Ile stopni ma Słońce

Technologia

30.01.2023 12:30

Ile stopni ma Słońce? Czy to najgorętsza znana nam gwiazda?

Kosmos Nauka
7
0
1
7
0

Ile stopni ma Słońce? Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, odpowiadamy na to pytanie w tekście.

Gdyby nie ogromna kula rozgrzanej plazmy, która znajduje się w centrum naszego Układu Słonecznego, życie na naszej planecie nigdy by nie wyewoluowało. Kosmos to zimne i nieprzyjazne życiu miejsce. To właśnie Słońce jest naszym lokalnym „piecem”, który ogrzewa planetę w pustce przestrzeni kosmicznej. Czy wiesz ile stopni ma Słońce? No cóż, to zależy!

Ile stopni ma Słońce?

Dlaczego zależy? Słońce nie ma jednej temperatury, która cechuje całą gwiazdę. Według specjalistów z NASA, temperatura Słońca mieści się w przedziale od 15 milionów stopni do 5 tysięcy stopni Celsjusza. Skąd bierze się taka różnica?

Im głębiej, tym goręcej – różnice temperatury w głębszych warstwach Słońca

Ziemię i Słońce łączy pewien aspekt. Choć rzecz jasna nie powinno się porównywać planety do gwiazdy, to jest pewien punkt wspólny: jądro, które w obu przypadkach jest najgorętsze. Skupiając się jednak na naszej gwieździe: w jej jądrze, temperatury osiągają poziom 15 milionów stopni. Dzieje się to za sprawą nieustającej fuzji jądrowej, która ma tam miejsce.

Ile stopni ma Słońce
Zasadzie „im dalej od jądra Słońca, tym goręcej” przeczy korona słoneczna, czyli najbardziej zewnętrzna część atmosfery gwiazdy. Osiągając temperatury rzędu 1-2 milionów, bije na głowę powierzchnię gwiazdy, którą cechują temperatury około 5 tysięcy stopni. Co jednak ciekawe, naukowcy nie do końca wiedzą dlaczego tak jest | Źródło: nasa.gov

Następnie energia ta promieniuje w kierunku powierzchni gwiazdy i poza nią. Strefa promienista, która znajduje się po jądrze to temperatury od 7 do 2 milionów stopni. W kolejnej strefie (konwektywnej) temperatury wynoszą 2 miliony stopni. Fotosfera to już „zaledwie” 5500 stopni, chromosfera – 6-4 tysiące stopni, natomiast w koronie słonecznej występują temperatury rzędu 1-2 milionów stopni.

Czy Słońce to najgorętsza gwiazda znana ludzkości?

Słońce jest to najlepiej poznana gwiazda i jedyną, jaka znajduje się w centrum Układu Słonecznego. Jednak nie jest to najgorętsza gwiazda, jaką udało się zaobserwować na niebie. Za taką uważa się znajdującą się w gwiazdozbiorze koziorożca WR 102. Szacuje się, że obiekt ten jest 300 tysięcy razy gorętszy niż nasze Słońce.

Sprawdź też: Gwiazda z wagi ciężkiej: UY Scuti – najważniejsze informacje o olbrzymie

Jak powstało Słońce?

Wiek Słońca szacuje się na 4,57 mld lat. Pomiary zrealizowano przy użyciu symulacji ewolucji gwiazd, jak również kontroli zawartości radioizotopów. Początkiem jego powstania było gromadzenie przez grawitację obłoku gazów, stanowiących w większości hel i wodór. Zachodzące przez miliony lat procesy ukształtowany je aż do uzyskania obecnej formy i wielkości (która początkowo była większa).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *