1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Cyberpunk 2077 (PC, PS4, PS5 XONE, XSX)

Rozrywka

28.10.2021 10:15

Cyberpunk 2077 (PC, PS4, PS5 XONE, XSX)

Gry
10
0
0
10
0

Cyberpunk 2077 to niewątpliwie jedna z najgłośniejszych premier 2020 roku. CD Projekt Red dostarczyło grę opartą na znanym z papierowych RPGów świecie Cyberpunka, eksplorując tę charakterystyczną wizję przyszłości na niespotykaną dotąd skalę.

Data premiery i twórcy

Cyberpunk 2077 na rynku pojawił się 10 grudnia 2020 roku. Zarówno twórcą, jak i wydawcą, jest polskie studio CD Projekt Red. Gra pojawiła się na PC, konsolach Xbox One oraz PS4. Dodatkowo za sprawą wstecznej kompatybilności posiadacze Xbox Series S/X lub PS5 mogą cieszyć się ładniejszą i działającą odrobinę stabilniej wersją gry. Na rok 2022 planowana jest już pełnoprawna konwersja na konsole nowej generacji.

Cyberpunk 2077, choć zaliczył falstart, zebrał pozytywne noty za całą kreację świata | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Jak zwiększyć liczbę FPS w Cyberpunk 2077? Poradnik jak ustawić w Cyberpunk 60 FPS na PC

Gry podobne do Cyberpunk 2077

Gier podobnych powinniśmy szukać w tytułach eksplorujących podobną, cyberpunkową wizję przyszłości. Wśród nich należy wymienić:

 • Deus Ex (PC, X360, XONE, PS3, PS4) to zasłużona dla gatunku seria RPGów dziejących się w przyszłości, w której cybernetyczne ulepszenia i przenikająca do każdego elementu życia technologia są na porządku dziennym. Reboot serii w postaci Buntu Ludzkości i Rozłamu Ludzkości do tej pory stanowi świetną okazję do zanurzenia się w klimacie sci-fi z najwyższej jakości elementami RPG.
 • Observer: System Redux (PC, XONE, PS4, Nintendo Switch) to kolejna polska gra garściami czerpiąca z cyberpunkowego dorobku. Wcielamy się w detektywa, który w wersji Krakowa z przyszłości próbuje rozwikłać sprawę pewnego morderstwa. Nieodłącznym elementem rozgrywki jest włamywanie się do umysłów napotkanych osób.
 • Watchdogs: Legion (PC, XONE, XSX, PS4, PS5) to trzecia część serii Watchdogs. Jest to dziejąca się w otwartym świecie gra akcji, w której tym razem wcielamy się w  nie jednego, ale wielu hakerów. W świecie opanowanym przez technologię, dostęp do większości urządzeń elektronicznych okazał się świetnym punktem wyjścia do dynamicznego i zadowalającego wielu graczy gameplayu.

Cyberpunk 2077 –  oceny i opinie 

Cyberpunk 2077 spotkał się ze skrajnie odmiennymi opiniami. Jeszcze przed premierą recenzenci, mający do dyspozycji wersję na PC wystawiali grze oceny z przewagą 8, 9, a nawet 10, chwaląc fabułę, przepięknie wykreowany świat i gameplay. 

Niestety po premierze gracze konsolowi, a zwłaszcza użytkownicy Xbox One oraz PlayStation 4 głosili opinie, że gra jest praktycznie niegrywalna ze względu na przytłaczającą ilość błędów – od niewinnych glitchy graficznych, po te krytyczne, blokujące postęp fabuły czy notorycznie powodujące wyrzucanie z gry do menu konsoli. 

Także gracze PCtowi, oraz ci grający na konsolach nowej generacji w wersję bardziej zbliżoną do tej z komputerów osobistych, zaczęli wątpić w wysoką jakość produkcji. Narzekali oni na kulejące lub wręcz zepsute mechaniki, jak choćby wywołującą nieprzewidywalne sytuacje fizykę, szczątkową sztuczną inteligencję przechodniów, przeciwników i policji oraz okrojenie wielu aspektów RPG.

Reklama

Obecnie, po licznych poprawkach wydanych przez CD Projekt Red, gra na Steamie cieszy się większością pozytywnych ocen i średnią 86% na Metacritic w wersji PC oraz kolejno 57% i 61% na wersjach PS4 oraz Xbox One. Oceny te tylko podkreślają podzielone opinie na temat Cyberpunk 2077.

“(…)uważam, że gra jest jedną z lepszych jakie grałem, może i najlepszą pod pewnymi względami. Przede wszystkim – Night City, najpiękniejsze miejsce jakie przyszło mi odwiedzić w wirtualnym świecie.” (Torguan, SteamCommunity.com)

“Pięć miesięcy po premierze gra nadal jest w fatalnym stanie technicznym, a ilość bugów wprost poraża. Jednak po 140 godzinach w grze najbardziej szokuje mnie to, jak leniwie i bez wyobraźni CDPR podszedł do projektowania wielu mechanik w grze, świata przedstawionego i… fabuły.” (Veherem, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Według zapowiedzi CD Projekt Red jeszcze w 2021 roku powinniśmy dostać DLC w bliżej nieokreślonej formie. Na ten moment twórcy skupiają się na naprawianiu błędów i szykowaniu oficjalnej wersji na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series S/X.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun, opublikowany dwa dni przed premierą wprowadza nas w świat gry z oczu V – postaci grywalnej w Cyberpunk 2077. Prócz scenek przedstawiających szereg wydarzeń, którymi przyjdzie nam być świadkami i osób, które przyjdzie nam spotkać widzimy też fragmentu gameplayu i strzelania.

Fabuła i rozgrywka w Cyberpunk 2077

W Cyberpunk 2077 wcielamy się w V — postać, którą na samym początku tworzymy od podstaw, mając wpływ na atrybuty, wygląd i pochodzenie. Zwłaszcza to ostatnie, w mniejszym lub większym stopniu wpływa na szereg wydarzeń w grze i dialogi. 

Próbując wybić się w Night City, gigantycznym mieście przyszłości rządzonym przez uliczne gangi i korporacje, zostajemy wplątani w wir zdarzeń, w których centrum jest portretowany przez Keanu Reevesa rockman, Johnny Silverhand, do tej pory uważany za martwego, odpowiedzialny za atak terrorystyczny na siedzibę korporacji Arasaka.

W kwestii rozgrywki mamy tu do czynienia z hybrydą RPG, przygodowej gry akcji i FPSa. Przyjdzie nam tu eksplorować miasto w poszukiwaniu nowych zleceń, zadań pobocznych i kryjących ciekawe historie oraz sekrety zakamarków. 

W toku wykonywania kolejnych questów i rozsianych po mapie świata aktywności zdobywamy punkty doświadczenia wykorzystywane do rozwoju postaci oraz reputację, odblokowującą nowe, dające dodatkowe bonusy, cybernetyczne wszczepy, czy samochody i motocykle. Za ich pośrednictwem będziemy mogli poruszać się po metropolii, a nawet brać udział w wyścigach.

cyberpunk 2077 gameplay
Cyberpunkowi zdecydowanie nie można odmówić klimatu, który porywa | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Równie ważnym elementem w Cyberpunk 2077 są starcia z przeciwnikami. Do dyspozycji mamy różne rodzaje broni palnej, białej, system walki wręcz i unikalne wszczepy bojowe. Twórcy zadbali o różnorodność i elastyczność stylów rozgrywki. Możemy niczym w rasowym FPSie strzelać do wszystkiego, co się rusza, albo skradać się i preferować ataki z ukrycia, próbować dyplomacji z wykorzystaniem systemu dialogów, by nie dopuścić do konfliktu lub nawet hackować przeciwników. Zwłaszcza to ostatnie zasługuje na uwagę. 

Specjalizując się w umiejętnościach związanych z technologią, nie tylko będziemy mieli dostęp do zabezpieczonych hasłami czy barierami komputerów i terminali. Zaimplementowany w Cyberpunk 2077 system hackowania pozwala na odległość wpływać na przeciwników. Od prostego wyłączenia optyki, przydatnego podczas skradania, po wywołanie psychozy — właśnie takie możliwości daje nam hakowanie w grze. Każdy znajdzie sposób rozgrywki odpowiedni dla siebie.

Multiplayer

Na razie gra oferuje rozrywkę w trybie dla jednego gracza i nie ma żadnych oficjalnych informacji o premierze trybu multiplayer, niemniej jednak krążą od jakiegoś czasu plotki o implementacji elementów multiplayer (bliżej nieokreślonych) w już istniejącą grę. Pewne jest jedno i zostało to potwierdzone przez prezesa CD Projekt, Adama Kicińskiego: Nie ma co liczyć na wersję CP2077 nastawioną tylko na multiplayer.

Wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 780 lub AMD Radeon RX 470
 • Dysk: 70 GB dostępnej przestrzeni
 • System operacyjny i inne : Windows 7

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G
 • Pamięć: 12 GB RAM
 • Karta graficzna: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super lub Radeon RX 590
 • Dysk: 70 GB dostępnej przestrzeni
 • System operacyjny i inne : Windows 10

Aby zainstalować grę na konsolach, potrzebna jest następująca ilość wolnego miejsca: ok. 102 GB na PS4/PS5 i ok. 59 GB Xbox One/Xbox Series X.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.