final fantasy xv gra

Rozrywka

31.01.2023 17:17

Final Fantasy XV – data premiery, wymagania, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
4
0
0
4
0

Final Fantasy XV to już piętnasta część głównej serii kultowej gry jRPG od Square Enix. Co o niej wiadomo? Kiedy wyszła, jaka jest fabuła oraz jakie są jej wymagania sprzętowe? Zapraszam do lektury!

Final Fantasy XV to kultowa seria gier jRPG, która zachwyca graczy od czasu swojej premiery w 1987 roku. Seria stała się podstawą przemysłu gier i nic dziwnego, że tak się stało – gry charakteryzują się wspaniałą grafiką, wciągającą fabułą i głęboką rozgrywką. Dzięki eksploracji otwartego świata, dynamicznemu systemowi walki i wciągającej historii, piętnasta odsłona z pewnością zachwyci zarówno fanów serii, jak i nowych graczy. Niezależnie od tego, czy jest się zagorzałym fanem, czy dopiero zaczyna przygodę z tą serią, Final Fantasy XV z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Final Fantasy XV – data premiery i twórcy

Final Fantasy XV to fabularna gra akcji stworzona i wydana przez Square Enix. Gra została opublikowana 29 listopada 2016 roku – wówczas cały świat poznał Final Fantasy XV PS4 i na Xbox One. W 2018 roku gracze doczekali się wersji Final Fantasy XV: Royal Edition, która zawierała wszystkie dotychczas opublikowane dodatki i usprawnienia (w tym zawartość przepustki sezonowej), oraz nową zawartość (nowi bossowie, przedmioty i loch, którego przejście prowadziło do nowego zakończenia gry).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ta wersja trafiła także na komputery PC jako Final Fantasy XV: Windows Edition. Reżyserem jest Tetsuya Nomura i Hajime Tabata. Głównymi projektantami zostali Yuichi Kanemori i Takayoshi Nakazato. Zespół działał w ramach Luminous Productions – studia developerskiego należącego do Square Enix. Był to pierwszy tytuł wyprodukowany pod tym szyldem. Następnym była debiutująca 24 stycznia 2023 gra Forspoken. Jest to piętnasta główna odsłona serii Final Fantasy, a jej wydanie spotkało się z aprobatą ze strony krytyków. Wielu użytkowników konsol nowej generacji zastanawia się, czy będzie wersja Final Fantasy XV PS5. Obecnie nie ma jednak informacji o takich planach. 

Fabuła w Final Fantasy XV

Jeśli chodzi o Final Fantasy XV, fabuła jest bardzo złożona wielowątkowa – jak przystało na tę serię. Gra opowiada historię Noctisa Lucisa Caeluma, księcia koronnego królestwa Lucis, który wyrusza w epicką podróż, by odzyskać swoją ojczyznę z rąk najeźdźców. Po drodze spotyka wielu sprzymierzeńców i wrogów, odkrywa tajemnice świata, a w końcu poznaje swoje przeznaczenie. Głównemu bohaterowi towarzyszą: Ignis Scientia, Gladiolus Amicitia i Prompto Argentum. Gra zawiera otwarty świat, walkę w czasie rzeczywistym oraz unikalny system magii. Final Fantasy XV – ile godzin zajmuje przejście głównego wątku? Według statystyk portalu howlongtobeat.com, główna fabuła trwa (w zależności od wersji) od 28 do 30 godzin. Final Fantasy XV – ile zajmuje kompletne przejście gry? Licząc wszystkie zadania poboczne i eksplorację całego świata, może to zająć nawet ponad 94 godziny. Final Fantasy XV – ile chapterów składa się na grę? Choć produkcja jest w konwencji świata otwartego, jej fabuła została podzielona na 15 rozdziałów.

Sprawdź też: Historia serii gier Final Fantasy — najważniejsze informacje o japońskim klasyku gier RPG

DLC i dodatki do Final Fantasy XV

Final Fantasy 15 (FF 15) to rozbudowana gra, która oferuje graczom mnóstwo atrakcji. Od głównego wątku fabularnego po zadania poboczne i polowania – jest tu wiele do zrobienia. Gra oferuje jednak również dodatkową zawartość w postaci DLC i dodatków. Mogą one przedłużyć żywotność gry, a także dodać nowe wyzwania, postacie i inne elementy. „Episode Ardyn” to dodatek fabularny opowiadający o wydarzeniach dziejących się niemal 30 lat przed głównymi wydarzeniami. Akcja skupia się na antagoniście, którym jest tytułowy Ardyn. Przejście dodatku zajmuje od 2 do 4 godzin. „Episode Ignis” śledzi historię Ignisa Scientia, jednego z głównych bohaterów gry, który wyrusza w podróż, by ocalić królestwo Lucis przed siłami Imperium Niflheim. Gra zawiera zupełnie nową historię, a jej przejście może trwać nawet 3 godziny. Gracze mogą również podejmować decyzje, które wpływają na przebieg historii i wynik gry. W grze pojawiają się także nowe postacie, lokacje i wyjątkowa ścieżka dźwiękowa. Final Fantasy XV. „Episode Gladiolus” skupia się na historii Gladiolusa Amicitia, kolejnego z głównych bohaterów gry. Gracze mogą pokonać szereg trudnych przeciwników i odkrywać nowe obszary. Przejście dodatku zajmuje do 2 godzin. „Episode Prompto” to najdłuższy z dodatków, skupiających się na towarzyszach z grupy bohaterów gry i może zająć nawet 5 godzin. Fabuła podąża za historią Prompto, przyjaciela głównego protagonisty. Fabuła Epizodu Prompto jest pełna zwrotów akcji. 

DLC z przedmiotami i nowy tryb rozgrywki

„Comrades” to dodatek dodający możliwość gry wieloosobowej. Istnieje w nim możliwość stworzenia własnego bohatera, a jego fabuła dzieje się wiele miesięcy po wydarzeniach znanych z podstawki. Pakiet „Cup Noodle” dodaje do gry nowe zadanie, a także nową postać – Cup Noodle Chef. Zadanie to było ciekawym dodatkiem do gry i dało graczom szansę na odkrycie wyjątkowego miejsca. „Booster Pack +” dodał do gry wiele nowych przedmiotów, takich jak nowe bronie i zbroje. Dodano też nowe zadanie i nową postać – Kupca z Booster Pack. Postać ta była świetnym dodatkiem do gry. „Holiday Pack +” dodał do gry wiele nowych elementów, takich jak nowe bronie, zbroje i przedmioty. Dodano również nowe zadanie i nową postać – Kupca z Holiday Pack. 

Zwiastun i gameplay Final Fantasy XV

Pierwszy zwiastun gry ogłoszono w 2006 roku. Pierwotnie tytuł miał brzmieć „Final Fantasy Versus XIII” i planowano go jako rodzaj spinoff’a do części XIII. Przedłużający się proces koncepcyjny i produkcyjny spowodował, że w międzyczasie powstała Final Fantasy XIV (będąca grą online), a projekt został przemianowany na „Final Fantasy Versus XV”. Na targach E3 w 2013 opublikowano zapowiedź zwiastuna oraz materiał z rozgrywki. Final Fantasy XV gameplay zaprezentował się w formie, jaką znamy dzisiaj. Wtedy też się okazało, że gra będzie stanowić typ open world, czyli otwartego świata. 

Sprawdź też: Nowe gry – premiery gier i newsy. Nowości świata gier

Czy FF15 jest po polsku?

Jak do tej pory żadna z części należącej do serii nie otrzymała oficjalnego wsparcia językowego po polsku. Dopiero część XVI ma być pierwszym tytułem, który doczeka się lokalizacji. Istnieje jednak duża grupa pasjonatów i fanów serii, biorąca sprawy w swoje ręce. Do większości tytułów z serii można znaleźć nieoficjalne tłumaczenia. W przypadku Final Fantasy XV spolszczenie jest łatwo dostępne w sieci. 

Gry podobne do Final Fantasy XV

Choć na rynku jest mnóstwo gier jRPG w stylu podobnym do serii, to do tej konkretnej części – nastawionej na akcję – można porównać nieco inne produkcje. Wielu graczy doszukuje się podobieństwa do serii Kingdom Hearts, zwłaszcza jeśli chodzi o mechanikę i styl walki. Otwartość świata przypadła do gustu fanom cyklu Monster Hunter. Jest też coś dla osób preferujących filmy. Gracze preferujący styl wizualny bardziej w klimacie anime, z pewnością docenią gry z serii Persona. Brotherhood: Final Fantasy XV to 5-odcinkowy serial, która może przypaść do gustu miłośnikom anime. Podobnie jak pełnometrażowy film Kingsglaive: Final Fantasy XV.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XV

Podawane bezpośrednio przez producenta Final Fantasy XV PC wymagania minimalne do uzyskania rozdzielczości docelowej 720p 30fps dla użytkowników wynoszą: Windows SP1/Windows 8.1/Windows 10 64-bit, procesor: Intel Core i5-2500(3.3GHz lub więcej), AMD FX-6100(3.3GHz lub więcej, karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 760, NVIDIA GeForce GTX 1050, AMD Radeon R9 280, pamięć RAM: 8 GB, wolne miejsce na dysku: 100 GB.  Zalecane ustawienia do uzyskania rozdzielczości docelowej 1080p 30fps: Windows SP1/Windows 8.1/Windows 10 64-bit, procesor Intel Core i7-3770(3.4GHz lub więcej) AMD FX-8350(4.0 GHz lub więcej), karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB VRAM, Radeon RX 480 AMD, pamięć RAM: 16 GB, wolne miejsce na dysku: 100 GB. Dla graczy chcących uzyskać maksimum przyjemności z grania optymalne będą ustawienia maksymalne, pozwalające grać w rozdzielczości 4K w 30fps lub 1440p w 60fps: Windows 10 64-bit, procesor Intel Core i7-7700 (3.6GHz lub więcej)AMD Ryzen 5 1600X(3.6GHz lub więcej, karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti. pamięć RAM: 16 GB, wolne miejsce na dysku: 155 GB. 

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *