tbw dysk

Technologia

25.10.2021 11:00

Parametr TBW. Co to jest w kontekście dysków SSD?

Komputery
9
1
3
9
1

Zamierzasz kupić nową pamięć masową w postaci dysku SSD i zastanawiasz się, czym powinien się charakteryzować i jakie cechy mieć odpowiedni dla Ciebie nośnik? Przed dokonaniem wyboru koniecznie sprawdź, co to jest TBW. Wbrew pozorom, to dość ważny parametr, o którym warto wiedzieć więcej.

TBW – wyjaśnienie czym jest i co oznacza

Wybierając dysk SSD, kierujemy się głównie jego ceną oraz takimi danymi technicznymi, jak pojemność, format, interfejs czy szybkość zapisu i odczytu. Innym istotnym czynnikiem, nie zawsze branym pod uwagę, jest TBW. Co to znaczy i co to jest ten cały parametr TBW w dyskach SSD?

tbw co to
Co oznacza parametr TBW w odniesieniu do dysków SSD?

Sprawdź też: Jaki dysk SSD wybrać: MLC czy TLC? Różnice, mocne i słabe strony obu technologii

TBW (ang. total bytes written lub terabytes written) to parametr odzwierciedlający żywotność dysków SSD, określający konkretnie, ile maksymalnie danych możemy na nich zapisać do czasu utraty gwarancji (choć nie tylko).

Z jednej strony jest to istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego dysku, lecz z drugiej znaczenie tego atrybutu bywa wyolbrzymiane, obrosło wieloma mitami i parametr ten wcale nie musi być aż tak kluczową daną, która zaważy na zakupie konkretnego nośnika.

Dla producentów dysków półprzewodnikowych parametr ten jest czynnikiem gwarancji tych podzespołów – albo samodzielnym, albo alternatywnym wobec zwykłego okresu gwarancyjnego, tzn. gdy gwarancja kończy się albo z upływem określonego czasu, albo po osiągnięciu limitu.

Warto jednak podkreślić, że większość dzisiejszych pamięci masowych SSD posiada na tyle wysoki limit TBW, że będzie on wystarczający nawet dla użytkowników bardziej wymagających, którzy pracują z danymi liczonymi nie w GB, a TB, a zarazem intensywniej korzystają z tych dysków.

tbw dysk ssd
Czy parametr TBW naprawdę ma tak wielkie znaczenie w dyskach SSD?

Obliczanie TBW

TBW można obliczyć za pomocą następujących wzorów:

TBW(TB) = (DWPD × S × T × 365) ÷ 1000 lub TBW(TB) = (GB/dzień × T × 365) ÷ 1000, gdzie DWPD (drive writes per day) jest krotnością pojemności dysku, jaką można codziennie zapisać do momentu utraty gwarancji, GB/dzień – liczbą możliwych do zapisania gigabajtów w ciągu dnia, S – pojemnością dysku w gigabajtach, zaś T – okresem gwarancji podanym w latach. Najprościej jednak po prostu znaleźć szukaną wartość w specyfikacji produktu, np. na stronach internetowych sklepów lub na poszczególnych producentów.

Czy parametr TBW dotyczy też dysków HDD?

Parametr TBW stosuje się wyłącznie w odniesieniu do dysków SSD. Do określenia trwałości dysków HDD najczęściej stosowanym atrybutem jest średni czas bezawaryjnej pracy – MTBF (ang. mean time between failures). I tak jak na tym parametrze opierają się gwarancje na dyski SSD, tak w przypadku dysków talerzowych producenci nie wiążą z MTBF okresu gwarancji na swoje produkty – ta w zdecydowanej większości przypadków kończy się po prostu wraz z upływem wskazanej liczby miesięcy. 

tbw dysk hdd
Atrybut TBW stosuje się wyłącznie w przypadku dysków SSD. W HDD jest to zazwyczaj MTBF

Sprawdź też: Komputer nie widzi dysku – co robić? Dlaczego komputer nie widzi dysku lub pendrive?

Warto wiedzieć, że współczynnik MTBF nie jest wskaźnikiem niezawodności produktu, a jedynie wynikiem badań lub przewidywań, tzn. stwierdzenie, że dysk HDD powinien działać bezawaryjnie określony czas, nie oznacza, że tyle trwa gwarancja lub że dysk nie ulegnie uszkodzeniu nieco wcześniej. Składa się na to wiele innych, niezależnych od MTBF, zmiennych.

Czy przekroczenie TBW oznacza zakończenie pracy dysku?

Na szczęście nie musisz się obawiać tego, że osiągnięcie limitu TBW jest równoznaczne z końcem wytrzymałości dysku SSD. Praktyka pokazuje, że dyski SSD pracują bez zarzutu nawet po znacznym przekroczeniu tej wartości. Warto pamiętać, że producenci często skracają czas gwarancji urządzenia poprzez zaniżenie rzeczywistego limitu TBW, po którego przekroczeniu gwarancja przestaje obowiązywać, niezależnie od jej ogólnej długości. 

Uspokoić może zaś fakt, iż nawet ten sztucznie zaniżony parametr i tak bywa na tyle wysoki, że przeciętny użytkownik nie będzie w stanie „zużyć” swojego dysku. Wszystko to oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem szybciej przyjdzie Ci wymienić dysk na nowy ze względów technologicznych, czy większych wymagań pojemnościowych, niż z powodu przekroczenia limitu.

9
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Niestety na rynku jest masa używanych dysków po kopaniu krypowaluty Chia, które często mają już przekroczony TBW podany przez producenta, dlatego takie zakupy tylko przez bezpieczną aukcję a nie olx.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *