goodyear blimp co to

Technologia

22.08.2021 12:06

Goodyear Blimp — co to jest? Legendarny sterowiec powraca!

Inżynieria Nauka
11
2
0
11
2

Goodyear Blimp — co to takiego? Dowiedz się wszystkiego o powietrznym statku, którego powrót na europejskie niebo można podziwiać już w tym roku. W trasę sterowca wpisuje się również lot nad Polską. Co warto wiedzieć o Goodyear Blimpie?

Goodyear Blimp — co to jest? Krótka historia sterowca

Goodyear Blimp to słynny sterowiec reklamowy firmy Goodyear. Najnowsze trzy modele to LZ N07-101, czyli Zeppeliny NT — sterowce półszkieletowe, produkowane od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Różnica pomiędzy starymi Zeppelinami a typem NT, polega głównie na budowie. Klasyczny model LZ 127 był sterowcem szkieletowym (całość konstrukcji kadłuba wykonana jest z drewnianego szkieletu), czyli znacznie cięższym od Zeppelinów NT, których szkielet jest znacznie zredukowany. Ponadto, nowe Zeppeliny, w odróżnieniu od modelu LZ 129 Hindenburg, który był głównym bohaterem katastrofy z 6 maja 1937 roku, nie są wypełnione wodorem a niepalnym helem.

Historia sterowca Goodyear Blimp sięga 1912 roku. Inżynierowie marki po raz pierwszy opracowali wtedy tekstylne poszycie dla statków powietrznych, inspirowane osiągnięciami braci Wright. W kolejnych latach Goodyear kontynuował rozwój technologii, a w 1924 r. nawiązał współpracę z niemieckim producentem sterowców Zeppelinem.

goodyear blimp co to

W latach 30. ubiegłego wieku firma założyła program rozwoju sterowców, na który składały się 3 kluczowe cele: rozwój technologii dla wojska, budowanie świadomości i zaufania do marki Goodyear oraz wzbudzenie społeczno-rządowego poparcia dla pasażerskich lotów transoceanicznych. Zeppeliny miały zaplanowane już kilka tras ponad Pacyfikiem i pomiędzy europejskimi miastami, ale zamiary wprowadzenia transportu pasażerskiego wstrzymał szybki rozwój technologii samolotowej.

W drugiej połowie XX w. sterowce Goodyear Blimp zaczęły pojawiać się na imprezach takich jak Igrzyska Olimpijskie, wyścigi Indianapolis 500, Daytona 500, Le Mans i Formuły 1. Zeppelin występował także na międzynarodowych targach oraz meczach futbolu amerykańskiego.

Zobacz: Poznaj F-16V – najnowszą wersję Jastrzębia, kultowego samolotu sił powietrznych

Dzięki obecności na najważniejszych wydarzeniach sportowych i kulturalnych niebiesko-żółte statki powietrzne stały się rozpoznawalnym symbolem marki. Obecnie w Ameryce Północnej i Europie działają cztery statki powietrzne Goodyear Blimp, które dzięki dużemu zasięgowi i niskiej emisji hałasu są idealną platformą do relacjonowania ważnych wydarzeń z lotu ptaka.

Najciekawsze fakty o Goodyear Blimp

Legendarny sterowiec ma na swoim koncie wiele wystąpień, które zapisały się zarówno w historii, jak i popkulturze. Goodyear Blimp, który może unieść jednocześnie 2 pilotów i maksymalnie 14 pasażerów, swoja pierwszą podróż po Europie odbył w 1972 roku. Model o nazwie „Europa” przeleciał wtedy przez Anglię.

Do połowy lat 80. sterowiec uczestniczył w wielu wydarzeniach starego kontynentu. Był obecny na dwóch brytyjskich weselach królewskich, 24-godzinnych wyścigach Le Mans czy Formule 1. Ponadto Goodyear Blimp latając nad charakterystycznymi budowlami takimi jak Big Ben czy Koloseum pozwolił na uchwycenie wielu wspaniałych zdjęć.

Goodyear Blimp z 1972
Źródło: youtube.com

Sterowiec jako pierwszy statek powietrzny w historii przenosił oświetlony napis. Zeppelin brał udział w emisji pierwszych zawodów Super Bowl, a także pomagał w akcjach ratowniczych po potężnych trzęsieniach ziemi w San Francisco. Oprócz tego sterowiec Goodyear Blimp można też zobaczyć w teledysku „Help!” zespołu The Beatles.

Z ciekawostek technicznych warto wspomnieć o wymiarach ogromnego sterowca. Zeppelin LZ N07-101 ma aż 75 metrów długości, a jego objętość wynosi 8425 metrów sześciennych. Goodyear chcąc uzmysłowić odbiorcom wielkość swojego sterowca, ogłosił, że aby napełnić Blimpa napojem gazowanym, trzeba by użyć 25 530 303 puszek.

Goodyear Blimp może osiągnąć prędkość nawet 125 km/h i najlepiej porusza się na wysokości około 300 metrów. Maksymalny czas użytku Zeppelina wynosi nawet 22 godziny. Blimpem steruje pilot, który za pomocą joysticka wybiera parametry mające zapewnić statkowi dobry lot. Zeppelin sam dostosowuje się do poleceń kierującego i z użyciem wewnętrznych komputerów koryguje ustawienie silników oraz płetw sterowych.

Powrót Goodyear Blimp do Europy

W 2021 roku sterowiec Goodyear Blimp powrócił na Europejskie niebo. Statek przelecieć ma nad wieloma państwami — Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami, Słowenią i Polską, aby ostatecznie udać się do Kopenhagi na kultowe zawody motoryzacyjne Le Mans.

Osoby, które chcą śledzić dokładne położenie sterowca, mogą skorzystać z serwisu FlightRadar24. Po wpisaniu numeru identyfikacyjnego DLZFN, który przypisano Blimpowi, aplikacja pokaże, gdzie znajduje się statek w czasie rzeczywistym.

Sterowiec nad Wrocławiem — kiedy i gdzie?

Sterowiec Goodyear Blimp przyleciał do Polski od strony Czech. Już 30 lipca zobaczyć go mogli mieszkańcy Wałbrzycha czy Świdnicy, które statek mijał w drodze do Wrocławia. Sterowiec wylądował na lotnisku w Szymanowie, co wzbudziło ogromne zainteresowanie okolicznej ludności i fanów podniebnych maszyn.

W kolejnych dniach Goodyear Blimp wznosił się nad Wrocławskie niebo. Ogromny statek powietrzny można było zobaczyć nad stolicą dolnego śląska w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia. Sterowiec, który dzięki swojej wielkości, można dojrzeć nawet z daleka, wzbudzał ogromne zainteresowanie wrocławian.

Sterowiec nad Wrocławiem
Źródło: auto-swiat.pl

Zarząd firmy Goodyear zorganizował nawet konkurs, który jeszcze bardziej zaangażował mieszkańców w wypatrywanie statku. Zapowiedziano, że najlepsze zdjęcia Zeppelina oznaczone #GoodyearBlimp, zostaną opublikowane na oficjalnym instagramowym profilu marki.

Ogromny statek powietrzny wzbudza podziw oraz zainteresowanie zarówno wśród laików, jak i miłośników lotnictwa. Nic dziwnego — sterowiec jest nie tylko pokaźny, ale i posiada bogatą historię. Goodyear Blimp to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej niesamowitych okazów, które można zobaczyć na niebie.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *