nintendo switch emulator

Poradniki

27.06.2023 13:04

Co to Nintendo Switch Emulator? Gdzie można zainstalować?

Gry Konsole
3
3
2
3
3

Niecały rok po wydaniu konsoli Nintendo Switch zaczęły powstawać emulatory, czyli tak naprawdę naturalne następstwa. Gry na Nintendo Switch Emulator budzą coraz większe zaciekawienie.

Nintendo to marka, która już od ponad 133 lat zachwyca graczy. Oferują oni gry, których braku nie jest w stanie wyobrazić sobie wiele osób. To ich praca doprowadziła do tego, że bohaterowie gier zyskali status kultowych oraz zagościli w mainstreamowym świecie. Ich wizerunek posłużył do tego, aby wyprodukować akcesoria, zabawki, gadżety, filmy. Nintendo Switch to jedna z najpopularniejszych konsol ostatnich czasów. Nie ma się więc czemu dziwić, że emulator Nintendo Switch budzi tak duże zainteresowanie.

Czym jest Nintendo Switch Emulator?

Aby wyjaśnić fenomen emulatorów, należy cofnąć się kilka kroków wstecz. Do wyboru jest wiele sprzętów gamingowych, jakie nie są komputerem. Nie brakuje jednak miłośników, którzy dążą do tego, aby sposób działania takich urządzeń przenieść (o ile istnieje taka możliwość) do pojedynczego programu PC. Tkwi w tym ukryty sens, który niedostrzegalny jest dla wszystkich, ponieważ w ten sposób można wspierać proces archiwizacyjny. W ten sposób powstały pierwsze emulatory Nintendo Switch. Do najbardziej popularnych należy Yuzu, który ma otwarty kod źródłowy i Ryujinx.

nintendo switch emulator
Mario na komputerze? Nie ma najmniejszego problemu | Źródło: gizmodo.com

Sprawdź też: Nintendo Switch eShop – co to jest? Jakie są promocje?

Obecnie są one na tyle rozbudowane, że pozwalają na emulowanie konsoli, czyli uruchomienie obecnych i nowo powstających tytułów na konsoli w stanie, który umożliwia ich swobodne granie. Mowa tu o takich emulatorach, które już kilka dni po premierze, są w stanie zapewnić wydajną rozgrywkę w nowej wersji.

Jak pobrać i zainstalować Nintendo Switch Emulator?

Yuzu został opracowany przez Citrę w C++. Można z niego korzystać nie tylko na Windows, ale także na Linux i macOS.

Instalacja Yuzu wymaga:

 1. Pobrania odpowiedniego pliku dla systemu Windows 10.
 2. Pobrania plików ROM konsoli Nintendo Switch
 3. Podłączenia kontrolera, który będzie kompatybilny z komputerem.
 4. Konfiguracji kontrolera.
 5. Otwarcia emulator Nintendo Switch.
 6. Załadowania plików ROM.
 7. Czas na grę!
-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Yuzu będzie w stanie zapewnić użytkownikowi następujące opcje:

 • podgląd – ładowanie plików lub folderów z grami, możliwość wyboru odpowiedniego katalogu z grami;
 • współzawodnictwo – konfiguracja parametrów emulacji;
 • podgląd – aby móc dopasować możliwość wyświetlania wszystkiego w trybie prostym lub na pełnym ekranie;
 • pomoc – dla aplikacji Yuzu.

Należy ustalić parametry, jakie będą dedykowane nie tylko dla systemu, ale także dla grafik. Ważne jest również wybranie skrótów dla Yuzu, jakie należy ustawić w zakładce Input. 

Yuzu emulator switch
Yuzu to zbawienie dla każdego, który chce pograć w swoją ulubioną grę z biblioteki Nintendo | Źródło: androidpolice.com

Potem będzie można korzystać z możliwości tego emulatora, który obsługuje gry w formacie nso, nro i nca.

Ryujinx to maksymalna wydajność, prosty interfejs, a także spójna kompilacja, jaka jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających graczy. Emulator został zaprojektowany w C#. Jego instalacja jest bardzo podobna, jak w przypadku Yuzu. Po zainstalowaniu należy zapoznać się ze skrótami klawiaturowymi, jakie pomogą poruszać się po takich grach jak na przykład Cave Story Plus i Puyo Tetris.

Minusem tego emulatora jest to, że nie jest on w stanie uruchamiać komercyjnych gier Nintendo Switch.

Gdzie można uruchomić Nintendo Switch Emulator?

W pierwotnej wersji emulator dostępny był tylko na komputery, jakie posiadały Windowsa, macOsa i linuxa. Teraz Yuzu dostępny jest do ściągnięcia w sklepie Play, dzięki czemu można z niego korzystać na smartfonie. Aby istniała jednak taka możliwość należy dysponować Android 11, Qualcomm Snapdragon 865 (minimum!) oraz układem graficznym Adreno i 8 GB RAM. Trzeba jednak uważać na to, aby smartfon wyposażony był w dobry układ chłodzenia, ponieważ emulator może łatwo doprowadzić do przegrzania się.

W przypadku niektórych gier na smartfon (na przykład The Legend of Zelda: Breath of The Wild) dodatkowym kryterium będzie posiadanie odpowiedniej ilości wolnej pamięci RAM.

Sprawdź też: Nintendo Switch – wszystko, co musisz wiedzieć o konsoli przenośnej Nintendo

Wymagania sprzętowe dla emulatora Nintendo Switch

W przypadku komputerów/laptopów, minimalne wymagania sprzętowe prezentują się w następujący sposób:

 • procesor Core i3-6100 lub AMD Ryzen 3 1200;
 • karta graficzna Intel HD 520 lub NVIDIA GeForce GT 1030 lub AMD Radeon R7 240;
 • pamięć RAM 8 GB.

Jeżeli ktoś jednak ma możliwość powinien postawić nie tylko na mocniejszy procesor, ale także kartę GeForce GTX 1060 lub Radeona RX 470. Zdecydowanie lepiej będzie służyć 16GB pamięci RAM.

Dla kogo Nintendo Switch Emulator?

Można powiedzieć, że dla każdego miłośnika gier. Dla tych wszystkich osób, jakie nie mają konsoli, jednak chciałyby chociaż w pewnej części poznać jej możliwości. Citra, która odpowiedzialna jest za Yuzu przyznaje, że wiele gier na emulatory działa lepiej, niż w przypadku samej konsoli. Można więc powiedzieć, że emulator Nintendo Switch dedykowany jest nawet dla tych osób, jakie konsole posiadają. Emulator pozwoli im zwiększyć swoje możliwości. To dzięki niemu nie będzie trzeba zabierać ze sobą konsoli w podróż, ponieważ pod ręką znajdować się będzie smartfon z zainstalowaną aplikacją. W przypadku rozładowania baterii w konsoli, również będzie można korzystać z emulatora.

nintendo switch

Ograniczenia Nintendo Switch Emulator

Ograniczenia dotyczą sprzętu, który jest potrzebny, aby go uruchomić. Wymagania sprzętowe dla smartfona i dla komputerów zostały wymienione powyżej. Osoby, które nie dysponują takimi procesorami, kartami graficznymi, nie mają szans na to, aby darmowy emulator użytkować w pełni jego możliwości.

Kolejnym ograniczeniem w przypadku emulatora Egg NS to także El GameSir X2. Jest to kontroler, który pozwala na uruchomienie emulatora na smartfonie z Androidem. Po umieszczeniu telefonu w nim, ten przekształca się w coś na wzór konsoli, która pozwala na swobodne operowanie poszczególnymi grami.

Czy Nintendo Switch Emulator jest wydajne?

Tak. Tym bardziej że twórcy Yuzu ogłosili ostatnio pewne zmiany, które korzystnie wpłynęły na ich produkt. Po wprowadzonych poprawkach rezolucja doszła do 1440p. Emulacja jest płynna, co możliwe jest dzięki zwiększonej wydajności, która pozwala jeszcze lepiej wykorzystać procesor, jaki dostępny jest w komputerze. Nowa wersja emulatora sprawiła, że wiele gier jest o wiele lepszych niż w przypadku klasycznej wersji Switch. Co jednak nie oznacza, że zawsze jest idealnie. Bywają takie sytuacje, kiedy pojawiać się mogą błędy w emulatorze pod postacią powolnego i przerywanego odtwarzania dźwięku. Pewne jest to, że każdy użytkownik powinien zadbać o pełną konfigurację, aby odtwarzanie gier nie było tak problematyczne.

Konfiguracja kontrolera do gry na emulatorze Nintendo Switch

Po pobraniu emulatora na komputer, należy skonfigurować kontroler, aby można było w pełni korzystać z gier Nintendo Switch, jakie dostępne są w tej wersji. Można wykorzystać kontroler, który dostępny jest dla konsoli Xbox. Potrzebny będzie jednak dodatkowy adapter. Najlepszy okazuje się kontroler Nintendo Switch, który kompatybilny będzie z komputerem. 

kontroler do nintendo switch emulator
Konfiguracja pada z Nintendo Switch Emulatorem jest naprawdę prosta! | Źródło: androidcentral.com

Sprawdź też: Które Nintendo Switch kupić? Poradnik zakupowy

Konfiguracja jednego z wybranych kontrolerów dostępna jest w panelu sterowania emulatorem. Dopiero potem można rozpocząć rozgrywkę.

Jakie gry na Nintendo Switch Emulator?

Yuzu ma tą zdolność, że jest w stanie uruchomić niemal 80% gier, jakie dostępne są na oryginalną konsole. W tym aż 50% jest całkowicie grywalna. Wśród najpopularniejszych tytułów można wymienić:

 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild;
 • Persona 5 Strikers;
 • Super Mario Odyssey, 
 • Pokémon: Let’s Go!;
 • Polemons Legend Arceus;
 • Donkey Kong Country: Tropical Freeze; 
 • Super Mario 3D World + Browser’s Fury;
 • The Legend of Zelda: Skyward Sword HD;
 • Animal Crossings: New Horizons;
 • Super Smash Bross Ultimate;
 • Mario Kart 8 Deluxe.

Twórcy Yuzu nie poprzestają jednak na tym. Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego, że użytkownicy oczekują kolejnych ulepszeń. Można być pewnym tego, że będzie dane im je otrzymać. 

Wiele osób zapyta o to, dlaczego emulatory są zdecydowanie lepsze w niektórych przypadkach od konsoli. Winne wszystkiemu są konsole, jakie już w dniu premiery bazowały na przestarzałych komponentach. Co innego nowe komputery, jakie wyposażone są w wydajne podzespoły, jakie w dowolnej chwili można zmienić. Potężny sprzęt w ten sposób jest w stanie zapewnić zdecydowanie lepszą wydajność i możliwości emulatora.

3
3

Podziel się:

Komentarze (2)

Dominik. Dziękuję za przybliżenie sprawy bardzo przydatne informacje i spostrzeżenia. Obecnie jestem na etapie retro gier na terminalu PC i pomijając moralność to chyba jedyna rozsądną opcja powrotu do tytułów z Amig Comodore i innych starczych konsolek. Ciekawe jak futuro s940 dało by radę z tym emulatorem mniej wymagającymi grami????????

Ok, mam akurat dosyć sporo czasu, więc jako ktoś kto trochę zna się na emulacji wszelakiej maści, pozwolę sobie naprostować parę rzeczy w z tego artykułu (lub jak ktoś woli: po prostu trochę ponarzekać).
Zacznijmy od instrukcji do pobrania emulatora:
– „Pobranie plików ROM” sugeruje że użytkownik powinien znaleźć gry w Internecie (czyli innym słowy spiracić), co niestety nie jest legalne (nie mi tu oceniać moralność takiego rozwiązania). Nintendo raczej nie interesuje się za bardzo polskimi twórcami, ale ostatnio przez premierę Zeldy ich Ninja są dosłownie wszędzie. Bezpieczniej byłoby po prostu zmienić punkt na „pozyskania plików ROM” (to da się zrobić „legalnie” poprzez skopiowanie gry ze zmodyfikowanego switcha).
– Do każdego emulatora Nintendo Switch potrzebny jest plik prod.keys o którym nigdzie nie ma mowy w całym artykule. Bez tego praktycznie żadna gra na emulatorze nie zadziała. Dodatkowo niektóre gry wymagają plików systemowych Nintendo Switch aby działać poprawnie (yuzu poleca to np. przy Mario Kart 8 DX) o których też nie ma tutaj mowy. Obie te rzeczy możemy pozyskać ze zmodyfikowanego switcha lub skierować się ku „ciemnej stronie mocy” (aka „spiracić” z Internetu)
– ” Minusem tego emulatora jest to, że nie jest on w stanie uruchamiać komercyjnych gier Nintendo Switch.” – Tutaj nie mam pojęcia o co chodzi bo Ryujinx normalnie odpala większość gier, które można też uruchomić na Yuzu (np. smash bros Ultimate czy Breath of the Wild).
– Ryujinx też ma otwarty kod źródłowy (open source) i nie wiem czemu tylko taka notka została dodana do Yuzu.

