1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Poznaj F-16V – najnowszą wersję Jastrzębia, kultowego samolotu sił powietrznych

Technologia

1 miesiąc temu

Poznaj F-16V – najnowszą wersję Jastrzębia, kultowego samolotu sił powietrznych

Nauka
3
1
1
3
1

F-16V to najnowsza wersja samolotu, który jest na użytku sił powietrznych 26 krajów – w tym także Polski. Co oferuje najbardziej zaawansowana wersja tej legendarnej maszyny? Czym różni się od poprzednich? Zapraszamy do lektury.

F-16V – podstawowe informacje

Pierwsze wersje F-16 Fighting Falcon miały być z założenia myśliwcami lekkimi i niedrogimi, idealnymi do masowej produkcji. Z czasem, wraz z kolejnymi ulepszeniami, ewoluowały w prawdziwie wielozadaniową maszynę. Myśliwce F-16 stały się tak popularne, że dziś około 4 tysięcy egzemplarzy stanowi wyposażenie lotnictwa aż 26 państw. Do Polski pierwsze myśliwce w wersji F-16 C/D dotarły 15 lat temu. 

f16 dwa samoloty myśliwiec
F-16 służy w wielu krajach

Obecnie Lockheed Martin proponuje kolejną, znacznie ulepszoną wersję kultowego Jastrzębia. O najnowszym modelu F-16V, czyli Viper, mówi się, jako o najbardziej zaawansowanym samolocie myśliwskim czwartej generacji. Czy słusznie?

Viper i nowe wyposażenie

Wielozadaniowy samolot myśliwski Lockheed Martin w wersji F-16V pod względem konstrukcyjnym nie różni się od poprzednich wariantów, choć producentowi udało się wydłużyć żywotność konstrukcji aż do 12 tysięcy godzin. Oznacza to, że samolot będzie mógł służyć w siłach powietrznych około 40 lat! Główne zmiany w F-16V obejmują jednak wyposażenie. Najważniejsza jest bez wątpienia nowoczesna stacja radiolokacyjna AN/APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar) z AESA (Active Electronically Scanned Array), czyli radar z aktywną anteną ze skanowaniem elektronicznym. Zgodnie z zapowiedziami producenta, może on śledzić nawet 20 celów jednocześnie, a do tego zapewnia jeszcze większy zasięg i lepszą wykrywalność przeciwnika niż poprzednio stosowane urządzenia. 

Sprawdź też: Jak wygląda ziemia z kosmosu? Sprawdź najlepsze zdjęcia. Gdzie je oglądać?

Najwspanialszy prezent? Klocki LEGO!

Radar umożliwia również jednoczesne używanie trybu „powietrze-powietrze” i „powietrze-ziemia”. Lockheed Martin gwarantuje też większą ochronę w warunkach wysokiej koncentracji sygnałów radiowych, a więc emisji energii elektromagnetycznej. Ponadto zastosowany w F-16V radar zapewnia korzystanie z podglądu cyfrowo generowanych map. Wszystko to sprawia, że nowa stacja radiolokacyjna gwarantuje jeszcze lepszą orientację sytuacyjną pilotowi myśliwca i łatwiejsze namierzanie celów niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Nowością jest 10-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, który umożliwia wyraźne wyświetlanie informacji o parametrach lotu oraz prezentowanie informacji pozyskiwanych zarówno ze stacji radiolokacyjnej, jak i z optoelektronicznego zasobnika obserwacyjno-celowniczego. W dodatku wyświetlacz jest kompatybilny z systemem NVIS (Night Vision Imaging System). W F-16V znajdziemy również ulepszony komputer pokładowy ze zwiększoną pamięcią i mocą obliczeniową, nowoczesną awionikę COTS (commercial off-the-shelf), optoelektroniczny zasobnik obserwacyjno-celowniczy Sniper ATP, system wymiany informacji Link-16, system antykolizyjny Auto GCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System), który pozwala między innymi na wyprowadzenie samolotu z nurkowania grożącego kolizją z ziemią czy też wysokoprzepustową szynę wymiany danych. Dla pilota maszyny przewidziano z kolei nowoczesne gogle noktowizyjne oraz zintegrowany hełm z wyświetlaczem JHMCS (Joint Helmet-Mounted Cueing System).

f16 uzbrojenie
Maszyna może zostać wyposażona w różnego rodzaju dodatki i uzbrojenie

Uzbrojenie F-16V

Stałe uzbrojenie F-16V stanowi wielolufowe działko napędowe M61A Vulcan. Samolot jest też wyposażony w węzły uzbrojenia, umożliwiające przenoszenie szerokiej gamy lotniczych środków bojowych, jak choćby kierowane pociski rakietowe „powietrze-ziemia” AGM-65 Maverick, taktyczne pociski samosterujące AGM-158 JASSM, kierowane pociski rakietowe „powietrze-powietrze” AIM-7 Sparrow, kierowane satelitarnie bomby lotnicze JDAM, pociski szybujące AGM-154 JSOW, kierowane bomby kasetowe CBU-105 WCMD z subamunicją samonaprowadzającą się na wykryte cele i wiele innych elementów uzbrojenia. 

Viper umożliwia również przenoszenie zasobników obserwacyjno-celowniczych i rozpoznawczych. Naturalnie to, w jaki pakiet zostają wyposażone poszczególne egzemplarze, zależy przede wszystkim od decyzji amerykańskiej administracji, która może zezwolić lub nie zezwolić na transfer określonych technologii.

Sprawdź też: Najwyższa góra w Układzie Słonecznym — Olympus Mons. Ta wysokość wprawia w osłupienie

Czy polskie F-16 mogą być zmodernizowane do wersji V?

Ulepszenia nowej wersji F-16 wyglądają imponująco i dlatego może Ci się nasunąć pytanie – czy w porównaniu z myśliwcami Viper, polskie F-16 nie są przeżytkiem? Okazuje się, że każdy polski Jastrząb może być zmodernizowany do najnowszego standardu. Wszystko dlatego, że Lockheed Martin przewidział nie tylko stworzenie nowych myśliwców, ale też opracował pakiet modernizacyjny. Czy jednak Siły Powietrzne RP będą zainteresowane ulepszeniem polskich F-16? Tego na razie nie wiadomo.

f-16 formacja
F-16 mogą być widoczne na niebie jeszcze przez wiele lat
3
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.