawia one dwie zderzające się ze sobą galaktyki: NGC 6622 (z prawej) i NGC 6621

W moim przypadku dowiedziałem się, że dnia 5 maja, urządzenie uwieczniło centrum naszej galaktyki. Obraz wykonany został w podczerwieni — przedstawia masywną gromadę gwiazd i złożonych struktur, które otacza zjonizowany gaz. W centrum Drogi Mlecznej wirują ogromne ilości takiego rodzaju gazu, co ma najprawdopodobniej związek z czarną dziurą, która się tam znajduje.

Sprawdź też: Jaki jest wiek wszechświata? Jak go obliczono? Co o nim wiemy?

Teleskop Hubble’a, który z drobnymi przerwami, pracuje od 1990 roku, powoli będzie przekazywał palmę pierwszeństwa wśród najważniejszych teleskopów w przestrzeni kosmicznej. Chodzi tu rzecz jasna o niedawno wystrzelony Teleskop Webba (JWST), który posłany został w przestrzeń kosmiczną w ostatnie święta Bożego Narodzenia.

JWST dotarł już do celu swojej podróży, czyli punktu libracyjnego L2. W chwili obecnej trwają przygotowania i kalibracja aparatury. W styczniu rozpoczęła się także procedura rozkładania ogromnego lustra teleskopu. Warto dodać, że jest ono znacznie większe niż to, które posiada Hubble. Jest także 100 razy bardziej czułe — dzięki temu, naukowcy będą w stanie przyjrzeć się wczesnej fazie Wszechświata, która nastąpiła krótko po Wielkim Wybuchu.

Sprawdź też: Wszystko o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a – historia, zdjęcia, konstrukcja

JWST w pełni będzie mógł zastąpić Hubble’a w okolicach maja i czerwca tego roku. NASA potwierdza, że do tego czasu wszelkie procedury powinny być zakończone i urządzenie przekaże nam pierwsze sfotografowane rejony kosmosu.

W dniu moich urodzin mogłem zobaczyć niesamowitą fotografię centrum Drogi Mlecznej. A co takiego Tobie pokazał Hubble? Pochwal się w komentarzu odkryciem z dnia Twoich urodzin.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Źródło obrazu głównego: nasa.gov

224
37

Podziel się:

Komentarze (553)

1 2 3 28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *