1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak zwiększyć liczbę FPS w Cyberpunk 2077? Poradnik jak ustawić w Cyberpunk 60 FPS na PC

Poradniki

4 miesiące temu

Jak zwiększyć liczbę FPS w Cyberpunk 2077? Poradnik jak ustawić w Cyberpunk 60 FPS na PC

3
0
0
3
0

Jak zwiększyć FPS w Cyberpunk 2077 na PC? Oto poradnik jak przyspieszyć grę, uczynić ją bardziej wydajną i możliwie jak najlepiej wykorzystać jej potencjał wizualny.

Cyberpunk 2077 – jak zwiększyć FPS? Kilka sposobów na poprawę wydajności.

Ponieważ Cyberpunk 2077 jest grą bardzo wymagającą sprzętowo, warto sprawdzić kilka opcji, które pomogą polepszyć jej wydajność, dzięki zwiększeniu liczby FPS. Nawet posiadacze najlepszej jakości sprzętu napotykają bowiem problemy związane z dużą liczbą błędów w grze. Producent zdążył już przeprosić i aplikuje graczom kolejne łatki i aktualizacje. W międzyczasie warto jednak skorzystać z rozwiązań, które pomogą zoptymalizować nam działanie gry na własną rękę. 

Zaktualizuj sterowniki karty graficznej

Aby zoptymalizować działanie gry, warto sprawdzić również, czy mamy na naszym komputerze zaktualizowane sterowniki karty graficznej. Być może wydaje się to oczywistym krokiem – mamy przecież do czynienia z grą bardzo wymagającą graficznie i zaktualizowane sterowniki powinny być podstawą przy jej instalowaniu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy pamiętają o tej prostej konfiguracji, a potrafi ona naprawdę dużo zmienić. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia ze słabym sprzętem, aktualizacja sterowników NVIDIA czy AMD nie sprawi niestety, że gra będzie działała wzorcowo. 

Ponieważ premiera Cyberpunka 2077 była długo wyczekiwanym przez wszystkich wydarzeniem, również producenci oprogramowania przygotowali się na jej nadejście. NVIDIA i AMD w dniu premiery gry miały już dla swoich użytkowników nowe wersje sterowników, zoptymalizowane specjalnie pod ten konkretny tytuł. Warto więc upewnić się, że nasze sterowniki są aktualne i jeśli nie, pobrać je za darmo z oficjalnych stron producentów. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Odpowiednio zmień ustawienia w grze

Cyberpunk 2077 posiada naprawdę pokaźną liczbę ustawień graficznych. Jeśli jednak chcemy, by wszystko działało sprawnie i zależy nam na pełnym wykorzystaniu potencjału wizualnego gry, warto przyjrzeć się tym ustawieniom i zmodyfikować je w odpowiedni sposób, szczególnie wtedy, gdy dysponujemy średniej jakości sprzętem. Poniżej optymalne ustawienia graficzne w Cyberpunku 2077

 • rozdzielczość ekranu: ustaw natywną rozdzielczość, np. 1920 × 1080,
 • gęstość tłumu: niska lub średnia,
 • pole widzenia: 90,
 • cienie kontaktowe: włączone,
 • Ulepszone oświetlenie geometrii twarzy: włączone;
 • anizotropia: 4 lub 8,
 • jakość modeli w cieniach lokalnych: średnia lub wysoka,
 • jakość cieni lokalnych: średnia lub wysoka,
 • zasięg cieni kaskadowych: średni,
 • rozdzielczość odległych cieni: średnia,
 • rozdzielczość mgły wolumetrycznej: niska lub średnia,
 • jakość wolumetrycznych chmur: niska lub średnia,
 • maksymalna liczba dynamicznych dekali: wysoka,
 • odbicia w przestrzeni ekranu: wyłączone,
 • jakość oświetlenia podpowierzchniowego: wysoka,
 • okluzja otoczenia: niska lub średnia,
 • precyzja kolorów: niska,
 • jakość luster: wysoka,
 • poziom szczegółów: wysoki.

Pozostałe opcje dostępne w ustawieniach graficznych gry zostały celowo pominięte. Nie wpływają one bowiem na wydajność wizualną gry i mogą być ustawione wedle preferencji gracza. 

Zwiększenie liczby FPS dla posiadaczy kart Nvidia z serii RTX

Pomimo że karty z serii NVIDIA RTX są bardzo mocnym sprzętem, również ich posiadacze powinni rozważyć skorzystanie z techniki NVIDIA DLSS, szczególnie jeśli w Cyberpunka 2077 grają z włączoną opcją ray-tracingu. Technika DLSS polega na skalowaniu dzięki sztucznej inteligencji obrazu od niskiej do wysokiej rozdzielczości, przy zachowaniu jej odpowiedniej jakości.

Mechanizm wykorzystuje do tego specjalne rdzenie Tensor, co pozwala odciążyć shadery, które mogą dzięki temu skupić się na pozostałych zadaniach. Technika ma bardzo duży wpływ na liczbę FPS – dzięki niej ich liczba może rosnąć nawet dwukrotnie. Zwiększeniu jakości obrazu w grze przysłuży się również ustawienie DLSS na „jakość” – pozwoli to podbić płynność grafiki. 

Zmiana limitu wykorzystania RAM i VRAM

Ta opcja do pewnego momentu pojawiała się w poradnikach, dzięki którym gracze próbowali zwiększyć wydajność swojego Cyberpunka. Polegała ona na zmodyfikowaniu oryginalnego pliku gry, który wydawał się ograniczać użycie pamięci VRAM karty graficznej do 3 GB, a pamięci RAM aż do 1,5 GB. CD Projekt wydał już jednak oświadczenie, w którym poinformował graczy, że modyfikacja pliku i rzekome polepszenie wydajności grafiki w grze oraz szybsze jej ładowanie było spowodowane swoistym efektem placebo. Ostatecznie plik, który wywołał tyle zamieszania, został przez producenta całkowicie usunięty z folderu gry. 

Sprawdź też: Stare gry komputerowe, w które zagrasz online lub pobierzesz na PC. TOP lista kultowych klasyków

Instalacja gry na SSD

Możesz też spróbować zainstalować grę na dysku SSD, zamiast na standardowym, talerzowym. Taki sposób instalacji jest nawet rekomendowany przez CD Projekt RED – znajduje się w zalecanych wymaganiach sprzętowych do Cyberpunka 2077. Dyski SSD oferują znacznie szybsze i sprawniejsze prędkości odczytywania oraz zapisywania danych. Te parametry wypadają znacznie lepiej niż w przypadku dysków HDD. 

Wiele osób wykorzystuje SSD-ki o mniejszej pojemności, by trzymać tam system i ewentualnie kilka gier. Cała reszta plików umieszczana jest na większym HDD-ku. Jeśli chcemy zoptymalizować działanie gry, zwolnienie 70 GB na dysku SSD powinno pomóc, by zainstalowany tam Cyberpunk 2077 zwiększył FPS. Opcja instalacji na dysku HDD znajduje się niestety tylko w minimalnych wymaganiach sprzętowych. Jeśli jednak nie mamy możliwości zainstalowania gry na szybszym nośniku – warto sprawdzić, czy w opcjach gry mamy uruchomiony specjalny tryb dla wolnych dysków HDD.

Skorzystanie z usług Google Stadia lub GeForce NOW

Jeśli wszystkie powyższe rozwiązania nie pomogą i gra nadal nie będzie działała na naszym komputerze na zadowalającym poziomie bądź po prostu od początku dysponujemy zbyt słabym sprzętem, by zagrać w Cyberpunk 2077 – Google oraz Nvidia przychodzą ze świetnym rozwiązaniem. Usługi Google Stadia oraz GeForce NOW pozwalają nawet graczom posiadającym nieco słabszy komputer na możliwość uruchomienia, czy raczej odbioru najnowszych tytułów. Usługa opiera się na streamowaniu gry, która umieszczona jest na zewnętrznych serwerach. 

W tym momencie to użytkownicy komputerów spełniających najwyższe wymagania mogą cieszyć się naprawdę dobrym odbiorem Cyberpunka 2077. Mimo tego, że producenci cały czas pracują, nie jest powiedziane, że dzięki kolejnym aktualizacjom gra zacznie działać nienagannie na każdym sprzęcie. Zamiast czekać, warto pobawić się ustawieniami na własną rękę. Skorzystanie z powyższych rozwiązań może pomóc Ci dojść do upragnionego poziomu 60-ciu klatek na sekundę, nawet na urządzeniu spełniającym minimalne wymagania. W tym przypadku naprawdę warto poświęcić trochę czasu na poprawienie wydajności gry. Cyberpunk 2077 jest świetny wizualnie i szkoda, by cały efekt przepadł ze względu na gorszy sprzęt czy nieodpowiednio skonfigurowane ustawienia. 

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.