Spis treści
Cyberpunk 2077 to niewątpliwie jedna z najgłośniejszych premier 2020 roku. CD Projekt Red dostarczyło grę opartą na znanym z papierowych RPGów świecie Cyberpunka, eksplorując tę charakterystyczną wizję przyszłości na niespotykaną dotąd skalę.
Najnowsza produkcja CD Projekt RED był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatniej dekady. Mimo falstartu, Cyberpunk 2077 spotkał się z wielkim uznaniem wśród graczy. Szczególnie po emisji anime, czyli Cyberpunk: Edgerunners, które jakby tchnęło drugie życie w grę REDów. Co wiemy o tej grze?
Cyberpunk 2077 – data premiery i twórcy
Cyberpunk 2077 na rynku pojawił się 10 grudnia 2020 roku. Zarówno twórcą, jak i wydawcą, jest polskie studio CD Projekt Red. Gra pojawiła się na PC, konsolach Xbox One oraz PS4. Dodatkowo za sprawą wstecznej kompatybilności posiadacze Xbox Series S/X lub PS5 mogą cieszyć się ładniejszą i działającą odrobinę stabilniej wersją gry. 15 lutego 2022 roku wyszła aktualizacja 1.5 i next-gen patch, który znacząco poprawił wydajność gry, nawet na konsolach starszej generacji. Dodanej zostało także nieco nowej zawartości.

Pierwotnie zatytułowany po prostu Cyberpunk, podtytuł 2077 został dodany pod koniec 2012 roku. Na początku produkcji informowano, że pracuje nad nią zespół 50 osób, jednak po ukończeniu Wiedźmina 3 i jego kolejnych pakietów rozszerzających, zespół podobno się powiększył, a na stronie CDPR pojawiły się ogłoszenia o dziesiątkach miejsc pracy. Na początku 2018 roku pojawiła się informacja o otwarciu nowego studia we Wrocławiu, które ma pomóc w rozwoju gry.
Podczas wywiadu lead quest designer gry – Paweł Sasko, – powiedział, że największymi inspiracjami zespołów dla fabuły były Akira i Vampire The Masquerade Bloodlines, a prawie każdy quest w grze opowiada jakąś część historii świata, w którym żyjesz.

Cyberpunk 2077 – oceny i opinie
Cyberpunk 2077 spotkał się ze skrajnie odmiennymi opiniami. Jeszcze przed premierą recenzenci, mający do dyspozycji wersję na PC wystawiali grze oceny z przewagą 8, 9, a nawet 10, chwaląc fabułę, przepięknie wykreowany świat i gameplay.
Niestety po premierze gracze konsolowi, a zwłaszcza użytkownicy Xbox One oraz PlayStation 4 głosili opinie, że gra jest praktycznie niegrywalna ze względu na przytłaczającą ilość błędów – od niewinnych glitchy graficznych, po te krytyczne, blokujące postęp fabuły czy notorycznie powodujące wyrzucanie z gry do menu konsoli.
Sprawdź też: Jak zwiększyć liczbę FPS w Cyberpunk 2077? Poradnik jak ustawić w Cyberpunk 60 FPS na PC
Także gracze PCtowi, oraz ci grający na konsolach nowej generacji w wersję bardziej zbliżoną do tej z komputerów osobistych, zaczęli wątpić w wysoką jakość produkcji. Narzekali oni na kulejące lub wręcz zepsute mechaniki, jak choćby wywołującą nieprzewidywalne sytuacje fizykę, szczątkową sztuczną inteligencję przechodniów, przeciwników i policji oraz okrojenie wielu aspektów RPG.
Obecnie, po licznych poprawkach wydanych przez CD Projekt Red, gra na Steamie cieszy się większością pozytywnych ocen i średnią 86% na Metacritic w wersji PC oraz kolejno 57% i 61% na wersjach PS4 oraz Xbox One. Oceny te tylko podkreślają podzielone opinie na temat Cyberpunk 2077.
“(…)uważam, że gra jest jedną z lepszych jakie grałem, może i najlepszą pod pewnymi względami. Przede wszystkim – Night City, najpiękniejsze miejsce jakie przyszło mi odwiedzić w wirtualnym świecie.”
Torguan, SteamCommunity.com
“Pięć miesięcy po premierze gra nadal jest w fatalnym stanie technicznym, a ilość bugów wprost poraża. Jednak po 140 godzinach w grze najbardziej szokuje mnie to, jak leniwie i bez wyobraźni CDPR podszedł do projektowania wielu mechanik w grze, świata przedstawionego i… fabuły.”
Veherem, SteamCommunity.com
DLC i edycje specjalne Cyberpunk 2077
6 września 2022 roku CD Projekt RED oficjalnie zapowiedziało dodatek Cyberpunk 2077: Phantom Liberty. Niestety DLC dostępne będzie już wyłącznie na PC i konsole nowej generacji. Premiera ponoć jeszcze w 2023 roku.
Phantom Liberty to szpiegowsko-trillerowe rozszerzenie do Cyberpunka 2077 osadzone w zupełnie nowej dzielnicy Night City. W rozszerzeniu wystąpi uznany aktor Idris Elba jako Solomon Reed, agent FIA w Nowych Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wcześniej ogłoszono, że w DLC wystąpi również Sasha Grey. Wcieli się ona w Ash, DJ-a radiowego w stacji 89.7 Growl FM. W rozszerzeniu powróci również Johnny Silverhand, postać grana przez Keanu Reevesa, wraz z nową obsadą bohaterów.
Sprawdź też: Premiery gier 2023 (PC, PS4, PS5, XONE, XSX, Switch)
Zwiastun i gameplay
Zwiastun, opublikowany dwa dni przed premierą wprowadza nas w świat gry z oczu V – postaci grywalnej w Cyberpunk 2077. Prócz scenek przedstawiających szereg wydarzeń, którymi przyjdzie nam być świadkami i osób, które przyjdzie nam spotkać widzimy też fragmentu gameplayu i strzelania.
Fabuła i rozgrywka w Cyberpunk 2077
W Cyberpunk 2077 wcielamy się w V — postać, którą na samym początku tworzymy od podstaw, mając wpływ na atrybuty, wygląd i pochodzenie. Zwłaszcza to ostatnie, w mniejszym lub większym stopniu wpływa na szereg wydarzeń w grze i dialogi.
Próbując wybić się w Night City, gigantycznym mieście przyszłości rządzonym przez uliczne gangi i korporacje, zostajemy wplątani w wir zdarzeń, w których centrum jest portretowany przez Keanu Reevesa rockman, Johnny Silverhand, do tej pory uważany za martwego, odpowiedzialny za atak terrorystyczny na siedzibę korporacji Arasaka.
W kwestii rozgrywki mamy tu do czynienia z hybrydą RPG, przygodowej gry akcji i FPSa. Przyjdzie nam tu eksplorować miasto w poszukiwaniu nowych zleceń, zadań pobocznych i kryjących ciekawe historie oraz sekrety zakamarków.
W toku wykonywania kolejnych questów i rozsianych po mapie świata aktywności zdobywamy punkty doświadczenia wykorzystywane do rozwoju postaci oraz reputację, odblokowującą nowe, dające dodatkowe bonusy, cybernetyczne wszczepy, czy samochody i motocykle. Za ich pośrednictwem będziemy mogli poruszać się po metropolii, a nawet brać udział w wyścigach.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?
Równie ważnym elementem w Cyberpunk 2077 są starcia z przeciwnikami. Do dyspozycji mamy różne rodzaje broni palnej, białej, system walki wręcz i unikalne wszczepy bojowe. Twórcy zadbali o różnorodność i elastyczność stylów rozgrywki. Możemy niczym w rasowym FPSie strzelać do wszystkiego, co się rusza, albo skradać się i preferować ataki z ukrycia, próbować dyplomacji z wykorzystaniem systemu dialogów, by nie dopuścić do konfliktu lub nawet hackować przeciwników. Zwłaszcza to ostatnie zasługuje na uwagę.
Specjalizując się w umiejętnościach związanych z technologią, nie tylko będziemy mieli dostęp do zabezpieczonych hasłami czy barierami komputerów i terminali. Zaimplementowany w Cyberpunk 2077 system hackowania pozwala na odległość wpływać na przeciwników. Od prostego wyłączenia optyki, przydatnego podczas skradania, po wywołanie psychozy — właśnie takie możliwości daje nam hakowanie w grze. Każdy znajdzie sposób rozgrywki odpowiedni dla siebie.
Multiplayer
Na razie gra oferuje rozrywkę w trybie dla jednego gracza i nie ma żadnych oficjalnych informacji o premierze trybu multiplayer, niemniej jednak krążą od jakiegoś czasu plotki o implementacji elementów multiplayer (bliżej nieokreślonych) w już istniejącą grę. Pewne jest jedno i zostało to potwierdzone przez prezesa CD Projekt, Adama Kicińskiego: Nie ma co liczyć na wersję CP2077 nastawioną tylko na multiplayer.
Wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310
- Pamięć: 8 GB RAM
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 780 lub AMD Radeon RX 470
- Dysk: 70 GB dostępnej przestrzeni
- System operacyjny i inne : Windows 7
Zalecane wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G
- Pamięć: 12 GB RAM
- Karta graficzna: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super lub Radeon RX 590
- Dysk: 70 GB dostępnej przestrzeni
- System operacyjny i inne : Windows 10
Aby zainstalować grę na konsolach, potrzebna jest następująca ilość wolnego miejsca: ok. 102 GB na PS4/PS5 i ok. 59 GB Xbox One/Xbox Series X.
Gry podobne do Cyberpunk 2077
Gier podobnych powinniśmy szukać w tytułach eksplorujących podobną, cyberpunkową wizję przyszłości. Wśród nich należy wymienić:
Deus Ex
Deus Ex (PC, X360, XONE, PS3, PS4) to zasłużona dla gatunku seria RPGów dziejących się w przyszłości, w której cybernetyczne ulepszenia i przenikająca do każdego elementu życia technologia są na porządku dziennym. Reboot serii w postaci Buntu Ludzkości i Rozłamu Ludzkości do tej pory stanowi świetną okazję do zanurzenia się w klimacie sci-fi z najwyższej jakości elementami RPG.
Observer: System Redux
Observer: System Redux (PC, XONE, PS4, Nintendo Switch) to kolejna polska gra garściami czerpiąca z cyberpunkowego dorobku. Wcielamy się w detektywa, który w wersji Krakowa z przyszłości próbuje rozwikłać sprawę pewnego morderstwa. Nieodłącznym elementem rozgrywki jest włamywanie się do umysłów napotkanych osób.
Watch dogs: Legion
Watch dogs: Legion (PC, XONE, XSX, PS4, PS5) to trzecia część serii Watchdogs. Jest to dziejąca się w otwartym świecie gra akcji, w której tym razem wcielamy się w nie jednego, ale wielu hakerów. W świecie opanowanym przez technologię, dostęp do większości urządzeń elektronicznych okazał się świetnym punktem wyjścia do dynamicznego i zadowalającego wielu graczy gameplayu.
