receptomat

Poradniki

19.05.2023 10:14

Receptomat – co to jest i jak działa?

Nauka Online
3
0
2
3
0

Wizyta u lekarza bez wychodzenia z domu? Jak dostać receptę online? Okazuje się, że elektroniczne zwolnienia lekarskie oraz recepty na leki, dostępne są w sieci na wyciągnięcie ręki. Czym jest i ile kosztuje Receptomat?

Receptomat – czy to przełom w świecie medycznym?

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego lub e recepty bez wychodzenia z domu, a nawet bez konsultacji przez wideorozmowę? Brzmi niezwykle wygodnie. Taką właśnie usługę możesz otrzymać na stronie Receptomat.pl, która jest niejako przychodnią online.

Zdania odnośnie tego rozwiązania są jednak podzielone, jedni doceniają jego szybkość i wygodę, a inni przestrzegają przed konsekwencjami, jakie może mieć nie najlepsza weryfikacja pacjenta przez lekarza przed przypisaniem leków. Wiele osób posuwa się nawet krok dalej i zarzuca stronie sprzedawanie recept pod przykrywką usługi lekarskiej, a pracujących tam lekarzy posądza o złamanie przysięgi. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Póki co jednak strona działa i ma się dobrze, choć w sieci huczy od plotek odnośnie złych skutków zażywania przez ludzi lekarstw kupionych przez recepty online, pochodzące z tej strony. Czy Receptomat to przełom w świecie medycznym, czy chwilowa pomyłka systemu? Ciężko to ocenić, jednak postaramy się w rzetelny sposób przedstawić działanie tej strony.

W jaki sposób działa Receptomat? Ile kosztuje?

Popularność Receptomatu stale wzrasta i w ostatnich miesiącach naprawdę głośno o tym portalu. Kontrowersje budzą przede wszystkim rzekomi „psychiatrzy online”, którzy bardzo chętnie, bez większego wywiadu przypisują leki pokroju Xanaxu czy innych silnych leków psychotropowych. Część ludzi oburza również łatwa dostępność recept na tabletki antykoncepcyjne oraz tak zwane tabletki „dzień po”. Oczywiście strona nie ogranicza się tylko do kontrowersyjnych segmentów medycyny, ale również oferuje pomoc w uzyskaniu recept na powszechne choroby, takie jak zapalenie zatok.

receptomat
Recepta przez internet? Teraz jest to możliwe! | Źródło: tofakty24.pl

Działanie Receptomatu polega na wypełnieniu formularza medycznego na wybrany lek lub przypadłość. Lekarz po zweryfikowaniu ankiety przypisuje receptę online, a pacjent otrzymuje ją w formie e-recepty SMSem, zupełnie jak po wizycie u specjalisty. Zastanawiająca jest część o tym, że pacjent może zasugerować lekarzowi konkretny lek. Wszystkie informacje dotyczące działania strony dostępne są na FAQ na stronie Receptomatu.

Sprawdź też: Kazaplan – projektowanie wnętrz online

Cena Receptomatu to rzecz, która wiele osób interesuje najbardziej. Koszt usługi jest podany w regulaminie na stronie i wynosi 99 złotych. Warto również zaznaczyć, że leki wystawione przez lekarzy współpracujących z Receptomatem nie są refundowane. 

Jakie recepty online uzyskasz na stronie Receptomat?

Strona oferuje naprawdę szeroki zakres prowadzenia usług, na samej stronie głównej wyróżnione jest ponad kilkadziesiąt usług, wśród których znajdziemy zarówno niebudzące kontrowersji problemy jak zawroty głowy, czy potrzeba wzmocnienia odporności, jak i wstydliwe dla niektórych przypadłości jak grzybica penisa, czy łysienie. Najwięcej dyskusji wywołuje jednak obecność na stronie zakładek „Depresja”, czy „Bezsenność”, ponieważ leki przypisywane na te choroby są często silnie uzależniające. Tematem dywagacji jest także to, czy ze stroną faktycznie pracuje tak duży zespół specjalistów, który rzetelnie ocenia stan zdrowia chorego.

recepta online
Źródło: lytemedical.com

Na stronie Receptomat otrzymamy więc elektroniczne recepty na praktycznie każdy lek legalny w Polsce, którego dawka nie wzbudzi większych zastrzeżeń podczas kontroli. Warto dodać, że apteki mają obowiązek wydawania leków na e-recepty od 2020 roku. Ile ważna jest recepta wystawiona przy pomocy tej strony? W FAQ termin ważności recepty został określony na 30 dni od daty wystawienia przez lekarza, z wyłączeniem antybiotyków, których recepty są ważne tylko przez siedem dni.

Lekarz online, a Receptomat

Czy wypełnienie formularza na stronie internetowej, która dodatkowo sama informuje o możliwości zasugerowania leku, który ma zostać przepisany, jest dobrym substytutem konsultacji online? Na to pytanie każdy odpowiedzieć może sam. Jednak warto wspomnieć o alternatywach, które w naszej opinii są nieco bardziej miarodajne niż weryfikacja formularza.

W internecie znajdziemy mnóstwo sprawdzonych miejsc, w których zapiszemy się na teleporadę lub konsultacje online przez wideorozmowę z lekarzem, którego znamy z imienia i nazwiska. Pomijając prywatne strony klinik, które bardzo często oferują tę formę spotkania jako alternatywę do fizycznej wizyty w gabinecie, znajdziemy również strony zbiorcze, na których lekarze mogą oferować swoje usługi w transparentny sposób. Jedną z takich stron jest Znany Lekarz, gdzie również u niektórych specjalistów umówimy się na NFZ. Jakie jest ryzyko konsultacji z lekarzem online poza stroną Receptomat? Lekarz może nie przypisać nam leku, który chcemy, ze względu na wątpliwości co do jego konieczności. Wydaje się jednak, że po to między innymi istnieje ten zawód, tak aby oceniać, czy pacjent powinien brać konkretne leki.

Przypisywane leki przez internet
Źródło: medexpress.pl

Czy mogę otrzymać zwolnienie lekarskie przez Receptomat?

Czasami czujemy się źle wieczorem, a na następny dzień mamy pracę. Nasz szef niezbyt lubi dawać nam wolne bez potwierdzenia swojej choroby, a my nie mamy już czasu na zapisanie się do lekarza. Z pomocą przychodzi wtedy właśnie Receptomat, który bez żadnego problemu znajdzie lekarza, który po dokładnej i wnikliwej analizie przypisze nam zwolnienie lekarskie od ręki, nawet nas nie oglądając. To wszystko za opłatą 99 złotych. Biorąc pod uwagę, że L4 jest płatne, to chyba się nam to opłaca? Podchodząc do tematu jednak całkowicie poważnie, możliwe jest otrzymanie takiego zwolnienia na stronie Receptomat, jednak zalecamy umówienie wizyty u internisty, szczególnie dłuższe zwolnienia są wnikliwe analizowane przez ZUS, a najdrobniejsza wątpliwość co do tego, czy zostało takowe zwolnienie wystawione w sposób uczciwy, może doprowadzić nas do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. L4 to nie są dodatkowe dni urlopu do wykorzystania w roku.

Sprawdź też: Telewizja online za darmo – jak oglądać TV online?

Elektroniczna recepta z innych miejsc niż pacjent.gov.pl – czy to w ogóle legalne?

W Polsce od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje tzw. elektroniczna recepta, która może być wystawiana nie tylko na portalu pacjent.gov.pl, ale także na innych platformach e-receptowych. Wszystkie te platformy muszą jednak spełniać określone wymagania techniczne oraz być zarejestrowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, wydawanie e-recept poza platformą pacjent.gov.pl jest legalne, o ile platforma ta spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Wszystkie platformy e-receptowe muszą również działać na zasadach jawności, czyli dawać pacjentowi dostęp do jego danych medycznych.

Źródło obrazka głównego: allbeauties.pl

3
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Praktyki tej firmy powinny poważnie zainteresować UOKIK i instytucje odpowiedzialne za zdrowie publiczne oraz prawa pacjentów które są tam zbiorowo, wręcz systemowo naruszane. Ile zarobią zanim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością padnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *