
Spis treści
Seria Final Fantasy cieszy się wielką popularnością od końca lat 80. Czy to prawda, że twórcy liczyli się z klęską po wydaniu pierwszej części? Sprawdźmy, jaka jest historia serii FF i z czego wynika jej fenomen!
Final Fantasy — historia serii
Gdy w 1987 roku studio Square (obecnie Square Enix) wydawało pierwszą część Final Fantasy, wszyscy jego pracownicy liczyli się już z zakończeniem kariery, spowodowanym brakiem wcześniejszych sukcesów. Okazało się jednak, że tytuł w bardzo krótkim czasie zdobył wystarczającą liczbę fanów, aby uchronić producenta przed bankructwem.
Popularność gry była tak duża, że niewiele później została ona wydana także w Ameryce Północnej. Oprócz tego na podstawie serii powstały też liczne filmy i seriale telewizyjne.
Seria FF mocno odcisnęła się również w popkulturze. Występujący w grze ogromny oręż czy wierzchowce, jakimi są urocze ptaki Chocobo, znają chyba wszyscy miłośnicy gier i uczestnicy nerd-konwentów.
Dziś seria liczy całe 15 części wraz z licznymi spin-offami. Gry te dostępne są na wielu platformach, dzięki czemu każdy gracz może wybrać, w jaki sposób chce przeżywać swoje przygody.

Zobacz też: Najlepsze gry tylko na PlayStation. TOP 10 – najlepsze gry ekskluzywne Sony
Fenomen gier Final Fantasy
Sukces serii nie kończy się na dużej popularności. Seria ta znana jest jako jedna z najlepszych, nie tylko od studia Square Enix, lecz pośród wszystkich gier jRPG w historii — kilka jej części do dziś cieszy się mianem bestsellerów.
Jak dotąd, seria sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy i spopularyzowała gatunek jRPG na świecie. Co sprawia, że gracze tak chętnie po nią sięgają?
Seria Final Fantasy zawdzięcza swój sukces między innymi bardzo rozbudowanej fabule występującej w każdej z części. Historie opowiedziane w FF łączą w sobie motywy znane z kultowych w latach 80. papierowych gier RPG oraz styl epickich walk rodem z japońskich kreskówek i komiksów.
W tytułach tych przeplatają się klimaty medieval fantasy, steampunk i science-fiction, a wszystko to okraszone jest kolorową i przyjemną dla oka grafiką.

Lista wszystkich gier Final Fantasy z głównej serii:
Seria Final Fantasy, liczy aż 15 części. Każda z nich wprowadza coś nowego, co sprawia, że miłośników serii na świecie wciąż przybywa. Dziś przyjrzymy się całej liście gier, zapoznamy się z fabułą i bohaterami, a także poznamy pełną historię tego fenomenalnego jRPG!

Final Fantasy
Pierwsza część gry została wyprodukowana przez Square i wydana 18 grudnia 1987 roku na konsolę NES, wyłącznie na terenie Japonii. Studio, które stworzyło grę, było już gotowe na zakończenie kariery, z powodu braku wcześniejszych sukcesów. Szybko jednak okazało się, że FF było strzałem w dziesiątkę — Square odbiło się od dna, a gra po kilku latach trafiła na amerykański rynek.
W pierwszej odsłonie cyklu odwiedzaliśmy składający się z trzech kontynentów świat, który podlega mocy czterech kryształów: wiatru, wody, ognia i ziemi. W momencie rozpoczęcia gry otrzymujemy drużynę składającą się z czterech postaci. Wraz z postępem fabuły, bohaterowie zwiedzają świat i pokonują pojawiających się wrogów.
W 2006 roku premierę miała reedycja gry, umożliwiająca rozgrywkę na PSP.

Final Fantasy II
Już w 1988 roku w Japonii została wydana Final Fantasy II. Fabuła rozpoczyna się podczas ataku imperatora Palmacii na królestwo Fynn. Tak samo jak w poprzedniej części, do dyspozycji graczy pozostaje czterech głównych bohaterów.
W tej części zajmujemy się przede wszystkim zwiedzaniem lokacji oraz spotykaniem całkiem nowych bohaterów z fantastycznych światów. W grze nie brakuje też licznych przeciwników, z którymi rozprawić się można bronią lub czarami.
Pierwsza oraz druga część FF zostały wydane również na konsole od Sony: w 2002 FF Origins (specjalne wydanie dwóch pierwszych części) trafiło na PS, a w 2007 roku premierę miała reedycja gry na PSP.

Final Fantasy III
Kolejna część serii pojawiła się po 2 latach. Została wydana w Japonii w 1990 roku i trafiła na konsole NES. Na tę wersję długo trzeba było jednak czekać na zachodzie. Dopiero w 2006 roku gracze mogli rozpocząć rozgrywkę na Nintendo DS, w nowej, trójwymiarowej wersji, która otrzymała tytuł Finest Fantasy For Advance.
Tym razem naszą „fantastyczną czwórką” są sieroty władające tajemniczą mocą, której źródłem jest pewien kryształ. Umiejętności te nie pozostają bez echa, przez co czyha na nich niebezpieczny mag. W rozgrywce nie brakuje walk, dzięki którym nasze postacie mogą zdobywać pieniądze na lepszy sprzęt.

Final Fantasy IV
19 kwietnia 1991 roku premierę miała gra Final Fantasy IV przeznaczona na konsolę SNES. Tak jak poprzednie części, dopiero w późniejszym terminie gra doczekała się premiery poza Japonią i na innych platformach.
Co ciekawe, tym razem otrzymujemy tylko jednego głównego bohatera. Jest nim kapitan Cecil Harvey, który pewnym zrządzeniem losu traci swój szlachecki tytuł. Aby odzyskać zaufanie króla, wybiera się on na misję ratowania świata przed potworami.
Tytuł FF4 na północnoamerykańskim rynku znany był jako Final Fantasy II.

Final Fantasy V
Rok później, w 1992, światło dzienne ujrzała piąta część serii — Final Fantasy V, która, tak jak poprzedniczka, trafiła na konsole SNES.
Twórcy przenoszą nasz w pobliże zamku Tycoon, gdzie spadł meteoryt. Gdy król udaje się, by sprawdzić, czy kataklizm nie zniszczył Świątyni Wichrów i znajdującego się w niej Kryształu Wiatrów, podążająca za nim córka wpada w zasadzkę. Zostaje ona uratowana przez głównego bohatera — Bartza Klasera. Niedługo później tworzy on drużynę z Galufem i Farisem. W ten sposób łączy się tradycyjna grywalna czwórka postaci.

Final Fantasy VI
Rok 1994 przynosi ze sobą szóstą część cyklu — Final Fantasy VI. Zmienia się przede wszystkim dotychczasowy reżyser, a jego miejsce zajmuje dwóch nowych twórców — Yoshinori Kitase oraz Hiroyuki Itō.
Tym razem zdecydowano się na fabułę opierającą się na konflikcie pomiędzy Imperium a magicznymi istotami zwanymi Esperami. Zwiększona została liczba grywalnych postaci — w tej części jest ich aż 14.
Ta część w USA znana była jako Final Fantasy III.

Final Fantasy VII
Siódma część ukazała się w 1997 roku i trafiła na konsolę PlayStation. Znacznie różniła się ona od poprzedniczek pod względem graficznym. Proste animacje 2D zastąpiono renderowanymi na żywo postaciami 3D.
Jej fabuła skupia się wokół byłego żołnierza, Clouda Strife, który posługuje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych broni z gry — ogromnym mieczem Buster Sword.
Przez wielu siódemka uznawana jest za najlepszą odsłonęcyklu. Do tego samego wniosku doszli twórcy, którzy w 2020 roku wydali remake Final Fantasy VII w odświeżonej, zupełnie nowej oprawie graficznej. Fabuła siódemki była jednak tak bogata, że została ona podzielona na kilka części — na drugą odsłonę wciąż czekamy.

Final Fantasy VIII
Fani serii doczekali się ósmej części w 1999 roku. Nie zmieniło się wiele — wciąż opiera się ona na walce oraz eksploracji świata i dostępnych lokacji.
Twórcy przygotowali jednak dla graczy nową fabułę. W tej części wcielamy się bowiem w Squalla Leonharta, młodego kadeta, który po ukończeniu nauki w akademii zostaje wysłany z misją do miasta Timbet. Tam on i kilkoro jego przyjaciół zostaje wplątanych w sieć intryg…

Final Fantasy IX
Dziewiąta część serii Final Fantasy ukazała się w 2000 roku i z początku była dostępna na PlayStation, a z biegiem lat trafiła też na inne platformy.
Pozycja ta uważana jest za pewnego rodzaju nawiązanie do początków serii. Fabuła dotyczy wojny, a podczas przemierzania świata napotkać można szereg tajemniczych istot. Bohaterowie otrzymują unikalne cechy, które rozwijają się wraz ze zdobywaniem przez nich punktów doświadczenia. Baśniowa jest także oprawa wizualna.

Final Fantasy X
W 2001 roku przyszedł czas na premierę dziesiątej odsłony serii. Tym razem twórcy zdecydowali się opowiedzieć historię Tidusa — wybitnego blitzballisty, który podczas ataku na miasto zostaje przeniesiony do odległej przyszłości. Tam podejmuje się misji pokanania potwora, który zniszczył jego rzeczywistość.
Co ciekawe, zdecydowano się na zastosowanie lektora, który zastąpił dotychczasowe napisy. Wzbogacona w szczegóły i efekty specjalne została oprawa wizualna, co spotkało się z dużą aprobatą fanów.

Final Fantasy XI
Wiele zmian pojawiło się w 2003 roku, gdy wydana została Final Fantasy XI, a wszystko to za sprawą zmiany trybu rozgrywki — z jednoosobowego przekształcony został w tryb MMO.
Tym razem bardzo ważny staje się rozwój bohatera, zdobywanie doświadczenia i wzmacnianie umiejętności. Możemy wybrać rasę naszej postaci oraz królestwo, któremu chcemy pozostać wierni, a następnie wyruszyć w podróż po Vana’diel.

Final Fantasy XII
W październiku 2006 roku odbyła się premiera dwunastej części serii, w której wrócił standardowy tryb single player. Gra cieszyła się też świetną grafiką.
Fabuła toczy się w świecie znanym z FF Tactics oraz Tactics Advance — Ivalice. Wcielamy się tutaj w Vaana, który próbuje ustalić, kto stoi za śmiercią jego brata. Podczas ataku na pałac poznaje on piratów oraz księżniczkę-rebeliantkę i wyrusza z nimi w podróż. Twórcy zdecydowali się na wprowadzenie różnych innowacji, w tym trzecioosobowej perspektywy.

Final Fantasy XIII
Kolejna odsłona kultowej już serii ukazała się w 2009 roku. Trzynasta część serii cechuje się doskonałą oprawą wizualną, którą docenili gracze na całym świecie.
Twórcy zabierają nas do Cocoon, miejsca konfliktu władz i rebeliantów. Główna bohaterka to była członkini armii, różowowłosa Lightning, która należy do najbardziej rozpoznawalnych postaci z serii.
Gra doczekała się dwa lata później sequela — Final Fantasy XIII-2.

Final Fantasy XIV
W 2010 roku twórcy zdecydowali się na powrót do wcześniej wypróbowanego trybu MMO, a światło dzienne ujrzała gra Final Fantasy XIV.
Tym razem wybieramy się na kontynent Eorzea, zniszczony w katastrofie wywołanej przez potężne i prastare siły. Kraina zmaga się nie tylko ze zniszczeniami, ale i narastającymi lokalnymi konfliktami. Tylko my możemy pomóc przywrócić harmonię…

Final Fantasy XV
Najnowsza, piętnasta część serii Final Fantasy została wydana pod koniec 2016 roku. W tej odsłonie głównym bohaterem zostaje książę Lucis o imieniu Noctis Lucis Caelum, któremu towarzyszy troje bohaterów. Wspierają oni księcia w podróży do odległego kraju, w którym ma on poślubić utalentowaną wieszczkę, a tym samym przypieczętować pokojowy traktat mięcy Lucis, a Niflheimem.
Tym razem twórcy zrezygnowali z potyczek w trybie turowym i proponują więcej akcji, wprowadzając system walki zbliżony do tego, znanego z Kingdom Hearts.
Najlepsze spin-offy Final Fantasy
Lista spin-offów Final Fantasy, czyli gier nawiązujących do serii, jest bardzo długa. Wierni fani bez wątpienia zapoznali się z większością z nich. Dziś przygotowałam dla Was listę tych, które oceniane są jako najlepsze!

Final Fantasy Tactics
Jest to RPG, którego fabuła rozgrywa się w realiach medieval fantasy. Skupia się ona na konflikcie pomiędzy dwoma książętami pochodzącymi z fikcyjnego państwa Ivalice. Wcielamy się tu w Ramzę, szlachetnie urodzoną postać. Naszym zadaniem jest zarówno jej rozwój, jak i toczenie walk oraz rzucanie zaklęć.

Final Fantasy X-2
W 2004 roku ukazał się sequel FFX noszący tytuł Final Fantasy X-2. Główną bohaterką jest Yuna, która wraz z przyjaciółmi stawia czoło niebezpieczeństwom w podzielonym religijnie państwie. Gra posiada jedną wyróżniającą ją cechę — dzięki swojej nieliniowości proponuje graczowi liczne rozwiązania fabuły.

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII
Jest to jedna z gier połączonych z FF VII. Jej główny bohater to znany z FF7 Vincent Valenine. Ma on zająć się powstrzymaniem tytułowej organizacji przed unicestwianiem miast. Pozycja ma w sobie wiele elementów przygodowych. W grze nie brakuje także zagadek.

Crisis Core: Final Fantasy VII
Znaną produkcją nawiązującą do serii i stanowiącą kompilację z FF VII jest Crisis Core: Final Fantasy VII. Gra łączy w sobie elementy RPG akcji oraz cRPG. Główny bohater pozycji to Zack. Poznajemy go jako przyjaciela bohatera z samego FFVII, Clouda Strife’a. Ma on zająć się poszukiwaniem innego członka SOLDIER — Genesisa.

Final Fantasy Type-0
Gra ta została wydana w 2011 roku jako trzynasta odsłona serii dedykowana na konsole PSP. Otrzymujemy tu dość standardowe dla serii zadanie, polegające na ratowaniu królestwa w obliczu wojny. Dotychczas premiera gry poza Japonią nie została zapowiedziana, jednakże w planach reżysera produkcji jest wydanie FF Type-0 na terenie Ameryki Północnej

Final Fantasy XIII-2 i Lightning Returns
Trzynasta część serii skupiała się na różowowłosej bohaterce zwanej Lightning. W 2011 i 2014 roku ukazały się spin-offy, dzięki którym poznajemy dalszy ciąg jej historii.
W pierwszym z nich dostajemy możliwość podróżowania w czasie. Nasza bohaterka wybiera się odkrywać nowe lokacje w przyszłości w celu eliminacji anomalii czasowych.
W wydanym w 2014 roku Lightning Returns przenosimy się o kilkaset lat w przód. Twórcy postanowili urozmaicić rozgrywkę, wprowadzając czas jako najważniejszy element rozgrywki. To on umożliwia podróżowanie i odkrywanie nowych lokacji. Wykonywanie zadań jest niezbędne do tego, aby bohaterka mogła powstrzymać koniec świata.

Seria Dissidia Final Fantasy
Fabuła serii ponownie skupia się wokół fikcyjnego świata opanowanego wojną. Naszym głównym celem jest przywrócenie spokoju i równowagi. Twórcy znów decydują się na możliwość wyboru trybu gry single- lub multiplayer.
Oprócz tego proponują też aż 20 postaci, które fanom gry znane są z głównych odsłon serii. Standardowo najważniejszym elementem rozgrywki jest walka.

World of Final Fantasy
Docenianym przez fanów spin-offem jest również World of Final Fantasy, który ukazał się w 2016 roku. Jest to gra skierowana do młodszych graczy, których twórcy chcą zachęcić do zapoznania się z serią. W tym celu przedstawiają im wiele postaci znanych z cyklu.
Fabuła osadzona jest w nowym świecie, a rozgrywka skupia się na potyczkach w trybie turowym, znanym z wcześniejszych odsłon FF.
Przyszłość serii
Ogromna popularność serii i zwiększająca się liczba fanów zachęcają twórców do tworzenia kolejnych części oraz spin-offów FF. Zarówno wierni fani, jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z serią, mają na co czekać w najbliżej przyszłości!

Final Fantasy XVI
Wciąż czekamy na ogłoszenie premiery najnowszej części serii — Final Fantasy XVI. Znana jest już fabuła kolejnej odsłony cyklu, która ma skupiać się wokół Clive’a Rosfielda. Bohater ten zajmuje się ochroną swojego młodszego brata, który wskutek naznaczenia znakiem Feniksa stał się posiadaczem wielkiej mocy.
Z zapowiedzi wiemy, że gra, póki co, pojawi się wyłącznie na PS5.

Zobacz też: Na PlayStation 5 nie ma w co grać? Nieprawda! TOP 10 – najlepsze gry na PS5
Final Fantasy VII Remake Part 2
Jak wcześniej wspominałam, FF7 doczekał się fenomenalnego remake’u, który ze względu na ogromną, rozbudowaną fabułę, został podzielony na części. Pierwsza z nich odznaczała się dużą szczegółowością i hybrydowym systemem walk.
Mimo że na prace nad drugą częścią nie są jeszcze na zaawansowanym poziomie, to należy zachować cierpliwość. Twórcy zapowiedzieli już, że kolejna odsłona może ukazać się już w 2022 roku.
Czekacie na nowe części, a może zagrywacie się w stare, dobre odsłony z przełomu lat 90. i 2000?