Ok, to tyle z największego „narzekania” to teraz jeszcze kilka mniejszych rzeczy:
– „To dzięki niemu nie będzie trzeba zabierać ze sobą konsoli w podróż, ponieważ pod ręką znajdować się będzie smartfon z zainstalowaną aplikacją” – obecnie mobilne wersje emulatorów Switcha są bardzo młode i ich możliwości są jeszcze ograniczone nawet na najmocniejszym sprzęcie. Na razie nie traktowałbym tego jako bezpośrednie zastępstwo dla konsolki (no chyba że ktoś gra tylko w gry indie, albo lubi oglądać nową Zeldę w 15-20 FPS na smartfonie za 4k)
– „Kolejnym ograniczeniem w przypadku emulatora Egg NS to także El GameSir X2” – eeee, co?
– „Jest to kontroler, który pozwala na uruchomienie emulatora na smartfonie z Androidem” – Sam kontroler nie pozwala na uruchomienie emulatora, bardziej działa/współpracuje z emulatorem.
– „Po wprowadzonych poprawkach rezolucja doszła do 1440p” – Yuzu na komputerze wspiera 2x oryginalną rozdzielczość switcha w dwóch trybach, czyli: mobile (720p; konsola w formie mobilnej) i docked (1080p; konsola w docku). Daje to maksymalną rozdzielczość 1440p w trybie mobilnym i 4K w trybie zdokowanym. Czyli maksymalna wspierana rozdzielczość to 4K (3840 x 2160 px)
– „Można wykorzystać kontroler, który dostępny jest dla konsoli Xbox. Potrzebny będzie jednak dodatkowy adapter” Do połączenia najnowszego kontrolera Xbox z PC/telefonem z androidem niekoniecznie jest potrzebny adapter. Jeśli mówimy o bezprzewodowym połączeniu to po prostu potrzebne jest Bluetooth (dla komputerów bez BT może być potrzebny adapter), a jeśli o przewodowym, to odpowiedni kabel micro USB/USB-C. Jedynym kontrolerem Xbox do którego w praktycznie każdej sytuacji jest potrzebny adapter jest bezprzewodowy pad od xboxa 360.
– Na zdjęciu „Konfiguracja pada z Nintendo Switch Emulatorem jest naprawdę prosta! | Źródło: androidcentral.com” nie mamy chyba żadnego urządzenia, które ma uruchomiony emulator switcha. Duży tablet z przyczepionym kontrolerem ma włączoną grę „The Legend of Zelda: Ocarina of Time”, która wyszła oryginalnie na Nintendo 64 (ewentualnie może to być port na konsolę Nintendo 3DS ze schowanym jednym ekranem, ale raczej na pewno nie jest to switch).
– Mam wrażenie że wyrażenie „Nintendo Switch Emulator” jest trochę za bardzo nadużywany lub za wiele razy pozostawiony w swojej surowej formie. Ja rozumiem, że to jest wyrażenie kluczowe pod SEO w tym artykule, ale jednak zdania typu „Ograniczenia Nintendo Switch Emulator” czy „Czy Nintendo Switch Emulator jest wydajne?” trochę kłują w oczy.

No i to by było chyba na tyle z mojego narzekania. Ogólnie sam artykuł nie jest zły, ale widać jednak dosyć sporo niedopracowań. Największym problemem jest tutaj niedokładna instrukcja, dzięki której praktycznie nikt nie będzie w stanie poprawnie skonfigurować emulatora Switcha i będzie musiał szukać dodatkowych informacji w Internecie. Strzelam że autor zrobił research online, ale sam nie konfigurował emulatora u siebie i wtedy mogą wyjść takie niedociągnięcia. No trudno się mówi. Jakby ktoś z czytających ten komentarz chciał dokładną instrukcję jak to wszystko ustawić to warto zapoznać się z poradnikiem na oficjalnej stronie Yuzu w jęyzku angielskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *